Atributy

Vampire, Werewolf, Mage a jiné překlady ze Světa temnoty, starého i nového.

Moderátor: smrq

Zamčeno
Uživatelský avatar
hater
Příspěvky: 567
Registrován: 6. 2. 2006, 09:30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hater »

Sosacek píše:Ale i kdyby delal neco jineho, tak se jmenuje Resolve, coz se do cestiny da prelozit jako "rozhodnost" a "odhodlanost". Vsichni chapou ze rozhodnost je v tomhle kontextu nesmysl a ze odhodlanost je bliz?
tohle bych rekl je presne to v cem se neshodneme ;-) Ze je odhodlanost lepsi nez rozhodnost.

A prave to je to co tu resime, ze prestoze se to jmenuje Resolve, tak to prece nepreklozime tak, aby to potom bylo nelogicke? To je blbost, ne?

Kdyz vime, ze mame prelozit neco co se jmenuje:
Red Plane
tak to neprelozime jako cervene letadlo, kdyz o tom vime, ze se to pouziva k hoblovani.
Pripadne to neprelozime jako rudy platan, kdyz vime, ze to nema s rostlinama nic spolecne.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Ale problem je v tom ze Odhodlanost JE logicka. Je mnohem logictejsi nez Rozhodnost, aspon podle mne, tukana, Eleshara (coz je clovek s lingvistickym vzdelanim), smrq a myslim ze i nekoho dalsiho. Rozhodnost je logicka podle tebe a Izariase a mozna nekoho dalsiho.

A jina alternativa neexistuje, aspon tu nepadla.

Co s tim navrhujes delat?

Jeste jednou: Ten atribut popisuje jak moc dokazes na necem trvat, jak (ne)snadne je te svezt z cesty, jak moc dokazes odolavat prekazkam.

Podle meho nazoru (a nazoru Eleshara coz je lingvista, a i dalsich) je tomuhle mnohem blizsi Odhodlanost. Muzes se zkusit zeptat ustavu pro jazyk cesky, mozna mame popletene vyznamy, ale nejak si to nemyslim.

Ten zesileny text nahore neni muj vymysl, je to presny preklad toho co o te vlastnosti napsali whitewolfove.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Nečetl sje tuhle diskuzi od začátky, ale možná je to dobře, nevím co chcete přeložit, ale můžu vám říct, jak to na mě působí z opačného směru, třeba vám to pomůže.
Řešíte tu rozdíl mezi Rozhodností a Odhodlaností,. Takže podle mě:
Rozhodnost - schopnost rozhodovat se, třeba ve spěchu nebo stresu, vybrat správné řešení a tím situaci překonat. Rozhodnost je podle mě spíše s logikou, důvtipem a rozumem.
Odhodlanost - schopnot vrhnout se do nějakého ''projektu''/činnosti a tu dotáhnout do konce ať to stojí co to stojí a překonat př tom všechny překážky. Taky je to možná trochu o tom, stát si z avým názorem (ale tohle je možná už trochu okrajovější). Odhodlanost je podle mě spíše s vůli a odvahou.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Qualdezar píše: Řešíte tu rozdíl mezi Rozhodností a Odhodlaností,. Takže podle mě:
Rozhodnost - schopnost rozhodovat se, třeba ve spěchu nebo stresu, vybrat správné řešení a tím situaci překonat. Rozhodnost je podle mě spíše s logikou, důvtipem a rozumem.
Odhodlanost - schopnot vrhnout se do nějakého ''projektu''/činnosti a tu dotáhnout do konce ať to stojí co to stojí a překonat př tom všechny překážky. Taky je to možná trochu o tom, stát si z avým názorem (ale tohle je možná už trochu okrajovější). Odhodlanost je podle mě spíše s vůli a odvahou.
Presne tohle se snazim prosadit, ale Izariasovi a haterovi se to nelibi. Zrejme je potkala chyba na fronte:

1) precist si popis vlastnosti
2) pochopit co ta vlastnost dela
3) priradit ji odpovidajici cesky nazev

protoze se mi nechce verit ze by nekdo chtel slovo rozhodnost priradit tomu druhemu. spis si myslim ze si spatne precetli nebo prelozili popis vlastnisti od WW nebo tak.
But nobody came.
Uživatelský avatar
hater
Příspěvky: 567
Registrován: 6. 2. 2006, 09:30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hater »

Tak tohle je imho zbytecny krok zpet, k nikam nevedouci roztrzce o tom jestli je lepsi Odhodlanost a nebo Rozhodnost.

Dany text jsem cetl nekolikrat a nekolikrat jsem jej prostudoval. Popis relativne sedi na Odhodlanost, ale jsem v ni schopen najit i nesrovnalosti, ktere mi rikaji, ze Odhodlanost neni zrovna vyhra.Take jsem nekolikrat cetl tu atmosferickou pasaz ve ktere je popsana vlastnost v kontextu. Ve kterem jsem zadnou odhodlanost nenasel, respektive byla az jakymsi dusledkem toho textu. Josh se rozhodl, ze to jen tak nenecha.
Navic mi odhodlanost v zadnem pripade neprijde jako dusevni odolnost.

Pokud nejsi s to uznat, ze v tom atmosferickem textu neni odhodlanost, ale neco jine, tak v tom pripade se asi nedohodneme a nema smysl ztracet cas plkanim. Myslim, ze svuj nazor jsem predestrel, rekl jsi i o cem jsem ochoten diskutovat.

Co navrhuji delat dal?
Predat to vyssi instanci, at rozhodne. To jest, sefem diskuze je smrk. Pripadne jsem zvedav co na to jeste rekne Izi.
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Já k tomu nemám, co dodat, zdraví mám jen jedno a souhlasím s Haterem, mluví mi z duše.
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Ona není nikamnevedoucí... ona je k odhodlanosti vedoucí. ale ty, které se touto stezkou odmítají vydat, nikam nedovede $P
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Brzo ti začnu říkat mesiáš. :-?
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od smrq »

hater napsal:
Predat to vyssi instanci, at rozhodne. To jest, sefem diskuze je smrk.
jsem sefem diskuse na WoD, ne zde. vase hadky na toto tema me nebavi jiz zhruba 10 dni a nehodlam sem jakkoliv zasahovat. nazor mam takovy, ze pouzitelne jsou obe varianty a ani jedna mi nebude vadit. o kousicek lepsi mi prijdou preci jenom oargumenty obhajujici dhodlanost, ale byl bych nerad, kdyby to bylo brano jako rozhodujici slovo, podle ktereho se budete ridit.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

smrq píše:hater napsal:
Predat to vyssi instanci, at rozhodne. To jest, sefem diskuze je smrk.
jsem sefem diskuse na WoD, ne zde. vase hadky na toto tema me nebavi jiz zhruba 10 dni a nehodlam sem jakkoliv zasahovat. nazor mam takovy, ze pouzitelne jsou obe varianty a ani jedna mi nebude vadit. o kousicek lepsi mi prijdou preci jenom oargumenty obhajujici dhodlanost, ale byl bych nerad, kdyby to bylo brano jako rozhodujici slovo, podle ktereho se budete ridit.
Emperor Palpatine přibližně píše:I most reluctantly accept the emergency powers that were given to me and I promise to put them away as soon as the situation is resolved
ANO! Rozhodující slovo padlo! Nechť je to tedy Odhodlanost :-)= :-)= :-)=
Naposledy upravil(a) Eleshar_Vermillion dne 26. 5. 2006, 14:40, celkem upraveno 2 x.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od smrq »

:naughty: :doh: :8oO $x ::o :evil: :s_easy: :s_bored: :s_scared: :s_ouch: ::o/ O-)
Uživatelský avatar
hater
Příspěvky: 567
Registrován: 6. 2. 2006, 09:30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hater »

smrq píše:o kousicek lepsi mi prijdou preci jenom oargumenty obhajujici dhodlanost, ale byl bych nerad, kdyby to bylo brano jako rozhodujici slovo, podle ktereho se budete ridit.
hmmm, tak co uz.

Zkousel jsem pouzit par internetovych slovniku as ty mi nabidli, ze resolve se da v podstate pouzit ve dvou ruznych vyznamech:

1. determination - pevnost cílů
2. decision - pevne rozhodnuti neco udelat

odhodlanost mi prijde jako za 2 a spolecne s
(Poznámka: Nepleťte si Resolve s Willpower. Resolve je dlouhodobé zaměření postavy. Považujte jej za dlouhodobé cíle, jako plánování kariéry. Willpower odráží krátkodobé vzedmutí a pády postavy, její schopnost zaměřit se na krátké úsilí za účelem překonání překážek. Resolve se připočítává k tečkám Willpower, strana 95)
z pravidel je imho odhodlanost strelba mimo terc.

Pevnost cilu bych jedinym slovem vyjadril jako cilevedomost a kdyz jsem ji zkousel dosadit do toho textu, tak si myslim, ze by to take nemuselo byt spatne reseni. Ovsem opet o tom nejsem pevne presvedcen. Toto reseni je pro mne vsak prijatelnejsi nez odhodlanost. Jestli na ni ovsem stale tolik trvate, ...
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

cilevedomost je zajimava, a myslim ze to popisuje docela dobre. jen si nejsem jistej jak by vypadalo utocne kouzlo

Psychický útok

popis, bla bla.

Akce: Okamžitá
Aspekt: skrytý
Bank kostek: Gnóze + Mysl - Cílevědomost cíle.
Cena: 1 Mana (volitelně)

Rutina Adamantového šípu: Psychický meč

Bank kostek: Vystupování + Zastrašování + Mysl - Cílevědomost cíle

... ale ono to neni o moc lepsi ani s odhodlanosti, hm.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Determination je jen synonymum pro Resolve. Stejně tak je cílevědomost synonymum pro Odhodlanost. Synonymum je slovo stejného nebo podobného významu. Myslím, že odhodlanost je v pohodě. Ale jsem rád, že jsme tady nabrali trošku jiný kurs, protože cílevědomost je k odhodlanost mnohem mnohem blíže než rozhodnost.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

jo. A odhodlanost je zase mnohem blíž k Resolve než cílevědomost.

Teda... fajn, cílevědomost už narozdíl od tý zrůdnosti vystihuje, co Resolve znamená, jenže...

Prostě se mi to nelíbí jako popis atributu. Cílevědomost. Člověk může mít vysoké Resolve a přitom nevědět, co chce.
Znamenalo by to, že je odhodlán dojít ke svým cílům, at to stojí co to stojí, ale že vlastně pořádně neví, co ty jeho cíle jsou.
Cílevědomost mi připomíná spíš kombinaci vysokého Resolve a Intellience než Resolve samotné
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Zamčeno

Zpět na „Překlady World of Darkness“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů