3e: Příručka hráče

Celosvětově nejhranější systém RPG vůbec a jeho české překlady.
Uživatelský avatar
Axal
Příspěvky: 13
Registrován: 9. 6. 2002, 00:00
Bydliště: Chocen, Pardubicky kraj/Cormyr

Příspěvek od Axal »

Takže můj neodborný názor:
1)Proč ne třeba Boxer dýka (vždyť to tak vypadá), Katar by taky sel, ale to pak nebude tak jasny, dokonce katar je u obrazku v orig. PHB
2)Glaive-opravu nevim-kůsa mě zní divně, ale je to asi nejlepší řešení
3)Korseka je OK
4)Pike je píka
5)sudlice? Proč ne.
morningstar= pořád se o tom hádáte, biják, bijec to je divný. Já bych to prostě nazval Jitřenka. Dokonce se tomu tak říkalo i u nás ve středověku, Navíc je to takové poetické.
Elfia forever!!!
Uživatelský avatar
Pjotr
Strojník
Příspěvky: 532
Registrován: 10. 9. 2001, 00:00
Bydliště: Praha@Zeme / Mirros@Mystara

lorica fragmentata

Příspěvek od Pjotr »

jako český ekvivalent té mnohokrát probírané "lamelové zbroje" - římské lorica fragmentata jsem viděl docela rozumný název "pásová lorica"
Uživatelský avatar
Grave
Příspěvky: 25
Registrován: 21. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Grave »

Axal píše:Takže můj neodborný názor:
morningstar= pořád se o tom hádáte, biják, bijec to je divný. Já bych to prostě nazval Jitřenka. Dokonce se tomu tak říkalo i u nás ve středověku, Navíc je to takové poetické.
Tech.pozn.:
Taky se mu řikalo guttentag :) Vážně..
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice

Příspěvek od Quasit »

diky Merline. Takze tady mame overene udaje, takze myslim ze se neni o cem dal bavit...
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko

Příspěvek od Rytíř »

Snad jen o tý palici... :))) Co je teda *mace*????
To jsem vždycky překládal jako palici...
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice

Příspěvek od Quasit »

mace = palcat
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko

Příspěvek od Rytíř »

Zrovna sem ten blábol chtěl vzít zpět! :))))
Teď je tu toho nájednou tolik, že už sakra přestávám mít přehled, co je teda co... :)
Máš to Alnagu nebo někdo někde pohromadě?
Uživatelský avatar
Merlin
Příspěvky: 82
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Přerov, střední Morava

Příspěvek od Merlin »

Axal píše:Takže můj neodborný názor:
1)Proč ne třeba Boxer dýka (vždyť to tak vypadá), Katar by taky sel, ale to pak nebude tak jasny, dokonce katar je u obrazku v orig. PHB
2)Glaive-opravu nevim-kůsa mě zní divně, ale je to asi nejlepší řešení
3)Korseka je OK
4)Pike je píka
5)sudlice? Proč ne.
morningstar= pořád se o tom hádáte, biják, bijec to je divný. Já bych to prostě nazval Jitřenka. Dokonce se tomu tak říkalo i u nás ve středověku, Navíc je to takové poetické.
nerad bych se s tebou přel, ale boxer dýka je nesmysl, už jenom proto, že box je poněkud novodobý název. nyní budu citovat:KATAR

Indická dýka (16.-18. stol.) s charakteristickou rukojetí.
Tvoří ji dva rovnoběžné tyčkovité výběžky , vyrůstající přímo z čepele, spojené dvěma příčkami. Rovná dvousečná čepel má tvar trojúhelníku, délka značně kolísá.
tot ve zkratce.

Glaive: nebaví mě to, ale cituji. Tvar prvních kůs patrně připomínal čepele tesáků a mečů a odtud také asi kůsa dostala své cizojazičné pojmenování glaive( z latinského gladius, meč). Ve své rovinuté formě se již neměnila; čepel vydutá, se spkovitým výběžkem anebo ornamentálně propracovaným hrotem na hřbetě..........Kůsa nemá nioc ani evolučně, ani etymologicky společného s kosou.....objevuje se v Itálii, Franncii a Burgundsku ve 13*stol, ale i u ná...

Sudlice: bohužel je to opravdu sudlice!!

Morningstar: no musím tě zklamat, ale Jitřenka to sice je v překladu, ale němci tomu říkali morgenstern. u nás se používal stejný název jako v německu. Je to ale také synonimum pro: kouli pobitou hřeby na řetěze, palcát pobitý hřeby, nebo řemdih a vzhledem k tomu, že se řemdihy dělily na ty s řetězem( řemdih) a s pevnou hlavicí( palice) ta se používá palice

ale cituji Leonida Křížka:
"..Jako úderné zbraně sloužily také rozmanité typy bijáků, at již se jednalo o hvězdice(hrotité koule) připevněné řetězy na dlouhé násadě, okované palice anebo k násadě volně visící řetězy. Jedná se v zásadě o dva typy-o palici, tedy násadu, organicky spojenou s bicí částí a o řemdih, kde byla úderná část spojena s ratištěm řetězem(či řetězy). Název řemdih však bývá chápán jako jméno pro palici s hroty......."
Vzhledem k tomu že se pro oba druhy zbraní ve středověku používal jeden název je to trochu problematičtější, ale palice je dostačující.
Uživatelský avatar
Axal
Příspěvky: 13
Registrován: 9. 6. 2002, 00:00
Bydliště: Chocen, Pardubicky kraj/Cormyr

Příspěvek od Axal »

Jeste mi rekni zdroje, chtel bych se poucit. Ale jitřenka de ne, vždyť je skoro jedno jestli to nebude zas až tak realistický, navíc to z reality vychází
Elfia forever!!!
Uživatelský avatar
Merlin
Příspěvky: 82
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Přerov, střední Morava

Příspěvek od Merlin »

No mimoto, že pracuji s online stránkami, tak je mým jedním z nejvědších pomocníků studie ze Střelecké revue, to je takovej měsíčník, nevím jestli se ještě dělá. A pokud chceš seznam jiných knih, není problém, ale napíšu ti to jinam, at nezavazíme.
Uživatelský avatar
Axal
Příspěvky: 13
Registrován: 9. 6. 2002, 00:00
Bydliště: Chocen, Pardubicky kraj/Cormyr

Příspěvek od Axal »

OK, tak kdybys moh, slozka na soukrome vzkazy doufa v tvuj prispevek.
Elfia forever!!!
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko

Příspěvek od Rytíř »

No, Merline, tak zrovna TENHLE off-topic příspěvek by mě též docela zajímal!! :)) A možná nejen mě... a zase až tak mimo mi to nepřijde. :))

Já jsem sbíral materiál hlavně při překladu AD&D, teď už jen horko těžko vzpomínám, co jsme tehdy všechno našli... :)))
Nicméně na kůsu si vzpomínám, je OK!
Na Jitřenku zapomeň, bráško, jedno to není, ten název je sakra důležitej! :))))
Uživatelský avatar
Merlin
Příspěvky: 82
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Přerov, střední Morava

Příspěvek od Merlin »

Rytíř píše:No, Merline, tak zrovna TENHLE off-topic příspěvek by mě též docela zajímal!! :)) A možná nejen mě... a zase až tak mimo mi to nepřijde. :))

Já jsem sbíral materiál hlavně při překladu AD&D, teď už jen horko těžko vzpomínám, co jsme tehdy všechno našli... :)))
Nicméně na kůsu si vzpomínám, je OK!
Na Jitřenku zapomeň, bráško, jedno to není, ten název je sakra důležitej! :))))
dobrá, napíšu vám sem během týdne zdroje ze kterých je dobré čerpat
Uživatelský avatar
Merlin
Příspěvky: 82
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Přerov, střední Morava

Příspěvek od Merlin »

Pokud budou ještě nějaké spory, nebo bude potřeba udělat editaci a porovnání, tak řekněte, rád vypomohu skromnými znalost $D mi
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha

Příspěvek od Alnag »

Co ten reflexní x reflexivní luk?
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Zpět na „Překlady DnD a d20“