Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od Pepa »

Quentin (a další): Asi takto: Pokud lidé na Fóru došli do stádia, kdy píší příspěvky: "+1 ale nic dalšího k tomu nenapíšu", tak pak "lajkování" už tady klidně být i může. Příliš se mi ale nelíbí ani jedno. Proč prostě nepsát i ta poděkování rozvinutě, aby to ty diskuze dále rozvíjelo? :think:

Bifi: Aby se počítaly plusy a mínusy jednotlivým uživatelům napříč celým Fórem a na základě toho by se pak lidé "ratovali", tak s tím silně nesouhlasím.

(Ono aby se taky pak mimochodem nestalo, že skončí všichni v hlubokém mínusu. (Posílání plusů a mínusů totiž asi nebude "zero sum game"...))
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od Jerson »

Doteď mi debata přišla o způsobu, jakým dát najevo souhlas s příspěvkem bez nutnosti psát vlastní, nijak přínosný příspěvek.
Vyjadřování nesouhlasu jen pomocí nějakého dislajku (bez slovního komentáře), nebo dokonce hodnocení uživatelů podle množství souhlasných a nesouhlasných komentářů, případné rozdělování podle témat a další věci se mi nelíbí. A na rozdíl od prostých lajků či plusjedniček vidím i řadu možných negativních dopadů, které rozhodně řešit nechci.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od boubaque »

York píše: 19. 12. 2020, 20:34 jen teda hodnocení příspěvku by podle mě mělo bejt defaultně off.
Tady jsem konečně pochopil, o co ti jde. Hodnocení. Jako v tom souhlas, a to byl mimochodem důvod, proč jsem navrhoval nazvat to "poděkování" ("dík" apod.). Protože souhlasím, že hodnotit kvalitu příspěvku, nebo dokonce uživatele mi taky nepřijde fajn. A tipnul bych si, že tohle je i důvod, proč se "lajky" nelíbí Sparkle. Takže ano, můj návrh by byl co nejvíc podpořit to, aby to nepůsobilo jako hodnocení příspěvku, ale aby to působilo jako ocenění příspěvku (tj. vyjádření nějakého pozitivního vztahu k příspěvku). V tomhle směru mi samozřejmě dává smysl mít jen kladné a jmenovité "lajkování", které se nikam dál nepropisuje; a samozřejmě hledat takové nastavení, aby to co nejmíň připomínalo hodnocení – jako ano, můžeme se pak poměřovat, proč tenhle příspěvek dostal 20x +1, zatímco můj dostal jen 3x +1, když jsou kvalitativně srovnatelné, ale to už není problém samotného oceňování, to bych spíš viděl na nějakou (chorobnou?) soutěživost.
Jiron píše: 19. 12. 2020, 21:02 Když se přidá +1 jako tlačítko, mělo by se přidat i -1 tlačítko. Myslím, že jsou tu samí inteligentní lidé a zpětné připomenutí "napsals blbost, kámo" může být i pro přispěvatele hodnotné.
Podle mě zpětné připomenutí "napsals blbost, kámo" by nemělo probíhat formou nevysvětlovaného kliknutí na -1. Kritika by měla být imho trochu konkrétnější a tohle začíná zavánět tím hodnocením příspěvků/názorů/uživatelů. Já třeba i na Facebooku, když použiju naštvaný nebo smutný smajlík, tak ne proto, abych vyjádřil nesouhlas, ale abych vyjádřil souhlas (s příspěvkem, který zprostředkovává smutnou nebo nepříjemnou informoaci; tedy s tou zprostředkovávanou emocí).

Bifi: To už zavání hodně brutálním kádrováním, kdy se z tlačítek +1 a -1 stávají prostředky hodnocení, a to nejen jednotlivých příspěvků, ale jednotlivých uživatelů. Možná to má pozitivní efekt pro nováčky / občasné uživatele, aby se rychleji zorientovali, ale pro komunitu by to imho mělo dost destruktivní následky typu: "Podívej se na svoje hodnocení, pro komunitu děláš ho*no, a ještě akorát vysí*áš!" ... i kdyby to bylo jen myšlené. Takový uživatel pak má velmi malou šanci svoje hodnocení změnit (resp. nejen, že je to na úplnou změnu přístupu, a i pak je posun do pozitivní hladiny běh na dlouhou trať) a je naopak šance, že přijme svou roli "enfant terrible" a bude trollovat záměrně. A na druhé straně spektra to právě motivuje ke konformitě a jejímu aktivnímu (agresivnímu) vynucování. Jako... to fakt raději ne.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od York »

boubaque píše: 20. 12. 2020, 11:38 Tady jsem konečně pochopil, o co ti jde.
Očividně ne, protože citaci vytahuješ z kontextu. Mluvil jsem čistě o variantě, že by si uživatel mohl cíleně zapnout hodnocení u příspěvků, u kterých to dává smysl (povídky, zápisy ze hry a podobně), pokud o to stojí. Což je věc, u který mi na rozdíl od "poděkování za příspěvek", "+1", "I love this" a podobně přijde, že by neměla vést k deformaci diskusí (a když, tak bude na každym uživateli, jestli si to bude chtít u svých příspěvků zapnout).

edit: Aby to bylo ještě jasnější: lajkování příspěvku a uživatele nemůžeš oddělit, technicky to není možný bez toho, že bys příspěvky anominimizoval a znemožnil uživatelům vidět hodnocení svých příspěvků. Dokud má příspěvek u sebe uvedenýho autora, jakýkoliv otagování příspěvku se vztahuje i k autorovi. Lidi jsou proste social creatures, na tyhle věci jsou citliví a promítaj to do svýho chování, i když si to neuvědomujou.

Můžeš samozřejmě stejně jako Bifi jásat, že takovej social teraforming komunity je super a strašně pozitivní, nebo s ním nesouhlasit, ale neokecatelnej fakt je, že to chování tý komunity výrazným způsobem změníš. Diskusní fórum bez tagování příspěvků (libovolného druhu) a s ním jsou prostě dvě výrazně odlišná prostředí a vedou k jiný komunikaci mezi uživateli.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od boubaque »

York: Ok, napsal jsem to špatně. Možná jsem nepochopil, o co ti jde. Ale pochopil jsem, kde se nepotkáváme: Ty to bereš jako hodnocení a uvažuješ o variantách, kdy to bude fungovat jako hodnocení. Proti tomu já to neberu jako hodnocení, ale vyjádření (pozitivního) zájmu. Protože počet "poděkování" nebo "+1" nedává jako hodnocení smysl bez srovnání s počtem lidí, kteří ten příspěvek viděli (nebo případně s počtem těch, kteří ho označili "-1").
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od York »

boubaque píše: 20. 12. 2020, 11:55 Ty to bereš jako hodnocení.
NE

Já se ti snažím říct, že jako hodnocení to bude fungovat vždycky nehledě na to, že to jako hodnocení nebudeš myslet, když budeš na to tlačítko klikat. I Markyho +1 je hodnocení (příspěvku i uživatele) a silně se mi to na fóru nelíbí. Naštěstí ale většina uživatelů je jako Quentin a příspěvek odešle, jen když má co říct.
Naposledy upravil(a) York dne 20. 12. 2020, 12:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Muzzug »

York: Mi to taky přijde, že to bereš jako hodnocení. I z toho tvého "Mluvil jsem čistě o variantě, že by si uživatel mohl cíleně zapnout hodnocení u příspěvků, u kterých to dává smysl (povídky, zápisy ze hry a podobně), pokud o to stojí." to jasně vyznívá.

Jak to teda máme vnímat, že to bereš, když to jednou nazveš hodnocením, ale tvrdíš, že to jako hodnocení nebereš?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Markus »

Díky za diskuzi, pokračujte, já si to časem přeberu. Za sebe jen pár postřehů:

Hodnocení s možností jít do mínusu se nelíbí ani mě, natož zobrazování hodnocení pod uživatelem. Plusy/poděkování pro mě mají smysl v tom, že umožňují vyjádřit díky za nějakou věc i lidem, kteří by jinak nepřispěli (protože nemají co říct). Přidanou hodnotu vidím v tom, že to zvyšuje množství zpětné vazby, fórum by pak působilo živěji. Sám vím, že je blbé, když pošlete nějaký výtvor a reakcí je ticho... Dělal jsem třeba překlady, na které nikdo moc neodepisoval, a pak se někde mezi řečí dozvím, že je zná spousta lidí. Možnost poděkování tohle zlepší. Navíc dává příležitost zapojit se i lurkerům. Jak říká Bifi: je to pěkný mezistupeň mezi lurkováním a přispíváním.

Techniky: Místy navrhujete až příliš sofistikovaná řešení. Cokoli bude (bude-li něco), bude globální a bude to fungovat všude stejně. Žádná možnost zapínat/vypínat to pro různé sekce nebo to různě skrývat/povolovat/zakazovat stoprocentně nebude. To by totiž vyžadovalo, aby to někdo naprogramoval, což (a) já neumím, (b) nehodlám o to nikoho prosit, protože kvůli něčemu, co má být jen drobné "quality of life" vylepšení nechci nikoho žádat o drahocenný vývojářský čas, natož abych pak musel dlouhodobě udržovat doplněk, který nemá žádný externí support a musel by ho tedy udržovat ten samý dobrovolník. To za to fakt nestojí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od York »

Bubáku, a tady vidíš, k čemu je dobrý bavit se o tom, jak by to šlo udělat tak, aby to vyhovovalo všem - zjevně to nemá vůbec žádnej smysl, protože i kdybychom se nakrásně shodli, pohoří to na technický realizaci.

A já tady zbytečně plácám strašně moc času. Což mi připomíná, že už nevím jak dlouho prosím o quality of life improvement, aby šel u jednotlivých diskusí vypínat odběr, stejně jako to jde na Kostce.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Muzzug »

York píše: 20. 12. 2020, 12:06Což mi připomíná, že už nevím jak dlouho prosím o quality of life improvement, aby šel u jednotlivých diskusí vypínat odběr, stejně jako to jde na Kostce.
Tahle funkce by se mi taky líbila. +1 :)
Zatím se teda snažím přijít na to, jak to aspoň skrýt na úrovni prohlížeče přes blokování CSS, ale zatím jsem na to nepřišel. :(
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Markus »

York píše: 20. 12. 2020, 12:06 A já tady zbytečně plácám strašně moc času. Což mi připomíná, že už nevím jak dlouho prosím o quality of life improvement, aby šel u jednotlivých diskusí vypínat odběr, stejně jako to jde na Kostce.
Jakej odběr?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od York »

Markus píše: 20. 12. 2020, 12:13Jakej odběr?
Zrovna je o tom debata v tématu o DrH - spousta lidí používá funkci "Nepřečtené příspěvky", kam ti naskáčou úplně všechny nový příspěvky z celýho fóra. Funguje to v podtatě stejně jako panel "Novinky" na Kostce. Rozdíl je ale v tom, že na Kostce si můžeš u každý diskuse zapnout, že ji nechceš odebírat - pak ti příspěvky z ní přestanou do "Nepřečtených příspěvků" skákat.

Je to super, protože pak mimo jiný přestanou bejt problém různý diskuse na domlouvání her, který obvykle zajímaj jen účastníky.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Selhan »

Předpokládám, že tím York myslí, aby se ti neukazovaly v nepřečtených třeba pbp hry. Což by bylo super, bohužel nevím, proč je to takový problém - našel jsem jen tisíc requestů a ani jedno řešení.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhodné úvahy na téma dalšího rozvoje RPGF

Příspěvek od boubaque »

York píše: 20. 12. 2020, 11:56 Já se ti snažím říct, že jako hodnocení to bude fungovat vždycky nehledě na to
Yup.

A já se ti snažím říct, že když mi napíšeš, co to konkrétně dělá, že to musí být vždycky vnímáno jako hodnocení, tak třeba můžeme najít řešení, kdy nějaký efekt, kterého chceme dosáhnout, nebude působit jako hodnocení.

(To že dáváš nápady, jak by to mohlo být snesitelné – například, když si to člověk může zapnout jen u konkrétních příspěvků – tomu pomáhá, ale nějaký analytičtější příspěvek by pomohl ještě víc, protože bych se nemusel domýšlet, co přesně ti vadí.)

(Mně třeba vadí, že pořád jak malé děcko opakuješ, že se ti to nelíbí a nebude to nikdy fungovat. To není zrovna přístup, který ocení někdo, kdo chce věci řešit designovým postupem.)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Bifi »

"Karmu" užívateľa poznám napr. z Gamesquad fór.
Lajkovanie/dislajkovanie majú trebárs na deskozrout.cz, s tým že každý užívateľ má celkový súčet pri mene (namiesto počtu príspevkov).

Nie je to kádrovanie, pretože absentuje kádrujúca autorita, je to založené na princípe samoorganizácie (a orientácie v neformálnej hierarchii komunity).

Mne osobne je úprimne ukradnuté, čo bude implementované a či vôbec. Toto som komentoval len analyticky, na základe mojej sociologickej znalosti toho, ako komunity fungujú. Ak je záujem o nejakú hlbšiu expertízu, môžem sa zavŕtať aj do nejakej odbornej literatúry o internetových fórach a spôsoboch moderácie.

York: Komunitou nemyslím RPG komunitu, ale špecificky komunitu užívateľov fóra.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti