[databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Vítejte na RPG Fóru. V této sekci naleznete všechny základní informace - co je to RPG Fórum, jeho pravidla, orientační průvodce a všechny možné další informace.
Odpovědět
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus » 11. 5. 2020, 17:11

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Projekt čerstvě rozjíždíme. V tuhle chvíli obsahuje jen pár anotací/obsahu ve správném formátu – vidíte ho na hlavní stránce. Můžete se tím ale proklikat a udělat si dobrou představu o tom, co to umí a k čemu to bude dobré, až se to zaplní.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah, který sám přidal. Knihovníci můžou upravovat a spravovat úplně všechno. Potřebujeme co nejvíc knihovníků, proto se nechejte naverbovat! I ty se můžeš stát knihovníkem! Stačí říct – rozdáváme tu funkci na požádání a je to fakt potřeba. Tak si řekněte.

Aktuální stav:
  • Zprovozněn systém a je potřeba začít to plnit. Přidávejte nový obsah! To můžete dělat i jako registrovaní uživatelé bez speciálních práv.
  • Databáze obsahuje spoustu anotací ze starého portálu, ale ty mají špatný formát. Tady je přehled toho, co všechno je potřeba upravit nebo doplnit. Tak si prosím řekněte o funkci knihovníka a dejte se vesele do práce!
Známé chyby:
  • Systém hodnocení je navázaný na komentáře. Jeden komentář = jeden hlas. Momentálně nic nebrání uživatelům poslat víc komentářů (ale počítá se jen poslední). Je to chyba a technický limit enginu, potřebuju to časem znemožnit, tak to zatím prosím nedělejte.
Výhledové plány:
  • Přidat do výpisu anotací textové odlišení českých/slovenských produktů
  • Lepší filtrování při zobrazení klíčových slov; možnost odlišit hry od produktů.
  • Zprovoznit možnost přihlášení přes Facebook
  • Zavést sofistikovanější způsob řazení „the best of“ než podle prostého průměru.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus » 13. 5. 2020, 21:20

Gediman píše:
13. 5. 2020, 20:13
Ok, ale kam se zadává? U produktů to políčko pro odkaz na domovskou stránku jaksi chybí.
Chybička se vloudila. Opraveno, už by tam mělo být.
boubaque píše:
13. 5. 2020, 20:57
S tímhle pak mám trochu problém, protože žádný z výše zmíněných článků není samostatně stažitelný, ale jen jako součást čísla Drakkaru, případně ve webové verzi
Mluvím teď čistě za sebe a nemyslím to jako autoritativní názor... ale „produkt“, který je schovaný uprostřed časopisu, odkud – pokud bych ho chtěl použít – si ho musím vyříznout sám (a ideálně si ho ještě přesázet, protože ta Drakkarovská sazba je na použití v hře pekelná), mě dost odrazuje. A hlavně odkazováním na články zevnitř časopisů bychom mohli nastavit zhoubný precedent. Protože pokud můžeš zadat dobrodružství z časopisu, můžeš zadat samostatně každé dobrodružství ze sborníku dobrodružství? Zadat zvlášť ukázkové dobrodružství z pravidel DrD? A podobně. To odlišení musí být jasné. Hlavně to nemá být databáze jednotlivých článků (to už jsem jednou zkoušel a nikdo to moc nepoužíval :D ).

Takže pokud podmínka „musí to být samostatně dostupné“ někoho donutí to skutečně z toho Drakkaru vyříznou a někam to vystavit v použitelnějším formátu, je to za mě plus, a working as intended. A kdyby všechny ty Ranvburghy někdo poskládal do jednoho produktu, ne do různých malých kousíčků poschovávaných po různých číslech časopisu, bylo by to ještě lepší.

Podle mě by se tam neměly vyskytovat „produkty“ na úrovni magického předmětu, nové příšery, nového povolání, jedné hospody, jedné cizí postavy... Ale aspoň o level výš. Sborník nebo ucelené dobrodružství.

Na druhou stranu se to dá brát tak, že ten Drakkar je samostatně stáhnutelné PDF. Jenomže v tu chvíli by dávalo větší smysl fláknout do databáze to jedno číslo Drakkaru jako celek. Založit kategorii produktů „čísla časopisů“. Ostatně „četbu“ už tam máme (byť to je myšleno spíš pro monografie). Ale... bylo by to k něčemu dobré? Tohle je na diskuzi.

Mimochodem, ve stejné situaci budou Dechy draka.

Každopádně, ta podmínka samostatného PDFka byla (a) jenom nápad, (b) nebylo to myšlené na vyfiltrování Drakkaru, jako spíš na vyfiltrování webových stránek a takového toho, že někdo napíše dobrodružství, které je ve skutečnosti ZIP se šesti nepřehlednými wordovými soubory a osmi volně přihozenými JPG obrázky (to není vtip, tak vypadají zveřejněná dobrodružství pro mistrovství světa v DrD). Pokud si někdo se svým dílem nedá tu práci, aby mu dal použitelný formát, tak to podle mě není hotový produkt stojící za databázování. Je to rozpracovaná věc do Kreslicího prkna.

Vaarsuvis

Příspěvek od Vaarsuvis » 13. 5. 2020, 22:27

Poslušně hlásím, že mám problém. Na fórum se v pořádku přihlásím, ale do databáze již ne. Tvrdí mi to chybu uživatelské jméno/heslo. Stejný problém byl i u předchozích anotací.
Pro dnešek mám připraveny výbušné runy.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 13. 5. 2020, 22:48

Jak píšu v dokumentaci, používá to separátní databázi uživatelů (teda ona až do roku 2017 byla propojená, pak ji hoši při aktualizaci fóra odpojili :) ).* Takže tam nejspíš máš nastavené jiné, staré heslo. Možná ho budeš muset resetovat. E-maily už chodí - fafrin mě upozornil, že předtím nechodily. Testoval jsem, reset hesla funguje.

Jestli na tohle narazí víc lidí, budu se muset zamyslet, jak dát jasně najevo, že si nemají myslet, že je tam stejný účet jako na Fóru.

* A teď už propojit nejde.

Vaarsuvis

Příspěvek od Vaarsuvis » 13. 5. 2020, 23:52

To jsem si myslel, že to bude kopie staršího, díky za info :D
Pro dnešek mám připraveny výbušné runy.

Selhan

Příspěvek od Selhan » 14. 5. 2020, 07:51

Markus píše:
13. 5. 2020, 21:20
Nu, já s tebou moc nesouhlasím. Že máš nějaké preference ohledně toho, jaký formát materiálu chceš používat, je ok, ale tak to napiš do té recenze, že je například formát na houby. Rovnou arbitrárně rozhodovat, jak má vypadat správný produkt... Já osobně mám třeba jiný vkus. Mě nějak zvlášť neuráží prokousávat se naskenovanými stránkami fanzinů, když se tam schovává něco zajímavého - a mám větší zájem o něco zajímavého, než o něco perfektně zpracovaného.

A obavy o nějakou přílišnou granulitu mi přijdou zbytečné, jelikož buď to bude obsah, který bude lidi zajímat, a budou ho hodnotit, nebo to bude nějaký příliš drobný detail, který nikomu nebude stát za hodnocení. Chci říct: Celé to hodnocení má ten demokratický rozměr snad právě proto, aby to nemusel jeden člověk arbitrárně rozhodovat?
Jestli Vincent Baker chce, klidně mu jak se má hrát PbtA vysvětlím.

Fafrin

Příspěvek od Fafrin » 14. 5. 2020, 09:23

Hele, když už se zmiňují dechy draka, je dost otázka, jestli jsou všechny "Produkt" dohoromady, nebo je každé číslo produkt, nebo budeme odkazovat dungeony z jednotlivých čísel jako produkty.

Má smysl mít oddělený "Zebříček" a "Databázy"?
Žebříček je stejná databáze s "jinou vahou" hodnocení.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Kahla o.s.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 11:04

Omlouvám se za bezpředmětnou poznámku o tom, jaký formát mi osobně vyhovuje, jenom to odvádí pozornost jinam. Důležité je, že se musíme domluvit, co je pro nás minimálním kritériem „produktu“. Protože víc lidí tu zmiňuje, že jim přijde nežádoucí mít tam samostatné rasy, povolání, postavy atd. Otázka tedy je, kde udělat tu čáru, a jak ji sdělit jasně a intuitivně.
Nový návrh:

:arrow? Fyzické produkty – „Produkt“ je to, co se dá pořídit samostatně (ať už zdarma, nebo placeně). V případě krabic tedy zadáváme krabici, nikoli samostatně její obsah.
:arrow? Digitální produkty – „Produkt“ je dokument, který se dá samostatně stáhnout (ať už zdarma, nebo placeně). Webové stránky a články na nich tedy nejsou produkt, samostatný PDF sborník takových článků ano.

(Volitelně k tomu můžeme přidat vysvětlivku, že je nežádoucí zadávat rozšíření pravidel jako rasy, povolání atd. po jednom, i když by třeba byly jako samostatná PDF, a že je vždy lepší udělat z nich sborník.)

Tohle navrhuji, protože je to intuitivní, srozumitelné a používá to stejnou logiku napříč fyzickými i digitálními produkty. Zároveň to zřetelně neumožňuje zadávat separátně jednotlivé části krabic, sborníků nebo časopisů. (Protože pokud bychom umožnili vkládat samostatně dílčí obsah časopisu, nabízela by se otázka, proč neumožňujeme vkládat samostatně obsah fyzických krabic nebo třeba sborníků dobrodružství).

V tomhle systému bych tedy navrhoval vytvořit novou kategorii pro čísla časopisů. Každému časopisu můžeme vytvořit virtuální škatulku (což je de facto „hra“), takže třeba každé číslo Drakkaru nebo Dechu draka by šlo zadat jako samostatný produkt patřící pod "Časopis Drakkar" atd. Člověk zadávající číslo časopisu může v popisu uvést, co v něm je.

Bubák by mohl vytvořit svět Ravnburgh a přiřadit pod něj čísla Drakkaru, která obsahují něco z toho světa.

Pokud by někdo chtěl zadat svůj dungeon viditelněji, a ne pod časopisem, nic mu nebrání ho někde vystavit jako samostatný dokument a přidat ho tam separátně. Je to trochu voser navíc, ale aspoň nám to neboří jasná, intuitivní vodítka. S tím, že na základě domluvy by to asi bylo možné porušit (jako ostatně všechno)?

Důležitá otázka ale je, jestli vůbec někdo stojí o databázi čísel časopisů s možností hodnotit je jako celé číslo. :)

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 5. 2020, 11:10

Databáze čísel časopisů - jakýchkoliv, nejen o RPG - mi vždycky přišla naprosto zbytečná, pokud to není monografie. Běžný časopis rozdělit, články na jednu kopici, plakáty na druhou, vystřihovánky na třetí, komixy na čtvrtou, a každou z těch hromádek nakonec svázat, aby se s ní dalo manipulovat, a následně použít (až na modely, samozřejmě).
Recenzovat nebo dokonce hodnotit jedno číslo časopisu obsahujícího články na různá témata mi přijde k ničemu.
I ten Eavnburgh bych raději viděl jako samostanou příručku, i když teď ji vytvořit by znamenalo věnovat tomu práci navíc.

(Ale já jsem systematik, trochu extrémní, třeba to někdo uvidí jinak.)

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 14. 5. 2020, 11:26

Zaklikává vůbec někdo ty nové kategorie u nějakých her? Upravil jsem hry, které znám, a snad jen Dračák to tam měl nastavené.

Edit: A další otázka - jak najdu konkrétního člověka, abych se podíval, jaké všechny hry hodnotil?

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 14. 5. 2020, 11:32

Markus píše:
14. 5. 2020, 11:04
Důležitá otázka ale je, jestli vůbec někdo stojí o databázi čísel časopisů s možností hodnotit je jako celé číslo. :)
To asi nikdio opravdu nestoji, protoze cislo jako takove mohlo mit smysl, kdyz bylo tematicke, coz bylo dohromady asi deset cisel, a i tak tretina az polovina obsahu byla "mimo tema".

Co se tyka Ravnburghu, stejne mam v planu to nekdy sebrat a zredigovat, tak to necham na pozdeji.

Ale vsimni si, ze jsem odkazoval hlavne dobrodruzstvi, ktera treba neni duvod vydavat samostatne v pdf (i kdyby jako Tross v drakkarovske sazbe), protoze (a) jsou nebo budou jako samostatna stranka na webu, (b) neni u nich duvod, aby byly vydany extremne prehledne, protoze se pocita, ze je odehrajes az po precteni a pochopeni, o co tam jde, zatimco behem hry je to spis prirucka pro troubleshooting nez handout pro lineho vypravece (jak naznacuje Selhan) a (c) maji hodnotu hlavne samy za sebe, i kdyz jsou vydane uvnitr casopisu - aniz bych se chtel merit s vedeckymi clanky a procesem double-blind peer review (kdy taky nebudes recenzovat/kritizovat cislo casopisu, ale jednotlive studie v nem), vydani v Drakkaru ma jinou hodnotu nez vydani si dobrodruzstvi na svem blogisku. Podobne dobrodruzstvi z Dechu draka, ktera prosla soutezi!

Poznamka: Timhle sitem by mozna neprosly ani Casy se meni. (Urcite by tim treba neprosla Astra non mentiuntur, i kdyz nevim, jestli to nekdo nejak soustavneji hral.)

Sorry, ze zatim nejsem konstruktivni, ale nemel jsem zatim cas hledat konstruktivni reseni, a pritom jeste nezaznelo dost potrebneho kontextu.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 13:56

Bubák: Mně naopak přijdeš konstruktivní dost. ;) Jen jsme si asi v něčem nepochopili, protože i Časy se mění i Astra non mentiuntur jsou přece samostatně stáhnutelné „produkty“.

Co se týče časopisů, rád bych slyšel víc názorů.

Co se týče dobrodružství v časopisech, klidně můžeme zavést výjimku, že "dobrodružství z časopisů se zadávat můžou" (s odkazem na příslušné číslo časopisu). Tahle výjimka bude dávat smysl zejména v případě, že nepovolíme zadávat časopisy.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 14. 5. 2020, 14:01

Jerson píše:
14. 5. 2020, 11:26
Zaklikává vůbec někdo ty nové kategorie u nějakých her? Upravil jsem hry, které znám, a snad jen Dračák to tam měl nastavené.

Edit: A další otázka - jak najdu konkrétního člověka, abych se podíval, jaké všechny hry hodnotil?
Zaklikává (já třeba), ale je tam spousta práce a máme nedostatek pracovní síly. Což mi připomíná, že verbujeme knihovníky, hlaste se. 8)

Co se lidí týče, můžeš si rozkliknout jméno uživatele kdekoli, kde se vyskytuje, a pak uvidíš jeho hodnocení. Nebo ty chceš, abych někam dal celkový pohled na "všichni uživatelé tohoto serveru", aby sis to tam mohl najít. Tu udělat můžu celkem snadno, jen nevím, nakolik je to užitečné (většina z toho budou mrtvé duše).

(EDIT: V databázi máme 15000 uživatelů :D Většina je spam, ale zatím jsem nenašel, jak je odfiltrovat od lidí, co tam mají nějaké příspěvky, a hromadně je smazat. Ten engine je z nepochopitelného důvodu neumí odlišit.)

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 14. 5. 2020, 14:15

Za me hodnoceni celych casopisu ma smysl. Vzhledem k tomu, ze treba v ramci OSR blogosfery se recenzuji a hodnoti stare casopisy i nove ci stare ziny a po jednolivych dilech uplne stejne, jako moduly, nevidim v tom problem. Ano vetsinou to znamena, ze opravdu dobre hodnoceni dostane nejake cislo prave kvuli kvalitnimu dobroduzstvi, ktere obsahuje.

Samostatne hodnocene obsahy maji podle me smysl jen pokud pujde o dobrodruzstvi (nikoliv jen drafty ci namety), jinak by to podle me byla uz moc velka granuralita, ktera by nema smysl (jako ze pochybuju, ze jednotlive clanky by meli vice jak jedno, dve hodnoceni a je zbytecne, aby tam takovych polozek bylo desitky). Leda bychom dokazali zajistit, ze budou vzdy hodnocene jenom opravdu ty zasadni kousky (ale kdo to jak posoudi). Nebo mi to vyvrate, jak i to predstavujete.

Na druhou stranu soubor dobrdruzstvi take nemusi byt idealni reseni. Co kdyz tam budou nadprumerne, prumerne i podprumerne kousky? Tak to znamena , ze cely soubr bude mit prumerne hodnoceni, i kdyz v nem budou nejake skvosty?

Neni to jednoduche na rozhodnuti.
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

York

Příspěvek od York » 14. 5. 2020, 14:33

Možná není potřeba vyřešit úplně všechno hned. Držel bych se zatím hodnocení ucelených produktů. Až se to zaběhá, bude mnohem snazší přemýšlet, jak to rozšířit.

Ostatně jak už tady padlo, vydat nejlepší dobrodružství a případně další články z Drakkaru jako samostatná pdfka není vůbec špatnej nápad.
Naposledy upravil(a) York dne 14. 5. 2020, 14:54, celkem upraveno 1 x.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 14. 5. 2020, 14:48

York píše:
14. 5. 2020, 14:33
Možná není potřeba vyřešit úplně všechno hned. Držel bych zatím hodnocení ucelených produktů. Až se to zaběhá, bude mnohem snazší přemýšlet, jak to rozšířit.

Ostatně jak už tady padlo, vydat nejlepší dobrodružství a případně další články z Drakkaru jako samostatná pdfka není vůbec špatnej nápad.
Tohle bych jako uzivatel urcite ocenil
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

Odpovědět

Zpět na „Vítejte na RPG Fóru!“