[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah stávající. A samozřejmě můžete hodnotit a komentovat jednotlivé záznamy!

Známé chyby:
  • Zlobí full-textové vyhledávání. Někdy funguje, jindy ne. Našeptáváč je ale spolehlivý.
  • Hry s překladem se zobrazují zdvojeně.
  • Odkazy na externí recenze zatím nejsou upravovat - chybí UI
  • 21 hlas
  • Našeptávač leze při menších rozlišeních ven z obrazovky.
Výhledové plány:
  • Ve formuláři řadit tagy vodorovně.
  • Lepší řazení souvisejících produktů pod anotacemi (nejdřív základní příručky, pak až další věci)
  • Lepší filtry - zpřístupnit filtrování podle žánrů a mechanik, vícenásobný výběr
  • Sloučit sloupce Typ a Kategorie
  • Doplň odkaz na RSS feed
  • Uvést u každého, kolik má komentářů
  • Nějaký lepší způsob, jak vyfiltrovat dobrodružství podle systému
  • Chtělo by to půlhvězdičky
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Jerson »

To jo, jen Gradient Descent skoro nikomu nic neřekne. Ale když bys začal těmi známými RPGčky a moduly, tak si na to lidi zvyknou spíše, podívají se, co kdo píše o jejich (ne)oblíbené příručce a je vyšší šance, že budou chtít také přidat hodnocení, a tak si založí účet.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od KDolecek »

Markus píše: 9. 6. 2021, 13:48 Jsou na Discordu nějaké skupiny, kde by lidi mohli stát o zviditelňování recenzí a anotací různých RPG her a produktů? Na Discordu se moc nepohybuju.
Nejaktivnější servery jsou ty spojené s nějakou streamující skupinou.
skoro-Hrdinové (285 uživatelů)
Strangers and Dragons (143 uživatelů)
Na tahu (1348 uživatelů)
Krotitelé draků (1136 uživatelů)

Pak další tvůrčí servery
PJ Craft (184 uživatelů)
Salamanders Guild (114 uživatelů)
Mytago (329 uživatelů)

Nějaká aktivita běží na server pro domlouvání různých her
Oneshoty a Minikampaně (120 uživatelů)
Hrad plný kostek (74 uživatelů)

Vedle toho existují servery dedikované konkrétmu produktu, kde to asi nedává smysl (ZZ - Online hraní, Neviditelná kniha, Omega, Dračí hlídka, Dračí hlídka - online hraní, DrDPlus.info, Putyka - Dračí doupě 2, Asterion) a nějaké obecnější komunitní servery, kde se ale nic neděje (HnH, Československé Hry na Hrdiny, Drakoviny)

Vedle toho mi takové propagování her dává smysl i na Kostce.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od boubaque »

Nevím ale, jestli je počet přihlášených uživatelů nějak vypovídající. Nechci se nikoho dotknout, znám jen skoro-Hrdiny a Oneshoty a Minikampaně, ale získal jsem dojem, že na skoro-Hrdinech se aktivně baví tak pět lidí, zatímco na Oneshotech je tak třikrát čtyřikrát větší aktivita. Samozřejmě problém asi je změřit lurkery, u nichž je větší šance, že jich bude víc na serverech s více přihlášenými uživateli...

Ale kdybych to měl soudit podle sebe*, tak bych čekal, že většina lidí má všechno krom dvou tří serverů ztlumené a na ty neztlumené stejně chodí tak dvakrát do týdne. (Já už jsem navíc některé úplně pustil, jako HnH pro neaktivitu a anglické OSR naopak pro přílišnou aktivitu a rozplizlost.

* Což bych neměl, protože jsem podle všech zkušeností dost specifický vzorek. Navíc Discord podle mě dokonale spojuje nevýhody diksusních fór (roztahanost přes různá vlákna, sekce a servery) a facebooku (útržkovitost diskusí a nedohledatelnost čehokoli).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od KDolecek »

Rozhodně to není určující, ale přinejmenším to nějak ohraničuje možnou cílovou skupinu, což je věc, kterou potřebuješ znát, pokud chceš plánovat nějakou aktivitu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Jerson »

No Discord není na diskuse o RPG, i když je to o něco málo lepší než FB.

Počty návštěvníků měna smysl sledovat a aktivitu jen zčásti - když server nemá "obecný pokec", je mnohem tišší, a když ho má, tak se na něm nejvíc řeší každodenní věci, z pohledu RPG nezajímavé.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

Tak jsem právě z changelogu zjistil, že KDolecek se vypravil do knihovny a nafotil obálky některých her, ke kterým jsme neměli pěkné obálky. Třeba Astrální doupě:

Obrázek


Díky, Karle! Takové nasazení se cení. :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Jerson »

Kvůli propagování RPG databáze se snažím pochopit fungování, a mám problém. Hledání podle typu obsahu není vůbec intuitivní, protože všechno je schované.

Přijdu na stránky a chci "seznam sci-fi světů", abych si mezi nimi vybral kyberpunkové nebo space operové. Ale tímto způsobem k nim vůbec neproklikám. Napřed si musím najít "sci-fi", vyběhne mi seznam, a až pak musím vybrat "svět" a vyběhnou mi tři kategorie, ale v nich není ani jedna Space Opera.

Nešlo by filtrování vytvořit jinak a univerzálněji?
Tím myslím, když chci třeba sci-fi horror, a buď cyberpunk nebo space operu, abych mohl zadat potřebné filtrování.

Edit: A ještě otázka - jsou nějaká "Survival RPG"? A pokud ano (třeba ZZ?), nestálo by za to přidat tenhle štítek?
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Quentin »

Jerson píše: 17. 6. 2021, 09:05Nešlo by filtrování vytvořit jinak a univerzálněji?
Tím myslím, když chci třeba sci-fi horror, a buď cyberpunk nebo space operu, abych mohl zadat potřebné filtrování.
Že by návrat k diskuzi o zjednodušení tagů? :>;o)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Jerson »

Spíše víceúrovňové logické (od "výběrová logika") filtrování, o kterém nám říkali už na vejšce před osmnácti léty, ale kromě některých obchodů jsem asi nenarazil na databázi, která by tak fungovala.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 17. 6. 2021, 10:17 Spíše víceúrovňové logické (od "výběrová logika") filtrování, o kterém nám říkali už na vejšce před osmnácti léty, ale kromě některých obchodů jsem asi nenarazil na databázi, která by tak fungovala.
Jen pro moje info: Předpokládám, že si představuješ nějaké filtrování způsobem, co umožňuje například https://www.drivethrurpg.com/, rozumím tomu dobře ?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Jerson »

No ... ne.
Protože tam si pořád nemůžu nastavit, že bych chtěl sci-fi nebo moderní svět a zároveň (v obou případech) horor. Nebo naopak sci-fi, ale nikoliv horor.

Možná by se tomu blížilo vyhledávání, jaké má Heureka u různých výrobků.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 17. 6. 2021, 11:58 No ... ne.
Protože tam si pořád nemůžu nastavit, že bych chtěl sci-fi nebo moderní svět a zároveň (v obou případech) horor. Nebo naopak sci-fi, ale nikoliv horor.

Možná by se tomu blížilo vyhledávání, jaké má Heureka u různých výrobků.
Aha, díky, já jsem právě nepostřehl, že ty vlastně nechceš jenom podmínku "a", ale i podmínku "nebo". Teď aspoň tuším, po čem toužíš :).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

V zásadě chápu a souhlasím s Jersonem. V tuhle chvíli není možné kombinovat některé filtry, zejména v těch filtrech nahoře nejsou zobrazené filtry podle žánrů a mechanik. Není to problém technický, ale čistě UI – každý žánr by byl samostatné zaklikávací políčko, čímž by se sekce filtrů v horní části stránky rozrostla na neúnosnou velikost.

Ale přemýšlím, kam to šoupnout jinam - možná by to šlo do bočního panelu. Je to jen otázka experimentování s UI a hledání něčeho použitelného.

Píšu si. A nevím, kdy se k tomu dostanu.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Naoki »

co takhle standardní řešení tlačítko "rozšířené filtrování", které by filtrovací oblast rozšířilo/pozměnilo?
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti