Projekt: Anotace RPG her

Organizační sekce. Na RPG Fóru se snažíme řešit maximum věcí veřejně, proto zde naleznete organizační diskuze prakticky ke všem důležitým událostem a plánům Fóra.
Odpovědět
Aljen
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: Anotace RPG her

Příspěvek od Aljen » 21. 1. 2009, 10:56

(Markus to ze to nechape mysticky rad teoretikov svateho Gygaxa (okrem PKa) este nemusi nic znamenat. Je lahko mozne ze sa zatial s hrami ktore maju obmedzene zdroje nestretli, nehrali ich, necitali)

Myslim ze Bifi sa dostal blizsie k tomu co chcem povedat.
Su to zrejme zdroje hraca ktorymi moze vyznamne formovat hru (pribeh, psychiku postavy) ...a su obmedzene bud tym ze
ma ich na zaciatku x a viac sa nedoplnaju, alebo ich nemoze doplnit sam (je obmedzeny doplnenim od niekoho ineho), alebo ich doplnenie je nieco fakt ze extremne (ci uz extremne narocne alebo je to extremne vplyvne na hru)

su hry kde je nieco podobne ale nie su to obmedzene zdroje (ktore vyvolavaju prave ten takticky feeling ktory spominal Markus ... takticka hra je naozaj nieco ine). Ak sa v DnD rozhodne ze Gp maju mat velku vahu, da ich hracom malo a bude ich od nich drasticky tahat (lenze to je nieco co ma vlastne cele v rukach iba on). Ak sa ale v DnD rozhodne ze Gp nie su podstatne tak to hru moc nezasiahne (pribehy budu ine)

Pta- fanmail dostane hrac za svoju aktivitu (to ze ostatni musi uznat ze to bolo dost kvalitne RP je druha vec) a je to pool bodikov ktory sa viacmenej rovnako zvacsuje - zmensuje v priebehu hry a to ako sa to deje je na hracovi.
TROS- SAcka su zavisle od toho ako ich hrac dokaze zapajat do konfliktov - opat jeho aktivita a za toto zapojenie ich dostane ako odmenu (sam to diriguje). A okrem toho neubudaju v pravom slova zmysle (premienaju sa na zlepsovanie jeho schopnosti).

a na porovnanie hry kde podla mna su obmedzene zdroje:
3:16 - 10 flasbackov. Kazdy ma velmi silny vplyv na hru (v kampan verzii dokaze okamzite zakoncit scenu a hrac povie ako sam zabil vsetkych alienov). Su neobnovitelne. A v kampani su naviac alien tokeny dane pevne na misiu za ktore GM nakupuje prisery a pouziva ich specialne vlastnosti.
Carry - zjednodusene... hrac ma x kociek rozneho poctu stran a v konflikte vzdy o jednu pride (takticky uvazuje kedy o ktoru). Ked ich minie nastane zmena jeho osobnosti a pre osobny pribeh postavy to ma silny dopad
Dirty secrets - kazdy hrac ma pool kociek. GMovia si vsak nijak nemozu doplnit v konfliktoch stratene kocky, to moze len hrac ked da refreshment scenu (ako nasledok ze vysetrovatela jeden z gmov posle do nemocnice). Pre GMov su to teda obmedzene zdroje
Agon - threat tokeny za ktore GM pripravi ostrov-quest. Pevne dany pocet na zaciatku a moze ich ziskat naviac pocas hry iba ak sa hraci rozhodnu oddychovat (on sam ich nijak neziska ... ak sa nemylim, hral som to davno)
Wilderness of Mirrors: Mission tokeny ktore sa na zaciatku nahrabu pri vymyslani planu a hraci ich musia minat pri rieseni konfliktov. Mozu ich dost narocne ziskat iba ak splnaju svoj osobny ciel - "zradzaju" ostatnych. Casom sa vsak urcite minu co je tlak na dovrsenie zakladneho planu
Trollbabe - Rerolls (5prvkovy zoznam ktore postave umoznia rerol ako nesena vec, priatel, geograficky prvok sceny, zapametane kuzlo...) ktore sa po minuti uz neobnovia (az na dalsej sesne po odsuhlaseni GMom) a tak nimi musi setrit
Best friends - pevny pocet tokenov ktore sa presuvaju medzi hracmi. Hrac x ktory uz nema ziadny token sam nevie nijakym sposobom ziskat novy, niekto mu ho musi dat (pouzit v konflikte na zlepsenie vlastnosti kvoli ktorej jeho postava postavu hraca x "nema rada")
Lacuna - tepova frekvencia ktora pocas konfliktu stupa (ak rikuje - zvysi si obtiaznost tasku a zlyha tak sa zvysi este viac) a nuti hraca ukoncit misiu co najskor inak pri dosiahnuti pevne daneho cisla misia pre neho konci. Moze ju znizit ale iba niekolko malo krat - oddialit nevyhnutne
---
Osobne videm uplne signifikantny rozdiel medzi tymito prvkami a trebars zmienenou nosnostou v DrD alebo HP v DnD.
Jedno je stavebnym kamenom systemu a druhe prilepok (bez ktoreho sa da zaobist, alebo sa lahko refreshuje).
Tieto hry su rozlisitelnou podskupinou v RPG svete a preto by podla mna urcite mali mat klucove slovo (Bubakov Usagi Yojimba... nuz to je klucove slovo ktore vytvara zrejme jednoprvkovu podmnozinu RPGciek ;) ).

Limited resources je pre mna na to uplne prirodzeny vyraz (ktory som si nevymyslel ale kdesi vycital). Ak treba najst iny pretoze vas to matie tak hladajme.
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Majo

Příspěvek od Majo » 21. 1. 2009, 11:02

Aljen píše: (Bubakov Usagi Yojimba... nuz to je klucove slovo ktore vytvara zrejme jednoprvkovu podmnozinu RPGciek ;) ).
Priznám sa, že mňa tiež veľmi prekvapilo, keď som tam videl klúčové slovo Usagi Yojimbo. Možno ma nejaký zmysel, ale ja som naň neprišiel.

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 21. 1. 2009, 11:18

Aljen, ďakujem za príklady. Myslím, že by to bol materiál na dobrú teoretickú diskusiu, lebo stále nevidím jasné rozdiely medzi zdrojmi, ktoré uvádzaš v príkladoch (a problémom bude aj to, že som okrem jedného sedenia Dirty Secrets žiadnu z nich nehral) a povedzme ekonomikou fate pointov, fan mailu či hit pointov. Hit point nie je optional prílepok (za aký považuješ napríklad zlatky či nosnosť, ale závisí samozrejme od hry a to by bola zbytočná odbočka teraz) - udržovanie hit pointov nad istou hranicou je základným predpokladom agencie hráča, t.j. aby hráč vôbec mohol nejako v hernom svete jednať. Manažment hit pointov, spell slotov, magic item charges a ďalších obmedzených zdrojov je srdcom DnD a ďalších podobných hier (v DnD 0 ed. bol dôraz práve na carrying capacity, či zlatkách). Ak máš hru, v ktorej sa hit pointy obnovujú len málo (DnD bez mágie, Pendragon a pod.), tak majú tú istú funkciu ako tepová frekvencia v Lacuna, nie? To isté platí pre sanity v Call of Cthulhu, tá sa tiež obnovuje len veľmi ťažko, a s nízkou sanity si skončil, koniec agencie.

Obmedzené zdroje môžu byť aj súčasť taktických hier. Napríklad v Arcane máš hero points a v Eberrone action points (obe DnD 3.5e). Konkrétne hero points sú extrémne zriedkavý zdroj, ktorý dáva napríklad +20 na hod na útok a prípadne maximálny damage. Rozhodovanie o jeho použití je rozhodne taktická voľba.

Príde mi, že snáď každé RPG v nejakej podobe obmedzené zdroje obsahuje. Súhlasím s tým, že je dôležitý rozdiel medzi tým, či je obmedzený zdroj jadrom systému a tým, či plní len nejaké vedľajšie funkcie, ale nie je mi ešte jasné, podľa akých kritérií to rozlíšiť.
Hlboké lesy
"We don't explore characters; we explore dungeons."

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 21. 1. 2009, 11:24

A neoddelíš si to, Bifi? Hm, hm?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 21. 1. 2009, 12:30

HP sice musis manazovat ale viacmenej je to lahko dostupny prvok (beriem klasicke DnD). Zabiju ta peak damage ale inak je to viacmenej len buffer ktory v DnD vyhealujes aj sam (oddychom) alebo este lahsie magiou.
Bol by to obmedzeny zdroj ak by bolo v systeme povedane... mozes si vyliecit 100HP za hru a dost. Vtredy by to bolo ako lacuna ( a ak by si mohol ako hrac sam rozhodnut ze stavim o 20HP viac aby sa mi vec y podarila tak vtesy by to bolo este lacunovitejsie)
Co sa napriklad stane ak ti v starom DnD dojdu trebars klince a sviecky ... nic hrozne. Mozno mas situaciu stazenu ale vymyslis proste nieco ine cim tento problem nedostatku zdrojov obides a najblizsie si ich velmi lahko dokupis. Situacie tam proste niesu tak jednostranne. Druzina ide do kobky a proste castokrat nemaju veci ktore v konkretnom momente potrebuju (a hraci sa proste mozu rozhodnut ze sa vratia a dokupia ich).

Aspon ja to tak vidim. Rozdiel v obnovitelnosti a v dolezitosti elementu (dolezitost v jednej situacii z vela je podla mna malo).

Call of Cthulhu nepoznam zase ja :)
---
Nieco co musis opatrne manazovat pretoze je to megadolezite a velmi tazko obnovitelne.

A hej podla mna by sa to uz davno zislo oddelit do inej diskusie
System does mother
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 21. 1. 2009, 12:39

Oddělte si to do RPG teoreticky, je to zajímavé, ale už asi trochu off-topic.

Pro mě je podstatné, že je to těžko uchopitelné a kontroverzní klíčové slovo, ke kterému ještě stále nemám jednořádkové vysvětlení, takže ho asi smažu. :)

Ad Usagi: Je tam vícero klíčových slov různých literárních/filmových děl (J. R. R. Tolkien, Píseň ledu a ohně). Jejich smyslem je sdružovat všechny hry, které se těchto známých, neherních děl týkají -samozřejmě za předpokladu, že těch her existuje více než jedna (proto tam není třeba Amber nebo Mouse Guard). Usagi Yojimbo má dvě RPG hry, proto to klíčové slovo. Je pravda, že zatím je v anotacích jen jedna z nich. Pokud vás to tak nesmírně irituje, můžu ho vyhodit a vrátit ho, až přibude až i ta druhá anotace, ale je to skutečně až tak zásadní?

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 21. 1. 2009, 12:55

Cize ked bude hra o Marlene Dietrichovej tak nam pribudne nove slovo pretoze raz mozno bude niekto chciet najst prave taku hru.

Chapal som ze klucove slova maju sluzit na to aby ulahcili vyber, pricom podla mna je tam uz teraz tretina klucovych slov ... hodne zbytocne, pretoze nepovedia vobec nic (zeny, intrigy, demoni, moralka) - daju najst vsade.

Ale ked uz si zmazal Koniec (Konecna hra, hra s pevnym koncom) zmaz aj limited resources.
Vidim ze treba pockat na komisiu ktora schvaluje klucove slova pretoze inak ...by bolo klucovych slov privela. Mozno casom az o 10 viac.

uz som dal dva pokusy o strucny popis. Narvem to do jednej vety ked uz tak musim.
Aj ked viacere klucove slova maju obsiahlejsie popisy.

Hracsky zdroj, ktory je nutne takticky manazovat pretoze je pocas celej hry vyznamny a velmi tazko (ak vobec) obnovitelny.
System does mother

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 22. 1. 2009, 23:09

Aljen, právě došlo na to, co jsem zmiňoval v úvodu:
Markus píše:Uvažuji ještě o další věci. Co myslíte, mám návštěvníkům nechat možnost, aby klíčová slova anotací vyplňovali sami, nebo jim to mám znemožnit a nechat to jenom na moderátorech? Nerad bych totiž někoho buzeroval. Očekávát od lidí, že se naučí tenhle systém, je bláhové... to znamená, že jsem předem odsouzen k tomu, že budou každou anotaci upravovat moderátoři. V tom případě je otázka, jestli to nenechat jenom na nich a uživatelům tuto možnost vůbec nezobrazovat.

- Pokud člověk napíše nějaká klíčová slova a moderátor mu je potom přemaže a doplní "ta správná", může to být strašně demotivující.
- Naopak zase pokud necháme přispěvatele vymýšlet klíčová slova, mohou vymyslet taková, která moderátory nenapadnou
:wink:

Nezlob se prosím, že ti do toho tolik hrabu, mám vyšší cíl... který je bohužel z velké části jen v mojí hlavě, takže logika klíčových slov asi není vždy očividná.

Jde o to, že jakmile udělám jiné, prioritnější věci, chtěl bych nainstalovat modul, který ti dokáže "doporučit" hry podobné té hře, kterou si právě prohlížíš. Ten modul jednoduše využívá klíčová slova a ukazuje hry, které s otevřenou hrou sdílí nejvíce klíčových slov. Aby tohle fungovalo nějak rozumně a neházelo to nesmysly, je nutné:
- Používat pouze taková slova, která značí podobnost - buď systémovou, nebo settingovou (tématickou). Z toho důvodu jsem smazal třeba endgame, protože je sice pravda, že je to společný prvek mezi hrami, ale nepřijde mi, že značí "podobnost". (Trochu mě tam deptají klíčová slova "český překlad", "slovenský překlad", které mohou zkreslit výsledky podobnosti... naštěstí se dají některá slova nastavit tak, aby se nezapočítávala, a přesně to u nich udělám)
- Vyvážit systémové tagy a settingové tagy, aby jich bylo zhruba stejné množství. Pro mnohé lidi je důležitější jedno, pro další to druhé, a podobnost by měla brát v úvahu obojí.
- Nepoužívat moc konkrétní kategorie, ale cpát to do širokých, aby se hry protínaly. Např. nedávno jsem sloužil "lásku" a "důvěru" pod "vzťahy". My Life with Master je rozhodně tématicky podobnější Dogs in the Vineyard než Vampire: the Masquerade a bylo nutné něčím vykompenzovat třeba slovo "horor", které spojovalo MLwM v V:tM, ale nikoliv s DitV.

Postupně procházím jednu anotaci po druhé a předělávám tagy. Zatím toho ale moc nemám, takže jsou tam místy i nějako hlody nebo tagy, co čekají na úpravu. Nakonec určitě zůstane pár tagů, které z hlediska podobnosti her asi moc velkou roli nehrají (J. R. R. Tolkien; ženy), ale chci je tam nechat jako reklamní trik: když je někdo uvidí v menu, může ho to motivovat k průzkumu.

Bouchi

Příspěvek od Bouchi » 23. 1. 2009, 09:23

Markus píše:Trochu mě tam deptají klíčová slova "český překlad", "slovenský překlad", které mohou zkreslit výsledky podobnosti... naštěstí se dají některá slova nastavit tak, aby se nezapočítávala, a přesně to u nich udělám.
Bylo by nicmene fajn, kdyby se dal vysledek toho doporuceni nejak profiltrovat, pokud dotycnemu skutecne zalezi na tom, aby bylo k dispozici "ceske/slovenske zneni", protoze jazykem oroginalu nevladne moc dobre.
Pokud to doporuceni vyplivne jen tri hry, tak je to asi jedno, ale kdyby jich pri nejake kombinaci tagu vyplivlo deset (nevim zda k tomu muze dojit) a cesky byly k dispozici jen dve, tak uz to proklikavani bude trochu otrava. (Uznavam ovsem, ze na druhe strane muzou hry bez prekladu nekoho motivovat, aby se tomu jazyku zacal venovat.)

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 28. 1. 2009, 13:45

Chtelo by to klicova slova podle autoru her, aby podle nich sli najit vsechny hry co autor udelal. Zejmena u her jako Monte Cook, Robin D. Laws, Luke Crane,John Wick, Vincent Baker, Greg Stafford, Jared A. Sorensen, Paul Czege, apod...(a pripadne bych zvazil znama vydavatelstvi: WotC, WW, atd...)

a potom mi chybi moznost preskakovani rovnou na dalsi (nasledujici) anotace, kdyz uz mam nejakou anotaci otevrenou.

a potom, mozna by to chtelo zase rozsirit seznam, aby jsme meli porad kam rozsirovat, napada me treba:
Arcana Unearhed
Call of Cthulhu
Castle Falkenstein
Everway
Lacuna Part I
Nobilis
octaNe
Pendragon
Ptolus
Theatrix
Toon
Trollbabe
Unknown Armies
Warhammer Fantasy Roleplay (ten si o to vylozene rika)

obecne cokoliv odtud)
obecne cokoliv od tech znamejsich designeru

Edit: a co anotace na dalsi produkty (ne jen zakladni pravidla), myslim tim ruzne rozsirujici produkty, settingy (Forgotten Realms je klasika), nezavazne knihy (Hiteova kucharka na horor, ruzne Play Dirty/Unsafe, apod...)
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Dungeon Crawl Classics
Hraješ? Anotuj! $:)

Lemmy
Master Discussion Killer

Příspěvek od Lemmy » 28. 1. 2009, 14:07

Bajo píše:Chtelo by to klicova slova podle autoru her, aby podle nich sli najit vsechny hry co autor udelal. Zejmena u her jako Monte Cook, Robin D. Laws, Luke Crane,John Wick, Vincent Baker, Greg Stafford, Jared A. Sorensen, Paul Czege, apod...(a pripadne bych zvazil znama vydavatelstvi: WotC, WW, atd...)
Yeah.
Souhlas. Jak tvůrci tak vydavatelství jsou dobrým nápadem.
Bajo píše: a potom, mozna by to chtelo zase rozsirit seznam, aby jsme meli porad kam rozsirovat, napada me treba:
Das Schwartze Auge (The Dark Eye RPG) - stěžejní počin německý RPG scény. :eyecrazy:

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 28. 1. 2009, 14:46

Bajo, příspěvek plný dobrých nápadů. :clap:
Bajo píše:Chtelo by to klicova slova podle autoru her, aby podle nich sli najit vsechny hry co autor udelal. Zejmena u her jako Monte Cook, Robin D. Laws, Luke Crane,John Wick, Vincent Baker, Greg Stafford, Jared A. Sorensen, Paul Czege, apod...(a pripadne bych zvazil znama vydavatelstvi: WotC, WW, atd...)
Ano, ale to vyžaduje rovnou kompletní předělávku informací o autorech. Potřebujeme mít možnost zadávat každou edici zvlášť, u každé edice vypsat jména autorů a navíc i jméno nakladatelství. Všechno z toho by mělo být interaktivní a klikací (ale bude to separátní funkce od klíčových slov, aby se to nemotalo do jednoho). Práce do budoucna.
Bajo píše:a potom mi chybi moznost preskakovani rovnou na dalsi (nasledujici) anotace, kdyz uz mam nejakou anotaci otevrenou.
Dobrý nápad. Nevím sice, jak to vyřešit, ale píšu si.
Bajo píše:a potom, mozna by to chtelo zase rozsirit seznam (...)
Kdokoliv může kdykoliv poslat novou anotaci. Pokud chceš vyloženě oslovovat lidi, bude to super 8) Já už si další práci na svá bedra raději nevezmu.
Bajo píše:Edit: a co anotace na dalsi produkty (ne jen zakladni pravidla), myslim tim ruzne rozsirujici produkty, settingy (Forgotten Realms je klasika), nezavazne knihy (Hiteova kucharka na horor, ruzne Play Dirty/Unsafe, apod...)
Dobrý nápad, ale chtělo by to samostatný projekt. Anotace chápu jako "představuní jednotlivých RPG her" a považuji to za "svůj" projekt - v tom smyslu, že se o něj starám, udržuji klíčová slova, mám nějaký koncept a hlídám, aby se to od něj neodchýlilo, atd...

Anotace na další produkty jsou rozhodně dobrý nápad pro rozšíření portálu, ale chtělo by to v první řadě někoho, kdo by si to vzal na starost. Vymyslel koncepci, založil diskuzi, shrnul nápady, poté to pomohl uvést do chodu a po spuštění by to udržoval. Já s radostí pomůžu s technickou stránkou - zkopírovat existující systém anotací na něco dalšího není nijak složité.

Lemmy
Master Discussion Killer

Příspěvek od Lemmy » 28. 1. 2009, 14:57

Markus píše: Kdokoliv může kdykoliv poslat novou anotaci. Pokud chceš vyloženě oslovovat lidi, bude to super 8) Já už si další práci na svá bedra raději nevezmu.
Co založil téma (alespoň dočasné), kam se budou házet hry, které by se měli dostat do anotací? Nějaká dobrá duše (kdosi, kdo umí psát dobře "trailery" a o hře něco ví) by se pak mohla najít a anotaci napsat.

Ve smyslu:
Lemmy 1: V anotacích mi chybí tyto hry prosím: RPG 1, RPG 2, RPG 3
Lemmy 2: Checked... RPG 2 přidáno do anotací.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 28. 1. 2009, 15:01

Ja souhlasim s tim, ze kdyz budeme cekat na to, az nekdo anotace prida sam od sebe (klidne jakekoliv), bude to pomalejsi, nez kdyz nekde bude vyset seznam, co jeste by se pridat mohlo :)
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Dungeon Crawl Classics
Hraješ? Anotuj! $:)

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 28. 1. 2009, 15:16

Go for it, man :wink:

Odpovědět

Zpět na „Organizační diskuze“