3e: Průvodce Dějmistra

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Alnagu návrh: teď jsem zrovinka náhodou mrknul do překladu DMG na Rytířově webu. Magické předměty jsou tam dělené na malé, střední a velké. Lepší by bylo střeba slabé, průměrné a silné (mocné).
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Quasit píše:Alnagu návrh: teď jsem zrovinka náhodou mrknul do překladu DMG na Rytířově webu. Magické předměty jsou tam dělené na malé, střední a velké. Lepší by bylo střeba slabé, průměrné a silné (mocné).
Samozrejme s tebou plne souhlasim (i kdyz nevim jak jsem to vysperkoval v kapitole 7.) To co je u rytire na strance (tedy ta 8. kapitola) to je Stormwinduv preklad, jehoz kvalita je kolisajici. Budu to muset cele predelat.

BTW: Co s tou staff of Magi???
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Alnag píše:BTW: Co s tou staff of Magi???
Mágova hůl nebo Hůl mágů. "Magi" je archaismus pro slovo "mages," tedy množné číslo sloca mágové. Původ slova mág je v perském "magus," což byl kněz. A vzhledem ke koncovce -us došla angličtina k chybnému skloňování podle latinského vzoru (známe to: fungus, pl. fungi; forum, pl. fora; a tak dále). Někdy se slovo "magi" používá dokonce jako číslo jednotné a jako množné se uvádí normálně "mages." Myslím, že rozhodně nejde o jméno.

Ad dracones: slovo šarkan se mi sice velice líbí, ale budí to asiciace s Tolkienem, bohužel mám pocit, že by to málokdo pochopil... Nu ale záleží na tobě, nejlepší by byla asi nějaká etmologická poznámka, ale to asi do příručky dobré není...:) Jinak saň určitě ne, to není věc DrD ale celé slovanské mytologie, že saň je drak vícehlavý, přečtěte si jakoukoli slušnou ruskou pohádku o bogatyru Svatogorovi nebo tak a zjistíte, že saň je vícehlavý drak.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Alang: Pls nezatracuj kpt.8 an block, něco sem překládal sám..! :))

Co se saně týče, tak na druhou stranu anglosaská mytologie mam pocit vícehlavýho draka vůbec nezná, jedině hydru. Nasvědčuje tomu i to jejich dělení hyder na různý typy, mj. na hydru plivající oheň..!
Takže se asi nemusíme bát, že by nám ji tam foukli (koukal jsem do MM II, po sani ani památky). A že ji máme u nás spjatou s vícehlavou příšerou - no, je to pradva, ale zároveň je to supr slovo evokující opravdu silnou potvoru, je škoda ho nevyužít.. na prastarýho draka mi vážně sedí. ;)
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Eleshar_Vermillion píše:
Alnag píše:BTW: Co s tou staff of Magi???
Mágova hůl nebo Hůl mágů. "Magi" je archaismus pro slovo "mages," tedy množné číslo sloca mágové. Původ slova mág je v perském "magus," což byl kněz. A vzhledem ke koncovce -us došla angličtina k chybnému skloňování podle latinského vzoru (známe to: fungus, pl. fungi; forum, pl. fora; a tak dále). Někdy se slovo "magi" používá dokonce jako číslo jednotné a jako množné se uvádí normálně "mages." Myslím, že rozhodně nejde o jméno.

Ad dracones: slovo šarkan se mi sice velice líbí, ale budí to asiciace s Tolkienem, bohužel mám pocit, že by to málokdo pochopil... Nu ale záleží na tobě, nejlepší by byla asi nějaká etmologická poznámka, ale to asi do příručky dobré není...:) Jinak saň určitě ne, to není věc DrD ale celé slovanské mytologie, že saň je drak vícehlavý, přečtěte si jakoukoli slušnou ruskou pohádku o bogatyru Svatogorovi nebo tak a zjistíte, že saň je vícehlavý drak.
Sarkan - ve me to zadne souvislosti s Tolkienem nebudi, protoze nejsem maniak, ale budiz, jeste se poradim s par lidma, co maji jazykovej cit.

Staff of Magi - vim, ze je to mnozne cislo atd. Ale myslel jsem to tak, ze jsem asi o pet prispevku drive psal o tom, ze v Dragonlance je cosi, co se jmenuje Magiova hul (od carodeje Magia - 1p Magius). Prectete si procitnuti maga - cesky 2003. Potreboval bych vedet, jestli je to v Originale ona staff of the Magi, protoze pokud ano, pak by byl na miste jiny preklad, ze? Pamatuj, ze prvni co se nabizi nemusi byt tim nejlepsim moznym...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Alnag píše:Sarkan - ve me to zadne souvislosti s Tolkienem nebudi, protoze nejsem maniak, ale budiz, jeste se poradim s par lidma, co maji jazykovej cit.
Taky nejsem maniak, PP jsem četl asi před pěti lety, slovo šarkan je úžasné, ale mám to spojené se Sarumanem...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Posledni slovo ke staff of Magi, mam to potvrzene od hodnovernych zdroju, ze jde skutecne o tu legracku z Dragonlance (a ne o nejake magy, jak jsme si puvodne mysleli). Procez navrhuji preklad Magiova hul (pripadne Magiova berla, ale v tomhle pripade bych netrval na doslovne prekladu slova staff...)

Proto prosim nekoho, kdo ma to updatovani klice na starosti (Maxe pokud to cte, aby to zmenil, uz je to fakt posledni zmena, Slibuju!!!) :>;o)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Alnag: ad Staff of Magi - jestli to máš potvrzený, tak je to celkem zajímavej objev 8)
Schválně jsem se mrknul do AD&D DMG, kde je Staff of the Magi...
Jak je ta hůl ve 3e DMG popsaná?
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Alnag: oki, you're the boss...
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Vlasák píše:Alnag: ad Staff of Magi - jestli to máš potvrzený, tak je to celkem zajímavej objev 8)
Schválně jsem se mrknul do AD&D DMG, kde je Staff of the Magi...
Jak je ta hůl ve 3e DMG popsaná?
Ale znas to, v 3e nic popsanyho neni. Je tam jaky to dela damage a takove srandy. Je to neco jako Vecnovo oko (a ruka), Kasuv mec nebo Iounovy kameny. Kazdopadne mne to napadlo (jak uz jsem psal) pri cteni Procitnuti maga. Moc dobre Dragonlance neznam, vlastne jen z tech cesky vyslych prekladu, takze mi to chvili nezapalovalo, ale nekdo o kom si myslim, ze zna DL lip nez ja, tvrdi ze to je tak je, takze se nehadam. Je to artefakt, takze je jenom jeden (a patri do jednoho sveta, bylo by asi stejne komicke pobihat po Greyhawku se staff of the magi jako pobihat po Forgottnech s Vecnovym okem... atd.)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti