[Fórum] Vlákno přání a stížností

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Markus »

Pokud vám něco vadí, chybí, nebo něco potřebujete změnit, pište to sem.

TO-DO list:
[*]notifikace přes @?[/list]

🤔🙈Jak používat Unicode emotikony?😱👍
- Na mobilu použijte běžnou klávesnici emotikonů.
- Na PC stiskněte klávesu Windows + . (tečku)
- Uživatelé Macu jsou vysoce inteligentní a přijdou si na to sami
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Argonantus »

Zdejší uživatelé obvykle nepíší otevřené milostné dopisy, ale diskutují o vážných věcech
Nechci ti brát iluze, ale lidské vyjadřování je podstatně jemnější a rafinovanější záležitost. V této smyčce se třeba řešily docela vážné věci, ale poměrně vysoké procento příspěvků obsahovalo nějaký sarkasmus, nadsázku, provokaci a kdovíco ještě.
Nejen u mne; i u Sosáčka nebo u Sadako, nebo dokonce i u Siriena je třeba si co chvíli nějaké ty smajlíky domyslet. Některé z nich při tom ve standardizované řadě nabízených smajlíků zjevně chybí (mám třeba na mysli ten s těmi chapadly, který často používá Sadako).
A význam ty neviditelné smajlíky samozřejmě mají taky. Polemizovat s tím žvejkem, že "dělám fórum horší" jaksi nemá smyl, když je to zrovna děsně vtipná hláška.

Stran toho "přesného citování", to je taky dost neřešitelné zadání, protože význam příspěvku silně posune často i přestěhování nebo ustřižený kontext (úmyslně nebo neúmyslně). Osobně moc nevidím důvod v akademicky přesném citování toho, co stejně visí o pár postů výš v originále. Citace má smysl hlavně v tom, na co člověk reaguje a navazuje.
To by jinak člověk skončil u těch mnohonásobně vnořených citací, co jsou k vidění v jiných debatách, neskutečně zabírají místo a znepřehledňují debatu (a Sirien tvrdí, že zabíjejí koťátka, aniž by k tomu připojil smajlík, ničema jeden).
Beru na vědomí, že se mám napříště vyhýbat citací míst, kde máš smajlíky. Pokusím se na to brát ohled.

Na Eerieho brát ohled nebudu, to je mimozemšťan a ten nemá žádná práva, to je jasné.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Karotka »

K těm smajlíkům:
Já radši vtip řečený s kamenným ksichtem, než Petra Novotného, co se směje vlastním vtipům.
Aby se vůbec poznalo, že to mělo být vtipný.
Nebo umělý smích v sitkomech. The same shit.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Nekra »

Argonantus: S tím souhlasím, že uživatelé jsou irioničtí, sakrastičtí, dělají vtípky apod. (a používají smajlíky!).
Ale originální otevřený milostný dopis (ne odcitovaný z dávno sepsaného díla, byť bez uveení jeho názvu a autora), to aby tu pohledal ;p. Jestli o nějakém takovém na RPGF víš, rád uvítám odkaz na něj :).

Ale jo, ale Sosáčka jsem viděl a osobně s ním komunikoval dost na to, abych to od něj očekával. Takže i bez smajlíků tuším, že je to jedna z možností
1) Sosáček si dělá prdel
2) Sosáček přehání
3) Sosáček to myslí (fakt!) vážně
a pak už jde jen o to se trefit, která to zrovna je. I když jak to takhle píšu - může si dělat prdel A přitom to myslet vážně? Jej, to by nabouralo můj systém.

Jak vypadá emotikonem smajlík s chapadly? (Osobně se mi stejně textoví smajlíci líbí víc ;) .)

Mnohonásobně vnořené citace jsou... drsné. Ale ne nutně škodlivé. Asi jako funkce s více vnořenými for-cykly. Je potřeba si dávat pozor na správné uzávorkování, ale když se v tom neudělá chyba, tak je to v pohodě.

U té věty o mimozemšťanovi ti chybí smajlík, že jo? To testuješ, jak jsem blbej/důvěřivej? Nebo co?

Karotka: Vtipy s kameným ksichtem - kameňáky? Sitcom může bejt fajn.
A i když se člověk směje vlastnímu vtipu, tak ten výsledek nemusí být špatný - představ si, že ten "vtip" je nějaká hrozná trapárna, ale tím, jak se tomu vypravěč bláznivě chechtá přenese smavou náladu i na ostatní. Takže je rozveselí svým bláznivým smíchem a ještě má dobrý pocit, že řekl úžasný vtip. Win-Win situace :D.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od OnGe »

K otázce smajlíků je dobré si uvědomit, že v psaném textu je asi tak 7% informace, co by bylo při rozhovoru z očí do očí. Proto je taky v těch internetových diskusích tolik nedorozumnění a lidem připadá, že se ostatní chovají na internetu jako kreténi, ikdyž jsou jinak v pohodě.

S vhodným použitím smajlíků může text obsahovat něco kolem 10% informace.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Nekra »

COŽE? JENOM 7%? V textu sdělení? A smajlíci (asi tak trochu náhražka výrazu a možná trochu tónu hlasu) jen 3%?
Co teda dělá v osobním hovoru těch zbylých 90%? Pozice a pohyb těla od krku dolů?

Stejně si myslím OnGe, že to, co nazýváš "kreténstvím" (nejspíš buranství) na internetu nemají na svědomí jen chybějící smajlíci nebo ztráta informací přenášených ze zbytku těla. Internet je prostě jiný prostředí než kecání osobně tváří v tvář.
Víc anonymní, víc odosobněný, víc bezkontaktní, takže lidi si spíš dovolí být agresivnější. (Mám chuť napsat, že internet je agresivnější prostředí než osobní kontakt, ale to by mohlo být dost nepřesný nebo zobecněný.) Víc si dovolí popouštět negativní emoce. A to není jen o tom, jaký je jejich názor na nějakou věc nebo problém. Na internetu jsou "víc v bezpečí", teda bezprostředně.

Příklad: Když nebudu s něčím souhlasit na netu a nepohodnu se s dalším uživatelem, tak mu brzo začnu nadávat do debilů. Můžu si to totiž "dovolit", nic mi nehrozí. Když se s takovým člověkem budu bavit osobně, tak si dám spíš větší pozor na to s ním nesouhlasit slušně (nebo alespoň slušněji a nezačít mu hned nadávat), protože by mi třeba mohl vrazit facku nebo tak něco (zvlášť, když jsem chcípák, kterýho složí jedna větší rána). Hlavně v anonymních diskuzích (kdy se lidi neznaj ze Slezin atd.) je to dost velký rozdíl - pravděpodobnost, že mě oponent potká a vrazí mi jednu po čuni je dost blízká nule.

Tenhle vliv "odosobněnosti" internetu bychom neměli podceňovat (v agresivním vyjadřování uživatelů). Tím nechci tvrdit, že je v pořádku si na internetu nadávat a vyhrožovat, ale už z tý odtažitosti internet inklinuje k větší agresivitě uživatelů. S tím by se mělo rozhodně počítat. Jak při účasti v diskuzích, tak při řešení problémů.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od sirien »

7% je buzzword vzniklej z něčího talku kterej se zažil. Reálná hodnota je neměřitelná (nebo přesněji kurevsky těžko měřitelná, Tvoje problémy začnou už v momentě, kdy budeš potřebovat definovat onu "informaci" jejíž přenos vlastně měříš)

Point is: je to zatraceně málo a ztrátovost je gigantická. Skutečně se v některých momentech můžeš dostat i na hodnotu kolem "10-20%".


Co konkrétně se ztrácí:
- tenze
- intonace
- důrazy
- mimika
- gestikulace
- body language
- ...
- okamžitá zpětná vazba, na kterou každý (vyjma těžkých autistů) podvědomě reaguje

S poklesem autenticity (fyzické setkání / videohovor / videozáznam / audiohovor / audiozáznam / textový záznam) klesá i předaná informace. Dodej si k tomu fakt, že i za optimálních podmínek je předání informace mezi 2 lidmi omezeno na 90% zamýšleného sdělení (tj. 10% je ztraceno, nepochopeno nebo dezinterpretováno) a udělej si obrázek.

Je přitom nutné si uvědomit, že informací v tomto případě není myšlen jen věcný objektivní obsah, ale veškerá předaná "data" a jejich následná interpretace, tj. vč. informací z emoční roviny, vztahové roviny, kontextuální roviny... To pak samozřejmě snižuje nároky, pokud jsou splněny určité předpoklady.

Kdyby například Pepa nebyl vztahovačná citlivka a měl nějaký odstup a nadhled, tak by mi mohlo bejt ukradený, že textová informace ztratí sociálně-vztahový rozměr. Což je důvod, proč se lidem tak dobře diskutuje např. s Argonantem nebo Jersonem, protože tito dva a) mají odstup a nadhled a b) si uvědomili, že právě odstup, nadhled a zdrženlivost v soudech o emoční a vztahové rovině v textové komunikaci vytváří skutečný dojem důstojnosti v textovém kyberprostoru.

Tj. dokud diskutuješ s lidmi, kterým je jedno, jak ostře proti nim vystupuješ, tak Tě nemalá část té ohromné procentní ztráty informace nemusí vůbec trápit. Pokud pak potkáš nějakého Pepu, máš problém a musíš si položit otázku, jestli Ti dotyčný stojí za to se přizpůsobovat jeho nárokům (které ani neznáš a které zase nemusí vyhovovat jiným) i za cenu ztráty autenticity, nebo zda usoudíš, že Ti nestojí za to ztrácet ve svém projevu svůj dojem autenticity jen kvůli tomu, že je někdo winnie whiny.



Samozřejmě, smajlíky a formátovací techniky (kurzíva, bold, trojtečky, pomlčky...) dokáží dost z té ztráty vrátit zpátky - teoreticky. Bohužel to není tak snadné.

Zaprvé spousta lidí zejm. ze starší gardy jako např. Argonantus je nesnáší z principu, protože "vypadají dětinsky" (ať už to zformulují jakkoliv, v konečném důsledku jde o tohle) nebo v některých případech lidem vadí narušení zažité formální podoby textu (týká se zejm. trojteček, zvětšených mezer, podtržítek, ne-odstavcových odentrování atp.)

Zadruhé vnímání těhle elementů jak co do váhy tak co do významu není ustálené a lidé si při jejich čtení často nejsou jistí - čím víc dotyčného znáš, byť jen z internetové komunikace, tím lepšího přenosu dosáhneš. Když ho znáš i osobně, je to lepší.


Lidé co spolu komunikují běžně elektronicky mají často zažité (mnohdy aniž by si to uvědomovali) nějaké podobné patterny které jim nahrazují tuhle ztrátu informace. Např. mě teď napadá, že u přítelkyně jsem schopnej vyjmenovat několik konkértních smajlíků které se u ní vážou k různým náladám nebo dojmům popř. několik prvků formátování nebo slohu (krátké / dlouhé věty atp.) které mi to dál doplňují, takže jsem z té zprávy od ní schopný přečíst mnohem víc, než náhodný čtenář. Kdybych si ale začal chatovat s Tebou, budeme oba začínat od nuly (budeme si muset tyhle věci ustálit nanovo mezi námi) a kdybych chatoval třeba s Pepou, tak jdu rovnou ze záporu kvůli předsudkům (napíšu happy smajlík, přečten bude jako sarkasticky výsměšný smajlík atp.)


Takže shrnuto - prostě to co čteš není to, co bylo psáno a to samo má daleko k tomu, co bylo myšleno. Když mi tu Markus napíše, že sem kretén (resp. abych nebyl, což ale implikuje, že jsem), tak místo toho abych se zaměřil na emoční informaci, kterou si ale jen cucám z prstu (ten mizernej wanna-be admin co to tu zase převzal a dělá tu bordel funkčnímu mod týmu mi nadává! a ještě vulgárně! já chci omluvu! - nebo tak něco) reaguju na jeho věcné sdělení v tom slově obsažené.
Ale opět - já narozdíl od mnohých tady Markuse znám. Je pro mě snazší interpretovat si nadávku ("kretén") nikoliv jako nadávku, ale jako zdůraznění obsahového sdělení.

Druhá věc pak může být ne to, co dotyční píšou, ale jak vystupují. Třeba když se vrhají na ostatní a snaží se po nich dupat nebo si na ně stěžovat všude okolo.

Ale to jste tu už probrali do sytosti.
A ještě jste se k tomu stihli o mě pohádat bez mé přítomnosti (zase - nechápu, že vás to furt baví; kdekdo píše jak tu sem zlej a dělám bordel, ale osobně mi věcně přijde, že "vy o mě" tu obvykle za jeden rok uděláte víc bordelu, než sem udělal já sám za těch pár let co sem zpátky dohromady. Ale když vás to baví...)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Markus »

Siriene, mám fakt ohromnou chuť tě banovat. Ale že jsem naivní a říkám si, že bys to možná mohl pochopit - a že je to zrovna v téhle diskuzi - tak ještě jednou, naposledy, jako pro blbý. Jsou to tyhle věci, které jsou nepřípustné:
Sirien píše: Kdyby například Pepa nebyl vztahovačná citlivka a měl nějaký odstup a nadhled,

(...)

Tj. dokud diskutuješ s lidmi, kterým je jedno, jak ostře proti nim vystupuješ, tak Tě nemalá část té ohromné procentní ztráty informace nemusí vůbec trápit. Pokud pak potkáš nějakého Pepu
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Naoki »

Sázím 20 eur na to že to vyprovokuje Siriena k reakci "who gives a shit", schválnému urážení Pepy a případně jiných uživatelů jen aby dokázal jak moc mu to je ukradené, a následný ban.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od OnGe »

Je ale třeba říct, že ohledně toho obsahu informací v hovoru a textu to shrnul hezky dobře, takže je to post užitečný a tedy první post tohoto druhu, co jsem od Siriena četl. Možná tím bude nastolen nový trend.

Bez rýpání by to bylo samo lepší, ale merit tam je.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Nekra »

Myslím, že Naoki má pravdu, Markusi. Krom možnosti, že to nechápe je tu ještě možnost, že to chápe, ale odmítá se tím řídit - a v určitém smyslu zneužívá tvou naivní trpělivost :(.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Vallun »

Bylo by možné opravit logování, abych se nemusel každou chvíli hlásit znovu? Díky ..
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše:Bylo by možné opravit logování, abych se nemusel každou chvíli hlásit znovu? Díky ..
Měla jsem stejný problém, pomohla výměna prohlížeče.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od OnGe »

Zkuste promazat cookies
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od crowen »

Vallun píše:Bylo by možné opravit logování, abych se nemusel každou chvíli hlásit znovu? Díky ..
Chyba musi byt u teba, mne to nerobi. Ako hovoria vyssie, premazat cache a cookies.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Pieta »

Rychlost odesílání příspěvků = tragédie. Už tak dva dny, myslím?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Zamčeno

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů