tovarys?

Vampire, Werewolf, Mage a jiné překlady ze Světa temnoty, starého i nového.

Moderátor: smrq

Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Izarias píše:Pokud to už někdo napsal, tak se omlouvám, že to opakuji.

Tovaryš je vyučený učeň - učedník, který odchází z učení od svého mistra a vydává se do světa na zkušenou. Nebo zůstává jako řemeslník v jeho dílně. Mistrem se stane až po nějaké době, většinou po založení své vlastní dílny.

Teda, alespoň myslím, že to tak je.
Ano a? V čem je problém... máme tovaryše... další hodnost... mistra.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Někdo se ptal, co je to tovaryš.
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Izi: fajn. tohle presne sedi to doho mista jak je to pouzity v magach -- stupen kdy uz neco umi, rozhodne vic nez lidi co jsou porad v uceni, ale mistri se tomu jeho umu muzou tak akorat smat.

to dokonale odpovida :) to co rikas ty, to co rika Alnag, to co rikal muj ucitel anglictiny kdyz jsem se ho ptal na slovo disciple (pred asi dvema mesicema? akorat je to american, takze nezna slovo tovarys :) ).
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak to sedí perfektně, nikdy jsem nebyl proti tovaryš, jak mě tu kdosi zlý křivě obviňoval (nebudu tě jmenovat, Sosáčku). Dokonce to pak hezky navazuje Znalcem...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Doufám že Alnag se Sosim ti to tady Izariasi vysvětlí... jsou milí, hodní, tolerantní a trpěliví...

osobně myslim že tovaryš není tak velký problém...
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Eh... Jsem trochu zmaten, ale napsal jsem zde někde, že jsem proti Tovaryšovi? :wink: Nakopat... teda naopak. $D
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

SEB píše:Doufám že Alnag se Sosim ti to tady Izariasi vysvětlí... jsou milí, hodní, tolerantní a trpěliví...

osobně myslim že tovaryš není tak velký problém...
Samozřejmě, že jsem hodný, milý a tolerantní. $D Protože kdybych nebyl Sebe... kdybych nebyl... :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Alnag píše:
SEB píše:Doufám že Alnag se Sosim ti to tady Izariasi vysvětlí... jsou milí, hodní, tolerantní a trpěliví...

osobně myslim že tovaryš není tak velký problém...
Samozřejmě, že jsem hodný, milý a tolerantní. $D Protože kdybych nebyl Sebe... kdybych nebyl... :-)=
vynechal jsi trpělivý, takže uznáváš, že tato vlastnosti ti chybí...
a taky trpíš nadměrnou smajlíkotidou.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Eleshar_Vermillion píše:Tak to sedí perfektně, nikdy jsem nebyl proti tovaryš, jak mě tu kdosi zlý křivě obviňoval (nebudu tě jmenovat, Sosáčku). Dokonce to pak hezky navazuje Znalcem...
eh... fakt? nebo to byl sarkasmus?
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

SEB píše:
Eleshar_Vermillion píše:Tak to sedí perfektně, nikdy jsem nebyl proti tovaryš, jak mě tu kdosi zlý křivě obviňoval (nebudu tě jmenovat, Sosáčku). Dokonce to pak hezky navazuje Znalcem...
eh... fakt? nebo to byl sarkasmus?
Ano, fakt.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Tak znovu, tentokrát věcně a kultivovaně, ano?

Tovaryš ne. Protože:
Tovaryš se mi k mágům prostě nezdá, je hrozně... obyčejnej, povrchní, světskej...
Tovaryš sice vystihuje i někoho z některých tajných spolků, ale v tomhle kontextu si to prakticky žádný čs čtenář nespojí
Pod slovem tovaryš si většina lidí vybaví ne moc zajímavýho maníka v dílně, který sice něco umí, ale není to nic moc, což k *** mágovi moc nesedne
Tovaryš mi přijde, že v té sadě trochu vybočuje

Mnohem lepší by bylo, i když poněkud moderní slovo, PRAKTIK. Proč?
Hodí se do řady (zasvěcenec, novic, praktik, znalec, mistr, velmistr)
Přesně sedne mezi novic a znalec. Novic je jasně míň, znalec Hmoty umí zjevně víc, než Praktik Hmoty
Označuje někoho, kdo bezpečně ovládl základy práce s danou věcí a kdo už ovládá i něco trochu víc, ale ne zas tak moc. Přesná definice *** arkány
Pod větou Je to praktik Hmoty si většina lidí představí někoho, kdo užívá magii v běžném životě dost obstojně, ale má zřejmě ještě dost uzavřený přehled... má někdo přesněji evokující slovo?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tuk-Enek píše:Tak znovu, tentokrát věcně a kultivovaně, ano?
Tovaryš ne. Protože:
Tovaryš se mi k mágům prostě nezdá, je hrozně... obyčejnej, povrchní, světskej...
Dojmologie
Tuk-Enek píše:Tovaryš sice vystihuje i někoho z některých tajných spolků, ale v tomhle kontextu si to prakticky žádný čs čtenář nespojí
Vážně ne? Vždyť ty sis to evidentně spojil...
Tuk-Enek píše:Pod slovem tovaryš si většina lidí vybaví ne moc zajímavýho maníka v dílně, který sice něco umí, ale není to nic moc, což k *** mágovi moc nesedne
Tovaryš mi přijde, že v té sadě trochu vybočuje
Myslím si, že ani anglické disciple nebo apprentice či co tam je není moc spjaté v běžném lexiku s magickým uměním/řemeslem, už jen proto, že se s tím v běžném životě skutečný člověk příliš nesetkával
Tuk-Enek píše:Mnohem lepší by bylo, i když poněkud moderní slovo, PRAKTIK. Proč?
Nic proti tovaryši, ale slovo Praktik taky není špatné, docela se mi líbí, jediné, co bych mu vytknul, je, že nesedí stylisticky k ostatním hodnostem, které jsou veskrze česky, nicméně si myslím, že je to zváženíhodná alternativa.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Miluju tyhle hlášky "většina lidí si ..." kdy většinou se myslí já a moji rodiče, kterých když jsem se zeptal něco zavrčeli. Pokud nemáš hodnověrnej výzkum s n=1000 nebo víc respondentů tak s většinou tady pls. neoperuj. :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Alnag píše:Miluju tyhle hlášky "většina lidí si ..." kdy většinou se myslí já a moji rodiče, kterých když jsem se zeptal něco zavrčeli. Pokud nemáš hodnověrnej výzkum s n=1000 nebo víc respondentů tak s většinou tady pls. neoperuj. :-)=
A myslíš, že když novinář řekne "z důvěryhodného zdroje," "z nejmenovaného zdroje" či dokonce "z dobře informovaného zdroje," tak je to pravda?:))) To bys mohl takhle Zpochybnit tři čtvrtiny televisní reality:)))
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Eleshar_Vermillion píše:A myslíš, že když novinář řekne "z důvěryhodného zdroje," "z nejmenovaného zdroje" či dokonce "z dobře informovaného zdroje," tak je to pravda?:))) To bys mohl takhle Zpochybnit tři čtvrtiny televisní reality:)))
Však to také dělám... $P
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Zamčeno

Zpět na „Překlady World of Darkness“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů