Převody měrných jednotek aneb "1 stopa = 30 centimetrů&

Dnes nepříliš hraný systém, ke kterému ovšem existuje velká spousta příruček přeložených do češtiny.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Měrná jednotka bude samozřejmě rovná 1 metru. I když se bude jmenovat jakkoli. Jediné dvě snesitelné možnosti pojmenování jsou pro mě metr a yard, protože jsou částí dvou zavedených a používaných měrných systémů, metrického a imperiálního. Zavádění čehokoli jiného, nazvěte to překlad nebo obklad, je nesmyslné (přidává do mixu imperiální-metrická třetí složku) a pro čtenáře matoucí.
Takže 1a nebo 2a, to už je mi celkem jedno. A končím s touto diskuzí, která už ztratila jakýkoli smysl. $(
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Fajn. Takže když se bude yard překládat jako metr, bude to někomu vadit?

Upřímně řečeno, už mě to taky přestává bavit. Posledních pár stran bylo vyplejtváno na naprosto neplodnou diskuzi, která se nijak netýkala toho, jestli překládat slovo yard, ale namísto toho se dohadovala jenom o tom, jestli je krok artificiální jednotka, případně jak je dlouhej, případně kdo si pod ním co představí.
Ale nic ve zlým, já to tak nemyslel 8)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Budiž, metr se mi sice moc mezi těmi ostatními nelíbí, ale... budiž, hlavně že to není yard. Ty stopy a všechno kolem (snad krom galonů) jsou sice součást imperiální soustavy, ale i soustav jiných, takže ta naše výsledná soustava by měla míry asi zaokrouhlené a používala by jednotky nějaké staročeské. byla by to tedy jen zaokrouhlená existující soustava (ta česká), protože ty míry si velice odpovídaly. Ale budiž to tedy metr, mně je to jedno.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Mne uz je vsechno jedno. Stejne to bude uplne hrozny. Nevim proc se to nemohlo nechat jak to bylo. Pro mne za mne si tam napiste treba zlomky vzdalenosti Zeme od Slunce. Jednotky SI se teda budou ve fantasy fakt vyjimat. $(
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

distanc
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Uprimne receno uz mne fakt unavuje sledovat nikam nevedouci argumentacne temer prazdne diskuse naprosto o nicem, ktere se vlecou mnohdy radu stranek. Kdyby jste svou energii, kterou tomu venujete venovali treba prekladu, tak mame celou produkci TSR/WotC prelozenou a jeste jsme napsali neco vlastnho.
Jelikoz nezdilim predstavu, ze kdyz budu opakovat petkrat dokola porad to same, nejak to zlepsi stavajici situaci a proto se hodlam odebrat do samoty a venovat se necemu produktivnejsimu, napriklad uceni se na zkousky.
Ale nez dojdete k nejakemu "konecnemu reseni" primlouval bych se za to, aby jste si to prubnuli v nekolika desitkach testovacich vet z daneho textu, potom si dali pul roku oddych a potom se na to podivali s odstupem znovu. A pokud vam to poradu bude pripadat jako zarny priklad geniality neco s vami asi neni vporadku (a to v pripade jakehokoliv reseni!!!)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Mně se metr ani krok taky nelíbí...

Tak proč se k sakru nehlasuje????????????????????????????? ???????????????????????? ?????????????????????
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Tohle se mi teď podařilo získat... Prosím nepátrejte po těch, kteří sjou protagonisty...

Pan X:
moc jsem to teď nečet, ale tobě se nelíbí co? krok, metr, sáh, yard?

Pan Y:
nelíbí se mi soustava:
palec, stopa, krok, míle (protože krok neni yard)
palec, stopa, metr, míle (protože metr tam nesedí)
líbí se mi:
centimetr, metr, kilometr
palec, stopa, yard, míle

Pan X:
tak se soustavou palec, stopa, yard, míle plně souhlasím... praštíme Eleshara po kebuli a bude pokoj $D

Pan Y: $D jediná varianta
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Protože nechat hlasovat by měl Markus.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

abych to teda po kratší distanci shrnul:
uplně se stotožňuju s panem Y z drizztovy ukázky.
navrhuju buďto nechat imperiální soustavu KOMPLET (kromě fárenhajta, uncí a pod.)
nebo
to všechno převést do metriky (s čimž bude víc práce a bude se muset vymyslet jak s tim bojovym systémem, furt sem se eště nepodíval jak funguje, takže nemůžu moc mluvit, nicméně varianta by mohla bejt, že ten battle grid bude prostě 1,5 metru, s tim žádný složitý počty nejsou)
jakejchkoli jinejch zhůvěřilostí se zříkám a prok :-)= línám toho, kdo je vymejšlí.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Lidozrout píše:a prok :-)= línám toho, kdo je vymejšlí.
Chudák eleshar... $D :lol:
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tak a dost. Chci říct: Ať už to konečně skoncujeme.

Názor: "Jednotky délkové míry se nechají v imperiální soustavě, čili: palec, stopa, yard, míle"
Otázka: "Souhlasíte?"

Možné Odpovědi:
1. "Ano"
2. "Ne."

Hlasujte, prosím.

Markus: Ano
_____________________________-
A než si do mně někdo bude rejpat: Ano, líbí se mi i krok. Ale ani yard mi nevadí. Protože vidím, že tohle nikam nevede, hlasuju pro yard, abysme to měli za sebou.
Uživatelský avatar
Lidožrout
Příspěvky: 503
Registrován: 9. 3. 2002, 00:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lidožrout »

ANO
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Zříkám se svého hlasu, ani jedna z možností pro mě není přijatelná.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Imperial - ano!!!
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Zamčeno

Zpět na „Překlady ADnD 2e“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů