[Fórum] Sekce a podsekce fóra

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Zamčeno
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od OnGe »

Jinými slovy, jestli mají místo mezi RPG (o kterých je tohle fórum), nebo jsou to Ostatní hry (jako třeba Crusader Kings).

A třeba já bych chtěl vědět, kde je ta hranice, protože ty PbP máme normálně zařazené pod Diskusemi o RPG, tak proč ne tohle?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Markus »

Pomozte mi s řazením.
Quentin píše: 21. 5. 2021, 07:22 Btw, proč je tohle téma [Into the Odd] D20 sekci? Nebylo by možné ho šoupnout do "Hry, systémy, světy"?
Markus píše: 21. 5. 2021, 08:48 Je to sekce D&D, d20 a OSR - dává to smysl, ne?
Quentin píše: 21. 5. 2021, 09:31 Electric Bastionland nemá s d20 systémem moc společného. (nemá attack roll, AC, úrovně, povolání, featy, kouzla, dokonce ani hit points :D )

Hlasuji za odmazání OSR z názvu sekce, protože je to neskutečně arbitrární hranice. Vůbec mě nenapadlo tu hledat a musel jsem přes google. Navíc v obecné sekci "Hry, systémy, světy" máme například Tiny Dungeon, Mothership, Troika, dokonce Mausritter (identický systém!!), takže to očividně je matoucí pro více lidí. Zatímco Stars Without Number máme v dnd sekci, wtf :D

Nějak nevidím důvod, aby bylo SWN nebo Into the Odd oddělené v jiné sekci než třeba 2400.
Takže asi takhle:
- Dřív tu byla jenom sekce D&D a d20
- Pak byl požadavek, aby se všechny OSR věci (které se do té doby válely halabala v hlavní sekci Hry, systémy, světy) nějak sloučily. Místo abych zakládal sekci OSR, hodil jsem je k D&Dčku a udělal z toho sekci „D&D, d20 a OSR“.

OSR je pro tyhle účely definováno jako "hry mechanicky vycházející z D&D“, takže všechny ty hry v té sekci jsou D&D a různé jeho varianty, hacky a odvozeniny. To celkem dává smysl, ne? V zásadě ta sekce kopíruje kategorii OSR v databázi.

Hry jako Troika, Tiny Dungeon nebo 2400 tam nejsou, protože nemají s D&Dčkem nic společného. Naopak Stars without Numbers tam jsou, protože to je převlečené D&D.

Mně ta logika toho, že OSR věci patří do stejné sekce, přijde celkem srozumitelná. Co myslíte vy? Potažmo se nabízí otázka, jestli Into the Odd nevyhodit ze škatulky OSR, protože už je moc jiné?

(Mausritter jsem mezitím přesunul pod OSR, aby byl s Into the Odd pohromadě).
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Quentin »

Chápu tu logiku, ale přijde mi to jako zbytečný chaos.

Přijde mi rozumné mít oficiální vydání dnd ve svojí sekci, ale všechno ostatní už jsou ostatní hry. Např. Maze Rats je v té dnd sekci, protože je OSR, ale s d20 nemá nic společného. Zatímco SWN je tam, protože je d20, zatímco s OSR nemá příliš společného. Tiny Dungeon nebo Dungeon Squad tam nejsou, protože nejsou ani jedno, přestože očividně simulují dnd gameplay.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Markus »

D&D u nás celou samostatnou sekci neuživí.
Zatímco SWN je tam, protože je d20, zatímco s OSR nemá příliš společného.
Je to přesně naopak. SWN je OSR (vychází z Basic D&D), ale s d20 nemá nic společného. :) Jsi nějak orientovaný na d20, ale to byl label pro hry vycházející z třetí edice SRD, teď už se to nepoužívá.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Quentin »

A četl jsi druhou edici SWN? Attributy, skilly, featy, multiclassy, sedm různých obtížností etc. Je to middleschool jak blázen. Připomíná to víc WoD než Maze Rats. OSR je to jen, protože se to k ní místy hlásí. Mothership je víc OSR než SWN, ale ta v té sekci není. Proto jsem tipnul, že je to v té sekci jen kvůli d20 kostce :D

IMHO je ta sekce dost zmatená. Nebudu do toho dál rýpat, pokud vám to vyhovuje. Jen jsem se chtěl ozvat, protože mi to přišlo nepřehledné.

edit: A pokud to má být OSR sekce, tak tam zase přebývá pár edic dnd.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Markus »

Upřímně, v té hlavní sekci Her, systémů, světů je ještě větší bordel a větší šance, že to tam nenajdeš. :) Stejně mi nejšikovnější přijde hledat to pomocí hledání. Akorát "into the odd" to z nějakého důvodu nenajde, najde to jenom "odd". Nejspíš ten vyhledávač ignoruje spojky a členy.

Ocením názory ostatních.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Quentin »

Ale alespoň jsem to tam hledal. Lézt do nejake podsekce mě nenapadlo vubec :D

Není to ale žádné drama. Klidně mě ignorujte :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od York »

Pokud Quentin, tj. dlouhodobej uživatel RPG fóra, kterej se o tyhle hry zajímá, má problém je na RPG fóru najít, tak to stávající rozdělení do kategorií asi fakt není moc intuitivní.

S lepším rozdělením vám neporadím, ale napadá mě, že by možná šlo dát odkazy na související diskuse do databáze, tj. šlo by pak vyhledat hru v databázi a prokliknout se rovnou do diskuse. Problém ale je, že pokud se vlákno o hře přesune, odkaz nejspíš přestane fungovat...

Markus píše: 21. 5. 2021, 10:08D&D u nás celou samostatnou sekci neuživí.
Sekce a podsekce jsou podle mě spíš nástroj na vyhledávání diskusí než na diskutování. Aspoň já je tak teda používám.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Vitus »

Tohle je zajímavá diskuse, taky jsem si občas říkal, proč je hozené D&D, d20 a OSR do jedné škatulky, když to vlastně jedna škatulka není :). Navíc termín "OSR" je mnohem "rozplizlejší", než D&D (= vše od TSR/WOTC + oficiální licence) a d20 (lze zúžit skutečně na SRD licencované produkty, ale tím pádem tam spadne Pathfinder 1e, ale už asi ne Pathfinder 2e :)). Kdežto do "OSR" se může dát cokoliv, kde někdo (autor, vydavatel, recenzent, inzerent...) jenom mlhavě zahlásí "a hlásí se to k OSR" :).

Mně osobně to nastavení nevadí, ale pokud bych se pokusil trochu navázat na ducha, co tu na RPGF pozoruji, pak kdyby se to mělo rozdělit, tak v záhlaví sekce "D&D a d20" by mělo být uvedeno něco jako "ale více vize na d20" (a odkaz) a v záhlaví "OSR" by mělo být uvedeno "co je OSR rozhodují následující propagátoři tohoto směru:" (a pod tím seznam, počínající Markusem). :)

P.S.: Markus: "Into the Odd" je "předložka+člen+podstatné/přídavné jméno", a mám pocit, že (anglické) vyhledávače kromě spojek a členů ignorují i předložky.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Markus »

York píše: 21. 5. 2021, 13:17napadá mě, že by možná šlo dát odkazy na související diskuse do databáze, tj. šlo by pak vyhledat hru v databázi a prokliknout se rovnou do diskuse.
Yorku, to je výbornej nápad. Akorát že přesně takhle to už funguje. :>;o)

S tím vyhledáváním konkrétních diskuzí je to ale věčný problém. Teď jsou tu diskuze ke stovkám her. Vyhledávání je asi nejjednodušší způsob, jak je najít. Nebráním se reorganizaci sekcí (je to moje oblíbená činnost!), spíš se bojím, abych v tom neudělal ještě větší bordel.

EDIT:
Vitus píše: 21. 5. 2021, 13:58 Kdežto do "OSR" se může dát cokoliv, kde někdo (autor, vydavatel, recenzent, inzerent...) jenom mlhavě zahlásí "a hlásí se to k OSR" :)
No právěže ne, respektive pro naše účely (hlavně kvůli databázi) jsme v sáhodlouhé diskuzi dospěli k tomu, že OSR jsou jen věci mechanicky založené na D&D, které zachovávají jakžtakž kompatibilitu s OD&D, což je asi tak jediné aspoň trochu objektivní kritérium, které jsme schopní hlídat.

Oproti tomu obecnější termín "old school" nebo "hra s oldschoolovými principy" je tak vágní, že jeho používání jako kategorie postrádá smysl. Za oldschoolovou hru považuje např. York svůj Dračák podle staré školy. Do téhle vágní množiny spadá i spousta stylově podobných her, které nejsou OSR (založené na D&D), třeba ta Troika nebo 2400.

EDIT2: Pak je samozřejmě otázka, nakolik lze takové věci jako Into the Odd nebo Knave brát jako hry vycházející z D&D a jestli je z té množiny OSR úplně nevyhodit.

EDIT3: Anebo jestli naopak do té sekce nesloučit i věci "s podobnou estetikou".
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od York »

Markus píše: 21. 5. 2021, 13:59 Za oldschoolovou hru považuje např. York svůj Dračák podle staré školy.
Jestli myslíš soukromně, tak asi v zásadě jo. Do toho, kam si hru zařaděj, ale hráčům nechci mluvit.

Rozhodně se ale nehlásím k OSR, protože neumožňuju bez konverze hrát OSR dobrodružství.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 21. 5. 2021, 13:59 No právěže ne, respektive pro naše účely (hlavně kvůli databázi) jsme v sáhodlouhé diskuzi dospěli k tomu, že OSR jsou jen věci mechanicky založené na D&D, které zachovávají jakžtakž kompatibilitu s OD&D, což je asi tak jediné aspoň trochu objektivní kritérium, které jsme schopní hlídat.
Tak tuhle diskusi si pamatuji a taky si pamatuji, že jsem se v ní zcela ztratil (ostatně jako i v mnoha jiných, aktuálně viz například Komplexita v RPG :)), ale rozumím, jak je to OSR definováno to byl z mé strany jen takový malý vtípek, že je to všechno relativní :). Akorát jsem pak nějak nedopostřehnul, jestli jste tam s Bifim nakonec pustili i ten OSRIC. :wink:
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Bifi »

Ja si z tej diskusie pamätám hlavne to, že pre Markusa je old school širší pojem a pre mňa starší. A že OSR má tri vývojové stupne (I. verné retroklony, ráta sa tam OSRIC; II. inovatívne retroklony a neráta sa tam OSRIC; III. diaspóra, ktorú viac ako mechanika spája estetika).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od boubaque »

A já si z té diskuse hlavně pamatuju, že OSR i old school jsou tak vyprázdněné a vágní pojmy, že nemá smysl se bavit o jejich hranicích. A že argument (přímé) kompatibility se starým D&D razil jen Markus, přičemž ke konci už mu ho nikdo nerozmlouval, protože už ostatní z diskuse odpadli, zatímco Markus se pasoval do role toho, kdo jediný ví, jak se to používá v zahraničí. (Což jak jsem pochopil, tak velmi volně a vágně.)

Jinak samotná sekce D&D a d20 se podle mě uživí dobře, máme tu mnohem mrtvější sekce.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: [Fórum] Sekce a podsekce fóra

Příspěvek od Log 1=0 »

Markus píše: 21. 5. 2021, 09:55 Místo abych zakládal sekci OSR, hodil jsem je k D&Dčku a udělal z toho sekci „D&D, d20 a OSR“.
A na toto tvé kardinálně špatné a bohy zavržené rozhodnutí nadávám, kdykoli si rozklikávám sekci o DnD s nadějí, že tam bude něco o DnD, ale ono je tam jen další OSR, které mne čerta starého zajímá. Tedy, zajímá mě asi tak jako diskuse ke všem ostaním systémům, co nehraji ani to neplánuju.

Přitom OSR si tui jednu dobu uzurpoval teoretickou sekci, hraje ho tu spousta lidí, je tu spousta vláken o OSR hrách. Ale sekci tomu nedáme, aby si 5E a OSR hráči víc četli navzájem posty? To už to rovnou můžeme sloučit všechno. Nebo jakou logiku to má? Jedeme podle společných předků jako v bižuli? Chjo.
Markus píše: 21. 5. 2021, 10:08 D&D u nás celou samostatnou sekci neuživí.
Zde si dosaďte proslulou frázi od Sadako.

DnD 5E diskuse má poslední post z 4.5. To je čerstvější, než DrD, PI, DrD+, Fate, které ji uživí. Forgotenky, které by v té sekci zůstaly (a měly by), dokonce 7.5. čímž poráží i československé hry. Vlákno o 5E modulech 3.4. což je pořád víc, než cokoli v sekci DrD+. A poráží to 2. nejakttuálnější diskusi v sekci Fate, PI i 3. nejčerstvější v DrD a Taurilu.

A archivních vláken by ta sekce měla požehnaně. Tak jaké pak neuživení.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Zamčeno

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti