Jaký systém máte nejraději?

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše:Tak já se hlásím jako další dračákista.

ne proto, že bych si myslel, že ten systém je tak skvělý, ale protože jsem se ho první naučil a zvyk je železná košile.
A navíc věřím stále méně na to, že je systém až tak důležitý.
Pro zkušené hráče systém tak důležitý není, stejně je upraven k jejicho obrazu. 8)
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Taky jsem si zahlasoval... stále kopu za d20
Asi už je to stáří a lenost, učit se nový systém :)) - kor když ten velmi dobře poznaný nám bohatě stačí a vyhovuje
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Vývoj po mesiaci a pár dňoch:
(zoradené podľa percent a v prípade rovnosti podľa abecedy..)

Dračí doupě / Dračí doupě+ 25% [ 12 ]
DnD a d20 18% [ 9 ]
Málopravidlové "příběhové" hry (Window, Fudge, FATE, Wushu, aj.) 14% [ 7 ]
World of Darkness (Storyteller system) 14% [ 7 ]
ADnD druhé edice 8% [ 4 ]
Nová vlna takticko-realistických her (Burning Wheel/Empires, Riddle of Steel, aj.) 6% [ 3 ]
Alternativní herní styly (Sorcerer, MLwM, Little Fears, aj.) 4% [ 2 ]
GURPS 4% [ 2 ]
Některý "domácí" systém 2% [ 1 ]
Shadowrun 2% [ 1 ]
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od smrq »

world of darknes. dnes již jen nový, ale starý mi poskytl taky mnoho hodin (let) kvalitní zábavy.

system je imo pomerne jednoduchy (mnoho her se da odehrat bez toho, aby bylo treba sahnout po kostkach) a mimoto mam rad ponurou atmosferou nacapne horrory...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Díky Joeyetimu za shrnutí! Už uplynula celkem dlouhá doba, takže jsem si dovolil anketu uzavřít. Její výsledky vidíte v záhlaví tématu.

Porovnejte s předchozí anketou. Dopadlo nám to tentokrát celkem zajímavě, je vidět, že i nza tak krátkou dobu, jako je půl roku, se mohou značně změnit preference.

Když jsem tak pročítal starou anketu, zaujaly mě vyřečené prognózy:
Sirien 13. 4. 2006 píše:To není třeba anketovat, posun bude samozřejmě k skill systémům, protože kvalita vítězí $::lol: $::lol: $::lol:
Qualdezar 13. 4. 2006 píše:Pokud ovšem nebude přesun k narativismu
Markus 13. 4. 2006 píše:Předvídám přesun k narativním systémům, jež nedají se označit za level/skill-based.
Alnag 13. 4. 2006 píše:Předpovídám posun k Dračímu doupěti... mohutný... ani nevím proč. $P
Tak se mi zdá, že jsme to kromě Siriena víceméně trefili :wink: .

Tak co? Máte nějaké komentáře? Nebo prognózy do budoucna?
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Áno, áno......

Draci přicházejí......... :-)=
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Já mám prognózu, že přibývá hráčů na forum chodících:-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Markus: Sirien se, pokud se Sirien pamatuje, nepokoušel vytvořit vizi jak to bude, ale Sirien se tehdy přátelsky navážel do Dalcora. ;)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ach zó 8)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Vitus »

Myslím si, že aktuálně anketa docela rozumně odpovídá stávajícímu "rozložení sil", kde dračákisti s pluskaři jsou na tom prakticky stejně jako (ej)dýendýčkaři a dvacítkáři - protože (jak jsem upozornil na začátku) je DrD+ natolik odlišné od DrD(old), že dávat je spolu bylo nefér vůči příznivcům DnD/d20 a ADnD, kteří byli odděleni (dle mého názoru je rozdíl mezi DrD(old) a DrD+ mnohem větší než mezi ADnD a DnD/d20).

Zajímavá je třetí a čtvrtá skupina jež jsou si v něčem podobné a v něčem diametrálně odlišné -> tady si myslím, že je vidět trend u vyzrávajících hráčů opouštět "staré dobré jistoty průměru" (jak by se obě nejsilnější skupiny drakobijců dali nazvat) ke "svému", tedy rozuměj "mně na kůži šitému", či "mému individualismu odpovídajícímu" systému.

Naopak je překvapující malá prefernce u GURPS a Shadowrun, o kterých jsme si myslel, že se těší větší oblibě - jediným vysvětlením by tedy bylo, že mezitímco dračákisti se sem naučili chodit, tak běžce a dženeriky sem nikdo zatím nenatáhnul.

Osobně si nemyslím, že by se dal předpokládat výrazný odklon od skill / level based systémů (pokud se neobjeví nějaká abnormálně skvělá pecka), protože skill / level based je nejschůdnější pro většinu průměrných hráčů (rozuměj konzumentů - tedy nikoliv těch, kdo za RPG hledá víc a snaží se jej posunout někam výše, berte prosím označení konzument jako fakt, nikoliv jako urážku). Problémem dle mého názoru není ani tak to, že by se konzumenti nebyli schopni nějakého posunu od skill / level based chopit a vnořit se do něj, ale problém je čistě na praktické úrovni, neboť skill / level se velmi dobře popisuje do knížek, kdežto například narativní pojetí hry vyžaduje mnohem větší hloubku a šíři vysvětlování a následně i chápání, a (ruku na srdce) většina z nás je dost upachtěná denními povinostmi a tak na četní nějakých esejí o jiném pojetí hry pak nemá náladu ani kapacity...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

S posledními větami nemůžu než souhlasit.

K tomu oddělení DnD a neoddělení DrD. Je to dáno několika věcmi. Jednak mám podezření, že - narozdíl od ADnD 2. edice - tu je minimum hráčů stařičkého DrD, takže mi přišlo zbytečné dávat tomu samostatnou položku. Kord když maximum je 10 položek.

Některé položky ale byly nešťastně vymezené (sorry, Sosi), příště si na to dám větší pozor.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Markus píše:Některé položky ale byly nešťastně vymezené (sorry, Sosi), příště si na to dám větší pozor.
Stejne bych rekl ze BW a BE neni simulacionismus. Ale na tom nezalezi. Co je mi po jmene? Co ruzi zvou i zvano jinak vonelo by stejne.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Markus:

Vlastně je výsledek této ankety odpověď na tvoji filipiku v anotacích, i Alnagovu v tématu Proč nemám rád dračí doupě.
V tomhle se vzácně shodujete.
Hodně lidí má jiný názor, než vy dva.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Jenže pak by musel Markus dělit i D20 a DnD. A rovnou markusi příště tady musí být i DnD 1. edice, a Cahinmail. A jak to že nedělíš oWODy a nWODy...¨

Bože :roll:

Aby jste se páni Dračíkisti zase nezbláznili :roll:
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Aby jste se páni Dračíkisti zase nezbláznili
Tak tohle jsem nějak nepochopil, snažil jsem se to najít, někdo tady nadával na to, že DrD a DrD+ bylo v jedné skupině? to je dobře, alespoň nemuselo dělit své body :-)=
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Zamčeno

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů