Stránka 1 z 16

Čeští králové

Napsal: 14. 11. 2007, 19:34
od Tafif
První téma, které jsem v životě založil...

Proč? Nedávno jsem byl účastníkem debaty, kde se rozebíralo, které dva české krále má kdo nejraději. Toto a maYda (Mongolové a Prezidenstské milosti) pro mne bylo hlavním motivem.

Napiště, a hlasujte, který král je váš nejoblíbenější a zkuste uvést proč. Pokud bude váš oblíbenec mezi možnostmi k hlasování chybět, omlouvám se, ale nemůžete mít vše, počet je omezený. Dejte alespoň hlas tomu nejlepšímu z uvedených.

Napsal: 14. 11. 2007, 20:10
od Argonantus
Volím Vladislava II. Přemyslovce; romantická a komplikovaná postava se složitými osudy. Tři velká tažení do zahraničí, vznik české šlechty, most přes Vltavu, český lev a love story navrch - co chtít víc?

Napsal: 14. 11. 2007, 20:16
od zrzavec
Volím Zikmunda Lucemburského.

Zajímavý panovník, zajímavý osud a nepochopený muž. Alespoň nepochopený na našem území. A proto si můžeme vybrat zda jej nazývat drakem, šelmou ryšavou či králem slunce.

Nebyl nikterak velkým vojevůdcem, dokonce musel kolikrát prchat jako o závod, ale byl obratným politikem.

Tohoto panovníka mám rád, protože si myslím, že jej spoustal idí neseznámených s jeho problematikou stále háže do pytle plného sviní, a to jen díky marxistické historiografii. Tak proto jsem zvolil Zikmunda, jakožto nezískaného pokračovatele svého slavného otce.

Napsal: 14. 11. 2007, 21:04
od Arek Maldazaar
Volim Jiriho z Podebrad.

Ackoliv sam nebyl z kralovskeho rodu, podarilo se mu tohoto titulu dosahnout. Podporoval husity, coz v te dobe bylo pro panovnika vzhledem k zavislosti na cirkvi mozna hloupe, ale cestne. Sam ukazoval, ze nabozenske souziti je mozne, jeho manzelka byla zaprisahla katolicka.

Videl hrozbu Habsburske monarchie, proto se snazil najit silny (bylo mu jasne, ze jeho syn se kralem nestane), coz se mu teda az tak nepovedlo :-?

Jako prvni vyslovil myslenku spojeni Evropy, bohuzel v tehdejsi dobe moc nepochodil, i kdyz poslal nekolik vyslancu. Holt jsme si par set let museli pockat na EU...

Napsal: 14. 11. 2007, 21:47
od Tafif
Argonantus:

Ha! Skoro bych řekl, že tě mám přečteného. Narval jsem ho tam kvůli tobě, v očekávání, že mu dáš hlas, a nevlezl se mi tam kvůli tomu ten další Vladislav.

Vojenských tažení se účastnili téměř všichni králové. Z uvedených myslím všichni vyjma Václava IV. A mnozí jich zkusili i víc, než tři. I když ne tak zajímavých a "důležitých".

Česká šlechta se formovala dlouho, v podstatě na jejím vzniku nemá nijaký podíl. Vlastně jen těmi taženími, ne?

Most, lev a love story... K tomu nemám co dodat.

RimiK:

Mluvíš mi z duše. Patří k mým nejoblíbenějším.

K jeho vojenské kariéře bych dodal je tolik: sice zažil několi neúspěchů, ale také úspěchů. Zastavil tureckou expanzi a to v podstatě jen z pozice uherského krále.

Stal se úspěšným "reformátorem" církve. Dva koncily a ukončení Západního schizmatu.

Měl velkou, a později i realizovanou myšlenku, ovšem nikoliv ním, velké Podunajské monarchie. Vytvoření velkého statátu, který by dokázal odolávat turecké expanzi a chránil tak Evropu a křesťanství před islámem.

Byl to výtečný správce, který snese srovnání s otcem.

Dodal jsem víc, než jsem chtěl.

Arek Maldazaar:

Jiří se stal králem za dost pochybných okolností. Je kolem toho docela velká travičská aféra. Podpora husitů mi hloupá nepřijde, byli oficiálně uznaní koncilem. Jeho náboženská tolerance měla své meze, vznikající Českobratrská církev to měla dost těžké, dával jí pěkně do těla.

Vidět v Habsburské monarchii hrozbu se zdá být dost krátkozraté, viz. Zikmund.

Za jeho vlády byla Morava pěkně zdevastována. Uvádí se, že až 60% obyvatelstva zemřelo.

Napsal: 14. 11. 2007, 22:09
od maYda
Mám kandidáty dva.
Na Janu Lucemburském oceňuju pochopení, že víc než ctnosti rytířské a válečnické je třeba králi vzdělání a ač sám téměř nebramotný, postaral se, aby se jeho synovi dostalo v´děláví na svou dobu špičkového.
A taky mám dojem, že mu česká historie ubližuje, když ho líčí především jako mizerného manžela dokonalé královny Elišky.
Favoritem, číslo dvě je "král bez přilby" Václav druhý.
Myslím, že byl ve velmi těžké pozici, převzal zdevastované království v mladém věku a celý život strávil, sám víc diplomat než bojovník, ve stínu svého otce.
Škoda, že zemřel ve věku pár let přes třicet.
Ale ještě si rozmyslím,komu dám svůj hlas.

Napsal: 14. 11. 2007, 22:13
od ilgir
Tafif o králi Zikmundovi píše:Zastavil tureckou expanzi
To i Matyáš Korvín. :wink:
...a Jan Sobieski. $D

Napsal: 14. 11. 2007, 22:20
od Tafif
ilgir:

A ti byli českými krály kdy? Že si nějak nevzpomínám...

Matyáš vlastně českým králem byl, ale jaksi spíš... vzdorokrálem. Jestli to chceš počítat, budiž. Připíšu mu k dobru, že byl korunován v Olomouci.

maYda:

Zajímavá kombinace. Ovšem Václav II. zase až tak velký podíl na obnově země po Braniborech neměl. Kolik mu bylo? 13? Tady bych viděl spíš zásluhy Záviše a podobných. Hodně mu taky pomohlo nalezení stříbra v Kutné Hoře. Díky tomu se stal jedním z nejbohatších vládců své doby.

A na to, že to byl "král bez přilby", si také párkrát zaválčil. Osobně.

Napsal: 14. 11. 2007, 22:32
od ilgir
A ti byli českými krály kdy? Že si nějak nevzpomínám...
Korvín byl českým králem chvilku, pokud vím. Sobieski byl králem polským, to bys mohl vědět.
Nicméně psal jsem, že potírali tureckou vlezlost, nikoli že nám kralovali.

Napsal: 14. 11. 2007, 22:38
od maYda
Jistě, Václav II. začal vládnout jako dítě a musel za něj zpočátku vládnout někdo jiný. Přesto si myslím, že se snažil se ctí vypořádat s odpovědností,která na něj byla vložena. Vládnout se učil za pochodu, jeho otec patrně předpokládál, že tu bude ještě dlouhá léta.
" král bez přilby" je název knihy o Václavu II. a myslím, že poměrně výstižný. Chci tím říct, že těžiště jeho politiky nebylo ve válečných taženích,ale to neznamená, že by se nikdy žádného neúčastnil.
Mám -li svoje favority srovnat, myslím, že pokud jde o slavnou větu " toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal", kterou později pronesl jeho budoucí prazeť, Václav by asi stál za tím, že z boje utéct je přípustné, pokud to otevírá cestu k budoucímu vítězství.
Takže :
- za to, že musel hrát s kartami, jaké měl v ruce a na to, jak mizerný ty karty byly, uhrál vynikající partii
- a diplomatickou uvážlivost, která je často účinnější než rytířské hrdinství

- bych mu dala před tím JAnem přece jen přednost.
Ale je to o vlas.

Napsal: 14. 11. 2007, 22:44
od lotrando
Chybí ti tam ten první. Zkus škrtnout nějakého cizince :)

Napsal: 14. 11. 2007, 22:53
od Argonantus
Tafif:

jsem svázán okovy pravidel, do kterých jsi mne vlákal - mám rád z toho seznamu vícero králů, každý je jiný a každého tedy z různých důvodů. Volil jsem nejlepšího z favoritů.

Václav II. byl přímo skvělý král, a Václava I. mám stále radši, čím víc ho studuji. Jeho zdánlivá nečinnost byla úžasně efektivní systém vlády.

Přemysl I. byl možná problematický člověk, ale o to lepší král.

Na Přemysla II. už bylo vyplácáno tolik chvály, že já ho vynechám; je to taky akční hrdina (jako Vladislav nebo Jan Lucemburský), leč jinak má také vážné mouchy.

Karel IV. je beznadějně dobrý král, i když trochu nudný (krom zajímavých příběhů z mládí).

Zikmund mohl být jeden z nejlepších - rozhodně lepší, než jeho bratr - ale v Čechách měl prostě smůlu.
Jiří byl vynikající, a jeho synové taky - bohužel jimi dynastie nepokračovala.

Vladislav Jagellonský... zvláštní král, se kterým nemám jasno; možná jeho nečinnost byla podobného druhu, jako u Václava I. - země za něho zjevně vzkvétala.

Napsal: 14. 11. 2007, 23:59
od maYda
Tak mně napadá, proč se my Češi máme rádi za blbečky a méněcenný národ, když jsme měli tak vynikající krále....

Napsal: 15. 11. 2007, 00:01
od Tafif
ilgir:

Neobjevil jsi ten jinotaj? Tu skrytou otázku? Tohle je téma o českých králích, případně vládcích obecně. Tebou jmenovaný Polák s tím má prdlajs společného. Není problém založit téma o Turcích, nebo vládcích obecně. O Korvínovi jsem napsal.

maYda:

"Chlapec je neduživý, půda ho neuživí."

Polsko a Uhry jsou docela dobrá výhra.

lotrando:

Hlasování je omezeno na 10 možností, s tím nic nenadělám, když nejsem moderátor ani admin. Cizinec je tam vzato koukolem vlastně jen jeden - Jan - a ten je dost zásadní. Naopak o Vratislavovi tady většina lidí ani nebude vědět, natož něco o něm. A jednoho Vladislava jsem vyměnil za druhého kvůli Argonantovi.

Argonantus:

No, hlasovat je možné jen jednou a zvolit jen jednu variantu, za tu já nemůžu. Co kdo o kom bude psát, je jiná.

Jo ještě ten Jagello. Zas tak skvělý nebyl, přišel o dvě třetiny země.

Edit: maYda: Za jaký že se to máme národ? O tom ani nevím.

Napsal: 15. 11. 2007, 08:19
od lotrando
mayda: to taky nevim. Buď všude vykládáme pověry o zlatých českých ručičkách a jak to nikdo nedocení, nebo se podceňujeme. Chtělo by to nějakou střední cestu 8)