Hlasování: Jak přeložit slovo "drow"?

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Zamčeno
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Překladový klíče 2e a 3e jsou přece oddělený - takže nebyl důvod se nějak zavzdušňovat... popravdě kdyby se Markus neuklep a nešoupnul to "k nám" místo do sekce o 2e, tak sem si toho asi ani nevšim. :))
Takhle to ovšem tak nějak berem i za svý, postupně, tož sme se začali ozývat...
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Rytíř píše:A co se týče Drizte drowofilů - PRÁVÌ proto, že jsem skoro rok hrál temnou elfku, tak jí prostě odmítám nadávat "drowka" nebo já nevimjak...!
A to jí chceš jako říkat drójka???? Fůj!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ehm...

Předně - brát slovo "drow" tak, že se váže ke 2e, případně 3e je naprostá chyba, protože tohle slovo je mnohem víc vázaný na svět Forgotten Realms. Nevím, jestli právě s Forgottenama vzniklo, ale právě v nich je nejvíce používáno. V obyčejných edičních příručkách se s ním setkáte minimálně, kdežto Forgotteny se jím jenom hemží. Je to prostě označení, které je specifický pro jeden herní svět.

A právě proto, že jde o název vázající se především ke světu, je nesmyl rozhodovat ho v rámci dané edice - musí se o něm rozhodnout v rámci světa. Už jsme si dávno řekli, že se sice nesjednotíme v překladových klíčích edic, ale pro všechny světy bude existovat JEDEN společný překladový klíč, protože světy jsou "nad rámci edic". A stejně jako je nemysl mít v příručkách FR pro 2e Stinné údolí, zatímco v příručkách FR pro 3e Stínodol, je hloupost mít dva názvy pro drowy.

Ano, u mnohých příšer dochází k neshodu názvů příšer (ork vs. skřet), ale je tu jeden zásadní rozdíl. Skřet je slovo používané původně v pravidlech a teprve potom přešlo do světů... Kdežto drow je slovo používané původně ve světě a teprve potom přišlo do pravidel. Hlavní však stále není původ, ale - jak už jsem řekl - to, že tohle slovo je používáno téměř výhradně ve Forgottenech (má vůbec monstrous manual 3e položku drow? To nevím. Ale jsem si jist, že se používá s jasnou převahou "dark elf")

Takže... a teď se prosím nikdo neuražte... je sice pěkné, že jste si v rámci 3e dohodli, jak překládat drowy, ale nelze na to brát ohled. Pro svět Forgotten Realms to ještě dohodnuto nebylo - a o to se právě snažíme.
Slovo drow patří hlavně k Forgottenům. Ty mají jen jeden překladový klíč. Je víceméně jedno, jestli ve třetiedičních příručkách budete používat drow nebo drój - musíte se ovšem smířit s tím, že v příručkách pro Forgotteny (i těch třetiedičních - svět je nadřazen edici) se bude používat jen jeden název.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Drizzt píše:A to jí chceš jako říkat drójka???? Fůj!
přesně tohle mě taky napadlo, když jsem ten jeho příspěvek četl... nevím proč, ale zní mi to jak nějaká mašinka či hračka $lol$

jinak ještě dodatek k Markusovi, slovo drow se používá v bestiáři 2nd edition zhruba v polovině případů...

no a jak říká Vlasák, bylo již řečeno, že hlasování je definitivní, a nemá tedy smysl jej opakovat, myslím, že jsme tady všichni dost dubové hlavy, aby se dalo říci, že ti, kdo hlasovali před zmínkou o nepřítomnosti dróje (zní to hrozně v tom druhém pádě... ono i v jiných, první pád množného čísla je celkem slušný, ale to ostatní...) by pro něj nehlasovali ani kdyby byl přítomen od začátku
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Krom toho...
ANO, JE to moje chyba, že jsem na dróje zapomněl...

Jenomže, jak řekl Vlasák, o tomhle hlasování se vědělo dost dlouho dopředu, samotné znění bylo známo více než týden před zahájením a o dróje se nikdo neozval. To nijak nezmenšuje mojí blbost - bylo to jen tak pro zajímavost.

Jinak... když už se to zvrhlo k diskuzi... myslím, že všichni, kdo jsou pro dróje, už se ozvali. Pokud se stalo, že někdo hlasoval DROW, ale kdyby mohl, tak má radši DRÓJ... tak už se ten dotičný v této diskuzi vyjádří.

Tohle všechno říkám jenom z jednoho důvodu - i přes mojí chybu mi příjde hlasování korektní, protože i pro dróje se neoficiálně hlasuje a já jsem slíbil, že v případě potřeby (tedy, jestli se ukáže, že je chce dostatečná část lidí) by se udělalo hlasování nové (což, mám takový dojem, zatí není třeba).
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Jsem pro drowa i přes přítomnost dróje. Nevím, drój mi zkrátka k prostředí Underdarku nesedí... možná by bylo lepší se úvahách o konverzi drowa do češtiny úplně oprostit od toho základu dr**...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Drow v 3e samozřejmě je, od samého počátku, jako podrasa Elfa. V Core rules není tím pádem s FR nijak spjat a může se normálně používat dle přání DM.
Není mi úplně jasné, jak mám chápat to, že "svět je nadřazen edici". Ve FR nejsou 'orc' a 'goblin' a já nevim co dalšího, v čem se v tuto chvíli klíč 2e a 3e liší? A tam to neva? Nebo se taky zase bude znova hlasovat??

Každopádně se tomu hlasování nikdo z nás nebrání, jen jsem vysvětloval, proč sme se z počátku tak neangažovali... BTW psal mi teď Vlasák, že todle hlasování šoupnul do 3e sekce Drizzt, tak sorry Markusi za to rejpání! Už dám pokoj.. :))

No, nějak toho začínám mít dost.
Tak sem hoďte, jak si představujete skloňování toho vašeho drowa, ať tu hrůzu ;) vidim na vlastní oči a máme to z krku
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

1. pád drow
2. pád drowa
3. drowovi
4. drowa
5. drowe!
6. o drowovi
7. s drowem
...
Nechápu, co na tom chcete jako řešit?
Jinak co se týče mého přesunu, bylo to na rychlo a můžete být vůbec rádi, že jsem to proved, jinak by lidi bez Moderátorských a vyšších práv nemohli ani hlasovat...
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

a bude se to vyslovovat jednim ze způsobů:

1. drou / drouové
2. droua / drouy
3. drouovi / drouům
4. droua / drouy
5. droue / drouové
6. drouovi / drouech
7. drouem / drouy

1. drof / drovové
2. drova / drovy
3. drovovi / drovům
4. drova / drovy
5. drove / drovové
6. drovovi / drovech
7. drovem / drovy

no tak já nevim... pro tohle opravdu někdo hlasoval???

mě připadá, že hlasy pro DROW nebo DROV znamenaj zbabělost a lenost a něco takovýho... neni to tak? (otázka do větru, pro vás, panstvo)

dyť přece se překládá CS! copak nemá FR nárok na to, aby mělo normální název rasy? neřikám, že DRÓJ je nějak světobornej nápad, ale nic lepšího mě nenapadlo a NIKOHO JINÝHO taky ne, NIKDO NIC nepředvedl! a jenom tlacháte o tom že ste na DROW zvyklí a kdesi cosi bla bla bla. vostuda.
vopravdu se děte vycpat.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Lidozrout píše:mě připadá, že hlasy pro DROW nebo DROV znamenaj zbabělost a lenost a něco takovýho... neni to tak? (otázka do větru, pro vás, panstvo)
Prosím, buď tak laskav a nenapadej nás. My tě také nenapadáme a neurážíme... Pokud se nemýlím, tak jsme se dohodli, že to budeme všichni akceptovat (ano vím, taky jsem byl proti hlasování, neboť jsem měl strach, že se odhlasuje něco jiného než DroW) a já osobně si myslím, že do zítřka se toho asi moc nezmění...
Takže už asi nemá cenu něco řešit a nezbývá nic jiného, než se přispůsobit, ne?? ::o/
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

překvapující přístup.
btw drizzt: nikoho sem nenapadl. jenom sem napsal, jak mi ten problém připadá. jestli se cejtíš bejt napadenej tak se ti omlouvám.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

drój drójové
dróje drójů
drójovi (dróji) drójům
dróje dróje
dróji drójové
drójovi (dróji) drójích
drójem dróji

a teď ještě drójka...

drójka drójky
drójky drójek
drójce drójkám
drójku drójky
drójko drójky
drójkce drójkách
drójkou drójkami

no nevím, nevím... to mi ti drowové (ať už s w nebo v) znějí mnohem líp... krom toho si laskavě uvědomte, že ženy mají v jejich společnosti mnohem větší význam než muži, tudíž by neměly mít stejné označení (drow či drój, ale drowka a drójka) a rozhodně nemůžete říct, že ženský rod nebude často používán...

každopádně když už jsem zmínil ten matriarchát a vzpomněl si na Vlasákovu poznámku o oproštění se od kořenu dr-, tak možná, pokud by se vymýšlelo něco jiného, dalo by se stavět na ženském základě (vzor: žirafa - žirafák:)) a mužský tvar by se odvozoval
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Lidozrout píše:a bude se to vyslovovat jednim ze způsobů:
2. droua / drouy

2. drova / drovy
smím jen vědět, kterou verzi genitivu používáš?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Lidozrout píše:mě připadá, že hlasy pro DROW nebo DROV znamenaj zbabělost a lenost a něco takovýho... neni to tak? (otázka do větru, pro vás, panstvo)

dyť přece se překládá CS! copak nemá FR nárok na to, aby mělo normální název rasy? neřikám, že DRÓJ je nějak světobornej nápad, ale nic lepšího mě nenapadlo a NIKOHO JINÝHO taky ne, NIKDO NIC nepředvedl! a jenom tlacháte o tom že ste na DROW zvyklí a kdesi cosi bla bla bla. vostuda.
vopravdu se děte vycpat.
jj, nic mě za celou tu nenapadlo... jenže s tim zkrátka nic nenadělám, i kdybych se rozkrájel... jenže je tu ten fakt, že v podstatě NIC za tu dobu nenapadlo NIKOHO, což už o něčem svědčit může... drow - drov - drój - z těhdle se mi zamlouvá zkrátka ta první... drój mi s prominutim přijde jak "zmuchlanej a narovnanej papír" (nevim, jak jsem teďka přišle na tohle přirovnání :wink: ) - zkrátka pakliže nějak chtít jó počeštit toho drowa, tak sakumprásk a vykašlal bych se na nějaký odvozeniny slova drow, který, zdá se, nikam nevedou... možná proto, že přijatelných variací tam člověk moc nenajde...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

no konečně se to začíná někam ubírat :D
dróje sem kdysi vymyslel jenom jako příklad jako že by to právě nemusel bejt drow ale něco českýho, ten nápad s vymyšlenim fungl novýho jména s ženskym základem je fakt dobrej. jako vdova-vdovec... super.

eleshar..: používám tu jedinou kterou znám :wink: (pomocná otázka koho čeho) je eště snad ňákej jinej genitiv??
Zamčeno

Zpět na „Překlady DnD a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti