[článok] Rozbehnite hru

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Alef0

[článok] Rozbehnite hru

Příspěvek od Alef0 » 10. 7. 2009, 16:22

Toto je diskuse ke článku Rozbehnite hru? Těšíme se na vaše názory, postřehy a komentáře.
Naposledy upravil(a) Alef0 dne 11. 7. 2009, 07:39, celkem upraveno 2 x.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: [článok] Rozbehnite hru

Příspěvek od Markus » 10. 7. 2009, 23:53

Technická: chtělo by to odkaz :P

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 11. 7. 2009, 02:14

Je to příjemně stručné, takže jsem se to nezdráhal přečíst. Nic extra objevného, ale jsem ochoten to tolerovat výměnou za krátký rozsah :)

Přijde mi, že ten článek je mířený vyloženě na geeky, kteří se nepohybují jinde než "v rámci komunity". Některé body by se vyloženě daly shrnout větou: "Get a life, loser!" A třeba tohle...
Študujte bojové umenia.
... je totální WTF :8oO

Abych ale přešel k zajímavějšími obsahu:
Nezamilujte sa bezhlavo do jedinej hry, ktorú budete presadzovať na úkor ostatných. Radšej majte po ruke tri či štyri, spomedzi ktorých si môžete vybrať. Na prvé stretnutie prineste niekoľko príručiek a umožnite ľuďom si ich prelistovať. V prípade, že máte tú česť s tvrdým jadrom fanúšikov nejakej hry, porozprávajte sa s nimi o nej. Skúste si zahrať niekoľko sedení a potom skúste niečo iné. Pýtajte sa ľudí, ktoré z tých hier, čo im ležia na poličke by si chceli zahrať.
Tohle je problém, o kterém pořád nevím, co si myslet. Na jednu stranu chápu, že lpění na jedné konkrétní věci může být problematické, protože ne všichni sdílejí vaši představu. Možná je na hru přemluvíte, ale hrát s hráči, kteří nejsou do hry zainteresovaní, je opruz. Na druhou stranu je to dvousečná zbraň a opačný přístup může být stejně nebezpečný... jednou jsem zkoušel udělat kampaň tím stylem, že jsem byl svolný prakticky čemukoliv, co vzejde ze společné přípravy. Příprava byla fajn, vymysleli jsme skvělou věc, ale nebyl to vyloženě můj šálek kávy a měl jsem problém vést hru, která nevzešla ze mě samotného. To už si radši vyberu hru podle sebe a hráče do ni horko těžko nadchnu, děkuji pěkně.

Ideální mezicestou je asi mít portfolio několika her nebo prostředí, které máte rádi a jste je ochotni kdykoliv vést. Hráči si mezi nimi mohou vybírat a navrhovat drobné změny, ale předem je jasné, že chcete vést něco ze svého portfolia zájmů. Nenecháte se přemluvit na vedení hry, která není vaším miláškem. Teda vy možná jo, ale já ne. :P

Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai » 11. 7. 2009, 05:59

Nepřijde mi, že by článek byl zaměřený čistě na "geeky nepohybující se mimo komunitu". Hledání spoluhráčů je myslím něco, co může řešit i un-geeky jedinec. Já sám jsem třeba měl pravidla DrD asi dva roky, než jsem se na gymplu setkal s lidmi, kteří hráli. A i tam došlo k domlouvání hry až poté, co na DrD náhodou přišla debata - aktivně jsem nehledal a to i přesto, že jsem chtěl hrát.
Markus píše:
Študujte bojové umenia.
... je totální WTF
Hádal bych, že je to založené na předpokladu, že bojová umění učí sebevědomí a "sebevědomému" držení těla. Ne až tak totální WTF, osobně si myslím, že alespoň nějaká průprava v bojových uměních je člověku velmi prospěšná... a teď myslím především po jiných stránkách než schopnost ubránit se (nebo někoho zmlátit).

Navíc, tahle "get life" rada je uvedena "ak máte sklon k typickým slovným či výrazovým prejavom fanúšika scény". To znamená, že ji můžeš ignorovat. :wink: $P
Markus píše:Ideální mezicestou je asi mít portfolio několika her nebo prostředí, které máte rádi a jste je ochotni kdykoliv vést. Hráči si mezi nimi mohou vybírat a navrhovat drobné změny, ale předem je jasné, že chcete vést něco ze svého portfolia zájmů.
Což je v podstatě přesně to, co Edwards navrhuje, alespoň pokud jsem to pochopil. 8) :>;o)

Být schopný odhadnout, co mi sedne a co ne, a být dost asertivní, abych odmítnul něco co mě nebere, by mohly být další důležité vlastnosti, které se už ale spíše týkají přípravy hry samotné. Tady se rada zřejmě vztahuje spíš k tématu hledání skupiny - tedy "netrvejte na jediné hře, budťe přístupní alternativám, případně je sami nabídněte". Člověk který chce hrát Bakchanal a jedině Bakchanal, bude asi mít větší problém utvořit herní skupinu, než někdo, kdo má v rukávu tři hry, které je ochotný hrát...

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 11. 7. 2009, 08:48

Lehce offtopic poznámka: Kdysi sem četl jiný článek, který se zabýval geekspotingem, přičemž geekspoting spočívá v tom, že chci li hrát, rozhlédnu se kolem sebe, zamížřím k nejbližšímu dlouhovlasému neckbeardovi s lehkou nadváhou a metalovým trikem (bonus když je to Bolt thrower, nebo jiný wharhammer-metal) a zavedu s ním rozhovor, který se postupně stočí na RPG... :>;o)
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

skew
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skew » 14. 7. 2009, 11:23

Nezačnite vetou „Poďte a budeme hrať,“ ale „Poďte na pivo a len tak si pokecáme.“...
Tohle zní docela rozumně, za předpokladu že je to míněno za účely pravidelného hraní.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 14. 7. 2009, 20:17

Ak uvidite WTF moment, je to mozno prekladom. Edwards pouziva niekedy take vetne konstrukcie, ze mi jde z toho hlava kolem a len odhadujem zmysel.

Study martial arts ma (ako povedali vyssie) suvis so sebavedomim. Nerd faktor, ktory je zial spaty s komunitou mozno vo vacsej miere, nez je realne pritomny, zial nepusti a mozno prave preto nan Edwards naraza.

Co sa tyka problemami so socializaciou, tak samozrejme to sa da povedat roznymi sposobmi: bud extremnym urazlivym (rada "Get a life" nie je pre mna radou, ale vykrikom do tmy na urovni Ty nerd!) alebo konstruktivnym - Edwards si vybral to druhe.
Ideální mezicestou je asi mít portfolio několika her nebo prostředí, které máte rádi a jste je ochotni kdykoliv vést. Hráči si mezi nimi mohou vybírat a navrhovat drobné změny, ale předem je jasné, že chcete vést něco ze svého portfolia zájmů.
Toto presne tvrdi Edwards. Nebudte nabudeny na jedinu hru, ale majte portfolio 3-4 hier-miláššškov, ktore dajte hracom, nech si prelistuju a zahraju. Na oplatku sa nebojte zahrat si s nimi ich miláááškov.

Celkovo sa mi ten clanok paci, hoci z neho cpie taky mierne radikalisticky ton, v podstate nevidim radu, s ktorou by som nesuhlasil a myslim, ze som sa dost poucil.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 12. 7. 2016, 12:28

téma o začátcích

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“