RPG Fórum slaví 20 let!

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Markus »

RPG Fórum slaví 20 let!

Jaká to zvláštní věta. Nikdy bych nečekal, že to řeknu. Ale je to tak: RPG Fórum slaví 20 let!

Není moc webových stránek, které bych navštěvoval 20 let. Ono vlastně není moc webových stránek, které existují a stále žijí už 20 let! Ale – navzdory vší pravděpodobnosti – RPG Fórum je jednou z nich.

Wow.
/
Tyhle stránky vznikly v létě roku 2001 spojením dvou předchozích stránek věnovaných RPG hrám, Markusovy ADaD stránky a Bammal's AD&D Page. Byly to dva ničím nevynikající weby, jedny z mnoha – internet na přelomu tisíciletí byl takových osobních webů plný, a kdo tehdy neměl vlastní stránku, jako by nežil. Kdo měl tehdy prsty, psal HTML! Ovšem spojením obou mělo vzniknout něco většího a trvalejšího. Tehdy jsme tomu říkali CzechD&D a byl to portál věnovaný – překvapení! –jisté hře hře jménem Dungeons & Dragons. (Což tehdy znamenalo hlavně AD&D 2e, byť někteří už povídali cosi o jakési drze nastupující třetí edici).

Jaksi mimochodem bylo k stránkám o D&D připojené i diskuzní fórum. Tohle fórum. A zatímco stránky CzechD&D dávno zanikly, Fórum – kdo by to byl řekl – žije dodnes.

Historii a vývoj RPG Fóra v jeho první, dynamické dekádě, jsem popsal tady při oslavě našich desátých narozenin (před deseti lety!). Přečtěte si to, jestli vás zajímá naše cesta od CzechD&D přes rpgforum.jinak.cz až po dnešní RPG Fórum. Cestou jsme ještě pohltili slovenské RPG Fórum. Ano, i taková věc kdysi existovala!

Za chvíli budu pokračovat psaním druhé desetiletky naší kroniky, ale ještě než se k tomu dostanu, dovolte jednu odbočku…

O komunitě

RPG Fórum se dožilo dvaceti let především díky jeho úžasné, aktivní, inspirativní a především věrné komunitě. Díky vám. Přestože já se honosím titulem vrchního krutovládce a dokážu být výrazný, někdy až synonymní s Fórem, kdyby to bylo jenom na mně, Fórum už by dávno zaniklo.

Od samotných počátků tohohle webu jsme nebyli one-man ani two-men show. Na tvorbě portálu i fóra se během těch dvaceti let podílela strašná spousta tvůrců, webmasterů, designérů, moderátorů, komunitních organizátorů, inspirátorů, motivátorů… prostě nadšenců. Rád bych tímhle poděkoval všem, kteří se na správě tohohle portálu kdy podíleli. Jejich seznam by byl dlouhý a plný jmen, která si většina z vás asi ani nevybaví (Bammal, Pjotr, Drizzt, Vlasák…), jmen, která si někteří možná vybaví (alef0, Almad, Conlai…), jmen, která nejspíš vídáte, ale nevíte, jaká byla jejich role (Fritzs, crowen…), až po ta, která si vybavíte určitě, ale stejně nevíte, jaká byla jejich role (Sosáček! Sirien!). Některé z nich dodnes najdete v našem týmu – a při té příležitosti si všimnete, že ten tým má nějak podezřele moc lidí.

Není v mých silách vyjmenovat všechny a poděkovat každému zvlášť. Myšlenka je jiná: RPG Fórum je kolektivní dílo, předávané z jednoho na druhého. Správci i běžní návštěvníci a přispěvatelé přicházejí a odcházejí, ale Fórum jako celek pokračuje, jedni ho předávají, další přijímají a nesou dál. Mizejí a zase se vracejí. Drobnou prací každého z nás – někdo obstarává technické věci, jiný horlivě diskutuje, další posílá své výtvory a komentuje výtvory jiných – se celá ta koule valí nezastavitelně dál, den za dnem, rok za rokem, desetiletí za desetiletím.

Někdo odejde v půlce rozhovoru, na Fóru se léta neukáže, v mezičase vychová děti (existujeme tak dlouho, že už by to šlo!), pak se vrátí a zase pokračuje.

Já sám jsem tu z těch dvaceti let asi osm let vůbec nebyl, pak jsem se vrátil a hned naskočil zpátky. Třeba i někteří zmínění, jejichž jména teď nepoznáváte, se zase vrátí a naskočí zpátky. A zařadí se mezi spoustu nových, kteří nastoupili pět, deset, patnáct, dvacet let po zahájení jízdy.

The show must go on!

Kronika pokračuje: 2011+

V kronice psané před deseti lety jsme skončili ve chvíli, kdy fórum vypadalo takhle:

Obrázek

A naše hlavní stránka (portál) vypadala takhle:

Obrázek

Archivované verze z tohohle období najdete tady:

:arrow? Hlavní stránka v roce 2016
:arrow? Fórum v roce 2016

Tuhle podobu jak fóra i hlavního portálu si většina z vás bude pravděpodobně pamatovat. Ono se toho totiž za posledních deset let zas tolik nestalo. :) Zatímco první dekáda naší existence byla dynamická, místy až bouřlivá, v druhé desetiletce jsme spíš bez výraznějších výkyvů pokračovali ve vyjetých kolejích.

Což není špatně! Koleje nebyly vyjeté pro nic za nic – ale protože se osvědčily. Mezi zdejšími počiny stojícími za zmínku vyniká především časopis Drakkar, založený už v roce 2007 a od té doby srdnatě bojující proti entropii! Tenhle dvouměsíčník připravovaný komunitou RPG Fóra i vnějšími přispěvateli právě chystá své 82. číslo (!!!) a za dobu své existence přinesl hráčské komunitě neskutečné kvantum článků i všelijakých herních materiálů. A přestože – jak známe z příkladu samotného fóra – může mít své výkyvy, kdy se období bouřlivější střídají s obdobími klidnějšími, jeho stabilita a dlouhověkost je obdivuhodná. 14 let a 82 čísel!

Bohužel, já jsem tu z posledních 10 let asi tak 7 nebyl, takže je pro mě těžké mluvit o tom, jak se to tu za tu dobu vyvíjelo. Kvůli tomu bude tahle desetiletka kroniky dost děravá. Pokud by se našel někdo, kdo byl celou dobu u toho (Ecthelioni? Bubáku?) a chtěl by napsat víc, rozepište se prosím do komentářů.

Vybavuju si, jak jsem v jednu chvíli seděl v hospodě s Bubákem a Ectheliony a říkal jsem jim: „Já už se na Fórum asi nikdy nevrátím. Dělejte si s ním, co chcete.“

Jenomže, jak už jsme si řekli: lidi přicházejí, lidi odcházejí… a pak se zase nečekaně vracejí.

Ale když jsem jim tehdy říkal, „dělejte si, co chcete,“ netušil jsem, že ono „co chcete“ bude mít růžovou barvu…

2017: Upgrade a redesign RPG Fóra

Červeno-šedivá verze Fóra, kterou vidíte na screenshotu nahoře, touhle dobou existovala už bezmála deset let a začínala trochu skřípat. Problémy byly především technického rázu, cosi s verzí PHP, pomalou databází a <vložte další technobabble>. Každopádně běh se zadrhával, fórum se dlouho načítalo a začínalo na něm být znát, že je letité. Nápravy se tehdy grassrootově ujala skupina dobrovolníků. O design se postarali tuším Ecthelioni a Onge, o technickou stránku věci alef0, Sosáček a Onge. (Opravte mě prosím, jestli se pletu.) Nejenže se jim podařilo přenést stařičký engine na svižné a technologicky soudobé řešení (což je věc neviditelná, ale o to důležitější), ale především jsme se dočkali jedné viditelnější změny!

RPG Fórum zrůžovělo…
fórum v roce 2021.png
(aktuální stav)


...což někteří dodnes jen těžko nesou.
:arrow? Doporučuju přečíst si tohle oznámení a prvotní reakce na nový design.
ShadoWWW píše: 17. 3. 2017, 16:07 Růžová? Jako fakt?
Fafrin píše: 19. 3. 2017, 13:50 Proč růžová? Kdo vybral tenhle styl?
Vyloženě mě odpuzuje od užíváni :(
Pieta píše: 17. 3. 2017, 23:24 Já teda nevím. Představoval jsem si to růžovější. )-:
Čímž prosím pěkně ani v nejmenším nenaznačuju, že si nad tímhle díky své nepřítomnosti můžu umýt ruce. Naopak, celkem živě si pamatuju, jak mi Echtelioni posílali screenshot nového designu a já jsem jim ho pochválil. :D

A od té doby jsme nejenom růžoví, ale taky použitelní na mobilech.

2008–2020: Druhý portál RPGfórum/RPG.sk

Od roku 2008 fungoval při RPG Fóru na jeho hlavní stránce novinkový portál, kde mohl kdokoli zveřejňovat zprávy o novém dění na RPG scéně – odkazy na svou tvorbu, upozornění na nadcházející akce, nové články. Když jsme portál v roce 2008 spouštěli, byl to v zásadě experiment s komunitní tvorbou. Věděl jsem tehdy, že nedokážeme mít žádnou redakci, která by novinky cíleně sledovala a informovala o nich, a tak jsme udělali portál, kam mohl přispívat každý – s vírou, že to bude fungovat komunitně, samospádem. Portál nějakou dobu fungoval celkem obstojně, ale postupně se zadrhával, až víceméně odumřel a novinky se na něm objevovaly jen sporadicky.

Smetl ho běh dějin.

V roce 2008 se představa komunitního novinkového projektu, kde bude kdokoli moct zveřejňovat novinky, jevila celkem rozumná. Vždyť to byla doba de facto před sociálními sítěmi! Jenomže v roce 2008 začal kromě našeho portálu existovat i Facebook. A rychle se ukázalo, že na sdílení novinek jsou sociální sítě nebo skupiny na Facebooku přece jenom šikovnější. Rigidní webový novinkový portál nikdo nepotřeboval. A tak nám postupně zapadal prachem.

Takhle portál vypadal v roce 2018. Spousta zastaralého obsahu (pár let staré číslo Drakkaru na výrazném místě, prázdný kalendář…) a sporadické novinky:

portál v roce 2018.png
  • Můžete si proklikat archivované verze na WebArchive (stejný odkaz jako nahoře).
  • Anebo – a tohle je tajemství, o kterém říkám až teď vám – u nás na serveru pořád běží kompletní starý portál! :D Dostanete se na něj tak, že zadáteadresu rpgforum.cz a potom /_stary-portal . Píšu to schválně takhle, protože nechci, aby ho přes odkaz našly a zaindexovaly vyhledávače. Tak prosím ani vy nikde nepoužívejte přímé odkazy.
    Mezi běžnými novinkami si můžete všimnout dvou zajímavostí:
  • Databáze článků: Tohle byl pokus o vytvoření katalogu všech článků o RPG na česko-slovenském internetu. Idea byla taková, že lidi budou publikovat články na jiných webech, zatímco tady vznikne jakýsi rozcestník/katalog, který na ně bude odkazovat a především je bude propojovat systémem štítků a tématických tagů, takže si snadno budete moct najít např. veškeré články o „Forgotten Realms“ nebo „tvorbě dobrodružství“ nebo „atmosféře“. Krásná idea, dodnes se mi líbí, ale je asi totálně nerealizovatelná.
  • Anotace RPG her: Tohle ale poznáváte určitě. Snaha vytvořit stručné popisy nejdůležitějších RPG her a umožnit uživatelům je hodnotit. Nikdy se nerozjela tak, jak jsem doufal, ale o víc než deset let později se mělo z tohohle zárodku vylíhnout něco jiného.
V roce 2020 byla naše hlavní stránka žalostně neaktuální. A co hůř, někdy na přelomu roku se kdesi stalo cosi technického a nahoře se začaly zobrazovat výrazné červené chybové hlášky:

portál v roce 2020.png

Léta neaktualizovaná stará hlavní stránka s rudými chybovými hláškami nedělala Fóru dobrou vizitku, i kdyby samotné Fórum bylo sebeživější. Bylo potřeba něco udělat. Minimálně opravit tu chybovou hlášku. Jenže kdybych se v tom měl začít vrtat, chtělo by to rovnou aktualizovat engine… a udělat něco s tím zastaralým designem… a zrušit ten prázdný kalendář… a vyhodit to upozornění na roky staré číslo Drakkaru… a… a… prostě tolik práce, že by se to muselo překopat celé.

Staniž se.

2020+: Databáze RPG

portál v roce 2021.png

Databáze RPG je pokračovatelem předchozího projektu anotací. Všechno kromě anotací – novinky, články, všechno – bylo nemilosrdně vyhozeno a zůstala jedna jediná věc: anotace. Zato výrazně rozšířené. Zatímco tehdy bylo možné zadávat a hodnotit jen celé hry, teď jsou v databázi i jednotlivé příručky, světy, dobrodružství, časopisy, překlady… Přibyl taky velice podrobný systém klasifikace a filtrování podle žánrů, mechanik, autorů, vydavatelství a spousty jiných věcí. Uživatelé můžou všechno hodnotit a novinkou je taky žebříček, který pomocí váženého průměru vyhodnocuje oblibu různých her a produktů.

:arrow? Příspěvek oznamující vznik Databáze RPG.

Vytvářet databázi celého světa RPG je šílený monstrprojekt. Nikdy ho nemůžeme dokončit. Co ale můžeme, je podchytit celou domácí scénu. V tuhle chvíli obsahuje databáze snad všechno, co kdy na poli RPG vyšlo česky nebo slovensky papírově a taky všechny dokončené digitální překlady. Chybí časopisy. Velká část domácí digitální tvorby už v databázi je, byť tady ještě máme mezery. (Víte o něčem, co chybí? Přidejte to!) A stále se rozrůstá i evidence zahraničních produktů a přinejmenším ty nejvýznamnější hry a produkty máme podchycené.

Nechť mluví čísla:
  • Původní projekt anotací nasbíral za 12 let existence (2008–2020) celkem 138 anotací a 504 hodnocení.
  • Databáze RPG obsahuje po zhruba roce provozu v nové podobě celkem 865 anotací a 1364 hodnocení. (V číslech se navíc neodráží skutečnost, že anotace teď nesou výrazně víc informací.)
Ujde to. Ale pořád je to málo. Hodnoťte! :)

Budoucnost RPG Fóra?

K čemu je to dobré? Proč se – pardon my French – srát s něčím, co je z podstaty nedokončitelné? Ani nevím. „Aby po nás něco zůstalo?“

Jak Fórum stárne a my s ním, začínám si uvědomovat, že jeho hodnota je stále víc a víc archivní. Formát rigidního internetového fóra je, přiznejme si to, zastaralý (nebo nadčasový?). Diskuze dnes probíhají na sociálních sítích (ale i ty zastarávají!), v uzavřených skupinách, na Discord serverech. RPG Fórum vznikalo v době předpotopního internetu, kdy nic z tohohle neexistovalo. Je to dinosaur nevěřícně hledící na budoucnost odehrávající se kolem něj. Ale možná že v tom je jeho síla?

Diskuze na Facebooku, na Twitteru, na Discordu jsou efemérní. Proběhnou a zmizí. Příspěvky ubíhají kadencí chatu. Nikdy už se k nim nikdo nevrátí. Nikdo zvenčí je nikdy nenajde. Fórum je možná rigidní a staromódní, diskuze těžkopádné a rozvláčné… ale taky dlouhověké. Zaindexované, dohledatelné, díky minimu chatového spamu informativní i po letech. Není právě v tom hodnota Fóra?

Mnozí z nás toho o RPGčkách hodně vědí a mají co říct. Je to pro nás náš dlouholetý, někdy i hlavní koníček. RPG fórum – jak diskuze, tak databáze – je pro nás příležitost, jak se o tenhle koníček dělit s ostatními, jak si vyměnit zážitky a zkušenosti, jak nejenom předat nějakou informaci, ale taky ji tady „archivovat“ – všem na očích – i do budoucna, až tady třeba nebudete a budete si dávat svou vlastní sedmiroční pauzu, než se sem opět vrátíte, abyste vymetli pavouky a podívali se, kdo ještě zůstal.

Dělejte to. Sdílejte informace. Archivujte. Lidi to čtou. A budou to číst ještě léta.

A kdo ví? Možná opravdu jednou nadejte okamžik, kdy poslední zhasne?

Anebo se tu opět shledáme za dalších 10 let a kronika bude pokračovat?

O setkávání

S rozporuplným pocitem si uvědomuju, že RPG Fórum – zakládané, když mi bylo 15 let –, existuje víc než polovinu mého života a tak nějak – zákeřně, nevyžádaně, svinsky – se stalo jeho důležitou součástí. Tak mi dovolte, když už máme ty narozeniny, trochu nostalgie. Je tady pár lidí uvedených mezi našimi prvními uživateli, kteří se i po 20 letech vracejí. Z té první stránky největších kmetů se tu dodnes pohybují (podle data posledního přihlášení):
  • Pjotr, jeden z našich prvních webmasterů a techniků. Člověk, který mě naléval Fernetem, když mi bylo patnáct let, kdesi na internetu jsem si našel partu lidí, které jsem v životě neviděl, a odjel s nimi na chatu někde u Sázavy (? nevím, byl to pro mě jiný svět) hrát poprvé v životě naživo AD&D. Pjotře, nelurkuj pořád a přijď pozdravit. ;)
  • johnjarik, o němž jsem ani netušil, že je takový pamětník! V současné době milec Zapovězených zemí či Lone Wolfa a provozovatel youtubového kanálu o RPG. Taky tě ta RPGčka ne a ne pustit?
  • efram, známý spíš ze sesterského webu, v těchto končinách spíš neznámý, ale v poslední době se opět vyskytující. Překvapuje mně, koho všeho mezi těmi prvními vlaštovkami vidím!
  • Jerson. Kde je RPG, tam je Jerson. Since 2003.
  • Eleshar_Vermillion, v současné době vyhnanec v neherních koutech tohoto fóra, ale já si ho ještě pamatuju, když dělal korektury českému překladu bestiáře pro AD&D 2e! Věděli jste to o něm?
  • a samozřejmě RPG Fórum, mysteriózní uživatel, který ne a ne zmizet.
Nejen vám, ale i těm služebně mladším – a možná především jim, protože štafetu přece někdo musí nést dál – díky za to, že se sem vracíte. Vám novým patří můj obdiv za to, že jste se odhodlali se k téhle šílené, stále rostoucí, už dvacet let se valící sněhové kouli taky nabalit. Vím, že začátek musí být odstrašující – tolik neproniknutelné historie! –, a o to větší dík za to, že jste tady.

Vždyť RPG Fórum je taky o setkávání. Možná i v tom je jeho budoucnost? Možná že to je odpověď na otázku, jak nezastarat? V uplynulé covidové zimě jsme spolu mnozí začali hrát online. Zdejší Sirotčinec vznikl z náhlého pnutí mysli, ale nakonec nás propojil při 14 odehraných hrách (a ještě více sezeních!). V sekci Vaše hraní probíhají společné Play-by-Post hry, v Akcích si domlouváme osobní setkání a zakládáme družiny. RPG Fórum nejen informuje, ale i spojuje.

Což mi připomíná…

O víkendu 17. až 19. září se koná tradiční, už asi šestadvacátá (?) Slezina RPG Fóra. Přijeďte! A popřejte RPG Fóru ke kulatinám naživo.

Tak zase za 10 let!
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
HeadShot
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od ShadoWWW »

Gratuluji RPG Fóru k dvacátému výročí!

Jen to tvrzení, že Drakkar překonal dobu vydávání Dechu draka není tak úplně pravda. Dech draka vycházel (už) od roku 1993 až do roku 2010 (poslední roky v rámci Ikarie), tj. 18 let. Drakkar vychází od roku 2007 – překoná ho tedy až v roce 2025.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Markus »

Selhávám v základní matematice. :roll: Dík, umazal jsem to.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Jerson »

ShadoWWW píše: 19. 8. 2021, 00:11 Dech draka vycházel (už) od roku 1993 až do roku 2010 (poslední roky v rámci Ikarie), tj. 18 let.
V rámci Pevnosti, ne?

Každopádně dvacet let na jednom fóru je dost. Mimochodem, jak se vynořovaly různé další komunikační portály a přístupy, tak to s RPG F vypadalo stále nahnutěji, ale protože Discord se na nějaké sofistikovanější diskuse o RPG nehodí, FB už vůbec ne, na Youtube pořady lze reagovat jen v omezené míře a reakce na živé streamy neumožňuje delší rozebírání, tak si myslím, že tohle fóru ještě deset, možná i dvacet let vydrží. Navíc i Youtubeři se o něm zmiňují, hlavně tedy díky databázi českých RPG.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Ecthelion »

Všechno nejlepší, RPG Fórum! :clap: :dance:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Pepa »

Přesně tak! Všechno nejlepší do další dekády! :clap: :dance:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od York »

Ty jo, zase se mi zastesklo po původním grafickym designu. Snad růžovej věk někdy skončí... :think:

Markus píše: 19. 8. 2021, 00:01Ale když jsem jim tehdy říkal, „dělejte si, co chcete,“ netušil jsem, že ono „co chcete“ bude mít růžovou barvu…
Pobavilo ;-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Vitus »

Všechno nejlepší, RPG Forum ! :clap: :clap:
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Faskal »

Předávám srdečné gratulace ze sekce Rozličného.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Vandalicus »

Dvacet let je mazec. Jsem tady registrovany oficialne od roku 2006, ale lurkoval jsem nekdy od roku 2004, kdy jsem se sem proklikal ze Sigilu a BG2 fora. Nostalgie. Nikdy jsem sem moc nepsal, nejsem uplne na internetove diskuze, ale i tak jsem rad, ze tohle forum existuje. I v casech, kdy jsem aktivne nehral, jsem se sem cas od casu vracel, a diky tomu nikdy uplne neztratil se svetem RPG spojeni.

Takze gratulace forum, a vzhuru na tricitku :)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18506
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Wow, taky už jsem tady přes polovinu života, strašlivé!
Každopádně doufám, že všechny tyhlety Facebooku, Twittery, Discordy a jiné sociální mrdky dlouho přežijeme! Přežili jsme Američany v Afghánistánu, přežijeme i toto!
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Rillae »

WOW, 20 let! Congratz!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Vallun »

Eleshar_Vermillion píše: 19. 8. 2021, 22:12 Wow, taky už jsem tady přes polovinu života, strašlivé!
Každopádně doufám, že všechny tyhlety Facebooku, Twittery, Discordy a jiné sociální mrdky dlouho přežijeme! Přežili jsme Američany v Afghánistánu, přežijeme i toto!
+1
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Raven »

20 let? Tak to kromě gratulace zasluhuje i dort s 20 plyšovými draky
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Fórum slaví 20 let!

Příspěvek od Quentin »

Gratulace :clap: :dance:
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti