[DnD 3e]Překlad psioniků (nebo mentalistů)?

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Uživatelský avatar
Pjotr
Strojník
Příspěvky: 532
Registrován: 10. 9. 2001, 00:00
Bydliště: Praha@Zeme / Mirros@Mystara
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr »

Vnitřní oheň?
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

No, rozhodně mnohem lepší jak příboj..! :)
Akorát, že "oheň" je spíš jakoby něco stálého, kdežto wild surge by mělo implikovat něco vyhroceného, zrovna v tu chvíli vybuzeného až na hranu únosnosti... kurňa, no prostě něco na způsob toho vnitřního ohně, to je dobrej směr :)
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Vnitřní excitace :wink:
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

vzplanutí 8)
Uživatelský avatar
Čindi
Příspěvky: 42
Registrován: 21. 3. 2002, 00:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Čindi »

Zuřivý příval
Uživatelský avatar
Sylvaen
Příspěvky: 916
Registrován: 13. 5. 2004, 11:34
Bydliště: Blaen bHóirne@Merian, Svaekke@Arlan, Romhäryl@Fiery Halls, Praha@Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sylvaen »

Divoké návaly.. $D
.. v případě že den předtím psionik pařil.. $P
-"What's going on out there!?"
-"Murder. Want some?"
(George Stark in 'The Dark Half', Stephen King)
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Oho, takovejch návrhů...! :))
Asi nejlepčí mi teď přijde to Vnitřní vzplanutí. Takže:
*wild surge* vnitřní vzplanutí
No, uvidim, jak mi to bude pasovat do textu, aby to zas nebylo moc divoký :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Rytíři, mohl bys sem prosím hodit stávající verzi psionik klíče? Potřeboval bych s tím nějak sladit tu druhou edici.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Zatím si to představuji nějak takhle, k již přeloženým silám se samo v případě chuti volně vyjadřujte! :))

Základ:
*augment* umocnění
*power* síla
*power point* bod many
*power points* mana (body many)
*power resistance* silová odolnost
*psionic* psionik (povolání)
*psionic character* psionická postava
*psychic warrior* psychický válečník (povolání)
*Psicraft* Psiozpyt (dovednost)
*manifestation (of power)* manifestace (síly)
*manifester* manifestant
*wild surge* vnitřní vzplanutí
*wilder* obdařený (povolání)

Disciplíny:
*clairsentience* jasnovidnost
*metacreation* metakreativita
*psychometabolism* psychometabolismus
*psychokinesis* psychokineze
*psychoportation* psychoportace
*telepathy* telepatie

Síly:
*intellect fortress* pevnost mysli
*mental barrier* mentální bariéra
*thought shield* myšlenkový štít
*tower of iron will* věž železné vůle
*psionic blast* psionický výpad
*psychic crush* psychické drcení
*ultrablast* ultravýbuch

- přeložené:
*Adapt Body* Přizpůsobení těla
*Aura Sight* Vidění aury
*Body Adjustment* Oprava těla
*Body Equilibrium* Vyváženost těla
*Cloud Mind* Zastři mysl
*Cloud Mind, Mass* Zastři mysl, hromadné
*Conceal Thoughts* Skryj myšlenky
*Concussion Blast* Náraz
*Danger Sense* Cit pro nebezpečí
*Death Urge* Touha po smrti
*Demoralize* Demoralizace
*Disintegrate, Psionic* Dezintegrace, psionická
*Dispel Psionic* Zlom psioniku
*Ego Whip* Bič ega
*Elfsight* Elfí zrak
*Empathy* Empatie
*Empty Mind* Prázdná mysl
*Energy Bolt* Energetická střela
*Energy Burst* Energetický výbuch
*Energy Conversion* Konverze energie
*Energy Ray* Energetický paprsek
*Energy Stun* Ochromení energií
*Energy Wall* Energetická zeď
*Force Screen* Silové okno
*Detect Hostile Intent* Najdi nepřátelský úmysl
*Detect Psionics* Najdi psioniku
*Hammer* Kladivo
*Id Insinuation* Vniknutí
*Identify, Psionic* Určení, psionické
*Inertial Armor* Vnitřní zbroj
*Inflict Pain* Způsob bolest
*Mind Blank, Personal* Ukryj mysl, osobní
*Mind Blank, Psionic* Ukryj mysl, psionické
*Mind Thrust* Sevření mysli
*Overland Flight, Psionic* Let krajinou, psionický
*Power resistance* Silová odolnost
*Psionic Blast* Psionický výbuch
*Psychic Reformation* Změna psýché
*Skate* Skluz
*Telempathic Projection* Telepatická projekce
*Teleport, Psionic Greater* teleport, psionický mocný
*Touchsight* Hmatové pole
*Ubiquitous Vision* Vidění kol dokola
*Vigor* Svěžest
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vím, že mi do toho moc není, ale co:

Body equilibrium - rovnováha těla
Energy burst - proud energie
Id insinuation - našeptání do "id", našeptávání do podvědomí
Telempathic Projection - teleEMPATICKÁ projekce (nikoli telepatická)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Jak neni, proč neni?? Jen klidně povidej, mě to vážně neva, naopak! :))

Body equilibrium - rovnováha těla
- dal sem vyváženost, protože ta síla není kupodivu o dokonalé rovnováze, ale o tom, že můžeš chodit i po pavučině, po vodě, atd. Je fakt, že rovnováha by zněla líp, ale bylo by to prostě opravdu zavádějící. Zbytečně, zdá se mi.

Energy burst - proud energie
- těch *energy* sil je tam mraky, mj. ray, na který by to ostatně vážně docela sedělo! Abysme nebyly porád jen u těch otrockejch překladů, že.. :) Ale ne na burst, to je ekvivalent ohnivky, tam bych nějakej ten výbuch rozhodně nechal.
Hmm, akorát, že kdybych použil ten "proud energie", tak rozhodim soupis těch sil, jsou podle abecedy, takže v tuto chvíli pěkně pohromadě (pravda, konverze energie už je taky mimo..). Tak teď nevim.

Id insinuation - našeptání do "id", našeptávání do podvědomí
- mě se to nezdálo dostatečně úderný, když tam budu přidávat "do podvědomí", ať už by šlo o vniknutí nebo třeba to našeptávání... jedná se o útočnou sílu, chtěl sem mít údernickej název :)) Vniknutí jsem navíc používal kdysi v překladu psionika pro 2e, když to jde,tak se snažim to zachovat. Nicméně v těchhle pravidlech už tato síla působí trochu jinak, místo aby tvora ochromila tak ho zmate, takže to našeptávání je možná opravdu vhodnější... promyslim to, dík.

Telempathic Projection - teleEMPATICKÁ projekce (nikoli telepatická)
- ty, a co to je, ta telempatie?? Váhám, jestli už sem to vůbec někdy slyšel, viděl - možná jo, ale pokládal sem to za překlep.. :))

Uf. :) Jinak kdyby se ti Ele chtělo, klidně mrkni na komplet překlady těchto i jiných, třeba kapku (zdánlivě) divně přeložených, sil ke mě na web, ať se nespoléháme jen na mojí interpretaci, takto vlastně dvojitou..
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Možná se mrknu, ale zpět k silám rozebraným teď:

Body Equilibrium - ok, nech "Vyváženost," chtěl jsem "Rovnováhu," protože zněla mystičněji a ve mně to budilo dojem něčeho hrozně jogínského, prostě mystik si sedne do tureckého sedu, uvede se do stavu body equilibrium a... no rozhodně by po tom neměl chodit po provazech...:)

Energy Burst - tak co třeba "energetický proud" (energy ray bych nechal jako paprsek) - myslím, že ve slově proud je ta... agrese výbuchu myslím dostatečná, ale co třeba "energetický výtrysk"?

Id Insinuation - přiznám se, že "našeptávání do id" je to tuším ve starém klíčí k 2e, který mám na jiném hardu, ale jako překlad se mi to líbilo, netušil jsem, co to je. Jinak co se psioniky týče, tak ta je v ADnD brána jako něco ještě tajemnějšího než magie, tak nevidím důvod, proč by tam nemohli být dlouhé a tajemné názvy z převážně cizích slov (insinuace do id :-)= ), ale záleží na tobě, ty máš o účincích sil přehled.

Telempathic Projection - teleempatická (dvě e, čeština tyhle věci moc nestahuje, myslím, že ani angličtina ne a je to špatně vytvořené. Co to dělá? Já si pod teleempatií (slyšel jsem to, resp. četl... bylo to v nějakém článku na stránkách WotC $lol$ ) představuju nějaký přenos emocí nebo pocitů, eventuelně citů... (empatie je umění poznat cizí city a pocity, uvažuje se, že jde částečně i o, a to snad nekecám, jakousi podvědomou formu slabé telepatie, a pak samozřejmě i o všímání si různých znaků, které zkoumaný člověk vydává atd...)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Teda, já si o sobě nemyslim, že bych byl nějakej puberťák, ale ten výtrysk ve mě evokuje všechno možný jen ne precizní manipulaci s ničivou energií.. :)) Proč se ti vlastně tak nelíbí ten výbuch?

To našeptávání tam asi dám, proč ne. Jen raději ne do id, to asi ne každýmu něco řekne.. a v 3.5e psionika zas tak do tajemna nehrajou ;o)

U tý tele-empatie sem nějako přehlíd ta dvě e, pak je to jasný :)) A raději než takovejhle paskvil (empatii beru jako nedokonalou telepatii, ostatně i oni, taková síla tam je) bych dal např. empatická projekce. Hm? Projekce je sama o sobě dostatečně vypovídající, o co jako kráčí, s tou empatií...
To by docela působení té síly vystihovalo, změní totiž postoj, který vůči tobě zaujme nějaká CP (podobně jako pomocí Diplomacie, akorát že hned) :)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

U mě výbuch evokuje prostě výbuch. Nevím, jak ta síla vypadá ani jak se projevuje. Každopádně co se výtrysků týče, tak tam žádné nevhodné asociace opravdu nemám $lol$ . Prostě burst jsem si nějak spojil s tím, že jde něco velice prudce nějakým konkrétním směrem. Takže spíš mi tu sílu popiš, jestli chceš objektivní ohodnocení (na forum se asi jen tak nepodívám, Vlasák mi poslal polovinu DMG na korektury a dneska jsem... poněkud... no...mám chuť toho překladatele klepnout po hlavě, polít benzinem a zapálit :-)= )

Empatická projekce či teleempatická, to je asi jedno... to tele je tam jen tak pro informaci, že to na někoho přenášíš (na jinou osobu)... takže je to asi správnější, protože pod empatickou projekcí bych si představil jakusi... manifestaci někde v prostoru, že to prostě zhmotní tvé pocity či emoce někde před tebou (třeba nenávistný psionik takhle zhmotní svou nenávist, kterou pošle, aby vykosila ty malý hnusný hajzlíky, co mu jdou po bonbónech... ehm, pardon, reflexe na Uroboros tady dole v online hrách na foru...:)).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Výňatek z energy burst:

--------------------

Dosah: 40 stop
Oblast: výbuch v poloměru 40 stop, se středem v tobě
Trvání: ihned
Záchranný hod: Reflexy půl nebo Výdrž půl; viz text
Silová odolnost: ano
Mana: 5

Při manifestaci této síly si zvolíš chlad, elektřinu, oheň nebo zvuk. Vyvoláš explozi nestálé ektoplazmatické energie zvoleného typu, která zraní každého tvora nebo objekt v oblasti za 5k6. Výbuch nevyvolá takřka žádnou tlakovou vlnu. Protože tato síla se šíří směrem od tebe, nijak tě neporaní.

---------------------

Mohl by to samo potažmo být i výtrysk, nicméně ten výbuch na to sedí zrovna tak. Za předpokladu tedy, že nemáš nutně s výbuchem spojenou zvukovou kulisu :)) ale dohodnutý překlad termínu *burst* je výbuch, pokud vim, proto jsem nad tím původně ani neuvažoval.

Teleempatická projekce se mi vůbec nelíbí, proto bych s dovolením nechal empatickou projekci (sílu, kterou tak hezky popisuješ, sem tam bohužel nenašel) :))

Takže zatím bych to viděl na jedinou změnu v klíči uvedeném výše (to našeptávání si ještě nechám uležet), totiž:

*Telempathic Projection* Empatická projekce

Dík moc za snahu pomoct!
Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti