FRealms: Drobnější překlady

Pro systém ADnD a DnD vyšla spousta oficiálních herních světů, které se staly častým a oblíbeným cílem překladatelů.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

alley - jen chci upozornit, že pokud se nejedná o cestu parkem, bude to "ulička". Řidší význam, ale u pseudostředověkého města pravděpodobnějsí.

Tarnished Silver - Zašlá Stříbrná (podle vzoru Malá Štupartská)

Quaffing Quaggoth - bylo by hezký zachovat aliteraci, protože ale čeština nemá moc slov spojených s pitím na "kva-", nahradil bych nějakou jinou nestvůrou, která se bude dobře aliterovat. Třeba Násoska Nága nebo tak nějak.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Pro představu k těm alleys:

Obrázek

Nepříjde mi to jako boční ulička.

S tou aliterací je to dobrej nápad, prve mi to nedošlo.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Tak dej jako ulice, asi použili alley jenom aby to znělo "středověce". Ale alej je stromořadí a to tam asi nebude.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Takže návrhy nyní jsou

Tarnished Silver Alley - Zašlá Stříbrná
Coin Alley - Mincová ulice

Sailor’s own - Lodníkova držba
Quaffing Quaggoth – napadli mě tedy tyto možnosti, vyberte co je podle vás nejlepší: Lokající loktah (nebo loktaš nevím co je správně ) / Násoska Nága (jak říkal Quasit, taky by šel Sosající Sosáček $P ) / Glgající Glabrezu / Chalstající Chluponoh
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Qualdezar píše: Quaffing Quaggoth – napadli mě tedy tyto možnosti, vyberte co je podle vás nejlepší: Lokající loktah (nebo loktaš nevím co je správně ) / Násoska Nága (jak říkal Quasit, taky by šel Sosající Sosáček $P ) / Glgající Glabrezu / Chalstající Chluponoh
Nebylo by tam těch hospod víc? Lokající lokataš je myslím ale bezkonkurenční.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Qualdezar píše:(jak říkal Quasit, taky by šel Sosající Sosáček $P )
co kecáš, nic takovýho jsem neříkal (ale mrzí mě, že mě to nenapadlo).
Lokající loktaš je super. $D
Uživatelský avatar
elder
Příspěvky: 226
Registrován: 8. 6. 2005, 08:48
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od elder »

Qualdezar píše:Tarnished Silver Alley - Zašlá Stříbrná
Zašlá Stříbrná? Neviem akým prirodzeným spôsobom by mohlo dôjsť k vzniku takéhoto názvu ulice.

Strieborná ulica áno - ulica cechu striebrotepcov, ulica kadiaľ sa preváža striebro z baní do prístavu, ulica kde sú sklady striebornej rudy...

Prirodzený je aj názov s prívlastkom, ktorý nejak bližšie charakterizuje ulicu v porovnaní s ďalšími ulicami s rovnakým názvom - krátka, dlhá, dolná, horná (takú máme tu v Banskej Bystrici)...

Ale prečo Zašlá strieborná? Je v tom meste aj nejaká iná strieborná ulica? Lesklá strieborná? Alebo podľa čoho je to pomenovanie? Sú tam domy so striebornými kľučkami na dverách a tie sú už zájdené vekom? Sú staré? Tak čo takto Stará strieborná? Ale nie Zašlá. Alebo čo tak spojiť to do jedného slova? Starostříbrná (myslím, že to spľňa aj Markusové pravidlá o zložených slovách :))
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Starostříbrná je fakt hezký. Ale k Zašlý Stříbrný se mohlo dojít celkem jednoduše (teď si vymejšlím, nevím, jaká je historie tý ulice ve Waterdeepu) - bývali tam stříbrotepci a ulice se jmenovala Stříbrná, jenže pak se odstěhovali jinam a ulice zchudla a začalo se jí říkat Zašlá Stříbrná.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Starostříbrná (bez slova "ulice") je fajn. :roll:
A z Mincová ulice udělat jenom Mincová. Slovo "ulice" v názvu ulice je anglický přežitek 8)

BTW, ta druhá by šla ještě přikrášlit. Třeba Na Mincovně. To mě jen tak napadlo :wink:
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Quasit: :oops: Ta závorka skončila nějak jinak než jsem chtěl.

Díky Všem za návrhy, nakonec to tedy vidím na:

Tarnished Silver Alley - Starostříbrná
Coin Alley - Mincová

Sailor’s own - Lodníkova držba
Quaffing Quaggoth - Lokající lokataš
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Alley - Třída?? Já vím že to je nepřesné, ale jsme i por ulici.

Heh když může být v berlíně Ulice pod lipami (Nazývaná ulicí, je to ta třída co vede od Braniborské brány k Reichstagu), proč by to nemohla být Mincová ulice, to je také fakt. BTW Diagon Alley z Harry Pottera je také Příčná ulice.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

no a což takhle Mincovní?
Zamčeno

Zpět na „Překlady světů pro (A)DnD“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti