Jak je to s těmi husity?

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Argonantus »

Chcem vedieť viac o tých vozoch.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od ilgir »

A při tom všude kolem stále středověk.
Ehm, třeba v Itálii, Francii, Španělsku... Nebo jak jsi to myslel? Já bych to řekl přesně naopak. Všude už byl novověk, jen u nás a na východ od nás středověk.
Vůbec se nedivím, že pro některé cizince je Žižka na úrovni teroristy a naše oslavování jeho hrdinství chápou stejně málo jako my chápeme oslavování bin Ladina.
To je trochu ustřelené srovnání. Spíš bych to viděl na Napoleona, toho taky Francouzi pořád oslavují a nikdo jim to nezazlívá, ne?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Vallun »

No, já spíš nechápu, jak někdo, resp. skoro celý svět může oslavovat gaunera, násilníka, separatistického teroristu Williama Wallace a ještě o tom natočit film...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Jerson »

ilgir píše:To je trochu ustřelené srovnání. Spíš bych to viděl na Napoleona, toho taky Francouzi pořád oslavují a nikdo jim to nezazlívá, ne?
Dlouho po základní škole jsem zjistil, že po odečtení školních propagandistických žvástů nevím o Husitech prakticky nic, takže i tohle srovnání podávám tak, jak jsem ho slyšel. Fakticky nevím, s kým by se dal Žižka srovnávat a odpovídalo to.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od ilgir »

Vallun: Kdyby o Žižkovi natočili kasovní trhák s Gibsonem v hlavní roli, tak by ho taky oslavoval celý svět, ne? :D
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Vallun »

Dneska už prosím raději někoho živějšího:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Argonantus »

Hodně jsem se vzdělal u hesla Jan Žižka na wikipedii. https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_%C5%BDi%C5%BEka

O těch vozech tam naopak vůbec nepochybují, přesouvají jejich premiéru ovšem do Plzně coby improvizaci (a s tou Litvou by se to netlouklo, neb víme, že tam Žižka působil).
Naopak tam není mnoho o bitvě na Vítkově. Žižžka fungoval v mnoha drobných bitvách, o kterých jste zřejmě v životě neslyšeli.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No já spíš čumím na všechny ty Grunwaldy a Azincourty...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Ecthelion »

ilgir píše:Spíš bych to viděl na Napoleona, toho taky Francouzi pořád oslavují a nikdo jim to nezazlívá, ne?
Nevím, jak jinde, ale v Bavorsku a německém příhraničí (kam podnikali husité špízovací nájezdy a spanilé jízdy) podle mě dodneška věří, že husiti jedli děti a Žižkou se tu straší zlobivé děti. Je to stejně zkomolená vzpomínka jako pro nás byla třicetieltá válka (ještě před první světovou válkou strašily české matky děti: "Když nebudeš hodný, přijde Švéd a odnese tě.") Ve Furth im Waldu (městečko hned za hranicemi na bavorské straně) se koná pravidelně středověko-fantazácký festival Drachenstich-Festspiele - 1500 účastníků v kostýmech, 200 koní a 16 metrů dlouhý mechanický drak, který chrlí plameny - a tam vystupují jako instantní záporáci právě husiti (Bavoři v husitských kostýmech), kteří na všechny strany mávají cepy a volají: "Húsá! Húsá!" (protože si mysleli, že to byl husitský bojový pokřik... než jim nějaký český dobrák nedávno vysvětlil, že je to kravina... ale zústali u toho, protože "Hrrrrr na ně!" neuměli vyslovit).
Eleshar_Vermillion píše:No já spíš čumím na všechny ty Grunwaldy a Azincourty...
Jo, Anzicourt je vtipný, ale objevuje se jen v anglických kronikách a navíc ne úplně dobových, takže to lze odkázat do říše pohádek a smyšlenek.

Ta účast u Grunwaldu není jmenovitě doložená, ale je velice pravděpodobná. Jsou záznamy, že se přidal k žoldnéřům, které zverbovali v českém království Jan Sokol z Lamberka a Stanislav z Dobré vody. Byl zmiňován v kronikách vedle jména právě Jana Sokola z Lamberka (během obléhání a pak obrany hradu Radzyně), takže lze očekávat, že sloužil v jeho 4. korouhvi složené z 1500 Čechů a Moravanů (Češi tvořili ještě 49. korouhev pod velením Jana Halma a sloužili také v polské 2. korouhvi Ondřeje z Brochoczyc a polské 50. korouhvi, které velel Gněvoš z Dalevic, celkem jich na polské straně bojovalo 3000-4000). Ta společně s 49. korouhví bojovala u Grunwaldu na pravém (litevském) křídle a společně s Litevci zmateně ustupovala před útokem řádového vojska, teprve poté, co se štěstí v boji obrátilo se podíleli na litevském protiútoku a plundrování řádového tábora (který byl obehnán provizorní vozovou hradbou).

Objevily se tedy i názory, že Žižka bojoval mezi českými žoldnéři na řádové straně (v rámci 29. a 50. korouhve sv. Jiří), které vedl Václav z Donína a mezi které patřil kupříkladu i Žižkův pozdější spolubojovník Jan z Rušinova... ale to považuji za nepodloženou spekulaci, která protiřečí záznamům kronik. $D
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Grunwald, pravíte. https://www.youtube.com/watch?v=qPIogj781RQ
Argonantus píše:Tahle propaganda je daleko důslednější, než nějaký WTF Urválek; nemlátí sudlicí do hlavy, a úplně přestavěla kulisy, vyretušovala některé lidi, postavila neexistují Potěmkinovy vesnice a vyrobila úplně jiný svět, než ten skutečný. Některé postavy a stavby nebo události jsou ovšem skutečné, aby zmatek ještě vzrostl. A uprostřed toho všeho na sebe strhuje pozornost Štěpánek a pateticky deklamuje nesmysly, takže ty podstatné manipulace divákovi utečou.

Není to zábavná trololo propagadna, ale docela jedovatá dystopie, právě jako třeba Major Zeman, což je velmi podobná metoda. Navíc doplněná tím, že ve škole jsme se učili dost přesně to samé, co v tom filmu.
OK. Já o husitech vím kulový a automaticky jsem předpokládala, že jsou ty filmy manipulativní a lživé jak sviň, bo jsem paranoidní a doba natočení je podezřelá.
Nicméně jsou Vávrovy opusy velmi oblíbeny mezi českými husitomilci, včetně těch, co to berou nějak vážněji.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Argonantus »

Jasně.
A ještě zmateně koukám na csfd, proč, medle, má čtvrtý díl o tolik nižší hodnocení, než první tři, když je lautr stejný. Fakt nechápu.

EDIT: Jinak k té historii - komplexní rozcestník https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie ... v%C3%A1lek
ke všem podstatnějším bitvám - zejména stojí za to sledovat počty vojsk a žasnout.

Například na Vítkově to lítá mezi 7000 a 700 jezdci, nicméně je údajně zahnalo asi 30 původních obránců viničních domků + 50 střelců a 1 oddíl z Prahy. Chuck Norris by se možná obával husitů taky, kdyby to tak bylo.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 6. 11. 2015, 13:17, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Čtvrtý díl? To má čtvrtý díl?

Hehe, komentář k Žižkovi
Glorifikace dávného asociála, krvežíznivého loupežníka, náboženského fanatika a nebezpečného, protievropského teroristy jménem Šiška. A česká identifikace s ním -- jak typické. No někde ty hrdiny brát musíme, že. Vidět se to snad ještě dá i dneska, ale doporučuju k tomu flašku vína a dopít už k půlce filmu. Anebo medovinu -- ta by mohla být stylová. Anebo marjánku -- cokoli. Pak by to mohlo zabrat.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od Argonantus »

Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem a Jan Roháč.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jo tohle. To jsem bohužel viděla taky. Jan Roháč byl natočen o pár let dřív (1947), je ještě černobílý, není tak výpravný a je snad ještě únavnější a zdlouhavější než Jan Hus a Jan Žižka.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
krabat
Příspěvky: 151
Registrován: 30. 11. 2006, 21:23

Re: Jak je to s těmi husity?

Příspěvek od krabat »

"Já se husitech učil v roce 1990, takže všechny mé informace jsou zkreslené komoušskou propagandou."- viz Jerson.

Propagande se v uzlovych dejinnych bodech asi vyhnout nejde, Jersone. Stejne tak entita zvana narod se neobejde bez stmelujiciho spolecneho obrazu, mytu (nevedeckeho, nepravdiveho, neobjektivniho a tendencniho vykladu nejake stezejni udalosti).
Kriticka uvaha na hrane naroda pak zni: udelat ci neudelat ustupek protivnikovi, abych tim zachranil narodni mytus? Uznat mu jeho manipulaci a podporit tim narod, anebo se pustit po ceste pravdy s tim rizikem, ze se nasledne rozjebe co se da?

Od zrodu naseho posledniho mytu ubehlo 25 let, presne jednu generaci. Kdo si da praci a zacne odhalovat demokraturskou propagandu o hrdinnem boji studentu proti totalite? Ja sam jsem ucast na 17. listopadu odmitl, protoze na Albertov me (nas) zvaly provarene kadry z SSM. Slo o tuctovou prorezimni demonstraci, ktere se zucastnit byla hanba a ktera se zvrhla pouze diky angazma tajne bezpecnosti- nebyt jejich agentu, za pul hodinky by se slo do hospody a ne na Perstyn.

Ja jsem k Vavrovi shovivavy, docela si jeste pamatuji, jakym nadsenim nas jeho filmy naplnovaly, jaky spoluprozitek jsme si z nich odnaseli. A stejne dneska citim urcitou hrdost pri vzpomince na demonstraci hrdinnych studentu tehdy na Narodni, ackoliv vim, ze to vlastne bylo vsechno uplne jinak 8)
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů