Čeští králové

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Který z těchto králů je váš nejoblíbenější?

Vladislav II.
3
7%
Přemysl Otakar I.
1
2%
Václav I.
1
2%
Přemysl Otakar II.
12
26%
Václav II.
3
7%
Jan Lucemburský
7
15%
Karel IV.
11
24%
Václav IV.
0
Žádná hlasování
Zikmund Lucemburský
4
9%
Jiří z Poděbrad
4
9%

Celkem hlasů: 46

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 15. 11. 2007, 08:40

Tafif: Tak sorry za OT. Ty sám jsi mu ale notně napomohl.
Vladislav Jagellonský(...) země za něho zjevně vzkvétala.
Ani bych neřekl. Všechno sice lepší než husitské drancování, ale vzkvétáním bych to nenazval. Města se drala nahoru, to ano. Jenže šlechta, která tím ztrácela pozice, se soustředila jen na vnější prestiž a utrácela - takže dost úpadek. S tím sovisí i úpadek v zemědělství - bylo nebezpečné něco pěstovat, když mohl kdykoli přijet někdo odvedle a obrat vás o to. Loupeživé nájezdy band na denním pořádku.

Už jsem se rozhodl. Mým nejoblíbenějším králem budiž Matyáš Korvín. Je to správný bijec a hrdina. V uherské části Rumunska (Cluj) je za ikonu.
Naposledy upravil(a) ilgir dne 15. 11. 2007, 08:42, celkem upraveno 1 x.

maYda

Příspěvek od maYda » 15. 11. 2007, 08:41

taffife,
kálení do rodného hnízda a pošilhávání po tom, co je v cizině lepší, je poměrně oblíbeným národním sportem.
i když připouštím, že asi jen v určitých skupinách.

Například vem si diskusi o národní knihovně. Komu se nelíbí, je Čecháček a zaprděnec, to podávají s vážnou tváří celebrity v novinách jako argument ve prospěch investice v řádu miliard.

a většina na to kýve hlavou, protože považujeme za znak moudrosti když nás někdo vidí kriticky a přičítáme mu starost za obecné blaho a morálku.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 11. 2007, 09:06

maYdo,

z toho seznamu nemá cenu dělat závěry o celkové kvalitě králů; Tafif mazaně vybral totiž samé dobré a zajímavé, nebo přinejmenším hájitelné.

Kdyby tam byl třeba

Jindřich Korutanský
Rudolf I. Habsburský
Václav IV
Ludvík Jagellonský
Ferdinand I
Ferdinand II
Ferdinand III
Ferdinand IV
Ferdinand V
Karel Poslední
František I.

tak by člověk asi hodně dumal, kterým směrem se z toho vylhat a na kom je alespoň něco sympatického.
Taky by se našla působivá řada velmi neúspěšných knížat, o kterých normální jedinec ani neví, že existovali (můj oblíbený test - kdo ví něco o Václavu II. knížeti?)

Typický obraz také je, že u Habsburské dynastie obvykle hlasů a nadšení ubývá. Jistý fan club má asi Marie Terezie a Josef II., ale třeba Leopold I., na to, že to byl jeden z nejdéle vládnoucích českých králů, nadchl málokoho...

lotrando
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lotrando » 15. 11. 2007, 09:12

Argo: umřel moc brzy, škoda.
Petr "Lotrando" Kulda

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 15. 11. 2007, 09:57

A co Rudolf II.? Ten se také nechal korunovat na českého krále, ne? A sympaťák to byl.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 15. 11. 2007, 10:02

Zvolil jsem Jiřího z Poděbrad, ale byla to těžká volba. Vlastně u každého se dají najít dost podstatné zápory :) (Pokud by nešlo jen o krále, volil bych Boleslava Ukrutného nebo Soběslava I., i když kronikáři ani jednoho z nich nikdy neobdivovali.)

Vladislav II. je zvláštní král. Až do jeho korunovace a tažení k Milánu bych byl jednoznačně pro. Pak se ovšem projevila jeho neprozřetelnost a těžká neznalost poměrů v oblasti politiky císařské i "politiky" Čechů. (V případě zájmu vám můžu dát k dispozici svou krátkou seminárku o zániku druhého českého královského titulu.)

Přemysl I. byl na mě až moc oportunista.

Václav I. - přiznám se, že toho o něm moc nevím... Jen to, že se postavil Tatarům. Inu, byl v mém užím výběru ;)

Přemysl II. byl sice schopný a silný politik i válečník, ale k sobě příliš nekritický, což se mu taky vymstilo.

Václav II. - až mě napadá přirovnání k hloupému Honzovi. Řekl bych, že měl spíš štěstí.

Jan Lucemburský si toho u nás ani moc dovolit nemohl (po vzestupu šlechty za Václava II., po 5 letech prakticky bezvládí). Možná nejprozíravější český král, možná měl jen trochu víc štěstí, než rozumu. Taky jsem o něm přemýšlel.

Karel IV. je glorifikovaný, ale už se neupozorňuje na to, že na konci jeho vlády se Čechy dostaly do vleklé krize a on s tím nebyl schopen něco dělat.

Václav IV. - asi největší smolař mezi českými králi. Nedostatečně připraven na vládu, stále ve stínu svého otce, navíc vládl v době, kdy se naplno rozjela krize počínající už za vlády jeho otce.

Zikmund Lucemburský - v zahraničí se prokázal jako neuvěřitelně schopný, ale bohužel neuvědomil si sílu českého království. Že jsou potřeba nějaké (dost velké) ústupky, pochopil až příliš pozdě - několik měsíců před smrtí. Řadil bych ho na stejnou úroveň jako Přemysla II.

Jiří z Poděbrad byl zvláštní osoba, rozhodně velmi schopný, ale vždy věděl, co si může dovolit. V politice v podstatě nikdy nic neztratil. Po ekonomické stránce opravdu nic moc, ale stále doznívala doba husitských válek. Pro konsolidaci a udržení českého království udělal co mohl - dokonce obětoval i nástupnictví svých synů. Připadá mi, jako nejrpozíravější, ale zároveň nejčestnější český král (včetně těch, co přišli po něm). Co se týče travičské aféry, nedávno bylo myslím dokázáno, že Ladislav zemřel na leukémii.

---

No a pokud by šlo o čistě iracionální oblibu, jsem pro Ferdinanda V. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále. $D
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 15. 11. 2007, 10:25

Se svými znalostmi historie tohoto období bych mohl zapíchnout prst kamkoliv - vím toho dost málo.

Takže dám hlas Přemkovi Otíkovi druhému - díky něnu žiju v docela fajnovém městě. Tedy on ho založil.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 11. 2007, 10:27

Boubaque mne odbornějším exkurzem zase inspiroval k dalším tlachům...
boubaque píše:Pokud by nešlo jen o krále, volil bych Boleslava Ukrutného nebo Soběslava I.
Určitě - výtečných knížat bylo víc , třeba populární Břetislav I., například, a z králů dlužno připomenout toho prvního - Vratislava. Soběslavovi I. bych dal hlas klidně taky.
V případě zájmu vám můžu dát k dispozici svou krátkou seminárku o zániku druhého českého královského titulu.
Rozhodně by mne to zajímalo velice. Důvody krachu jeho životního díla byly různé; například to, že vlastně to vyřešit vůbec nešlo... postavil základ systému na spřízněné aristokracii a na jedné konkrétní větvi Přemyslovců; jako snad prvnímu se podařilo takový systém vytvořit (a všichni v tom vlastně už jen pokračovali), nicméně měl velikánskou opozici mezi ostatními větvemi Přemyslovců, odmítnutými aristokraty (Tasovci), za zadkem všemocného Barbarossu, a k řešení poměrně neschopného syna. Zkusil to, co šlo - a nepovedlo se.
Přemysl I. byl na mě až moc oportunista.

určitě. Lidsky mi nesedí zejména to, jak řešil vztah s Adlétou. Nicméně možná právě pro tu jistou míru bezohlednosti dokázal to, kde otec nakonec zkrachoval.
Václav I. - přiznám se, že toho o něm moc nevím...
nedělal nic, furt chlastal s kamarády na lovu v křivoklátských lesích, nicméně během jeho vlády jaksi vznikla řada měst a hradů (třeba Praha), a ti Mongolové jaksi prohráli (o tom jinde), a zjevně schopný a akční syn Přemysl při povstání jaksi prohrál, aniž Václav nějak moc bojoval. A ještě v závěru k nám jaksi samo připadlo Rakousko. Podle mne génius jemné manipulace a práce s lidmi.
Přemysl II.

je podle mne nejproblematičtější ze všech velkých králů té doby. Uměl všechno možné, ale práce s lidmi mu právě narozdíl od otce nešla vůbec, pročež se s nejschopnější šlechtou smrtelně pohádal.
Václav II. - až mě napadá přirovnání k hloupému Honzovi. Řekl bych, že měl spíš štěstí.
nejsem si jist, jestli to bylo pouhé štěstí; vidím tam dědečkovy geny. Způsob, jakým zatočil se Závišem byl velmi účinný. Zpacifikování Poláků bylo taky náramně efektivní. Měl spousty dobrých šancí, ale narozdíl od Přemysla II. je všechny využil.
Jan Lucemburský ... Možná nejprozíravější český král, možná měl jen trochu víc štěstí, než rozumu.
Taky složitá a zajímavá postava. Málo se přiznává, že ta šlechta za něho vládla docela dobře (Jindřich z Lipé), a podivný systém, kdy král byl vlastně výborný ministr zahraničí (protože všechny na Západě osobně znal...), nebyl vůbec špatný - většina kritik na jeho hlavu pochází od Karla IV, který nebyl jen trochu ješitný, nýbrž strašlivě.
V Karlovi se taky shodujeme; byl schopný, slavný, ale nejradši ho nemám.
Václav IV. - asi největší smolař mezi českými králi.

Pokud někdo dělá kraviny i po dvaceti letech vlády, to už není jenom smůla a nezralost. Měl kliku, že země byla bohatá a fungovala opět docela sušně i bez něho; ale rozpory, které začaly za jeho otce, se za něj jen zhoršovaly až ke katastrofě.

Zikmund Lucemburský - úplná shoda. Spíš on je tím největším smolařem; schopnosti měl, ale šance skoro žádné.

Jiří z Poděbrad - není, co dodat.

Ferdinand V. Dobrotivý byl prostě debil. Romantičtější duše může dojímat...

Pokud bych měl vzít na milost nějakého Habsburka, byl by to Maxmilián. To byl docela slušný král.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 15. 11. 2007, 10:45

Argo: seminárka je tady (zobrazí se jako html). Věnuji se spíš vztahu s císařem, protože on byl tím, kdo Vladislavovi korunu dal i později odňal. Ale myslím si, že určité zanedbání role Čechů je na místě. Navíc k jejich vztahu k Vladislavovi skoro nejsou prameny (aspoň já o nich nevím).

EDIT: ještě napíšu něco později, teď musím odejít ;)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

lotrando
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lotrando » 15. 11. 2007, 10:52

Když mi tam toho Vratislava nedáte, a ani prvního Břetislava, to je pak těžký :).

Takže z toho co je k dispozici.

Vladislav II. - tam mně spíš zaujal jeho bratr Děpolt I., který mu několikrát zachránil korunu a zadek, aniž by po moci sám sáhl. Samotný Vladislav je fajn, ale bez Děpolta by asi brzy dohrál.

Přemysl I., dobrý tah na branku, trošku bezskrupulózní, zato velmi schopný panovník. Je mým favoritem především proto, že to tu trošku postavil na nohy.

Přemysl II. - romantická postava, hořel jasně ... a rychle. Příliš mnoho chyb, sám se zbavil těch, kdo z něj udělali to co byl. A že to byli povětšinou lidé loajální. Navíc měl nakonec dost smůlu a prohrál.

Lucemburkové - jedním šmahem, zajímaví, ale málo se třeba ví, že Karla ke konci vlády daleko víc zajímalo Bavorsko (nevím stopro, prostě německo :) ). Možná by jsme se ještě divili, kdyby nezemřel a korunu nedostal jeho opilecký syn (ale tehdy chlastali všichni). Zikmund jako vynikající politik, že se nedohodl s husity bych mu nezazlíval, měl dost jinačí starosti než pár lapků v čechách.
Petr "Lotrando" Kulda

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 11. 2007, 10:56

Myslím, že jemné vychytávky Vladislavovy vlády přesahují rozsahem Tafifovu anketu; hrozí nebezpečí, že by Vladislav vytlačil všechny ostatní krále...

... a proto přesunu své poznámky stran Boubaqueho díla i stran Lotranda do 12. století, které se mi zdá být jako stvořené....

Tafif

Příspěvek od Tafif » 15. 11. 2007, 14:42

Todlecto vůbec nebylo nutné. Tématem jsou čeští králové, případně panovníci obecně. Cokoliv o komkoliv z nich patří do tématu.

Hlasování je jen navíc. Hlas dejte někomu ze jmenovaných, ale písemně klidně glorifikujte někoho jiného.

lotrando:

Braniborsko. Jo, vlastně se na České země nakonec ouplně vykašlal.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 11. 2007, 15:11

Tafif:

možná to není nutné, ale když koukneš na to, co tam provádíme, tak to asi nebyla chyba.

K tématu "vykašlání se" - poprvé se to, myslím, tvrdilo jako nevyjasněná pomluva o Janu Lucemburském, že chce Čechy za něco vykšeftovat (myslím, že Rýnskou Falc), a pak si vzpomínám na Bedřicha Falckého, kde to rozhodně až taková pomluva nebyla.
To byl vpodstatě král Turista, co sem jen tak na chvíli zabloudil. Při tom mu jeho současníci přikládali nějaký mystický význam, a kdesi cosi.

S těmi nekorunovanými králi je to složité; pak vzniká otázka, zda zařadit do výběru různé "správce zemské", co fakticky vládli, nicméně papíry na krále nikdy neměli. Třeba Ota Braniborský. Tomu by dal asi hlas málokdo, ale třeba u Hynka Ptáčka bych to už tak jasně neviděl.

midewiwin

Příspěvek od midewiwin » 16. 11. 2007, 11:59

Hlasovala jsem nakonec pro Václava II., i když nebyl vyhraněný favorit. Nakonec jsem ho asi vybrala proto, že vstupoval na scénu s velkými handicapy a nakonec z toho všeho vyšel dobře /samozřejmě až na nemoc, co ho zahubila/. Ustál tu věc se Závišem, hrál moc dobře hru s habsburskými příbuznými, protože /na rozdíl od svého otce/ zřejmě věděl, kdy má smysl válčit a kdy místo toho radši přistoupit na námluvy. A taky to byl člověk múzický.
Čas neexistuje.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 16. 11. 2007, 12:12

Midewiwin:

"Objektivně" byl Václav II. nejlepší, protože měl největší zemi. Rozhodně byl skvělý.

(O.T. Máme tu daleko lepší globální oteplení, než konkurence)

Odpovědět

Zpět na „Historie“