[databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Vítejte na RPG Fóru. V této sekci naleznete všechny základní informace - co je to RPG Fórum, jeho pravidla, orientační průvodce a všechny možné další informace.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10791
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus » 11. 5. 2020, 17:11

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Projekt čerstvě rozjíždíme. V tuhle chvíli obsahuje jen pár anotací/obsahu ve správném formátu – vidíte ho na hlavní stránce. Můžete se tím ale proklikat a udělat si dobrou představu o tom, co to umí a k čemu to bude dobré, až se to zaplní.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah, který sám přidal. Knihovníci můžou upravovat a spravovat úplně všechno. Potřebujeme co nejvíc knihovníků, proto se nechejte naverbovat! I ty se můžeš stát knihovníkem! Stačí říct – rozdáváme tu funkci na požádání a je to fakt potřeba. Tak si řekněte.

Aktuální stav:
  • Zprovozněn systém a je potřeba začít to plnit. Přidávejte nový obsah! To můžete dělat i jako registrovaní uživatelé bez speciálních práv.
  • Databáze obsahuje spoustu anotací ze starého portálu, ale ty mají špatný formát. Tady je přehled toho, co všechno je potřeba upravit nebo doplnit. Tak si prosím řekněte o funkci knihovníka a dejte se vesele do práce!
Známé chyby:
  • Systém hodnocení je navázaný na komentáře. Jeden komentář = jeden hlas. Momentálně ale nic nebrání uživatelům poslat víc komentářů (ale počítá se jen poslední). Je to chyba a technický limit enginu, potřebuju to časem znemožnit, tak to zatím prosím nedělejte.
Výhledové plány:
  • Přidat do výpisu anotací textové odlišení českých/slovenských produktů
  • Lepší filtrování při zobrazení klíčových slov; možnost odlišit hry od produktů.
  • Zprovoznit možnost přihlášení přes Facebook
  • Zavést sofistikovanější způsob řazení „the best of“ než podle prostého průměru.

Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 5636
Registrován: 2. 10. 2006, 18:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od boubaque » 14. 5. 2020, 19:47

Markus píše:
14. 5. 2020, 13:56
Bubák: Mně naopak přijdeš konstruktivní dost. ;) Jen jsme si asi v něčem nepochopili, protože i Časy se mění i Astra non mentiuntur jsou přece samostatně stáhnutelné „produkty“.
To je právě věc, kterou rozporuju. U Časů to jsem schopný uznat, i když samostatně stáhnutelná verze 2 je "jen" otisk přílohy Dechu draka, což byla příloha Pevnosti, jak tam hezky píšeš. Zveřejnění proběhlo skrze vydání v časopisu. Ale ok, to bych pak musel podobně přísnou logiku aplikovat na Tross, a to nechci.

Ovšem verze Astra non mentiuntur vyšla v té stejné příloze přílohy, zatímco tady na fóru je jen soutěžní kuchyňová verze. (Přiznávám, že nevím, jaké úpravy před vydáním v Pevnosti proběhly – když to Bouchi nabízel mně, psal o nějakých nutných úpravách; ale i kdyby jen oprava pravopisu a překlepů, tak to je jiná verze.) Znamenalo by to potom, že každý kuchyňový příspěvek je přinejmenším potenciálně kandidát na anotaci v databázi.

Intermezzo: Máš velké štěstí, že Goran svůj nedokončený příspěvek do prvního ročníku Kuchyně nepřevedl nakonec do PDF, jak vyhrožoval, ale zůstalo nakonec jen u příspěvku na fóru.

Intermezzo 2: Nerozumím tvému vokálnímu antagonismu proti "produktům" vydaným ve Wordu, když je (a) dnes snadné převést DOC na PDF, vlastně jedním kliknutím, a mnoho "produktů" v PDF si autoři vydali právě tím způsobem, že něco bez sebemenší znalosti typografie, nebo jen pravopisu naflákali do Wordu a klikli na Exportovat do PDF; a (b) text, který není v promyšlené sazbě, ale obsahuje solidní podklad pro hru je lepší ve Wordu než v PDF, protože si můžeš sazbu snadno upravit dle svého vkusu a potřeb.

Co se týče dobrodružství v časopisech, klidně můžeme zavést výjimku, že "dobrodružství z časopisů se zadávat můžou" (s odkazem na příslušné číslo časopisu). Tahle výjimka bude dávat smysl zejména v případě, že nepovolíme zadávat časopisy.
Tohle je ve skutečnosti dobré řešení, nad kterým jsem taky od svého posledního příspěvku uvažoval. Zbavíš se tím ras, jednotlivých náhodných tabulek, postav pro Příběhy Impéria apod., a nepřijdeš o ucelená dobrodružství. (Samozřejmě furt to má mouchy, viz Zima ve Vínlandu: je to dost na to, to označit dobrodružství? Ne že bych to potřeboval do databáze dávat, ale imho se někdo s podobnou úvahou najde a je dobré to mít rozmyšlené předem.)

Bajo píše:
14. 5. 2020, 14:15
Za me hodnoceni celych casopisu ma smysl. Vzhledem k tomu, ze treba v ramci OSR blogosfery se recenzuji a hodnoti stare casopisy i nove ci stare ziny a po jednolivych dilech uplne stejne, jako moduly, nevidim v tom problem. Ano vetsinou to znamena, ze opravdu dobre hodnoceni dostane nejake cislo prave kvuli kvalitnimu dobroduzstvi, ktere obsahuje.

Samostatne hodnocene obsahy maji podle me smysl jen pokud pujde o dobrodruzstvi (nikoliv jen drafty ci namety), jinak by to podle me byla uz moc velka granuralita, ktera by nema smysl (jako ze pochybuju, ze jednotlive clanky by meli vice jak jedno, dve hodnoceni a je zbytecne, aby tam takovych polozek bylo desitky). Leda bychom dokazali zajistit, ze budou vzdy hodnocene jenom opravdu ty zasadni kousky (ale kdo to jak posoudi). Nebo mi to vyvrate, jak i to predstavujete.
K tomuhle bych chtěl uvést dvě věci:

(To je i pro Markuse.) OSR blogosféře, pokud vím, klidně mi to vyvrať, nedělá problém recenzovat a hodnotit jednotlivá dobrodružství nejen ze starých Dragonů, ale i ze semi-obskurních časopisů schovaných v lepším případě za paywallem, v horším případě uchovávaných jako relikvie v šuplících ODnD geeků. Nevím, proč by to v případě dobrodružství z veřejně dostupných a otevřených časopisů mělo být jinak.

IMHO, zajistit, že budou hodnoceny jen zásadní kousky, se nám nikdy nepodaří. Ale pokud nebudeme programově a bez rozmyslu převádět všechny články z Drakkaru (byť jen ty z rubriky Materiály a doplňky), tak je do databáze bude dávat někdo, kdo si bude myslet, že tam patří. A reálně Crowenovo Biele peklo klidně z toho čísla vyříznu a pověsím na fórum, nebo kamkoli jinam, kdyby se mělo odhlasovat, že je databáze jen pro samostatně stáhnutelné dokumenty. Ale za současné situace (je v PDF Drakkaru, bude během pár týdnů na webu v HTML) mi to přijde jako absurdně zbytečná práce.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7278
Registrován: 23. 10. 2005, 00:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Bajo » 15. 5. 2020, 08:23

Asi na to nemam vyhraneny nazor, je pravda, ze zaplava recenzi na mini doplnky snad nehrozi. Z praktickeho hlediska je pro me recenze pouzitelneho modulu relevantnejsi nez celeho cisla.
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10791
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus » 15. 5. 2020, 17:51

K problematice webových produktů nabízím následující vodítka a prosím o komentáře.
Produkt = samostatně dostupný herní materiál
Za „produkt“ považujeme jeden ucelený, samostatně dostupný materiál:
  • Fyzické produkty: „Produktem“ rozumíme jeden materiál, který si můžete pořídit samostatně (ať už za peníze, nebo zdarma). Veškeré herní krabice nebo sady zadáváme jako jeden produkt – obsah krabice nezadáváme samostatně. Ale! Pokud se např. základní příručky nějaké hry prodávají samostatně a zároveň i jako krabice, považujeme je za samostatné „produkty“ (protože jsou dostupné jednotlivě) a krabici vůbec nezadáváme, protože je redundantní (a tříštila by nám hodnocení věcí, které jsou de facto stejné).
  • Webové produkty: „Produktem“ rozumíme jeden ucelený materiál (včetně fanouškovských rozšíření), který si můžete samostatně stáhnout. Do databáze prosím nezadávejte webové stránky, články z webových časopisů a podobně. „Produkt“ by měl být zkompletovaný dokument určený ke stažení.
Časopisy obecně v tuto chvíli databáze nepodporuje a vůbec je nezadáváme (kategorie „Četba“ je určená pro celé knihy), byť zrovna tohle se může v budoucnu změnit.

Výjimka: Je možné zadávat ucelená :!: dobrodružství :!: (a jen a pouze dobrodružství), která vyšla v časopisech, přestože formálně nesplňují podmínku samostatné dostupnosti. Takové dobrodružství zadávejte pod názvem dobrodružství, nikoli časopisu, do textu anotace uveďte, že se jedná o dobrodružství obsažené v časopise, a jako „odkaz na domovskou stránku“ uveďte odkaz na příslušné číslo.

Případné další výjimky je možné vyjednat v diskuzi. Doplníme.

Jak velký musí být webový produkt?
U webových produktů existuje určitý minimální rozsah, který by měly splňovat. Je žádoucí, abychom v databázi evidovali spíš rozsáhlejší, ucelené herní materiály, nikoli jednotliviny. Naopak není žádoucí zadávat materiály o velikosti jednoho magického předmětu, jedné cizí postavy, jedné lokace, jedné rasy, jednoho povolání, jednoho článku...

Obecně tedy platí, že „produkt“ by měl mít alespoň rozsah sborníku, zkompletovaného do jednoho samostatně stažitelného dokumentu. Tedy jedno povolání nebo jedna příšera jsou málo, ale pokud se spojí povolání, několik příšer, pár magických předmětů a kouzel do sborníku, který se nazve „Hraní v bažinách žabolidí“, je to určitě regulérní herní „produkt“. Pokud váháte, radši se poraďte v diskuzi.

V případě :!: dobrodružství :!: by mělo jít skutečně o ucelené dobrodružství, nikoli o obsah na úrovni jednotlivé postavy, jednotlivého námětu, jednotlivé lokace atd. Opět je nutné dát na intuici nebo se poradit v diskuzi.

Uživatelský avatar
Selhan
Příspěvky: 310
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: New Crobuzon

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Selhan » 18. 5. 2020, 19:54

Je vážně nezbytně nutné mít na všechno odstavce pravidel a regulí? Nebo tím naplňujeme ten požadavek minimálního obsahu?

(Já nevím, sorry za sarkasmus, ale psát to s důležitými vykřičníky mi přijde poněkud... nu, směšný.)
Jestli Vincent Baker chce, klidně mu jak se má hrát PbtA vysvětlím.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10791
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus » 18. 5. 2020, 20:44

Vykřičníky klidně umažu, to bylo jen zvýraznění. Jde mi o to mít nějaká vodítka, která si lidi můžou sami dohledat a pochopit logiku té databáze, aniž by se museli na všechno ptát (= mít podrobnou dokumentaci). Ne každý bude číst diskuze, takže to je snaha shrnout výsledek do nějakého normativního textu. To, že je to dlouhé, netěší ani mě. Jestli se ti to podaří přehledně zestručnit, směle do toho, budu rád.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 17359
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson » 19. 5. 2020, 10:15

Chtělo by to u komentářů nastavit, aby všechny začínaly stejně odsazené a nikoliv dělat odsazení podle délky jména hodnotitele. Některé komentáře díky tomu působí jako reakce na komentáře předchozí, i když jimi nejsou, a naopak jiné tak nepůsobí, i když jimi jsou.

Uživatelský avatar
Selhan
Příspěvky: 310
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: New Crobuzon

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Selhan » 19. 5. 2020, 21:47

Já si pořád nemyslím, že je to potřeba, takže moje zestručňování by asi neodpovídalo tvé představě.
Jestli Vincent Baker chce, klidně mu jak se má hrát PbtA vysvětlím.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10791
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci

Příspěvek od Markus » 28. 5. 2020, 09:38

Vývoj postupuje drobnými nenápadnými krůčky dopředu. Zprovoznil jsem možnost filtrovat hry i podle přeloženého názvu, takže když teď v databázi nebo žebříčku zadáte hledat třeba "myší", najde vám to Mouse Guard RPG.

Průběžně taky aktualizuju staré anotace a doplňuju překlady tady z Fóra. Kdybyste se chtěl někdo zapojit do relaxační knihovnické činnosti, čeká tam ještě spousta bezmyšlenkovité práce na dlouhé večery. :)

V tuhle chvíli nejpotřebnější a asi nejjednodušší je převést stará klíčová slova na nové žánry/mechaniky. To reálně spočívá jenom v tom, že dáte editovat anotaci, vymažete klíčová slova a pomocí zaškrtávátek naklikáte jejich ekvivalenty mezi žánry/mechanikami. Pokud hru neznáte, abyste dokázali žánry nebo mechaniky určit sami, můžete si ty zahraniční vyhledat na RPGgeek.com (příklad)* a prostě to zkopírovat podle nich - používáme víceméně identický systém žánrů a mechanik.

* U toho RPG geeka pozor na to, že podobně jako my rozlišují mezi "hrou" a "produktem" (příručkou), ale narozdíl od nás provádějí klasifikaci žánrů/mechanik na úrovni příručky, zatímco na úrovni hry klasifikaci nenajdete.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 17359
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Jerson » 28. 5. 2020, 11:24

AW jsem aktualizoval (tam chyběla doplnit postapokalypsa). Zbytek her neznám, takže to z hlavy nedávám.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10791
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Vítejte v databázi RPG her a produktů!

Příspěvek od Markus » 28. 5. 2020, 11:28

Díky!

Já to právě u her, které neznám, dělám tak, že zkopíruju žánry a mechaniky podle RPG geeka. Může to být nepřesné nebo neúplné a lepší než nic - doplnit/vylepšit to může později kdokoli.

Odpovědět

Zpět na „Vítejte na RPG Fóru!“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host