tovarys?

Vampire, Werewolf, Mage a jiné překlady ze Světa temnoty, starého i nového.

Moderátor: smrq

Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

tovarys?

Příspěvek od sirien »

Toto tema bylo oddeleno od disekuse o magach protoze k nicemu nevedlo. Tady si muzete diskutovat o tom co je spatneho na slove tovarys, vymyslet smysluplnou alternativu a prednest ji v odpovidajicim tematu a zaroven tim odpovidajici tema neucpavat nesmysly.

Diky, Sosi.


No, začít bych moh skutečností, na kterou mě upozornil Sosan: Mágové se představují pouze titulem Mistr/Velmistr, popřípadě M/VM druhého/ třetího/atd. stupně (mají víc arkán na *****+), ale nižší tituly k představování nepoužívají, takže to, že by případně nebyla ženská verse Učence tak moc nevadí... protože se žádná mágině nebude představovat jako učenka ani učenec. Použije to pouze k reakci na:
Jak jsi na tom v mysli?
Jsem učenec.
"Popř. Jak je na tom ta tvá kamarádka s Myslí?
Je učenec."
Což zase nejsou tak časté otázky.

Alnag+Sosan: Pěkný, ale nechcete při těch návrzích vypisovat celou sadu? Ty tituly patřej k sobě, tak by tak měli i vypadat a bylo by hezký si je tak i prohlídnout
Mysleli jste to takhle: ???

??? arkány
Žák arkány
Student arkány
Zasvěcenec arkány
Mistr arkány
Arcimistr arkány
Naposledy upravil(a) sirien dne 23. 3. 2006, 16:51, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Co takhle?

initiate - zasvěcenec
apprentice - žák
disciple - student
adept - znalec
master - mistr
archmaster - arcimistr
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tuk-Enek píše: ??? arkány
Žák arkány
Student arkány
Zasvěcenec arkány
Mistr arkány
Arcimistr arkány
Původní verse píše: Initiate - novic
Apprentice - učeň
Disciple - tovaryš
Adept - čekatel
Master - mistr
Archmaster - velmistr
Původní verse se mi líbí víc, problém jsme měli s učněm/učnicí a nelíbil se čekatel.

Žáka a studenta bych tam nepletl, zní to strašně ordinérně. Zasvěcence bych dal na druhé místo (nejdřív jsem novic, něco dělám, pak mě zasvětí a stávám se tovaryšem, takhle to má podle mého logiku), mimo to zasvěcenec je tradičně dost nízká hodnost, pokud vím, takže bych to nedával jako čtvrtou.
Tuk-enek tu ale navrhoval versi, kde Adept je Učenec, což mi nepřipadá optimální, ale taky nijak špatné, asi lepší než čekatel. Co se mi na tom nelíbí, je, že tam chybí mezistupeň (tovaryš -> učenec). Takže můj návrh:

Initiate - novic
Apprentice - zasvěcenec
Disciple - tovaryš
Adept - učenec (???)
Master - mistr
Archmaster - velmistr
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

jj. souhlas a elesharem... to vypadá dobře... co takhle místo učenec dát znalec...

novic
zasvěcenec
tovaryě
znalec
mistr
velmistr
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Alnag píše:jj. souhlas a elesharem... to vypadá dobře... co takhle místo učenec dát znalec...

novic
zasvěcenec
tovaryě
znalec
mistr
velmistr
hmm... vypadá to pěkně, ale nešel by ještě změnit ten tovaryš? skutečně by vadil třeba student?
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

a co máš sakra s tovaryšem za problém?
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Alnag píše:a co máš sakra s tovaryšem za problém?
mno... já zas tolik ne, ale představ si "tovaryše Free Council" - docela protimluv ne?
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

SEB píše:
Alnag píše:a co máš sakra s tovaryšem za problém?
mno... já zas tolik ne, ale představ si "tovaryše Free Council" - docela protimluv ne?
Tak jinak... Tovaryšstvo Ježíšovo. Slovo tovaryš má prostě zvuk. Má to ty správné asociace.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Ale jo... má to správně asociace, ale má to strašně historizující, těžký tón... sedí mi to k mágům obecně, ale je to takové zastaralé, zaprášené, upocené slovo... a když se nad tím zamyslíš:

"Tovaryš arkány Mysli Svobodného sněmu"

Free Council... tovaryš... urgghraghgrrr
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

SEB píše:Ale jo... má to správně asociace, ale má to strašně historizující, těžký tón... sedí mi to k mágům obecně, ale je to takové zastaralé, zaprášené, upocené slovo... a když se nad tím zamyslíš:

"Tovaryš arkány Mysli Svobodného sněmu"

Free Council... tovaryš... urgghraghgrrr
Jenže ony právě všechny ty hodnosti mají historizující tón... novic! zasvěcenec! velmistr!

musela by se změnit celá stupnice na naprosto laciné...

žák
student
doktorand
asistent
docent
profesor
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

haha... dobrý!... eh... doufám, že sis dělal srandu...

mno... a proč je problém dát místo tovaryše něco úplně jinýho? nepočkáme až se zase vyjádří někdo jiný? my dva to asi nerozhodnem...
---
Servant of my own vice.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

ne. jako tovarys svobodneho snemu se nikdo predstavovat nebude. maximalne ti tak nekdo rekne ze je tovarys mysli, zasvecenec prostoru a novic sil, potom co se ho vyslovne zeptas. ale i potom ti spis rekne ze je to jeho vec :)
But nobody came.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Ok... ale pokud budou hráči roleplayovat iniciace a obřady, tak tam to slovo tovaryš padne stoprocentně - a hráči Free Council se budou divit, proč zrovna jejich novátorský a hustý řád používá termín pro středověkého řemeslníka (dělam si prdel, vim že je to nejspíš širší termín)
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Alnag píše:jj. souhlas a elesharem... to vypadá dobře... co takhle místo učenec dát znalec...

novic
zasvěcenec
tovaryš
znalec
mistr
velmistr
Myslím, že jsi na to kápnul. A Zasvěcenkyně není sice nic extra, ale je to ze všeho zvažovaného mému srdci nejbližší:))
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

No, zbavení se tovariše bylo z mého pohledu velké, opravdu velké plus. Sem snáz překusoval toho učně...

Nejde o to, že by mi tovariš nepřišel dostatečně... archaickej? tradiční? historickej? To je v pohodě.

Ale přijde mi hrozně... K popisu schopností, jež jsou považovány za dobré mi přijde k mágům hrozně obyčejnej, fádní.
Mágové že by pojmenovávali někoho, jehož schopnosti jsou již nezanedbatelné, slovem, které používali obyčejní řemeslníci??

Prostě mi nesedí. Neřikám, že jsem pro studenta, ale jistě se najdou i jiné dobré návrhy.

Jinak:
novic
zasvěcenec
XXXXXX
znalec
mistr
velmistr

se mi taky líbí
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Zamčeno

Zpět na „Překlady World of Darkness“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů