[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah stávající. A samozřejmě můžete hodnotit a komentovat jednotlivé záznamy!

Známé chyby:
  • Zlobí full-textové vyhledávání. Někdy funguje, jindy ne. Našeptáváč je ale spolehlivý.
  • Hry s překladem se zobrazují zdvojeně.
  • Odkazy na externí recenze zatím nejsou upravovat - chybí UI
  • 21 hlas
  • Našeptávač leze při menších rozlišeních ven z obrazovky.
Výhledové plány:
  • Ve formuláři řadit tagy vodorovně.
  • Lepší řazení souvisejících produktů pod anotacemi (nejdřív základní příručky, pak až další věci)
  • Lepší filtry - zpřístupnit filtrování podle žánrů a mechanik, vícenásobný výběr
  • Sloučit sloupce Typ a Kategorie
  • Doplň odkaz na RSS feed
  • Uvést u každého, kolik má komentářů
  • Nějaký lepší způsob, jak vyfiltrovat dobrodružství podle systému
  • Chtělo by to půlhvězdičky
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Sirien píše: 9. 8. 2020, 17:16 Dotaz ohledně alfa-previews: Pro Vampire 5e jsem napsal recenzi testovací Alfa verze. Popravdě... si sem dost nejistej jestli jí mám nebo nemám zadávat?
Lepší než nic, ne? Přijde mi to celkem obsažný a informativní článek, tak klidně tam s ním. Smazat se dá vždycky, kdyby přibyl nějaký aktuálnější a řekli jsme si, že tenhle tam nechceme, aby nemátl. Ale má už v názvu napsáno, že jde o alfaverzi.
Sirien píše: 9. 8. 2020, 17:16 Dotaz ohledně shrnutí: Pro Vampire jsem zároveň taky sepsal TLDR (ehm...) shrnutí fluffu a světa pro začátečníky.
Dtto... komplexní představení světa se IMHO vejde to kategorie "shrnutí hry", byť shrnuješ jen její část. Klidně to přidej.

Můžeme tuhle otázku otevřít, až tam těch článků bude tolik, že se v tom nebude dát vyznat. A budeme zkoumat, jestli je nějak nepromazat nebo nehodnotit.

Mimochodem, napadla mě ale jiná věc. U některých těch shrnutí "v kostce" si nejsem jistý, jestlis je v přílišné horlivosti nepřilepil k více hrám, než o kterých ve skutečnosti jsou. Fakt je článek "Fate v kostce" vhodný pod Fate: Rozcestí a Dresden Files (3.0?). Chápu to tak, že v něm představuješ Fate 4.0, zatímco tohle obojí už jsou adaptace, a tudíž trochu jinde. Rozcestí aspoň vychází ze 4.0, ale nejsem si jistý, jestli má mechaniky takové, jak je popisuješ v článku (fakt to nevím). U Dresden Files 3e bych ale celkem tipoval, že ten článek je k nim nevhodný. Možná se dá vztáhnout na Dresden Files 4e (používají FAE, že?), ale třetí edice je přece jiná.

Přijde mi lepší lepit ty recenze skutečně pod hry, kterých se přímo týkají, ne úplně pod všechno, čeho se týkají okrajově. Předejdeme tím tomu, že jich tam bude velká inflace - a tím spíš nebudeme muset řešit, jestli tam ještě dovolit okrajové případy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Jinak teda velký dík tobě, ale i Logovi za velký víkendový záhul. :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od sirien »

Markus, ad "v Kostce Ano, některé jsem přidal k více hrám (konkrétně nWoD, Fate a GUMSHOE). Jde o případy, kdy jednotlivé hry využívají stejný systémový základ (de facto jde o ten samý systém s identickými pravidly) a co do pravidel když znáš jednu, znáš ty ostatní (z valné většiny, stranou pravidel specifických pro prostředí či žánr).

Fate - Fate Rozcestí je bez diskuse - nejde o samostatnou "hru", jde "jen" o doslova převyprávění pravidel FAE Sparklinými vlastními slovy (nicméně se snahou zachovat 1:1 všechno systémové z FAE). Tj. Fate Rozcestí = FAE; de facto z pohledu kategorizace DB jde o další "alternativní základní pravidla". Protože můj článek popisuje jak vanilla Core, tak vanilla FAE, tak to tam je správně.

Dresden Files RPG jsou... trochu zvláštní případ. Efektivně jde o Fate 3e, zatímco můj článek je o Fate 4e. Nicméně rozdíl mezi Fate 3e a 4e... je hodně specifický, řekněme. Efektivně 4e zachovává většinu věcí ze 3e, jen je terminologicky a výkladově ujednocuje a sem tam trochu zbrušuje o zbytečný crunch (kde 3e používala v podstatě identickou mechaniku pro víc věcí, ale dávala jim specifický výklad a popis, 4e používá jednu mechaniku s jedním popisem pro všechno - typicky všechny mnohé 3e "manévry" jsou ve 4e prostě "vytvoření výhody" - což ale byly, stranou pár jemných nuancí, už ve 3e; ten 3e výklad je méně abstraktní a pro úplné nováčky, zejména ty zvyklé na rules-heavy systémy, možná i o něco přehlednější, ale 4e je elegantnější a stručnější) Viz v pravidlech 4e závěrečný "přehled pro veterány", kde jsou rozdíly 3e a 4e shrnuté prakticky na jednu stručnou A4 a efektivně když znáš 3e a přečteš si tenhle přehled, tak znáš 98% 4e.

Vzhledem k téhle blízké příbuznosti a vzhledem k tomu, že zkonvertovat 3e pravidla do 4e pravidel je až triviální (pokud Fate znáš dobře; pokud ne, je to "jen" docela jednoduché) mi přišlo, že to tam má smysl přiložit. Ono když si přečteš to shrnutí a pak otevřeš DF RPG, tak jasně, sice netušíš, jak DF RPG popisují "využití krytu", ale když to vyhodnotíš podle 4e zobecněného Vytvoření výhody, tak efektivně uděláš mechanicky +- totéž, co bys udělal, kdybys použil 3e DF RPG mechaniku využití krytu (jen k tomu nemáš tři odstavce specifického popisu manévru "užití krytu" i s příkladama speciálních případů).

Je pravda, že sem dost zaváhal, než sem to tam přidal, ale potom co sem se nad tím zamyslel mi přišlo, že to je v pohodě. I vzhledem k tomu, že osobně tipuju (...viz výše, díky vztahu co existuje mezi 3e a 4e) dneska už nikdo kdo ví o existenci Fate 4e nebude hrát DF podle jejich původních pravidel - tu hru všichni využijí kvůli tomu mega stylovému a rozsáhlému popisu světa (popř. si jí seženou kvůli té awesome grafice a obrázkům) popř. kvůli (se 4e +- kompatibilními) specifickými mechanikami pro různé frakce onoho světa (upíry, čaroděje...), ale efektivně jí všichni pojedou podle 4e (protože dělá totéž, ale jednodušejc).


GUMSHOE hry jsou easy - všechny GUMSHOE hry sdílí identické GUMSHOE jádro (doslova - výklad GUMSHOE v těch jednotlivých hrách je asi 40 stránek naprosto vulgárně drsné copy-pasty; v jedné nebo dvou se autoři namáhali pozměnit pár slovíček aby to žánrově líp zapadlo, ale to je všechno), které je popsané v tom GUMSHOE v Kostce. Jednotlivé hry pak mají své specifické mechaniky věnované svým žánrovým specifikům, které jsou krátce dopopsané v těch konkrétních hrách v Kostce (Esoterorrists a Fear Itself tento článek sdílí, protože efektivně sdílí i svůj setting, jen ho popisují z pohledu jiných protagonistů).


World of Darkness 4e (nWoD) je podobný případ co GUMSHOE, s tím rozdílem, že jako článek v Kostce existuje pouze můj přehled základních pravidel (plus Aegnorův článek popisující základ COD pravidel, tj. nWoD 2e rozdíly) - tj. je shrnující článek pro sdílené nWoD jádro, ale už neexistují další články s popisem pro detaily jednotlivých her (Vampire, Werewolf...)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Sirien: Díky za vysvětlení. OK, zatím to nechme, jak to je. Kdyby to ale náhodou hrozilo inflací článků, tak možná oddělám ty, které se dané hry týkají okrajově a ve skutečnosti pojednávají o jiné její inkarnaci. Což zatím asi nehrozí.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Naše staré recenze jsou teď v databázi!

Prošel jsem archiv článků, které jsme měli (neviditelně) na portále a pospojoval jsem různé recenze a představení se souvisejícími produkty. Těch článků jsme za ta léta vyprodukovali opravdu hodně. Část je jich z Drakkaru, část ještě z předdrakkarovských dob, kdy se publikovaly na RPG.sk.

Díky tomu je teď pod velkou částí her aspoň nějaká recenze a databáze je tak ještě o trochu užitečnější. Koukněte třeba na anotace Čaroděje, Mountain Witch, ale i třeba některých obsukrností jako Cat.

Založil jsem kvůli tomu pár anotací, ale přesto je ještě pár her, ke kterým náš kolektivní hive mind vygeneroval podrobnější recenze, ale zatím ne anotaci v dabatázi. Výhledově by bylo fajn tu anotaci založit a článek s tím propojit, aby byl viditelný a mohl sloužit pro potěchu budoucím generacím.

Konkrétně by anotaci potřebovaly následující hry. Přikládám vždy i odkaz na článek s recenzí:
:arrow? Tribe 8 a ještě jedna tady
:arrow? Wraiths
:arrow? Scion: Hero
:arrow? Kult
:arrow? Cthulhu Tech
:arrow? Das Schwartze Auge
:arrow? Mydgard
:arrow? Elyrion
:arrow? Eldritch Ass Kicking
:arrow? Qin
:arrow? Black 9 Ops
:arrow? Conspiracy X
:arrow? Shattered Hope
:arrow? Tales from the Floating Vagabond

Tak kdyby se vám do toho někomu chtělo. :wink: Tím by měly být z propadliště dějin vyhrabány všechny naše zapomenuté recenze.

Za většinu z toho je zodpovědný Pieta. :)


Zároveň bude ještě asi dost recenzí v Drakkaru, které by zasloužily zviditelnit propojením s anotací. Drakkar jsem svědomitě neprocházel - akorát jsem prolinkoval články, které už jsme měli publikované tady. Dřív totiž vycházely HTML verze článků z Drakkaru tady na portále, ale nevydrželo to dlouho a převedená je sem jenom menší část čísel. Drakkar později zavedl HTML verze na vlastním webu: do těch jsem se zatím vůbec nepouštěl a nevím, jestli je budu procházet. Asi to přenechám jiným dobrovolníkům.

EDIT:
A ještě recenze z Drakkaru - beru jenom digitalizované články. Těch nedigitalizovaných je víc:
:arrow? Project: Dark
:arrow? Maid + Tenra Basho + Golden Sky Stories + Double Cross +Ryuutama
:arrow? Headspace
:arrow? Mindjammer + Aether Sea
:arrow? Silent Legions
:arrow? Red Aegis
:arrow? Ancient Odysseys
:arrow? Tiny Dungeon + The Whispering Road + Adventure Maximus
:arrow? Cryptomancer

EDIT2:
Nedigitalizované články z Drakkaru:
:arrow? Drakkar 17: Heaven & Earth a Nightlife
:arrow? Drakkar 20: Střepy snů: Sen! Na doživotí...
:arrow? Drakkar 23: Hero’s Banner: The Fury of Free Will
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od sirien »

Markus: jak píšu, DF RPG jsou hodně speciální případ a pokud vím jedinej, ty ostatní by měly sedět fakt správně. (Teoreticky by tatáž situace s tím samým článkem mohla nastat u ostatních Fate 3e her, minimálně těch hlavních, tj. Stories of the Century a Diaspora, nicméně čestně přiznám, že tyto dvě nemám tak podrobně načtené a tak sem neměl odvahu ten článek přidat i k těm, to by případně musel udělat někdo, kdo je zná líp)

Inflace přidaných článků tady myslím nehrozí ani obecně, ale kdyby jo, tak to sazmořejmě dává smysl pročistit od těch nejméně relevantních.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Myslíš pomocí toho políčka vpravo nahoře? Já jsem tam zprovoznil našeptávač, ten funguje, ale samo to políčko evidentně ne. :-?

Dělalo to problém už dřív, evidentně se vrátil. Z jakéhosi prazvláštního důvodu to dělá chyby, jenom když je vyhledávání umístěné v tom černém řádku. Když ho přesunu pod něj, tak funguje správně. Takže ho provizorně zase dávám níž, dokud nezjistím, jak na to.

Díky za hlášení.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson »

Našeptávání způsobuje, že na mobilu po každém napsaném písmenu vypadnu ze zadávacího okna a musím na něj znovu tapnout.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 12. 8. 2020, 18:13 Našeptávání způsobuje, že na mobilu po každém napsaném písmenu vypadnu ze zadávacího okna a musím na něj znovu tapnout.
Ufff.... fakt? :-? Předně:
- Teď po vyhození z černé lišty se vyhledávací okno zobrazuje až vespodu stránky, že? I tobě?
- V černé liště to fungovalo?
- Co máš za systém/prohlížeč (+ verze)? Mně v iOS 13 funguje zcela hladce.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Pokračujeme vývojem kosmetických kravinek namísto něčeho užitečného. :) Nově přibyl vpravo blok zobrazující náhodnou položku z databáze.
tohleznate.jpg
Tak jestli jste podobně jako já příznivcem opakovaného obnovování stránky a sledování, co vám vypadne, můžete začít. :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od sirien »

RPG DB mě pošťouchla abych dopsal svojí dlouho rozepsanou recenzi k Vampire 5e. Rovnou jsem jí přidal k V5.

U V5 jsou teď "připnuté" 4 články. (viz https://rpgforum.cz/anotace/vampire-masquarade-5e-v5 ) Osobně mi to od pohledu přijde ok. Tipuju že cca do 7 článků k anotaci by to případně mělo být v pohodě - když jich tam bude víc, tak to nejspíš přestane být přehledné od pohledu, ale kritický problém by to asi být neměl - ta grafika se zdá že by měla utáhnout i víc než 10 (tj. i s 10+ článkama to pořád nebude vypadat "špatně")

Trošku přemýšlím o tom, že by možná nebylo špatné mít u těch připnutých článků zaškrtávátko "typ" kde by byly možnosti "recenze" a "shrnutí" a pak v té tabulce mít nějaký sloupec "recenze" a "shrnutí" a u zaškrtnutého zobrazit puntík. Nespěchá to, ale u věcí kde bude těch článků víc by to mohlo dost usnadnit rychlou orientaci.


Btw. RPG DB by neuškodil (trochu funkčnější) auto-login, prakticky kdykoliv tam přijdu sem odhlášenej (W10, Vivaldi 2.3 (Chromium))
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus »

Teď je tam limit 5 článků, potom se zobrazí listování, takže zatím v pohodě. Pak se klidně dá uvažovat o tom, jestli některý z nich neodstranit (třeba ten alfa test), ale do té doby to není třeba řešit.

Co se týče odlišení recenze a shrnutí: To jsem zavrhnul, ne všude to dává smysl. Možná to dává smysl pro tebe osobně nebo pro d20, kde jste si vypěstovali jinou kulturu "shrnutí v kostce" a jinou "recenzí", ale jinak myslím, že to lidi nijak extra neodlišují a všechno to berou jako "recenzi". Navíc to můžeš naznačit v názvu článku.

(Odkazy na články pořád nejdou editovat, BTW. Vím o tom.)

Na autologin se podívám, dobrý postřeh.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od York »

Markus píše: 17. 8. 2020, 12:55jinak myslím, že to lidi nijak extra neodlišují a všechno to berou jako "recenzi"
Shrnutí pravidel fakt není recenze.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů