Názvy základních příruček DnD

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

----K Ravenloftu----
jj, Vannaxi, jako jediný, a tudíž hlavní překladatel Ravenloftu, si spokojeně vychutnávej právo veta 8)
Jinak, já vesměc nemám co namítnout. Lidovy připomínky mi přijdou celkem pádné.
------------------------


----K základu--------
Takže PHB je Příručka hráče, bez debat.
DMG bych tedy i za 2e překopal na Dějmistrův průvodce. Snad s tím nemá nikdo žádné problémy (s tím průvodcem, ne s dějmistrem).
A co se týče MM...
Jediný apádný rgument, který mám proti Bestiáři, je, že se potom nezachová podobný název s Monstrous Compendium, Monstrous Arcana, atd...
Z toho důvodu hořekuji za dvouslovné označení :wink: Nemusí to nutně být Monstrózní Manuál 8)
Vím, že ve 3e není problém, ale jestli se chceme shodovat, tudíž to řešit společně, tak musíme 2e brát v potaz :wink:
Uživatelský avatar
yenn
Příspěvky: 167
Registrován: 3. 7. 2004, 23:03
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Eleshar_Vermillion píše:K té doméně... může to být rozebráno jen trošku podrobněji, o co jde? Ono slovo "dominance" je vlastně synonymum pro slovo "panování," téměř bych vsadil svůj klobouk (kdybych se sázel), že je to nějaký další kalk z latiny, protože "dominus" samozřejmě není nic jiného než "pán."
Nicméně pokud je to doména ve smyslu oboru ("obchod, to je má doména"), tak je použití samozřejmě patřičné. Možná zbytečně šťourám, ale fakt by mě to zajímalo...
"Ravenloft currently contains about two dozen domains, each personal prison and realm of a darklord. The domains are like small countries with political borders. Each reflects the personality of the lord who prompted its creation. They are solid and real, and most appear no different than the Prime Material Plane. Natives and visitors can travel across the borders between domains. The lords cannot." tak praví Realm of Terror
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

Přes všechny latinské analýzy Elešara, které mimochodem nepřinesly nic nového, než to, že panství a doména je to samé, prosazuji pojem doména.
Jistě - je to to samé, ale uznejte, že v češtině pojem panství a pojem doména zní JINAK. Neberu teď v potaz HTML maniaky, kteří si pod pojmem doména představí jednu jedinou věc. Panství je prostě nějaké území kterému panuje monarcha od - v českých dimeznzích - zemana po krále, kdežto tady se ocitáme v Ravenloftu, kde je vše jinak. Formální moc může být v rukou nějakého "Pána" ale skutečnou vládu nad konrétní zemí, resp. doménou má temný vládce, což nemusí být tatáž osoba. Proto zde tolik odlišuji tyto dva pojmy.
Ještě jinak - pokud chcete toto označení vyvracet nejdříve si DUKLADNE prostudujte pravidla a potom se můžeme bavit dále. Tím nechci nijak machrovat, jen poukázat na jemnou nuanci mezi slovy "Doména" a "Panství" v českém jazyce ve vztahu k Ravenloftu.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

inu ach ach!
to je těžký.
sám si tu vannaxi teď přiznal, že použitim slova doména se dostáváš do dost nepřehledný duality, kdy bys měl správně hovořit o panství, pokud mluvíš o územním celku, a o doméně, pokud budeš mluvit o "revíru" temnýho jak řikáš vládce... v angličtině je to jednodušší, protože tam maj jen slovo domain a žádná dualita nevzniká.
no, zkrátka a dobře, a to řikám aniž bych chtěl tvůj překlad znevažovat, ještě že už rloft nehraju :-)=
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Teda, tady tejden nebejt a pak se snažit chytit, to je o život. Od rána nedělám nic jinýho, než že čtu fórum. No nic.

Za prvý ke castle forlorn. Nejsem znalec RL takže možná plácnu blbost, ale chci jenom upozornit na to, že řídce používané slovo forlorn má význam.

1 a : BEREFT, FORSAKEN <left quite forlorn of hope> b : sad and lonely because of isolation or desertion : DESOLATE
2 : being in poor condition : MISERABLE, WRETCHED <forlorn tumbledown buildings>
3 : nearly hopeless <a forlorn attempt>

Jestli je vám tohle známo, tak prosím poznámku ignorujte.

Za druhý k těm příšernejm příručkám. Přirozeněji než Markusem navrhovaný Dějmistrův průvodce mi zní Průvodce Dějmistra. Jo, drobčo detail, ale pokud by to nikomu nevadilo, byl bych o trošku spokojenější.
Co se týká Bestiáře a těch 2e Monstrous Arcana atp., nešlo by to vyřešit připojením nějakýho přídavnýho jména ke slovu Bestiář? Například Monstrous Arcana jako Mystický bestiář, Monstrous Compendium jako Sebraný bestiář nebo něco v tom smyslu.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

K doméně - pořád si nejsem jist nutností domény, ale jak myslíš, koneckonců jsem chtěl jen ten daný termín přiblížit.

Monstrous věci - takhle to zní trošku divně, pořád to zní jako tentýž bestiář, jen že je Mystický, Sebraný atd... Možná, pokud to musí být, tak co to prohodit a dát důraz na adjektivum - Bestiář sebraný, Bestiář mystický nebo tak něco.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

2kvas

tyjo to sme asi ani netušili, s tim Forlornem :oops:
čimžto se ihned vrhám navrhnout nazvati toto panství Pustinami
čimžto vzniká dvojí variantnost překladu knihy castles forlorn:
Hrady/Zámky Pustiny/Pustin
$;)
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Mě se taky Průvodce Dějmistra víc zamlouval. Ale kdos tu kdes psal, že neobratné slovní spojení to jest a navíc sem to takle viděl v klíči u 3e, tak sem radši kušoval a ani to nevytahoval.. a změnil to všude v překladech, co máme na pantherovi! :))
Průvodce Dějmistra sem tomu řikal od tý doby, co se dohod Dějmistr, mam pocit. Ale kousnu celkem v poho i Dějmistrova průvodce... jen mi tamto líp klouže po jazyku, toť vše.
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

Jenom ještě k těm doménám/panstvím/revírům....
Zapomněl jsem asi dodat jednu věc, slovo doména používám jen jako označení tohoto "revíru" v pravidlech. Tím nikoho nenutím k tomu, aby to ve hře používal. Při našem hraní taky slovo doména ještě nepadlo. Když je potřeba, mluvím prostě o zemi, území nebo i panství.
Ale v pravidlech prostě panství a doménu je potřeba rozlišit a tak jsem to provedl takhle. (Revír sice není od věci, ale je trochu nepoužitelný)

Ad Forlorn - taky jsem to netušil. Díky Q. Mimochodem Lidův návrh překladnu Castles Forlorn nezní špatně.

Ad Průvodce dějmistra - abych nebyl věčným prudičem, tak to skousnu a zakomponuju to do svých překladů taky. 8)
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

$D Ještě mě napadnul "Dějmistrův průvodce po galaxii", ale to by Mr. Adams nemusel skousnout
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Takže DMG = Průvodce Dějmistra. Eviduji si to :wink:
Vannax píše:$D Ještě mě napadnul "Dějmistrův průvodce po galaxii", ale to by Mr. Adams nemusel skousnout
$D

Mimochodem, Vannaxi, vážím si toho tvého ústupku. Teda: "Abych nebyl věčným prudičem..." atd... Opravdu. :wink:
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Vannax!!! $D :s_grin:

Ale vážně, jsem fakt rád, že jsme se opět nakonec dokázali nějak dohodnout jako lidi (kterými alespoň někteří z nás stále jsou... :>;o) )
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

A plujíce na vlnách té vzájemné lásky a kooperace, jak s MM alias Bestiářem? :)
Taky odklepnuto? supr...
:))))
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Rytíř píše:A plujíce na vlnách té vzájemné lásky a kooperace, jak s MM alias Bestiářem? :)
Taky odklepnuto? supr...
:))))
Ale no jo, když seš to ty... :eyecrazy:
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

V tom případě, když už teda ten standard máme za sebou ;), bych si dovolil tu navrhnout své verze příruček pro 3.5e (těch co kapku znám):

*Book of Exalted Deeds* Kniha vznešených skutků
*Complete Divine* Kniha duchovních (duchovna, duchovenstva?)
*Complete Warrior* Kniha válečníka
*Expanded Psionics Handbook* Rozšířená příručka psionika
*Unearthed Arcana* Mystika tajemství zbavená
Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host