Inzeráty a nevyžádané rady

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od York »

Pieta píše: 7. 12. 2020, 01:00Když někdo nabízí hru, která se ti nelíbí, tak základní slušnost je přečíst si to, smutně pokývat hlavou a jít dál. Kdo tohle nezvládne, asi by neměl do sekce inzerátů chodit vůbec.
V ideálním světě ano. Jenže reálně tady může hledat spoluhráče hodně široká škála lidí v různym věku s různě otečkovanejma social skillama. Pokud si to dokážou vyříkat mezi sebou, tak jsou v tom sami za sebe. Když jim do toho ale začneš mluvit, natož jim něco nařizovat, tak to v podstatě nemůže dopadnout jinak, než že někomu z nich ublížíš, i když nakrásně budeš mít pravdu, moral high ground a posvěcení od papeže.

Pokud Sparkle nebo kdokoliv jinej sepíše článek o etiketě na fóru, tak jsem určitě pro, ale hlídání příležitostnejch přispěvatelů s vyceněnejma zubama je fakt špatnej nápad, zvlášť vzhledem k tomu, jaký chování se tu běžně toleruje.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Pieta »

York píše: 7. 12. 2020, 01:12V ideálním světě ano. Jenže reálně tady může hledat spoluhráče hodně široká škála lidí v různym věku s různě otečkovanejma social skillama. Pokud si to dokážou vyříkat mezi sebou, tak jsou v tom sami za sebe. Když jim do toho ale začneš mluvit, natož jim něco nařizovat, tak to v podstatě nemůže dopadnout jinak, než že někomu z nich ublížíš, i když nakrásně budeš mít pravdu, moral high ground a posvěcení od papeže.

Pokud Sparkle nebo kdokoliv jinej sepíše článek o etiketě na fóru, tak jsem určitě pro, ale hlídání příležitostnejch přispěvatelů s vyceněnejma zubama je fakt špatnej nápad, zvlášť vzhledem k tomu, jaký chování se tu běžně toleruje.
A přišlo ti, že si to v tom vlákně "dokázali vyříkat mezi sebou"? Že ten způsob, jakým to probíhalo, byl v pořádku a nedá se proti tomu nic říct, abysme náhodou někomu neublížili?

Mám dojem, že běžný chování tady je často hodně nepřívětivý k nováčkům. Někdo přijde, něco napíše, a do vlákna se nahrne hromada ostřílenejch veteránů, co mají na všechno jasnej názor a nic jim nemůže zabránit, aby ho řekli. I kdyby to mělo bejt tomu nováčkovi k ničemu, i kdyby mu měli vynadat za jeho názory, i kdyby mělo bejt jasný, že dotyčnej o nic takovýho nestojí...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od York »

Pieta píše: 7. 12. 2020, 01:45 A přišlo ti, že si to v tom vlákně "dokázali vyříkat mezi sebou"?
Ano. A nehledě na to, co si o kom z účastníků tý výměny myslíme, tak tím, že se do toho zapojilo několik dalších lidí a moderátorů, že to vlákno skončilo zamčený, a že tady hodnotíme social skills dvou pro nás naprosto neznámejch lidí, jsme to fakt nevylepšili.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Pieta »

York píše: 7. 12. 2020, 01:57Ano. A nehledě na to, co si o kom z účastníků tý výměny myslíme, tak tím, že se do toho zapojilo několik dalších lidí a moderátorů, že to vlákno skončilo zamčený, a že tady hodnotíme social skills dvou pro nás naprosto neznámejch lidí, jsme to fakt nevylepšili.
Protože mě přišlo, že se to zvrhlo ve veřejný pranýřování Ascelly za to, že si dovolila v nabídce hry napsat, v jakém systému to hrajou a jakou postavu chtějí přidat do družinky.

Což ať už se Ascella ozvat zvládne nebo ne, pořád to posílá do světa zprávu, že je tady normální bejt na lidi hrubý za to, jak hrajou, a že napsat sem inzerát znamená riskovat, že si tě místní začnou brát do huby za to, jak hraješ. S tvým dodatkem, že to už je pak na každým, aby si s tím sám poradil, když se mu to stane.

Což teda můžu říct, že kdybych nevěděl, že sem chodí i fajn lidi a dají se tu vést zajímavý debaty, by mě celkem spolehlivě odradilo, a ještě bych to vykládal svejm známejm jako historku hororku o tom, jak to chodí na rpgf. Což si myslím, že jestli něco rpgf nepotřebuje, tak je to to, aby se tu objevovalo (a udrželo) ještě míň nováčků.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od York »

Měl bych se konečně naučit se do těhle debat nepouštět, chtěl jsem už tři hodiny spát :\
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Selhan »

Yorrku, nevim, proc se porad ohanis Sparkle, minimalne ja jsem uz jasne rekl, ze s ni souhlasim a tvuj pohled mi prijde mimo.

Ty problemy jsou kazdopadne dva, jeden je trollici Fritzs, ktery se da vyresit proste tim, ze dohodneme, druhy je Maguseye, ktery porusoval pravidla co uz tu mame - to jsem hlasil a duveruju moderatorum, ze to vyresili.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Jerson »

Jedna poznámka k tomuto:
Sparkle píše: 7. 12. 2020, 00:39 - dávat nevyžádané negativní komentáře na to, že někdo chce hrát "technicky starší" systémy typu Drd 1.6, a přesvědčování těch lidí, ať přejdou na něco jiného. Tohle se dalo s přimhouřením obou očí ospravedlnit v roce 2010, kdy tu ještě bylo hodně lidí, co modernější systémy fakt neznali a ta osvěta mnohým pomohla. V roce 2020 už, až na naprosté výjimky, musejí tihle lidé už o novějších systémech vědět.
Jak občas čtu na FB, tak tohle neplatí. Těch výjimek netušících o skutečném rozsahu RPG, zejména pak moderních RPG, je pořád ještě hodně.
Čímž chci říct, že v některých případech dává smysl i dnes nabídnout náhradu za DrD 1.6. Důležité je vědět, v jakých případech a jakým způsobem. V tomto případě to bylo naprosto zbytečné.
York píše: 7. 12. 2020, 01:57tady hodnotíme social skills dvou pro nás naprosto neznámejch lidí, jsme to fakt nevylepšili.
Jak pro koho neznámých. Mám dojem, že Vallun zná Ascellu i její skupinu, a já ji znám také, i když ne osobně.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od MarkyParky »

Pokud chce Markus jedno pravidlo pro celé forum, tak dávám vědět, že shledávám diskutované nevyžádané rádobyrady o hraných systémech a herních stylech toxické napříč celým fórem.

Takže bych klidně nastavil default, že jsou proti pravidlům, pokud si pisatel přízpěvku explicitně neřekne o zpětnou vazbu nebo doporučení.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od Markus »

Nějaký stručný souhrn ze strany moderátorského týmu:

Maguseye se tam s Ascellou trochu rafli, ale obecně se nám příčí přísně moderovat nové návštěvníky, což oba jsou. Od dlouhodobých návštěvníků máme vyšší očekávání a předpokládáme, že budou udržovat určitou úroveň debaty. Noví návštěvníci mají určitou "dobu hájení", aby měli čas se tu rozkoukat, kdy případné prohřešky řešíme spíš apelem v diskuzi nebo soukromou zprávou. Moc se mi nelíbí, že jsou tu noví návštěvníci veřejně analyzováni a pranýřováni – to rozhodně taky nikomu nepřispěje k tomu, aby se sem rád vracel.

Omluvili jsme se Ascelle za to, že se její inzerát tak zvrhl, a nabídli, že ho zaarchivujeme, aby ho mohla poslat znovu "načisto". Souhlasila.

Incident Ascella vs Maguseye mě osobně příliš netrápí – to se prostě stane, zejména u nových návštěvníků. Není třeba nad tím lámat rukama a nad někým se zlobit. Nic hrozného se nestalo. Mějte prosím pochopení, ne každý je letitý diskutér. Co mě naopak trápí, je někdy nežádoucí chování letitých diskutérů.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od Markus »

Aktuálně řeším, jestli je lepší sepsat speciální pokyny pro inzeráty, nebo naopak adresovat problém "toxických rad" globálním pravidlem.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 7. 12. 2020, 09:42 Maguseye se tam s Ascellou trochu rafli, ale obecně se nám příčí přísně moderovat nové návštěvníky, což oba jsou.
Ano ne. Magusexe je založený před čtyřmi lety, také kvůli inzerátu při hledání nových lidí na hraní. Moc nepřispíval, ale to nemusí nic znamenat.

Btw. pravidla, pokud nejsou hodně stručná a připnutá na nepřehlédnutelné místo (třeba do připíchnutého příspěvku v tématu, tučně a velkým písmem) stejně nikdo nečte. Je celkem jedno, co se do nich napíše, na nevhodné chování v diskusích to má jen malý, řekl bych zanedbatelný vliv. V uvedených případech bude stejně třeba lidem hezky osobně napsat "nekritizuj obsah inzerátu jen proto, že nevyhovuje tvým požadavkům a preferencím."
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od MarkyParky »


V uvedených případech bude stejně třeba lidem hezky osobně napsat "nekritizuj obsah inzerátu jen proto, že nevyhovuje tvým požadavkům a preferencím."
Ano, ale je lepší jim to napsat s tím, že je to místní pravidlo, než jim to psát jen tak, jako nevyžádanou moudrost.

Což je také odpověď na Yorkovu námitku. Vůbec nejde o. To, aby tady někdo pobíhal s bičem a trestal.

Jde o to, aby bylo někde kodifikované, co není OK a šlo na to v debatě přátelsky odkázat.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od Jerson »

Jo tak, já myslel, že se hledá řešení, aby lidé takové nežádoucí komentáře nepsali.
Tohle je něco jiného.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Inzeráty a nevyžádané rady

Příspěvek od Markus »

Jerson: Když se nějaká debata zvrhne, není jiné řešení než aktivní zásah moderátorů nebo samotných diskutujících (odkázáním na pravidlo). Existence vyvěšených pravidel to nevyřeší (málokdo je čte). Ale vyvěšená pravidla pomáhají utvořit společnou představu o tom, co tady považujeme za vhodnou formu diskuze – dá se na ně odkázat atd. Čekal bych, že se v nich zorientují aspoň zdejší diskuzní kmeti.
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Argonantus »

Markus píše: 6. 12. 2020, 23:57 Proto ten můj návrh směřoval spíš tímhle směrem - říct si, co považujeme globálně za špatný přístup. Podobně jako "neříkejte ostatním, o čem se nemají bavit". Teď ale začínám pochybovat, že pravidlo "neříkejte ostatním, co nemají hrát" je podobně jednoznačné – napadá mě spousta případů, kdy je naopak žádoucí přijít s doporučením.


Věc je děsivě prostá - všechno jsou to variace na Peekayovu maximu - doufám, že ocituju dobře
Pokud vás debata nezajímá, proč do ní píšete?
Vždycky je nepřínosné psát, že tato debata je pitomá, nezajímavá, nedůležitá; že by lidé měli mluvit o něčem jiném, že nevím, co bych k té debatě řekl, a mnoho variací na toto téma.

Inzerát je vysoce formalizovaný obchodní způsob komunikace, kde je jedině platná odpověď
vaši nabídku přijímám
a variace na tohle téma (vaši nabídku přijímám s tím, že...)

Sdělení, že nabídku nepřijímám, že se mi nelíbí, že jste debil, pane, že se mi nelíbíte, že byste měl dát jinou nabídku, jsou všechny mimo z podstaty věci a netřeba je psát.

Třeba vás napadne nad Sparklí odkázaným inzerátem plno věcí, o užívání odstavců, o empatii, o mezilidských vztazích, ale to všechno nijak neposouvá základní otázku, zda to přijímáte, nebo ne.
Když nenapíšete nic, tak se samo sebou rozumí, že nepřijímáte - důvody nejsou zajímavé.
A bylo by úmorné, aby psali úplně všichni, že a proč to nepřijímají.

Takže Peekayova maxima řeší vše, je to ono užitečné umění nenapsat glosu, které je vyšší formou diskusního mistrovství,
a které je třeba se učit.

EDIT: Koukám, že jsem byl ninjován na odpovídajícím místě obecným pravidlem 6, což je další dobrá variace na Peekayův dávný vynález.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 7. 12. 2020, 22:00, celkem upraveno 2 x.
Zamčeno

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů