Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Spíš pro zábavu a letmou orientaci než jako nějaký pokus o objektivitu máme v databázi Žebříček nejoblíbenějších her a produktů. V tomhle tématu přináším pravidelné aktualizace, takže můžeme sledovat, jak se popularita mění v čase.

Všimněte si, že žebříček má nahoře různé filtry, jimiž můžete zpřesnit vyhledávání (např. jen na dobrodružství). Žebříček používá vážený průměr (tj. zohledňuje i počet hlasů) a zobrazuje jen věci, které už mají aspoň jedno hodnocení. Pro zobrazení všeho, včetně nehodnocených věcí, se budete chtít podívat do celkové Databáze nebo použít vyhledávání.

:arrow? Technická diskuze k databázi (bug reporty, žádosti o funkce, feedback)
:arrow? Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů (týká se obsahu a textu anotací, řazení do žánrů, atd.)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

Myslel jsem odstranit je u her, které mají dostatečný počet hodnocení, takže je u nich jasné, zda mají být nad průměrem nebo pod průměrem.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

To (a) technicky nedokážu. Reálně tam žádné hlasy nikde uložené nejsou. Znám hodnoty skutečných hlasů, jejich počet a prostě jsem změnil rovnici výpočtu celkového "skóre" přidáním několika dalších proměnných. Rovnice je pro všechny hry stejná.

(b) Přijde mi jaksi pofidérní zatěžovat některé hry průměrnými "hlasy" navíc a jiné nezatěžovat. Nezní to tak úplně fér.

(c) Zní to strašně komplikovaně a nechápu, co má být přínosem. Pointa tohohle systému je, aby málo hodnocené hry zůstávaly uprostřed a nelezly nahoru. Nebo jinými slovy obráceně: aby vysoký počet hodnocení fungoval jako bonus. Časem můžu zvýšit počet fiktivních "hlasů", aby se tenhle efekt ještě víc zdůraznil - ale při pohledu na aktuální výsledky mi přijde nastavený dobře.

Čeho má tvůj návrh dosáhnout?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

Přínosem by mělo být to, že na (fiktivním) začátku jsou všechny hry nastavené na střed, a následně se jejich pozice mění na základě toho, kolik lidí a jak moc je považuje za lepší nebo horší než průměr. Počet počátečních fiktivních hlasů určuje velikost skupiny reálných hodnotitelů, která bude mít významnější vliv, a následně "zatížení" tím fiktivním počátkem. Přičemž je na jednu stranu účelné, aby ta počáteční váha byla dost velká, aby jedna družina fanoušků nebo haterů hru neposunula až na jeden či druhý konec žebříčku, ale zároveň aby nezkreslovala nějaké "reálné" hodnocení.

Teď to třeba znamená, že při hodnocení od 20 lidí je pořád pětina hlasů fiktivních, což mi přijde docela dost.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Jersone, možná se jenom nechápeme nebo to vysvětluju blbě. To, co vidíš uvedené jako průměr pod hrou, je skutečný průměr vypočítaný jenom z reálných hlasů.

Když tady mluvím o fiktivních "hlasech", tak je to jenom pro účely řazení v žebříčku. Jde jenom o změnu rovnice, která vypočítává pořadí v tabulce, o nic jiného. Na zobrazované hodnocení pod hrou to nemá žádný vliv.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 5. 11. 2020, 11:05
Aha, tak to je jiná, jestli se zobrazují hlavy jen od skutečných hodnotitelů, tak k tomu nemám výhrady.

Ještě jedna věc - bylo by možné u každého komentátora ukázat malé číslo oznamující, kolik dotyčný hodnotil produktů?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Technicky by to jít mělo, nezkoumal jsem možnosti provedení. Píšu si mezi výhledové plány.

Můžeš si ale už teď kohokoli rozkliknout a hned uvidíš, co a jak hodnotil. Například ty.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

To vím, už jsem se na to díval. Spíše ale když se chci podívat, kolik toho ohodnotilo 20 lidí, kteří dali pět hvězd Dračí hlídce, tak si je musím rozkliknout každého zvlášť.
U čehož mě napadá, že se vlastně nerozlišuje mezi hodnocením systému a modulu. No nic.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 5. 11. 2020, 12:47 U čehož mě napadá, že se vlastně nerozlišuje mezi hodnocením systému a modulu. No nic.
Nechápu. Jak ta hra, tak ta dobrodružství mají samostatné anotace se samostatným hodnocením.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

Myslel jsem něco jiného. Když u nějakého RPG, třeba Dračí hlídky, procházím hodnocení, tak by mě zajímalo, kolik z těch lidí zná i nějaký jiný systém než právě tento, když mu dali pět hvězdiček. Trochu by mi v tom mohlo napovědět, když bych bez rozklikávání viděl, kolik jiných RPG daný člověk hodnotil. Pokud hodnotil jen ten jeden jediný systém pěti hvězdami a žádný jiný, tak mě jeho názor moc nezajímá. Takže jsem myslel, že by se počet udělených hodnocení mohl zobrazovat jako číslo rovnou u jména.

Jenže to má háček, že v seznamu věcí, které dotyčný hodnotil, jsou nejen RPG systémy, ale i moduly. Takže když někdo nakliká pět hvězd Dračí hlídce a deseti jejích modulům, tak by u něj bylo číslo 11, což by sice na první pohled vypadalo, že dotyčný má určitý rozhled, ale přitom by se za tím mohlo skrývat i to, že je to jen nějaký fanboy, který nic jiného nehrál.

Prostě a jednoduše bych měl rád nějaké vodítko, tak na první pohled vidět alespoň přibližně nějaký rozhled hodnotitele, ale nenapadá mě, jak to udělat jednoduše.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Chápu, ale bohužel se tím dostáváme do zóny "příliš komplikované na implementaci ve srovnání s tím, jaký by to mělo přínos".
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Selhan »

Mne to prijde uz docela paranoidni. To zas neni prece zadny pruser, ze je Draci Hlidka popularni. Stejne ti hvezdicky realni nikdy nic nereknou a chce to precist si komentare.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

Dračí hlídku jsem si vzal jen jako příklad systému, který v poslední době hodnotilo nejvíc lidí, kteří nehodnotili vůbec nic jiného, klidně si tam dosaď jakékoliv jiné RPG.

Hvězdičky jsou jedna věc, komentáře druhé, ale když vidím nadpis "Nejlepší RPG" a zároveň bych viděl, že je to jediné hodnocení, tak to budu rovnou ignorovat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Mně naopak Dračí Hlídka přijde jako krásný příklad toho, že ten žebříček funguje tak, jak má. Průměr má dobrý tak na to, aby byla někde hluboko dole, ale počet hlasů ji táhne nahoru. Working as intended.

Do diskuze o kvalitě a spolehlivosti hlasů se pouštět nechci, už jsem to probíral vícekrát. Nerad bychhlasy jakkoli diskriminoval, skrýval, dával někomu menší váhu atd. Prostě hlas je hlas, všechny se počítají stejně, s komentářem i bez, od zkušeného mudrlanta i od nadšeného začátečníka, co nic jiného nehrál. Přebrat si to musí čtenář.

Pořád mám ale dojem, že to funguje dobře a že i to umístění Dračí Hlídky aktuálně na šestém místě dobře odráží její skutečnou popularitu. Z hlediska posuzování oblíbenosti Dračí Hlídky je dost irelevantní, jestli ti lidi hráli/hodnotili i něco jiného. (Naopak by se skolo dalo říct, že hodně populární hry budou mít fandy, co nic jiného neznají, protože jsou tak dobré, že nic jiného nikdy hrát nebudou. :) )

Jinými slovy: věrnost fanoušků DH právě Dračí Hlídce by jí měla spíš přidávat, ne ubírat.

Akorát DnD 5e je podezřele nízko, ale to je tím, že má podezřele málo hlasů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Jerson »

Však právě nechci vůbec zasahovat do váhy hlasů nebo je nějak přepočítávat. Ale třeba csfd ukazuje u filmů napřed hodnocení lidí, které je "více validní", tedy ohodnocení od lidí, kteří viděli a hodnotili nejvíce filmů (a ještě před nimi hodnocení kamarádů, to teď pominu).
Proto taky pořád mluvím o ukazateli počtu hodnocení, nikoliv ukazateli váhy hodnocení.
A ani mi nejde o pořadí v žebříčku, to je většinou stejně srovnání nesrovnatelného.

Btw. lze nějak vyfiltrovat všechny hry dostupné v češtině, tedy jak české hry, tak hry přeložené do češtiny? A pokud ne, bylo by možné tam takovou volbu přidat?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Organizační diskuze projektu databáze

Příspěvek od Markus »

Vyfiltrovat to jde - klikni nahoře na databázi (nebo vyber jen požadovanou kategorii, např RPG hry) a hned nahoře na stránce uvidíš strašně moc různých filtrů.

K těm hlasům: Já chápu, kam ty a Sirien míříte - vlastně k nějakému "hodnocení podle kritiků", kdy by se zvýrazňovaly hlasy, které jsou z různých důvodů věrohodnější. Nebo se nějak odlišili aktivní recenzenti od těch, co mají jeden hlas atd. Vesměs tuhle potřebu chápu, jen se vážně dostáváme do oblasti, kdy spekulujeme o složitých technických řešeních na něco, u čehož si nejsem jistý, že je to potřeba řešit. Např. to, že Dračí Hlídku a její dobrodružství táhnou nahoru hodnocení fanoušků, kteří možná ani nemají srovnání s jinými hrami, tady víme všichni na první pohled - asi nepotřebujeme implementovat nějaké sofistikované řešení, aby nám to potvrdilo, ne? :)

Já bych rád šel opačnou cestou. Místo složitých technických řešení cestou množství hlasů. Což je technicky jednoduché, až primitivní, a prostě to jen potřebuje víc a víc hodnocení, ve kterých se tyhle výkyvy ztratí. Pro tuhle cestu jsem se rozhodl i s přihlédnutím k tomu, co jsem schopný technicky udělat. Navíc mi fakt přijde vhodnější. Kombinace průměru se zohledněním počtu hlasů mi přijde zároveň užitečná a zároveň intuitivní.

Na horních příčkách tak můžou být (a) relativně méně často hodnocené hry, zato s výjimečně dobrým hodnocením - tj. kriticky oceňované kousky; (b) relativně hůř hodnocené hry, zato s velkým počtem hlasů - tj. hry skutečně oblíbené bez ohledu na kritiku.

To zobrazení počtu komentářů pod člověkem by mělo být snad realizovatelné, ale určitě to nebude zohledňovat, jaké to jsou komentáře (jestli ke hrám, nebo dobrodružstvím...).
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů