Inzeráty a nevyžádané rady

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Sparkle »

To, že rozporování cizích preferencí zaobalíš do větiček typu "ale já ti fakt nechci kecat do toho, jak to hraješ", z toho neudělá nerozporování cizích preferencí.

Podle mě tohle nejde řešit šmahem nějakou obecnou deklarací, protože pak hrozí, že se z jednoho extrému, kdy se tu rozporují preference každému, kdo nehraje moderní sofistikované hry moderním sofistikovaným způsobem, dostaneme do druhého extrému, kde si tady lidi budou psát extremistické herní preference typu "nechci hrát s holkama", "nechci hrát s ufňukánky, co mají potřebu při hře mluvit o emocích" nebo "nechci hrát s někým, kdo si odvypráví historku z minulosti své postavy, z toho se mi otvírá kudla v kapse" a nikdo nebude smět dotyčným říct ani popel, co si o tom myslí.

Ideální by imho bylo, kdyby rozumný moderátor rozhodoval lidsky případ o případu, a k sekci Inzeráty by byl přísnější než k sekcím, kde se baví uživatelské jádro.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Jerson »

Osobně se moc nedivím, že se do toho moderátorům nechce. Spíše mě překvapuje, že se k takovému inzerátu poměrně ostré vyjádřil člověk, kterého jsem tu nikdy předtím nečetl.

Dělat z tohoto případu záběry ve smyslu nutnosti větší moderaci témat s inzeráty mi nepřijde úplně vhodné.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3811
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Selhan »

Sparkle, ztracim se,o cem mluvis.
Jersone, nebavime se o tom, co psal Maguseye, ale o tom, jak vsechno komentuje Fritzs.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od boubaque »

A nestačilo by prostě zakázat Fritzsovi komentovat v inzerátech témata, kde nemá o nabízenou hru zájem?
</sarkasmus>

Sparkle píše: 6. 12. 2020, 17:48 protože pak hrozí, že se z jednoho extrému (...) dostaneme do druhého extrému, kde si tady lidi budou psát extremistické herní preference typu (...) "nechci hrát s ufňukánky, co mají potřebu při hře mluvit o emocích" nebo "nechci hrát s někým, kdo si odvypráví historku z minulosti své postavy, z toho se mi otvírá kudla v kapse" a nikdo nebude smět dotyčným říct ani popel, co si o tom myslí.
Počkej, to je přece ten inzerát, který odkazuješ, už právě v prvním příspěvku a pak znovu v reakci na reakce. Takže tvůj návrh je, aby moderátoři mj. takovýhle inzerát okamžitě nějak postihovali nebo řešili? Jinak samozřejmě souhlasím, že Markusova reakce možná byla zbytečná, ale imho byla čistě vyprovokovaná tím, že tam už stihl napsat svoje Fritzs (přičemž kdyby zůstal jen u svého prvního příspěvku, který se dá číst více způsoby a není přímočaře útočný, tak nemá smysl ten inzerát jakkoli řešit).

JInak mně třeba přijde zatím nejrozumější ten prvotní Selhanův návrh omezit diskusi v inzerátech/seznamce a vyhradit je opravdu jen příspěvkům striktně k věci.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Markus »

Možná by jenom stačilo poprosit Fritze, aby netrollil lidi v inzerátech.
Fritzs píše: 5. 12. 2020, 21:42
Fritzi?

EDIT: Bubák mě předběhl.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Sparkle »

boubaque píše: 6. 12. 2020, 19:59 Takže tvůj návrh je, aby moderátoři mj. takovýhle inzerát okamžitě nějak postihovali nebo řešili?
Ne, není. Inzerát ať tam klidně je. Jenom si myslím, že pokud by se paušálně deklarovalo "pokud někdo napíše svoji herní preferenci, co chce hrát se svojí družinou, nesmíte mu to zpochybňovat v reakcích", tak by potom bylo fér to dodržovat i u inzerátů deklarujících extrémistické / toxické / gatekeepingové preference. Což si nejsem úplně jistá, jestli je dobře. Proto bych raději nic paušálně nedeklarovala.
Markus píše: 6. 12. 2020, 20:10 Možná by jenom stačilo poprosit Fritze, aby netrollil lidi v inzerátech.
Až na to, že u Ascellina inzerátu tu největší toxicitu předvedl jiný člověk.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od York »

Sparkle píše: 6. 12. 2020, 23:35Až na to, že u Ascellina inzerátu tu největší toxicitu předvedl jiný člověk.
Vidíš a mně naopak přijde, že Magus zvládnul na hodně příkrý odmítnutí odpovědět slušně. Jako jasně, asi by bylo lepší neříct na to nic, ale jako vážně tady chcete rozebírat rozhovor lidí, který nikdo z nás nezná? Tohle je přesně důvod, proč si myslím, že je slušnost lidem nekecat do toho, jak se domlouvaj na hře, samozřejmě pokud si nezačnou na veřejnym fóru sprostě nadávat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Markus »

Představa toho, že by měla být nějaká speciální pravidla na chování v inzerátech (nebo kdekoli jinde), se mi nelíbí. Je to špatný design. Je to komplikované, nepřehledné a neřeší to jádro problému. Pravidla mají být globální a jenom jedna. A ideálně by to mělo být spíš jen několik málo široce pojatých vodítek, ne spousta přesných technikálií typu "v téhle sekci můžete A, ale ne B, ale pozor, v jiné sekci je B žádoucí, ale nesmí se C."

Proto ten můj návrh směřoval spíš tímhle směrem - říct si, co považujeme globálně za špatný přístup. Podobně jako "neříkejte ostatním, o čem se nemají bavit". Teď ale začínám pochybovat, že pravidlo "neříkejte ostatním, co nemají hrát" je podobně jednoznačné – napadá mě spousta případů, kdy je naopak žádoucí přijít s doporučením. Spousta šedi a nerad bych neuváženým pravidlem způsobil, že se lidi budou bát diskutovat. A inzeráty to vlastně neřeší.

V konečném důsledku asi nezbyde nic jiného, než hlídat si (a hlídat), abyste neporušovali pravidlo 1.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Pieta »

Markus píše: 6. 12. 2020, 23:57Představa toho, že by měla být nějaká speciální pravidla na chování v inzerátech (nebo kdekoli jinde), se mi nelíbí. Je to špatný design. Je to komplikované, nepřehledné a neřeší to jádro problému. Pravidla mají být globální a jenom jedna. A ideálně by to mělo být spíš jen několik málo široce pojatých vodítek, ne spousta přesných technikálií typu "v téhle sekci můžete A, ale ne B, ale pozor, v jiné sekci je B žádoucí, ale nesmí se C."
"Tahle sekce je pro inzeráty" je taky špatně designované pravidlo, protože určuje speciální chování v sekci inzerátů?
Markus píše: 6. 12. 2020, 23:57Proto ten můj návrh směřoval spíš tímhle směrem - říct si, co považujeme globálně za špatný přístup. Podobně jako "neříkejte ostatním, o čem se nemají bavit". Teď ale začínám pochybovat, že pravidlo "neříkejte ostatním, co nemají hrát" je podobně jednoznačné – napadá mě spousta případů, kdy je naopak žádoucí přijít s doporučením. Spousta šedi a nerad bych neuváženým pravidlem způsobil, že se lidi budou bát diskutovat. A inzeráty to vlastně neřeší.
Jestli by teda nebylo lepší říct, že inzeráty jsou na inzerci a ne na debatu? To by problém inzerátů celkem řešit mohlo.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Vallun »

Jenom si dovoluji upozornit, že v důsledku diskuse byl Ascellin inzerát fakticky smazán...což asi není správný výsledek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od York »

Pieta píše: 7. 12. 2020, 00:19Jestli by teda nebylo lepší říct, že inzeráty jsou na inzerci a ne na debatu? To by problém inzerátů celkem řešit mohlo.
Spíš bych řekl, že neřešilo, protože Sparkle chce očividně moderovat lidi, který na ten inzerát odpovídaj a povídaj si s jeho autorem o tom, jaká ta hra je, jakou postavu budou hrát a tak...

edit: Teda pokud jsi to nemyslel tak, že se to vlákno po odeslání inzerátu automaticky zamkne a půjde na něj reagovat pouze PMkou, nikoliv odpovědí do toho vlákna. To by to, po čem Sparkle volá, asi řešilo, ale takhle bych teda shánět hráče na hry fakt nechtěl :\

Vallun píše: 7. 12. 2020, 00:27 Jenom si dovoluji upozornit, že v důsledku diskuse byl Ascellin inzerát fakticky smazán...což asi není správný výsledek
Hmm. Pevně doufám, že to bylo locknutý na žádost autorky inzerátu, protože jinak to byl vůči ní hodně nešetrnej moderátorskej zásah.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Sparkle »

Markus píše: 6. 12. 2020, 23:57 říct si, co považujeme globálně za špatný přístup.
řeknu za sebe, co považuju za špatné:

- dávat nevyžádané negativní komentáře na to, že někdo chce hrát "technicky starší" systémy typu Drd 1.6, a přesvědčování těch lidí, ať přejdou na něco jiného. Tohle se dalo s přimhouřením obou očí ospravedlnit v roce 2010, kdy tu ještě bylo hodně lidí, co modernější systémy fakt neznali a ta osvěta mnohým pomohla. V roce 2020 už, až na naprosté výjimky, musejí tihle lidé už o novějších systémech vědět. Takže když někdo i přes to všechno ještě v roce 2020 hraje drd 1.6 / drd+ a podobně, tak to znamená, že má buďto hozené herní preference opravdu specifickým způsobem a nebo má k tomu systému citový vztah. Přesvědčovat takové lidi, aby přešli na něco jiného, z titulu někoho cizího na fóru, kdo je pořádně nezná, navíc v sekci, která je určená primárně pro něco jiného než debatu o systémech, mi přijde vůči těm lidem silně disrespectful.

- pohrdavé vyjadřování o hraní vztahových / romantických / erotických RPG. Je fakt jedno, že to zaobalíte do "tohle je moje osobní preference" - pokud to má posměšný tón, je to nepříjemné číst. A celkově posměšky týkající se něčích emocí a toho, že někdo skrz RPG chce uspokojovat i svoje intimní potřeby. Naštěstí se to tu děje výjimečně, ale občas ano, třeba ten inzerát linkovaný výše už byl dost na hraně.

- přijít do oficiální diskuse k určitému produktu a přesvědčovat tam lidi, ať přejdou na konkurenční produkt. V tomhle mám profesní deformaci z Tomovek, ale tohle chování se mi nebetyčně hnusí a šla bych proti tomu být moderátory tvrdě.


Jak konkrétně tyhle nešvary potírat? Nevím. Ideálně by pomohla osvěta a to, že za tyhle manýry budou lidi konzistentně posíláni k šípku. Bany a moderátorské zásahy až jako poslední možnost, když to nezabere.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Markus »

Bany jsou vždycky první možnost. :>;o) O-)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od York »

Sparkle: Potíž je, že ačkoliv s tebou souhlasím, že tohle by mělo bejt otázkou základní slušnosti, tak fakt nesouhlasím s tím, aby se etiketa vynucovala násilím. Lidi obvykle na násilí reagujou o dost jinak, než si představuješ.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Fórum] Vlákno přání a stížností

Příspěvek od Pieta »

York píše: 7. 12. 2020, 00:27Spíš bych řekl, že neřešilo, protože Sparkle chce očividně moderovat lidi, který na ten inzerát odpovídaj a povídaj si s jeho autorem o tom, jaká ta hra je, jakou postavu budou hrát a tak...
Já v tomhle se Sparkle souhlasím - obzvlášť s tím, co napsala po tobě.

Dají se vést všelijaké debaty. Ale těžko vypadne někdy něco konstruktivního z toho, když přijdeš do vlákna, kde někdo hledá hráče do běžící hry, a začneš jim vysvětlovat, že hrajou ve špatném systému, nebo že mají mít úplně jiné požadavky na spoluhráče.

Když někdo nabízí hru, která se ti nelíbí, tak základní slušnost je přečíst si to, smutně pokývat hlavou a jít dál. Kdo tohle nezvládne, asi by neměl do sekce inzerátů chodit vůbec.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Zamčeno

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti