Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Spíš pro zábavu a letmou orientaci než jako nějaký pokus o objektivitu máme v databázi Žebříček nejoblíbenějších her a produktů. V tomhle tématu přináším pravidelné aktualizace, takže můžeme sledovat, jak se popularita mění v čase.

Všimněte si, že žebříček má nahoře různé filtry, jimiž můžete zpřesnit vyhledávání (např. jen na dobrodružství). Žebříček používá vážený průměr (tj. zohledňuje i počet hlasů) a zobrazuje jen věci, které už mají aspoň jedno hodnocení. Pro zobrazení všeho, včetně nehodnocených věcí, se budete chtít podívat do celkové Databáze nebo použít vyhledávání.

:arrow? Technická diskuze k databázi (bug reporty, žádosti o funkce, feedback)
:arrow? Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů (týká se obsahu a textu anotací, řazení do žánrů, atd.)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od sirien »

Markus píše: 4. 6. 2021, 12:09Chci si dát popkorn a sledovat to napětí!
Takhle se zpátky na první místo nedostanou...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Zdá se, že konec koronaviru a příchod léta se podepsal na zdejší RPG aktivitě. Diskuze slábnou, a do konce i do téhle doby celkem stabilní přísun hodnocení zpomalil a stal se letargickým.

V posledním měsíci tak nemáme žádná velká dramata, jen D&D 5e se opět skromně hlásí o ztracené pozice, zatímco já s Vandalem jsme po našem posledním podcastu sestřelili Danghanskou kletbu ze špičky žebříčku dobrodružství a uvolnili místo pro jiné (vidíte to Tomb of Annihilation, jak se tam nesměle plíží zespodu?).

Ideální příležitost trochu s tím zamíchat a podělit se třeba o vaše zážitky ze zdejšího Sirotčince. :wink:

zebricek hry 2021-07.png
zebricek dobrodružství 2021-07.png

Aby bylo trochu veseleji, založil jsem ve dvou skupinách na Facebooku ankety o tamnější nejoblíbenější hry. Jestli se nějak uspokojivě zaplní, pošlu sem výsledky, abychom mohli porovnat. Ačkoli u skupiny „Dračí doupě – pokec“ asi tuším, co bude favoritem...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Přes víkend jsem ve dvou skupinách na Facebooku nechal běžet anketu o nejoblíbenější hru. Zajímalo by mě, jak se budou lišit výsledky v tamních komunitách s výsledky u nás. A tady to vidíte...

Jak se dalo očekávat, v (české) skupině „Dračí doupě – pokec“ si velmi dobře vedou všechna Dračí doupata a taky Dračí hlídka. Trochu překvapením pro mě je, že i v téhle skupině je ale poráží D&D 5e. Následují stálice Shadowrun, Zapovězené země, Call of Cthulhu, Fate a... ehm... Gloomhaven (WTF?).

Ve skupině RPG na Slovensku boduje D&D 5e, ale na rozdíl od českých sousedů je tu populární Vampire. Jinak samí obvyklí podezřelí včetně toho, že Dračí doupata a hlídky jsou nahoře.

RPG Fórum má výsledky dost odlišné. Především všechna Dračí doupata a hlídky na horních příčkách vůbec nefigurují, což je způsobené jednak větším rozprostřením hlasů v čase a zároveň tím, že RPG Fórum na rozdíl od mých anket na FB zohledňuje i negativní hlasy (špatná hodnocení).

Doufám, že vás tyhle výsledky aspoň pobavily.

Jestli se chcete o jednotlivých hrách dozvědět víc, vyhledejte si je Databázi RPG fóra a pročtěte si jejich anotace:
https://rpgforum.cz/databaze

Budu taky rád, když své hlasy zvěčníte i v databázi. Sice to vyžaduje registraci, ale je to jen na pár vteřin (jméno, heslo, e-mail a nic víc). Pak už můžete komentovat a hlasovat:
- Registrační link: https://rpgforum.cz/index.php/user/register

nej-hry-draci-doupe-pokec.png
nej-hry-rpg-na-slovensku.png
nej-hry-rpg-forum.png
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 12. 7. 2021, 11:08 Jak se dalo očekávat, v (české) skupině „Dračí doupě – pokec“ si velmi dobře vedou všechna Dračí doupata a taky Dračí hlídka. Trochu překvapením pro mě je, že i v téhle skupině je ale poráží D&D 5e. Následují stálice Shadowrun, Zapovězené země, Call of Cthulhu, Fate a... ehm... Gloomhaven (WTF?).
Když nad tím přemýšlím, tak ten Gloomhaven mne vlastně nepřekvapuje, když budu trochu přehánět, je to vlastně stolní kooperativní mlátička v duchu PC RPG, tedy v duchu RPG jako "roll play" (a nikoliv jako "role play").

A pokud půjdu dál a přijmu definici RPG, jak to pojímají herní servery (včetně například toho, jak to řadí i Steam), tak do PC RPG spadne cokoliv, co má náznakem "rozvoj postav" (alias levelování), takže tam spadnou i věci, co spadají spíše do taktických strategií (např. PC hry jako UFO), pak Gloomhaven je skoro "typická". :-)=

Je možné, že by to mohlo signalizovat, že nastupující generace hráčů začala pen&paper RPG vidět jednoznačně spíše prizmatem PC her ? :think:
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od MarkyParky »

V Gloomhavenu máš i nějaké roleplay profilující prvky, přestože slabé a naskriptované.

Třeba outcome random eventů, někdy se můžeš rozhodnout jak naložíš s nějakým artefaktem nebo protivníkem, a to ovlivní další prubeh kampaně...

Třeba to někomu přijde dost RP...
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Jerson »

Však jsem říkal, že Gloomhaven, a ostatně i Plyšová hlídka nebo Karak je mnoha lidmi považováno za RPG. Ani ne "něco jako RPG", ale prostě klasické RPG, stejný typ hry jako Dračák nebo DnD. Letos jsem rozdíl na FB vysvětloval asi čtyřikrát.

Takže Vitusi, to není nastupující generace hráčů, ale už ta současná generace hráčů bere jako základ RPG to co zná, tedy PC hry (do kterých řadí i Diablo). Ostatně to že se vyskytují PC hry s označením "obsahuje RPG prvky" a přitom je tím míněno jen levelování postav jsem kritizoval už u vydání Original War, a to bylo v roce 2001.

Teď už se to posunulo tak daleko, že hráči v masovém měřítku ani netuší, co to RPG vůbec znamená.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Já bych viděl prozaičtější důvod: Ve skupině „Dračí doupě“ jsem se zeptal, co je vaše „nejoblíbenější hra“, protože mě nenapadlo, že musím explicitně dodat „RPG“ nebo „na hrdiny“. Sice jsem předvyplnil některé možnosti RPG, ale někteří si to asi přebrali po svém... :) Je tam i Arhkam Horror.

I když pořád jsou to trochu „RPG-like“ hry, tak je možné, že někteří (mladší?) příznivci DrD moc nepoznávají rozdíly mezi hrami nebo si třeba neuvědomují, že existuje i nějaká samostatná kategorie RPG oddělená od deskovek. To mi ale přijde spíš jako míň pravděpodobné než nepozornost.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 12. 7. 2021, 15:20 Takže Vitusi, to není nastupující generace hráčů, ale už ta současná generace hráčů bere jako základ RPG to co zná, tedy PC hry (do kterých řadí i Diablo). Ostatně to že se vyskytují PC hry s označením "obsahuje RPG prvky" a přitom je tím míněno jen levelování postav jsem kritizoval už u vydání Original War, a to bylo v roce 2001.
Já jsem s tím měl poprvé problém, když tam takhle někdo zařadil Battle Isle (tedy ještěm před starým X-COMem) a pak i Incubation. Přiznám se, že dodnes jsem si na to nezvyknul. :(

A taky si pořád neumím zvyknout na to, že současná generace hráčů PC jsou děcka ve věku mého syna (20+) a ta nastupující ve věku mého nejmladšího synovce (1+) $D .
Jerson píše: 12. 7. 2021, 15:20 Teď už se to posunulo tak daleko, že hráči v masovém měřítku ani netuší, co to RPG vůbec znamená.
Právě jsi mi připomněl tu scénu z IT Crowd, kde se Jen pokouší získat práci ajťačky v jiné firmě a pohoří na pohovoru, když se jí pohovorující personalistka zeptá, co vlastně znamená to "IT". $lol$
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Jerson »

Markusi, máš pravdu v tom, že pro řadu lidí je RPG jen jeden z druhů deskovky, nikoliv samostatná kategorie. Nicméně opravdu jsou lidé, kteří Gloomhaven, ale i deskovku Arkham horror považují ze stejný druh "deskovky" jako je Dračí doupě nebo DnD. Prostě sami od sebe nevidí žádný principielní rozdíl. Ostatně se těch lidí můžeme zeptat - nebo tedy už jsem se jich zeptal.

Vitusi, asi tak nějak :-) Prostě "RPG" je pojem sám pro sebe. Tedy dva pojmy, ale je jen relativně málo lidí, kteří znají oba významy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Vznikla tu (zřejmě spíš z vtipu, ale nějak se tu ujalo :roll: ) diskuze na téma, jestli je Magic: the Gathering RPGčko. :) Dovolil jsem ji ji přesunout do diskuze o Magicu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Po měsíci opět přináším přehled nejoblíbenějších her a dobrodružství podle žebříčku na https://rpgforum.cz . A mám radost, že po delší době se do vedení začaly probojovávat nové tituly!

Jestli nám chcete pomoct zamíchat s pořadím a trochu ho aktualizovat, ohodnoťte hry, dobrodružství a jiné produkty, které znáte. Chce to registraci, ale ta je fakt jen na pár kliknutí (jméno, e-mail, heslo - hotovo).

zebricek hry 2021-08.png
zebricek dobrodružství 2021-08.png

A v mezičase, tohle jsou ty nové přírůstky do našeho TOP:

Nová, pátá edice legendární hry Vampire: the Masquerade:
https://rpgforum.cz/anotace/vampire-masquarade-5e-v5

A sci-fi dobrodružství a megadungeon Gradient Descent pro hru Mothership:
https://rpgforum.cz/anotace/gradient-descent
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Nový školní rok, nový žebříček z Databáze RPG.

Léto bylo poklidné, žádné velké vlny, až na jeden OBROVSKÝ ŠOK! Zapovězené země už nejsou nejoblíbenější hra ever, na prvním místě žebříčku ji nahradil Fate. Och!

Dobrodružství trochu lítají, ale je to tím, že mají málo hlasů a každá změna se projeví. Tak pokud znáte nějaká dobrodružství, šup, šup, prosím ohodnotit a (ne)doporučit. Budeme za to vděční. ;)

Žebříček her: https://rpgforum.cz/zebricek-hry

zebricek hry 2021-09.png

Žebříček dobrodružství: https://rpgforum.cz/zebricek-dobrodruzstvi

zebricek dobrodružství 2021-09.png
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od sirien »

YES! Finally...

Teď ještě ty Blades o jedna nahoru a ten žebříček bude konečně skoro správně :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 295
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Pan Bača »

Sirien píše: 1. 9. 2021, 18:39 ... a ten žebříček bude konečně skoro správně :D
ano, na první místo vyletí JaD :clap:
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti