Vítejte na RPG.sk / RPG Fóru (+ nápověda)

Vítejte na RPG Fóru. V této sekci naleznete všechny základní informace - co je to RPG Fórum, jeho pravidla, orientační průvodce a všechny možné další informace.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11414
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Vítejte na RPG.sk / RPG Fóru (+ nápověda)

Příspěvek od Markus » 14. 12. 2008, 18:55

Vítejte na dvouportálu RPG.sk/RPGfórum. Tyto stránky se věnují stolním RPG hrám, jimž se někdy říká také "hry na hrdiny", "rolové hry", "RP hry", atakdále. Ten zdvojený název je z historických důvodů, jelikož portál vznikl sloučením dvou dříve samostatných projektů.

Stránky se skládají ze dvou částí:
 • :arrow? První částí je informační a novinkový portál (jinými slovy vše, kromě diskuzního Fóra). Naleznete na něm články, anotace různých RPG her a jejich hodnocení uživateli, atd. Portál nemá žádnou redakci, je zamýšlen tak, aby kdokoliv mohl přijít a během několika vteřin poslat vlastní obsah. Využijte toho k psaní novinek, propagování svých projektů, oznámení nových překladů, či upozornění na své články, které publikujete na jiných stránkách.

  :arrow? Druhou částí je diskuzní fórum, středobod veškerého dění a zdejšího života. Fórum je prostorem pro všechny možné i nemožné, vážné i humorné diskuze týkající se RPG her. Mimo to je místem, kde se rodí a vznikají mnohé projekty - například vlastní systémy, české a slovenské překlady zahraničních her, nebo internetový časopis. Fórum je totiž skvělým způsobem, jak získávat cenné komentáře či dokonce spolupracovníky pro váš projekt.
Tolik stručný úvod. V následujících příspěvcích vám přiblížím funkce a možnosti těchto stránek v bližších podrobnostech. Můžete si je přečíst hned, pokud jste zvědaví, "co to všechno umí". Můžete si je odložit na později a vrátit se sem třeba až za pár dní. A můžete je zcela přeskočit a objevovat všechna zákoutí tohoto serveru na vlastní pěst. Ať už se rozhodnete jakkoliv, přeji vám příjemnou zábavu.

Ať se vám u nás líbí,

Za tým RPG Fóra
Jiří "Markus" Petrů

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11414
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 12. 2008, 20:12

Informační a novinkový portál
Když přijdete na naši hlavní stranu www.rpgforum.cz, vyskočí na vás soupis novinek, odkazy na nové články, kalendář aktuálních akcí, seznam nejnovějších hodnocení všelijakých her, a všelijaký další chaos. Právě jste objevili tu část stránek, které soukromě přezdívám informační a novinkový portál.

Portál se skládá z následujících částí:

1. Novinky
Jedním z našich hlavních cílů bylo poskytnout vám možnost snadno a rychle upozornit na vaše vlastní projekty. Ať už pořádáte akci, píšete články o RPG, provozujete vlastní stránky či blog, nebo připravujete vlastní svět/systém/překlad a sháníte spolupracovníky, RPG.sk je dobrý prostředek, jak na sebe upozornit.

Novinky nejsou vybírány žádnou redakcí, naopak přispět může každý návštěvník. Každý může během několika vteřin přidat upozornění na nějaký svůj článek, projekt či akci (samozřejmě je nutné se napřed zaregistrovat a přihlásit).
 • :arrow? Vložit obsah > Akce. Pořádáte akci, nebo byste na nějakou chtěli upozornit? Tato funkce vám umožní napsat upoutávku na akci - upoutávka se zobrazí jako novinka na hlavní straně a akce bude zařazena do kalendáře.
  :arrow? Vložit obsah > Novinka. Přidat stručnou upoutávku na hlavní stranu. Vydali jste nový překlad, spustili vlastní blog o RPG, zveřejnili rozšíření pro svůj herní svět? Dejte o sobě vědět!
  :arrow? Vložit obsah > Odkaz na článek. Publikujete-li články na jiných stránkách, můžete na ně tímto upozornit. Na hlavní straně se zobrazí upoutávka na váš článek, která čtenáře odkáže na vaše stránky. Odkazy se přidávají i do databáze, takže je návštěvníci mohou zpětně vyhledat.
Příspěvky nevyžadují žádné schvalování, jakmile je dopíšete a odešlete, objeví se na hlavní straně. Své vlastní příspěvky můžete kdykoliv zpětně měnit, takže pokud si všimnete nějaké chyby či nepřesnosti, její náprava je otázkou pár vteřin.

Novinky z hlavní strany můžete sledovat pomocí RSS.


2. Anotace RPG her
Anotace jsou projekt, jehož cílem je nabídnout přehled existujícíh RPG her a alespoň základní informace o nich. Stejně jako vše ostatní zde na Fóru, i anotace jsou otevřeným projektem, do kterého může přispět každý. Pokud tedy zjistíte, že vaše oblíbená hra ještě v seznamu není, můžete ji během minutky sami přidat.

Anotace si nekladou za cíl být univerzálním zdrojem informací - slouží spíše jako rychlé představení existujících her, které vám poskytne základní přehled a odkáže vás na další zdroje. U většiny anotací byste měli najít odkazy na diskuzi a články o dané hře, odkaz na domoskou stránku a případně i odkaz na český či slovenský překlad, pokud hra nějaký má. Takže pokud hledáte například všechny články o Dračím doupěti, stačí si jen najít anotaci DrD a kliknout na odkaz "články o hře".

Anotace používají detailní způsob třídění her pomocí klíčových slov. Klíčová slova jednak stručně charakterizují hru, jednak díky nim můžete vyhledat hry, které jsou si podobné. Zajímalo vás vždycky, kolik existuje univerzálních her, nebo jaké hry se odehrávají ve středověké Evropě? Nikdy to nebylo jednodušší, stačí jen kliknout na klíčové slovo.

A v neposlední řadě můžete všechny anotované hry komentovat a hodnotit. Po otevření anotace RPG hry uvidíte její průměrné hodnocení a komentáře ostatních uživatelů. Máte pak možnost napsat vlastní minirecenzi a říct, jak se vám tato hra líbí. Samozřejmě si nakonec můžete zobrazit všechny hry podle hodnocení a podívat se, která vede v celkové oblíbenosti. Možná je na čase, abyste se vydali podpořit svou oblíbenou hru. :wink:


3. Články
Co by to bylo za stránky o RPG hrách, kdybyste na nich nenašli žádné články. V naší databázi článků naleznete články dvojího typu:
 • :arrow? "Naše" články z časopisu Drakkar. Úzce spolupracujeme s internetovým dvouměsíčníkem Drakkar, který se věnuje RPG hrám. Drakkar má vlastní stránky a vychází jako PDF sborník, nicméně všechny jeho články naleznete i u nás na webu.
  :arrow? Vaše články z jiných stránek Publikujete-li články na jiných stránkách, můžete na ně upozornit přidáním odkazu na článek, což je jenom úvodní odstavec a potom odkaz na vaše stránky. Odkazy se zobrazují na hlavní straně a zároveň se ukládají do databáze, kde je možné je třídit a zpětně vyhledávat. Jsou skvělým způsobem, jak ke svým článkům nalákat více čtenářů, a tak se je nestyďte využít!
Články jsou velmi podrobně tříděny podobně jako anotace pomocí klíčových slov. Každý článek je popsán několika klíčovými slovy a vy můžete jedním kliknutím najít články používající stejné klíčové slovo. Toto jemné třídění dokáže divy (třeba najít všechny články o Dračím doupěti nebo historii), ale vyznat se ve všech existujících klíčových slovech vyžaduje trochu umu a trpělivosti...


4. Soutěže
A v neposlední řadě naleznete v horním menu položku Soutěže, takového malého bratříčka předchozích velikánů. Soutěže jsou jakýsi bonusový obsah. Čas od času tady na Fóru pořádáme nějaké soutěže a tato sekce slouží k tomu, abyste je mohli snadno sledovat a abyste kdykoliv našli výsledky předchozích ročníků.

V současné době hostíme dvě soutěže:
:arrow? Soutěž o nejlepší postavu se pořádá koncem roku a je určena všem hráčům, kteří chtějí s ostatními změřit své postavy.
:arrow? RPG Kuchyně se pořádá někdy v prvním čtvrtletí a je určena designérům, kteří utkávají ve zběsilém závodě, při němž musejí během pouhých 14 dní vymyslet hratelnou RPG hru podle zadaných podmínek.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11414
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítejte na RPG.sk / RPG Fóru

Příspěvek od Markus » 14. 12. 2008, 20:21

Diskuzní server
Druhou částí stránek je diskuzní fórum věnované stolním RPG hrám. Poněkud nezvykle není Fórum zaměřené na nějakou konkrétní hru, nýbrž na všechna RPG obecně, bez rozdílu systému a světa. Najdete zde jak diskuze věnované konkrétním hrám (např. "Vaše názory na Fate RPG"), tak diskuze obecného rázu (např. "vaše příprava na hru").

Diskuze na RPG Fóru probíhají v tématických klubech - říkáme jim "témata". Témata jsou vždy úzce vymezená, čímž se internetové fórum liší od jiných diskuzních serverů. Zatímco na jiných serverech by diskuze probíhala v jednom velikém klubu (např. "Dračí doupě a vše okolo"), zde máme několik malých, oddělených témat (např. "Přidělování zkušeností v DrD", "Jaké je vaše oblíbené povolání v DrD?"). Je běžné, že témata se vyčerpají a přestane se v nich diskutovat, stejně jako je běžné, že denně vzniká několik témat nových.

Na RPG Fóru může kdokoliv založit nové téma - stačí vám k tomu jediné kliknutí na příslušnou ikonu. Téma nějak pojmenujte, napište úvodní příspěvek a je to. Takové téma se považuje za "vaše" - vy jste jeho správcem a můžete v něm vést diskuzi podle sebe. Vyptávejte se na to, co vás zajímá, směřujte diskuzi a nebojte se napomenout ostatní, pokud se ve vaší diskuzi odchýlí od tématu.

Abyste se mohli účastnit diskuzí, musíte se nejprve zaregistrovat. Registrace trvá jen několik minut a odkaz na ní naleznete v horní části obrazovky. Update: Kvůli diskutování není potřeba se registrovat, můžete tedy diskutovat i "anonymně", registrace však přináší výhody jako upozorňování na nové příspěvky apod. Pokud vám nefunguje registrace přes fórum, zaregistrujte se přes portál a systém vám automaticky vytvoří účet i na fóru.

Orientace
Fórum má 5 hlavních diskuzních sekcí:
 • :arrow? Hry, systémy, světy je sekce pro fanoušky konkrétních her, světů a jiných herních produktů. Naleznete zde diskuzi snad ke každé hře, která vás napadne, a právě tady si můžete s dalšími nadšenci popovídat o vaší oblíbené hře.
 • :arrow? O hraní obecně je sekce přesně opačná, naleznete v ní diskuze, které se netýkají žádné konkrétní hry, ale díky tomu přitahují širší skupinu návštěvníků. Potkávají se v ní hráči všemožných her a diskutují o společných nápadech - mluví se například o "zápletkách do fantasy her", nikoliv "zápletkách pro DrD" nebo "zápletkách pro Stín meče" (byť v obou hrách byste mohli nápady určitě využít).
 • :arrow? RPG tvorba a design je sekce pro ty z vás, kteří se zajímají vlastní tvorbou, rádi vymýšlejí nová pravidla, systémy, světy, nebo rovnou celé hry. V první řadě tu naleznete diskuze o designu, kde návštěvníci detailně rozebírají, jak RPG hry fungují, co jsou dobrá pravidla, co špatná, atd... Zároveň pak jsou tu témata, kde tyto poznatky aplikujeme při tvorbě vlastních her nebo třeba překladů. Pokud plánujete vlastní projekt, založte si zde vlastní téma a raďte se s ostatními
 • :arrow? Vaše hry - příprava, rady, zápisy jsou taková "bonusová" sekce, kde se řešíme zážitky z našeho hraní. Často zde naleznete zápisy z her. Zároveň sem však chodí hráči, aby popsali nějaké problémy při hře a požádali o pomoc s jejich řešením, nebo aby poprosili ostatní, aby jim pomohli s přípravou dobrodružství.
 • :arrow? Sekce Akce, seznamka a družinové sekce mluví sama za sebe. Pozvěte ostatní návštěvníky Fóra na nějakou akci, nebo se s nimi domluvte, že společně někam vyrazíte. Vyvěšte si inzerát, že sháníte spoluhráče, a až je budete mít, založte si tu družinovou diskuzi, kde se budete domlouvat na hrách.
Mimo tuto hlavní pětici tu naleznete i spoustu vedlejších sekcí věnovaných různým tématům. Ty však určitě objevíte sami :wink:


Naše tvorba
RPG Fórum se pyšní dlouhou tradicí vlastní tvorby - vznikají zde překlady zahraničních RPG her, pracujeme na nových hrách či herních světech, někteří vedou vlastní webové články či připravují časopis. Fórum je totiž výborným způsobem, jak organizovat práci na kolektivních projektech a jak komunikovat se čtenáři. Důležitou částí RPG Fóra jsou tedy diskuze, kde se tvůrci různých materiálů (her, světů, překladů...) ptají na názory ostatních, žádají je o rady a prezentují svá díla.
 • :arrow? Tvůrčí diskuze se nacházejí především v sekci RPG tvorba a design a jejích podekcích
 • :arrow? Ke stažení je bok Fóra, kam vystavujeme dokončené projekty. Rozhodně jej nepřehlédnětě, naleznete zde například desítky překladů zahraničních her.
 • :arrow? Časopis Drakkar je otevřeným projektem, který vzešel z řad návštěvníků Fóra. Společně vytváříme internetový časopis, který vychází každé dva měsíce... a to pravidelně ve vysoké kvalitě již několik let
Ačkoliv vám tak mohou připadat, tvůrčí diskuze nejsou soukromé. Ba naopak - tvůrci se většinou snaží komunikovat s ostatními a ptát se na názory návštěvníků fóra. Nebojte se tedy přispět svou radou a nápadem nebo se dokonce k nějakému projektu přidat. Budeme jen rádi.

V neposlední řadě nabízí RPG Fórum prostor i vám. Pokud něco tvoříte, připravujete překlad, vymýšlíte novou hru či svět, máte webové stránky o RPG hrách... můžete si v RPG tvorbě a designu založit vlastní diskuzní téma, ve kterém budete prezentovat své výtvory a ptát se na názory ostatních. Nemusíte nikoho žádat o svolení, prostě si založte téma a je to. Práce s reflexí ostatních je zcela něco jiného než práce v soukromí, a my vám doporučujeme ji vyzkoušet.


Družinové sekce
RPG Fórum vám nabízí i možnost založit si tu soukromou diskuzi pro účely vaší herní skupiny, ve které se s přáteli můžete domlouvat na plánovaných hrách, přípravě dobrodružství, řešit zásadní otázky typu "u koho se příště sejdeme" a "kdo přinese jídlo" a další důležité existenční problémy, jimž každá herní družina nevyhnutelně čelí.

Akce, seznamka a družinové sekce jsou prostorem pro vás. Kdykoliv si v ní můžete založit soukromou diskuzi pro vaši družinu. Jak napovídá název sekce, pokud ještě herní družinu nemáte, nic vám nebrání začít se po ní shánět :wink:

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11414
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítejte na RPG.sk / RPG Fóru

Příspěvek od Markus » 13. 10. 2015, 20:38

Technické záležitosti

Hlavním správcem a administrátorem stránek je Jiří "Markus" Petrů. O každodenní chod stránek se pak stará několik pomocných administrátorů a především skupina tzv. moderátorů, kteří mažou spam, upravují některé problémy (chybějící či nefunkční odkazy, kategorizace článků, apod.), starají se o přehlednost fóra a slouží jako technická podpora, na kterou se můžete obracet.

Kdybyste měli nějaké dotazy nebo jste potřebovali s něčím pomoci, napište soukromou zprávu někomu z administrátorů či moderátorů. Zde najdete jejich kompletní seznam (zajímají vás hlavně ti zelení). Vespod hlavní stránky RPG Fóra pak najdete seznam uživatelů, kteří jsou zrovna přihlášení. Většinou mezi nimi potkáte alespoň jednoho administrátora či moderátora.
 • :!: Používejte tlačítko vykřičníku :!: U každého příspěvku vpravo nahoře naleznete tlačítko vykřičníku, které slouží k přivolání moderátora. Oproti očekáváním neslouží nutně jen k upozorňování na příspěvky porušující pravidla fóra - totéž tlačítko použijte, pokud například potřebujete přejmenovat téma, přesunout ho do jiné sekce, rozdělit diskuzi na dvě, atd. Naši moderátoři nečtou všechny diskuze a tlačítko vykřičníku je nejsnazší způsob, jak zaručit, že si vás všimnou.
Přestože existují administrátoři a moderátoři, snažíme se většinu záležitostí ohledně chodu fóra řešit ve veřejných diskuzích. V sekci "Organizační diskuze" tak naleznete témata, v nichž se diskutuje o připravovaných změnách, technických problémech, žádostech o vylepšení enginu, atakdále. Pokud vás takové věci zajímají, uvítáme váš názor. Pokud ne, můžete veškerá organizační témata směle ignorovat.

Odpovědět

Zpět na „Vítejte na RPG Fóru!“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti