Peníze ve středověku

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Peníze ve středověku

Příspěvek od hanss »

Eleshar_Vermillion píše: 9. 3. 2019, 13:45 Myslím první doložené papírové peníze jsou dynastie Tang, Čína 7. století.
Používané ovšem pouze při pohřbech, aby měli nebožtíci čím platit na onom světě.

Na tomto světě živí Číňané používali peněžní poukázky/složenky/cenné papíry až od začátku 9. století, o papírových penězích se hovoří až v případě sungských (zprvu soukromých, později státních) papírových peněžních poukázkách vydávaných od roku 1024. Vzhledem k omezené směnitelnosti, době platnosti, a regionálním omezením platnosti je imo poněkud nadnesené označovat je za peníze. (A beztak se trvale neujaly.)
Vaclav12D
Příspěvky: 1
Registrován: 6. 11. 2021, 13:02

Re: Peníze ve středověku

Příspěvek od Vaclav12D »

O středověkých mincích mohu říci pouze to, že byly na koncích ohlodány a ze vzniklého materiálu byly vyrobeny mince.
Prodejci, obchodníci a mnozí další si toho všimli a začali dostávat peníze podle váhy.
Doufám, že je to jasnější.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Peníze ve středověku

Příspěvek od Argonantus »

Sparkle píše: 25. 12. 2020, 11:18 Potřebovala bych aspoň zhruba, zjednodušeně, nějakou představu o tom, jaký byl výdělek různých středověkých profesí a tříd v porovnání mezi sebou navzájem.

Kdybychom udělali fiktivní jednotku "1 zlatý" jako něco, co si vydělá za den námezdní dělník nebo rolník na poli. Kolik zlatých by si takhle za den či měsíc vydělal městský strážník, notář, hostinský, servírka, bodyguard, vozka a podobně? Jsou na tohleto nějaké dobré zdroje?
Ta jednotka je spíš "stříbrný", ježto stříbro bylo v Evropě dost všeobecné, kdežto zlato drasticky dražší. Jeden zlatý je spíš něco jako pětitisícovka, nebo spíš ještě víc.

městský strážník - spíš neexistuje, policie je vynález průmyslové revoluce (sir Robert Peel), jde spíše o strážné, čili součást městské gardy, soukromé vojsko (jako je feudálovo vojsko, královo vojsko atd.).
Býti vojákem profesionálně znamená zpočátku hlavně strava a byt, takže žádné peníze, právě jako u většiny zaměstnanců, pokud je to z nějakého důvodu třeba materializovat do peněz (třeba při nějaké výpravě, nebo zvláštní odměna, nebo kvůli konkurenci, aby neutekli jinam), pak základní standardní odměna 1 stříbrný týdně

Totéž bodyguard; pokud je to nějaká super vycvičená stráž zvláště drsných vojenských veteránů (asi jako Bron ve Hře o Trůny), pak může být plat slušný, jako u luxusního řemeslníka, třeba několik stříbrných týdně. Jde o to, že maníka nelze snadno nahradit.

vozka - buď je to standardní sluha někoho, třeba pána, co mu vozí logistiku různého druhu, pak 1 stříbrný týdně čili standard, nebo je to forman, čili soukromý podnikatel, který si sjednává cenu jednotlivé dodávky zvlášť, jako taxík. Vozí dražší zboží, aby se to vyplatilo, a může vydělávat překvapivě hodně, pokud má kšeft. Podnikatelé jsou typicky odměňováni nějakým procentem z kšeftu hlavního. Pokud týpek veze ve 12. století náklad deseti drátěných košilí v ceně hřivny stříbra každá, čili 2500 stříbrných dohromady, asi nepřijde majiteli jako nesmysl dát 100 stříbrných za naléhavé doručení do obleženého města. Extrémní příklad.

servírka, čili číšnice - zaměstnankyně krčmy, čili dost chudá a snadno nahraditelná, odměňovaná dost blbě, ale typicky si přivydělává jako prostitutka, a tam je to už mimo kontrolu, nemravní chlapi jsou často dost štědří, zřejmě kvůli špatnému svědomí. Takže je hájitelné, že dostane občas nesmyslně velkou odměnu. A nebo taky ne.

principiálně jsou tohle všechno dost čučkaři, jakýsi běžný standard, s výjimkou toho formana snad. Větší kšeft dělali obvykle nesnadno nahraditelní kvalitní řemeslníci, vydělávající běžně násobek těch levných. Šperkař, mečíř, výrobce těch zbrojí (drátěných košil, plátů), luxusní krejčí a obchodník s látkami (móda, to je furt stejné - haute couture), prodejce drahých barev a drahého koření, umělec vyššího levelu (stavitel katedrály, malíř, sochař.) Patří sem samozřejmě výrobce iluminovaných rukopisů Argonantus, který také dělá nejsložitější výtvory jako šéf celé party písařů a výsledek je pak drahý třeba jako dům.
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy
Kontaktovat uživatele:

Re: Peníze ve středověku

Příspěvek od LZJ »

Argonantus píše: 17. 10. 2022, 21:47 Ta jednotka je spíš "stříbrný", ježto stříbro bylo v Evropě dost všeobecné, kdežto zlato drasticky dražší. Jeden zlatý je spíš něco jako pětitisícovka, nebo spíš ještě víc.
Tak zlaté a stříbrné mince se razí i dnes v poměrně tradičních velikostech a mají cenu bez historické hodnoty.
Takže dukát - malá zlatá mince (3-4g) je cca 10 000 Kč.
Tolar - velká stříbrná minca (30 g) je cca 1 000 Kč.
Groš - malá stříbrná mince (3 g) je cca 100 Kč.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti