[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Vítejte na RPG Fóru. V této sekci naleznete všechny základní informace - co je to RPG Fórum, jeho pravidla, orientační průvodce a všechny možné další informace.
Odpovědět
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus » 12. 5. 2020, 16:49

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 12:47

Tam je trochu potíž v tom, že dobrodružství jsou interně stejný typ obsahu (=produkt) jako třeba rozšiřující příručky, takže jakákoli kategorizace, kterou tam přidám, se bude zobrazovat i při zadávání příruček, což třeba u pasti, hádanky atd. nedává moc smysl. A vytvářet jiný interní typ obsahu pro příručky a jiný pro dobrodružství (teď je obojí produkt) by dělalo bordel s vyhledáváním, tříděním a celou tou strukturou Rodina > Hra > Produkt, takže do toho se pouštět nebudu.

Leda bychom museli strpět, že se ty políčka pro kategorizaci dobrodružství budou zobrazovat i lidem přidávajícím třeba základní příručku, a holt k tomu přidat popisek jako "Zaškrtávejte jen u dobrodružství".

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 14. 5. 2020, 13:15

Chapu no. Jde mi o to, ze takhle ty tagy nemaji uplne smysl u tech dobrodruzstvi. Vsechny dobrodrustvi budou mit zanrovy tag fantasy a akcni/dobrodruzne kupriklad a to bude vsechno. A dostane je linerni detektivni paskvil se serii encounteru, stejne jako puzzle dungeon s pastmi a hadankami s vytribenym level designem. Na prvni pohled tohle podle tagu neuvidis. Uvidis jen, ze je to fantasy, coz bude nic nerikajici.
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

York

Příspěvek od York » 14. 5. 2020, 14:03

K tomu, jak tagovat generic fantasy, by se možná mohlo hodit tohle téma.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 14. 5. 2020, 14:18

Dik za link Yorku, ale neni to uplne to co resim :-P. Ja prave resim, ze tam mame hlavne zanrove tagy ale ne tagy, ktere by rozlisovly elementy designu.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 15:08

Bajo, ke všem těm modulům bys měl dávat "Kompatibilní s rodinou DnD" - to bylo zamýšleno jako jedna megakategorie pro úplně všechny DnD hry a klony. (Narozdíl od "Kompatibilní s OSR", což je menší výsek.)

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 14. 5. 2020, 15:44

Ja nad tim premyslel, ale nebyl jsem si prave jistej, jestli prvoedicni moduly jsou kompatibilni se vsema edicema DnD (pokud by to tak bylo, tak kompatibilita s OSR je vlastne redundantni, ne?) :think:

Edit: Nebo jinak, s DnD to redundati neni, mame jeste retro-klony, ale jak rozlisime oldschool a newschool moduly?

York

Příspěvek od York » 14. 5. 2020, 15:48

Bajo píše:
14. 5. 2020, 15:44
jak rozlisime oldschool a newschool moduly?
Moduly pro DnD 5e jsou pod hrou DnD 5e.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 14. 5. 2020, 16:10

Jenze pak mame treba moduly, ktere jsou designovany s ohledem na oldschool principy a jsou vydane primo pro 5e. To je ciste hledisko design filosofie, rekneme.

A taky, je tam jeste jedna podstatna vec, mam pocit, ze uz jsme to tu resili, ze treba 3E nebo 5E jsou od DnD 1E a retro klonu v nekterych ohledech celkem odlisne a hrat 1E modul v 3E treba muze byt celkem narocne bez konverze, vyzaduje to znalost abou systemu a toho jak funguji (protoze to bude mit dopad na balance, mnozstvi penez, obtiznost nestvur, sila postav, atd...). Tohle je zase vec systemove kompatibility.

Ale mozna jsem tu rodinu DnD chapal jinak nez vy. Mozna to nevnimate tolik skrze tu kompatibilitu, jako ja (kdyz nad tim tak premyslim, tak asi vlastne mam pochybnost, ze existuje produkt, ktery by byl bezproblemu kompatibilni napric edicemi, pokud to nebude nejaky fluff nebo system light setting :think: ).

Nemám každopadně problém se přizpůsobit to dělat jakkoliv se shodnete. Ja zrovna sam za sebe se v tom vyznam i bez tagu a pokud se shodnete, ze ostatnim uzivatelum to bude nejlepe srozumitelne takhle, tak vam budu verit :)

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 16:13

Moje představa byla mít jednu megakategorii "Kompatibilní s DnD", kde bude skutečně úplně všechno* z úplně všech edic a klonů. Jistá míra nekompatibility se u toho implicitně předpokládá (je to i v popisu!), nicméně ty hry furt mají dost společných mechanik (základní vlastnosti, d20) a hlavně předpokladů (jaká existují povolání a rasy, jaká kouzla, čeho jsou postavy schopné) na to, aby skutečně byly jakžtakž kompatibilní nebo relativně snadno konvertovatelné. A ano, hrát ODnD modul v DnD 3.5e bude jiné, ale to je pod rozlišovací schopnost na téhle úrovni.

(* Všechna dobrodružství, ale příručky asi jen vzácně, protože tam je závislost na systému přece jenom větší.)

V rámci tenhle megamnožiny můžeme mít menší, specifičtější množiny, ale ty už by měly vycházet z reálné užitečnosti, ať tam zbytečně neflákáme kategorie jen proto, aby tam byly. Jedna z nich je teď "Kompatibilní s OSR", ale tam pořád uvažuju, jestli z toho nevyhodit dobrodružství pro DCC (porušují třeba "zkušenosti za zlato", což je celkem výrazná nekompatibilita). Pak můžeš klidně udělat nějaké další... ("Kompatibilní s d20?"), jenomže mě moc nenapadá, k čemu by byly dobré. U těchhle edic se to mapuje už hodně na konkrétní systémy, a jestli hraješ třeba 5e, tak tě zajímají buď "moduly pro 5e" nebo "moduly pro všechna DnD (s tím, že budeš muset konvertovat)". Nějak v tom nevidím potenciál pro to, že by někoho zajímaly třeba "moduly pro 3e, 4e a 5e, ale ne pro starší edice").
Bajo píše:
14. 5. 2020, 16:10
Jenze pak mame treba moduly, ktere jsou designovany s ohledem na oldschool principy a jsou vydane primo pro 5e.
Nějakou filozofii designu bych do toho vůbec nepletl, to je extrémně subjektivní hledisko. Prostě na téhle úrovni kategorizace nás zajímá čistě mechanická kompatibilita. Protože kdybys řešil filozofii, tak budeš mít situace, kdy některé moduly pro 5e dáš do OSR a jiné ne – kdo to posoudí? Anebo naopak, u leckterých modulů pro staré DnD bys mohl prohlásit "tohle je railroad" a vyřadit to z OSR kvůli porušení filozofie, přestože je to mechanicky kompatibilní. Ale opět, kdo to posoudí? Tohle je šikmá plošina.

Moc subjektivní – tohle už se musí pořešit hodnocením nebo maximálně nějakými žánrovými tagy (jak navrhuješ výš), ne zařazením do kategorie "Kompatibilní s".

EDIT: Což mě vede k tomu, že "Kompatibiní s OSR" by se asi mělo pro přehlednost přejmenovat na "Kompatibilní se starým DnD"? Nebo ne. V závislosti na tom, jaký má být osud DCC modulů, které jsou přesně na hraně.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 17:54

Kdybyste se divili, co vyvádím u Astrálního doupěte, tak jsem ho omylem smazal (spletl jsem si čudlíky :doh:), manuálně ho obnovil a teď musím vymyslet, jak ty komentáře přiřadit zpátky správným uživatelům.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 15. 5. 2020, 08:26

Co se tyce rodiny DnD, ok, pridam to tam.
Co se tyce nazvoslovi OSR vs ODnD kompatibility, mozna by bylo lepsi, kdyby se k tomu vyjadril nekdo dalsi, me prijde OSR jako intuitivne vhodnejsi termin (protoze to jako termin kompatibility officialne existuje a presne pro toto vzikl a ty produkty se k tmu oficialne hlasi) - jsem pro pouzivat zabehnutou terminologii, nez ji za kazdou cenu prevadet, prijde mi to matouci, ale mozna se pletu, ze pro vetsinu bude intuitivnejsi kompatibilita s ODnD :think:

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 15. 5. 2020, 08:34

Mně "kompatibilní s OSR" nijak zvlášť nevadí, ten termín celkem chápu, ale myslím, že třeba věci pro 5e by tam neměly být nehledě na filozofii designu (třeba tohle psal člověk z OSR), protože už jsou mechaniky dost jinde.

Selhan

Příspěvek od Selhan » 15. 5. 2020, 08:45

Mne rozhodne přijde intuitivnější kompatibilita s ODnD. OSR je koncept, ODnD je systém. Koncepty se dají chápat různě, vyvíjejí se a je podle mě blbost je pevně kategorizovat. "Filosofie designu" je věc, která se podle mě má hodnotit v textu recenze, ne v zařazení hry. Už jen proto, že se v tom neshodneme.
Jestli Vincent Baker chce, klidně mu jak se má hrát PbtA vysvětlím.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 15. 5. 2020, 09:47

Markus píše:
15. 5. 2020, 08:34
Mně "kompatibilní s OSR" nijak zvlášť nevadí, ten termín celkem chápu, ale myslím, že třeba věci pro 5e by tam neměly být nehledě na filozofii designu (třeba tohle psal člověk z OSR), protože už jsou mechaniky dost jinde.
Kompatibilitu s 5E i 1E máme jen u Borrowmaze, ne? Ale to proto , že vyšel jak pro 1E tak v konverzi pro 5E (rozdílná vydání). Jinak souhlasím s tím, že pokud to není vyloženě tento příklad (dvě rozdílná vydání, každé pro jinou edici), tak bychom to kombinovat neměli.
Selhan píše:
15. 5. 2020, 08:45
Mne rozhodne přijde intuitivnější kompatibilita s ODnD. OSR je koncept, ODnD je systém. Koncepty se dají chápat různě, vyvíjejí se a je podle mě blbost je pevně kategorizovat. "Filosofie designu" je věc, která se podle mě má hodnotit v textu recenze, ne v zařazení hry. Už jen proto, že se v tom neshodneme.
Tady uplně nechápu jak to myslíš. Věřím, že se můžeme neshodnout v tom, co je nebo není součástí herního stylu nazývaného "old school", nebo v tom, jestli něco takového objektivně existuje jako pevně definovatelný styl. Ale to, že se nějaké produkty hlásí pod OSR je objektivně dané tím, že se pod tento label samy oficiálně hlásí (dají si logo na cover, nebo se k němu hlásí na zadní straně či v abstraktu v eshopech apod. + plus tam patří všechny produkty ODnD, které jsou vlastně definovaný kánon). To není věc našeho subjektivního zařazení nebo hodnocení, ne? Nebo mě oprav, jestli tě chápu blbě.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 15. 5. 2020, 09:55

Jenomže žádný z těch starých modulů, cos tam zadal, se k OSR nehlásí. :D

Odpovědět

Zpět na „Vítejte na RPG Fóru!“