Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od OnGe »

Bifi píše: 20. 12. 2020, 12:27 Nie je to kádrovanie, pretože absentuje kádrujúca autorita, je to založené na princípe samoorganizácie (a orientácie v neformálnej hierarchii komunity).
Není tohle tak jako oxymoron?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Markus »

York píše: 20. 12. 2020, 12:20 Zrovna je o tom debata v tématu o DrH - spousta lidí používá funkci "Nepřečtené příspěvky", kam ti naskáčou úplně všechny nový příspěvky z celýho fóra. Funguje to v podtatě stejně jako panel "Novinky" na Kostce. Rozdíl je ale v tom, že na Kostce si můžeš u každý diskuse zapnout, že ji nechceš odebírat - pak ti příspěvky z ní přestanou do "Nepřečtených příspěvků" skákat.
"Nepřečtené" ale není "odběr". Nepřečtené je globální funkce, která nijak neřeší, co tě zajímá a co ne. Kromě toho tu máme dvě formy skutečného odběru:
- Můžeš libovolné téma dát "sledovat", aby ti o něm vyskakovaly notifikace
- Můžeš si libovolné téma přidat do "oblíbených", abys ho viděl přehledně.

To, co chceš ty, je vlastně přidávat témata o "neoblíbených", aby se u nich vůbec nezobrazovaly kostičky, což by vlastně bylo zavedení třetího způsobu sledování (antisledování).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od York »

boubaque píše: 20. 12. 2020, 12:26když mi napíšeš, co to konkrétně dělá
Dělaj to lidi. Věci jako veřejná pochvala, poplácání po zádech, pozvání na party nebo třeba stejnej styl oblečení, na nás nějak působěj a měněj naše chování, i když tak nejsou myšleny. Vem si třeba, že někoho zapomeneš pozvat na oslavu. Nemyslel jsi to jako jeho hodnocení, ale to si piš, že si to tak vyloží. Tak prostě lidi fungujou.

Bifi píše: 20. 12. 2020, 12:27Ak je záujem o nejakú hlbšiu expertízu, môžem sa zavŕtať aj do nejakej odbornej literatúry o internetových fórach a spôsoboch moderácie.
Mě by to určitě zajímalo.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Faskal »

+1
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od OnGe »

York píše: 20. 12. 2020, 12:45 Věci jako veřejná pochvala, poplácání po zádech, pozvání na party nebo třeba stejnej styl oblečení, na nás nějak působěj a měněj naše chování, i když tak nejsou myšleny. Vem si třeba, že někoho zapomeneš pozvat na oslavu. Nemyslel jsi to jako jeho hodnocení, ale to si piš, že si to tak vyloží. Tak prostě lidi fungujou.
Říká se tomu sociální interakce a probíhá to mezi lidmi ať děláš nebo neděláš cokoliv. Dokonce to nepřestane ani když jim dáš uniformy, oholíš hlavy a přikážeš jak mají mluvit a co dělat a že nemají myslet a prostě udělat to co řekne velitel. Je to dost podstatná část toho, co znamená být člověk. Nedá se tomu vyhnout, není důvod se tomu snažit vyhnout a dokonce bych řekl, že bez toho není moc důvod vstupovat do kontaktu s lidmi. Skoro bych i řekl, že čím víc se to budeš snažit upozadit, tím bizarnější formy to nabere.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Panda »

Ta možnost počítání karmy uživatelům se mi taky nelíbí - osobně by mě to od účasti na diskuzích spíš odrazovalo...

a jinak co mít možnost dát nějaké poděkování, ale jen s povinným textem? to by snad radikálně zmenšilo počet reakcí a tím snad i ten gamifikacni / soutěživy potenciál...
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Muzzug »

Panda píše: 20. 12. 2020, 15:46 a jinak co mít možnost dát nějaké poděkování, ale jen s povinným textem? to by snad radikálně zmenšilo počet reakcí a tím snad i ten gamifikacni / soutěživy potenciál...
Tohle naráží na to, co zmiňoval Markus - musel by se pravděpodobně nechat udělat kompletní plugin, který by tohle zajišťoval, a to nikdo dělat nebude. Pro samotné přidání "like" nebo něčeho takového už pluginy jsou a není potřeba nic nového vyvíjet.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Pieta »

OnGe píše: 20. 12. 2020, 10:58Jestli zůstat jen u pozitivních +1 nebo dát (pro Pietu) i -1 mi nepřijde tak podstatné.
Já bych do protokolu prosil, že o -1 nestojím. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Sparkle »

Už jsem do toho nechtěla zabředávat, protože tady evidentně jsou skoro všichni pro plusíšky, takže asi holt co nadělám, ale když už tu Bubák vyjádřil zájem, tak tedy sepíšu, co proti nim mám. Vidím tam víc problémů.

1) vytváří to zkreslenou, povrchní a nereálnou iluzi zájmu a podpory

Lidi lajkují všechno možné, často jen bezmyšlenkovitě, protože můžou, a tak. Korelace lajků s tím, jak moc lidi reálně mají zájem používat tvůj produkt nebo jak moc bys u nich našel reálnou podporu a zastání, když to budeš fakt potřebovat, je mizivá. Krásně to bylo vidět na té deskoherní skupině na FB, kde se začaly psát příspěvky o RPG, mělo to bambilion lajků, ale když pak Jerson začal reálně ty lidi dokopávat k call to action, tak se ukázalo, že reálně začít hrát RPG zas takový zájem neměli. Mně se stalo teď něco podobného, napsala jsem do FB skupiny "Nezlehčuji problematiku koronaviru", jestli by někdo neměl zájem si pokecat po messengeru, poskytnout si psychickou podporu když jsme například v izolaci nebo když naši příbuzní zlehčují koronu. Dostala jsem na to bambilion lajků, ale reálně se povedlo rozjet pokec s jedním člověkem. A na podobné věci si pamatuju i z Tomovek, kde jsme oznámili naskladnění nového úžasného produktu, bambilion lajků, prodeje žádné. Takže asi tak. Tenhle falešný zájem je aspoň pro mě deprimující - člověka to pak nutí přemýšlet ve stylu - tyjo, deset lidí mi to lajklo, ale reálné odezvy, že by to třeba hráli, žádné, co mám dělat? Co dělám blbě? Mám těm lidem napsat PM a vyzvědět, v čem je problém? Mám to brát tak, že můj výtvor stojí za bačkoru? atd. atd. Fakt radši budu mít na své výtvory žádné lajky, než tyto nic neříkající lajky.

2) uživatelé zleniví

Když máš možnost dát tam lajk, dáš lajk a máš to odbyté. Když by tam ta možnost daní lajku nebyla, možná by to uživatele dokopalo napsat i tři věty názoru, který bude pro autora výrazně cennější, viz bod 1. Je pro mě cennější 1 reálná odpověď s relevantními připomínkami byť pozitivního rázu, než 10 nic neříkajících lajků.

3) je to psychologická bariéra pro psaní názorů bourajících status quo

Když vy napíšete názor bourající status quo a na to vám 3 aktivní uživatelé napíší, že jste mimo, je to furt snesitelnější, než když napíšete názor bourající status quo, někdo vám oponuje, a vy pak vidíte, že na vašem příspěvku jsou 2 lajky a na tom příspěvku proti vám je 15 lajků. Názory obhajující status quo či většinový názor na fóru budou mít vždycky výrazně víc plusíšků než někdo, kdo to nabourává a přináší do toho jiný vhled. Troufnu si tvrdit, že většina lidí nemá úplně hroší kůži, aby vydržela příliš dlouho psát někam, kde bude vidět u každého svého trochu kontroverznějšího příspěvku tak silnou přesilu lajků proti němu. Namítnete, že se tímto dají odradit toxičtí uživatelé... mno, nemyslím si. Toxičtí lidé bývají právě ti, kdo mají tu hroší kůži, a ty "mínusy" jim budou jedno. Spíš se obávám, že to odradí ty, kdo to tu "provětrávají" a můžou to někam posunout.

4) dá se to zneužít pro zkreslování reality

Nejde jenom o vyslovené tvoření fake účtů. Ten problém je hlubší. Pokud mají lidi na něco extremistický názor, mívají zároveň velice silnou "lajkovací disciplínu" při podporování těchto názorů. Silnější lajkovací disciplínu než lidi, co mají umírněnější postoje. To potom vede ke zkreslení, kdy to vypadá, že extremistické názory mají větší procentuální podporu uživatelů než ty umírněné.


Když tyhle všechny problémy sečtu, tak mi z toho vychází, že ta fíčura dělá víc škody než užitku, a i když chápu důvody pro, které tu padly, tak mi furt nepřevažují nad zápory.

Ať taky přihodím nějaký pokus o konstruktivní řešení: domluvit se s Fantasyobchodem a udělat na něm položku "Rozvoj RPG fóra - zaplať, kolik chceš" - a u příspěvků na rpgf bude místo tlačítka "lajkni" tlačítko, které vede na tuto položku. Kdo má pocit, že na rpgf sehnal matroš, který mu obohatil hru, může tam dát donate. Vybrané peníze by se použily na zaplacení domény nebo třeba na zaplacení toho programátora na lepší fíčury nebo tak něco. Pokud by nějaký uživatel rpgf chtěl místo toho mít vlastní kasičku (a stojí mu to za tu šílenou byrokracii s autorskými honoráři), tak se mu na Fantasyobchodě udělá jeho vlastní položka, a on si bude moct nastavit, že to tlačítko povede do jeho vlastní pay-what-you-want kasičky místo do rpgf kasičky.
Ano, je to docela šílenost, ale nic, co by víc vedlo k reálnému projevu fanouškovství autorů a jejich výtvorů, mě v tuhle chvíli nenapadá.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od York »

Když už je to tu tak hezky sesumírovaný, tak jen za sebe doplním, že ačkoliv taky chápu, co se vám líbí na možnosti vyjádřit souhlas nebo uznání příspěvku, aniž byste tím spamovali, tak podle mě to totálně zabíjí konstruktivní diskusi. Smyslem debaty by měla bejt vzájemná výměna zajímavejch poznatků a náhledů, ne snaha ostatní přesvědčit o svojí pravdě. Už takhle je problém psát do vláken, kde je většina v opozici, protože lidi to neuměj filtrovat a neustále do diskusí ten postoj "my proti tobě" vnášejí. Když přidáte možnost "mlčící podpory davu", tak méně průbojní jedinci půjdou psát jinam, kde s touhle bariérou bojovat nemusejí.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Vitus »

Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04 Už jsem do toho nechtěla zabředávat, protože tady evidentně jsou skoro všichni pro plusíšky, takže asi holt co nadělám, ale když už tu Bubák vyjádřil zájem, tak tedy sepíšu, co proti nim mám. Vidím tam víc problémů.
Já jsem byl původně přesvědčen, že jen dislajky nejsou dobrý nápad, ale supportíky by nebyly na škodu, jenže teď rozumím všem těm obavám, takže jsem se přesunul ze skupiny "spíše za" do skupiny "spíše proti". Hm, hrňte to sem dál. :think:
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04 Ať taky přihodím nějaký pokus o konstruktivní řešení: domluvit se s Fantasyobchodem a udělat na něm položku "Rozvoj RPG fóra - zaplať, kolik chceš" - a u příspěvků na rpgf bude místo tlačítka "lajkni" tlačítko, které vede na tuto položku. Kdo má pocit, že na rpgf sehnal matroš, který mu obohatil hru, může tam dát donate. Vybrané peníze by se použily na zaplacení domény nebo třeba na zaplacení toho programátora na lepší fíčury nebo tak něco. Pokud by nějaký uživatel rpgf chtěl místo toho mít vlastní kasičku (a stojí mu to za tu šílenou byrokracii s autorskými honoráři), tak se mu na Fantasyobchodě udělá jeho vlastní položka, a on si bude moct nastavit, že to tlačítko povede do jeho vlastní pay-what-you-want kasičky místo do rpgf kasičky.
Ano, je to docela šílenost, ale nic, co by víc vedlo k reálnému projevu fanouškovství autorů a jejich výtvorů, mě v tuhle chvíli nenapadá.
Ale tohle je velmi zajímavý názor. Jsem za, pokud by to nějak jednoduše šlo udělat.

(Bad Joke: A první, co by se z toho mohlo zaplatit by bylo navázání výše příspěvků na čásku po profilem na RPG Fóru, takže až se sem nahlásí Musk nebo Bezos, hodí do toho pár drobných, tak je budeme muset zcela poslouchat, coby největší donátory. :-)= $P )
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Sosacek »

Sparke,

chapu, ze se na to divas pohledem cloveka co chce prodavat a lajky bez nakupu te stvou - ale ja bych rozhodne nerekl, ze "lidi jsou ochotni lajkovat ale ne kupovat, takze jsou falesni, povrchni a vyvolavaji iluze".

"To mi stoji za kliknuti" a "to mi stoji za venovani jedinecneho zdroje" jsou jine bariery - at uz na to nasypes kolik chces negativnich slov (falesny, pokrytecky, iluzorni, ...) tak mi prijde lepsi se s tim smirit nez bojovat proti lajkum.

....

Vite,

pay to win RPGF nezni spatne, ale chtelo by to jeste zapracovat na mikrostransakcich. Nekdo by treba rad zaplatil za navyseni couteru prispevku aby byl vazenejsi - co 10 korun za 1 000 prispevku?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Fritzs »

Klidně se mějte lajky, já to stejnak nebudu používat.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od OnGe »

Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04 Lidi lajkují všechno možné, často jen bezmyšlenkovitě, protože můžou, a tak. Korelace lajků s tím, jak moc lidi reálně mají zájem používat tvůj produkt nebo jak moc bys u nich našel reálnou podporu a zastání, když to budeš fakt potřebovat, je mizivá.
A všichni to vědí. Je to skoro jako anketa, akorát že se ani nikdo na nic neptá. Tahle funkce nemá sloužit k průzkumu trhu, budování fanbase, ani ničemu podobnému.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04 Mně se stalo teď něco podobného, napsala jsem do FB skupiny "Nezlehčuji problematiku koronaviru", jestli by někdo neměl zájem si pokecat po messengeru, poskytnout si psychickou podporu když jsme například v izolaci nebo když naši příbuzní zlehčují koronu. Dostala jsem na to bambilion lajků, ale reálně se povedlo rozjet pokec s jedním člověkem.
Což neznamená, že by se jinak lidí ozvalo víc, jenom že ty lidi co ti to lajkovali se necítili na to ti přímo pomoct a tak alespoň vyjádřili nějakou podporu. Bez toho by tam bylo ticho, tma a cvrčci.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04tyjo, deset lidí mi to lajklo, ale reálné odezvy, že by to třeba hráli, žádné, co mám dělat? Co dělám blbě? Mám těm lidem napsat PM a vyzvědět, v čem je problém? Mám to brát tak, že můj výtvor stojí za bačkoru? atd. atd.
Děláš blbě to, že lajkům přikládáš význam, který mají. Nejsou to armády následovníků ani ukazatele vlivu. To nikdy nebyly a už snad ani markeťáci tyhle pohádky nevyprávějí. Na facebooku je to datapoint pro algoritmus co krmí feed. Tady to nebude ani to. Jestli z toho můžeš něco usuzovat, tak že lidi pod tím naklikaní tvůj příspěvek četli a přišlo jim to fajn, ale to je asi tak vše.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04 Fakt radši budu mít na své výtvory žádné lajky, než tyto nic neříkající lajky.
Vždycky ta čísla můžeš prostě ignorovat
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04Když máš možnost dát tam lajk, dáš lajk a máš to odbyté. Když by tam ta možnost daní lajku nebyla, možná by to uživatele dokopalo napsat i tři věty názoru, který bude pro autora výrazně cennější
Ne, když ty tři věty někdo napsat chtít bude, tak je napíše, lajk nelajk. Když nebude mít lajkovací tlačítko a bude chtít nějak rychle pochválit, tak to buď neudělá a nebo napíše příspěvek kde bude stát "+1", tak jak se to tu dělá teď.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04 je to psychologická bariéra pro psaní názorů bourajících status quo
Nevím, jestli je to větší psychlogická bariéra než lidi, co ti budou nadávat, pomlouvat tě a tak. Protože to tu (i jinde) lidi dělaj běžně, stačí když máš opačný názor na něco, na co opačný názor nepřipouštějí. Ani k tomu nemusíš bourat status quo.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04vy pak vidíte, že na vašem příspěvku jsou 2 lajky a na tom příspěvku proti vám je 15 lajků. Názory obhajující status quo či většinový názor na fóru budou mít vždycky výrazně víc plusíšků než někdo, kdo to nabourává a přináší do toho jiný vhled
Asi není úplně překvapivé, že většina lidí zastává většinové názory. Jinak by to asi nebyly většinové názory. Takové zjištění by nemělo odradit nikoho, kdo se chce stavět proti většině.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04Ten problém je hlubší. Pokud mají lidi na něco extremistický názor, mívají zároveň velice silnou "lajkovací disciplínu" při podporování těchto názorů. Silnější lajkovací disciplínu než lidi, co mají umírněnější postoje. To potom vede ke zkreslení, kdy to vypadá, že extremistické názory mají větší procentuální podporu uživatelů než ty umírněné.
Na to tady máme lidi, co místo lajkování prostě přijdou a plivnou jedu. Navíc je to opět přisuzování významu něčemu, co ten význam nemá.
Sparkle píše: 20. 12. 2020, 19:04Ať taky přihodím nějaký pokus o konstruktivní řešení: domluvit se s Fantasyobchodem a udělat na něm položku "Rozvoj RPG fóra - zaplať, kolik chceš" - a u příspěvků na rpgf bude místo tlačítka "lajkni" tlačítko, které vede na tuto položku. Kdo má pocit, že na rpgf sehnal matroš, který mu obohatil hru, může tam dát donate. Vybrané peníze by se použily na zaplacení domény nebo třeba na zaplacení toho programátora na lepší fíčury nebo tak něco. Pokud by nějaký uživatel rpgf chtěl místo toho mít vlastní kasičku (a stojí mu to za tu šílenou byrokracii s autorskými honoráři), tak se mu na Fantasyobchodě udělá jeho vlastní položka, a on si bude moct nastavit, že to tlačítko povede do jeho vlastní pay-what-you-want kasičky místo do rpgf kasičky.
Ano, je to docela šílenost, ale nic, co by víc vedlo k reálnému projevu fanouškovství autorů a jejich výtvorů, mě v tuhle chvíli nenapadá.
A nebo si můžeš dát do podpisu odkaz na svůj Patreon, BuyMeACoffee, transparentní účet nebo cokoliv jiného ti vyhovuje, není potřeba to nijak integrovat a může to fungovat nezávisle na implementaci čehokoliv i nezávisle na RPG Fóru. Ale jsme v čechách, takže ti stejně nikdo nic nedá.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Plusíšky aneb možnost dávat lajky nebo +1

Příspěvek od Jerson »

Já bych jen dodal, že těch 100 lajků na FB mi dodalo chuť a odhodlání založit skupinu, kam se během tři dnů přihlásilo 120 lidí, a napsat pravidla, která olajkovalo 7 lidí z těch 120, ale deset lidí je okomentovalo. A to před vánoci v době Covidu.

Pro mě je to argument pro lajky.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti