Hranie podľa starej školy

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Hranie podľa starej školy

Příspěvek od RPG Fórum »

Bifi píše:Hranie podľa starej školy je veľmi konzistentný, zmysluplný a, trúfam si tvrdiť, aj zábavný herný štýl, ktorý vďaka starým hráčom prežil až dodnes. Mnohí z nich v priebehu 80. rokov prestali hrať a ich záujem sa obnovil po vydaní tretej edície Dungeons & Dragons (2000), avšak neuspokojení sa vracali k tomu, čo ich na RPG bavilo najviac. V ostatných dvoch rokoch sa tak zaslúžili o renesanciu starej školy, o čom svedčí vydávanie klonov starých hier (Swords & Wizardry, Labyrinth Lord a ďalšie) a nových variácií (napr. Red Box Hack), prudko rastúci počet fanzinov, blogov, publikovaných dobrodružstiev a pozitívnych hráčskych ohlasov. A napriek tomu, že stará škola je fenomén takmer rýdzo americký, mnohé jej prvky presiakli do hrania aj u nás (ostatne prvá verzia Dračího doupěte intenzívne, aj keď neúspešne, stavala zrejme na Holmesovej edícii pôvodného Dungeons & Dragons).
Článek
:arrow? 1. část článku k nalezení zde
:arrow? 2. část článku k nalezení zde

Odkazy:
:arrow? Rýchly sprievodca oldschool hraním (přeložil alef0)

Retroklony ke stazeni:
Swords and Wizardry
Osric (ten uz je trochu rozsahlejsi)
Labyrinth Lord (ktery je taky free, ale free verze je bez ilustraci).
Staci si jen vybrat :-)
Rozdíly mezi Swords and Wizardry a Labyrinth Lord
Naposledy upravil(a) Lemmy dne 6. 8. 2009, 13:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

Napřed fantasy kampaň a pak Druhou válku o svět. Obojí byl průběžně připravovaný příběh, který se napůl odvíjel od akcí hráčů. Vždycky po hře jsem přemýšlel, do jaké situace hodím hráče příště, pak jsem je hodil do toho, co jsem vymyslel, a nechal je jednat.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Nemáte někdo nějakou zajímavou alternativu k "čaroděj si ráno namemoruje kouzla?" Chystám se na semi-hexcrawl s jednodenními hexy v nějakém improvizovaném odnd-hacku a nevím, jestli se mi moc neprojeví pětiediční adventuring day problem, kdy jsou dobrodruzi po každém boji strášně ospalí :)

Vím, že třeba Mausritter má kouzla na runových tabletech, které se musí nabít specifickými akcemi (např. fireball spell musíš na tři dny vložit do velkého ohně, pro neviditelnost musíš den chodit se zavřenýma očima etc.)

Nebo třeba podmínit memorování něčím jiným, než jen osmihodinovým spánkem? Stejně jsem si nikdy nedokázal fiktivně vysvětlit, že to lze jen jednou denně a jen ráno.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Muzzug »

Pokud bys měl zájem, tak ti můžu vytáhnout povolání "Mage" pro Old-school Essentials.

Rychlý popis:
Mage
This class is the result of a thought experiment: what would a wizardly class look like if based on the percentile thief skills mechanic, instead of the standard spell memorization mechanism? Thus, the magic possessed by mages is not bound by spell books or memorization.
The specific abilities of the class are heavily inspired by a certain wizard of great repute in J.R.R. Tolkien’s Lord of the Rings trilogy. Due to the class’ lack of flashy combat magic, it could be used as a wholesale replacement of the standard magic-user class in low-magic campaigns.
Edit:
OSE-Mage.pdf
(409.61 KiB) Staženo 32 x
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Vandalicus »

Tak nemusi to byt rano - podmineno je tim dlouhym odpocinkem, kdy se magovi mozek restartuje :D Esli se prospi v prubehu dne, tak muze memorovat klidne vecer.

Me osobne vancianska magie nevadi, ale pokud bych delal alternativu, tak bych to resil DCC systemu hazenim proti inteligence checku. Kdyz jsem kdysi promyslel vlastni oDnD hack, tak jsem uvazoval v intencich intelligence check s postupne zvysujici se obtiznosti (cili v prubehu dne resp. opakovanim kouzel to ma cim dal slozitejsi seslat, a tenhle counter se resetuje po spanku).
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Log 1=0 »

Mág objetuje bezbrannou inteligentní bytost temnému bohu. Za každý HP oběti má 1 stupeň síly kouzla, které může rozdělit mezi jednotlivá kouzla. Dotáhne tam vesničana s 1 HP? 1 kouzlo se silou 1. Dotáhne tam strážného se silou pět, může to být 5 kouzel, se silou 1, 1 se silou 5, 1 se silou 2 a 1 se silou 3, 1se silou 2 a 3 se silou 1 atp. Konkrétní kouzla si vybere z nabídky daného temného boha a má je, dokud je nespotřebuje.

Ale je to spíš pro hru, kde jsou všichni "dobrodruzi" a tohle je něco, co se někdo může naučit jako bonus, než pro hru, kde je někdo válečník a někdo kouzelník.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Vandalicus píše: 23. 6. 2021, 21:43Tak nemusi to byt rano - podmineno je tim dlouhym odpocinkem, kdy se magovi mozek restartuje :D Esli se prospi v prubehu dne, tak muze memorovat klidne vecer.
Tak jsem to myslel. I když přisoupím na restart mozku při odpočinku jako dostatečný fluff, problém s adventuring day zůstává.

Vandalicus píše: 23. 6. 2021, 21:43Me osobne vancianska magie nevadi, ale pokud bych delal alternativu, tak bych to resil DCC systemu hazenim proti inteligence checku. Kdyz jsem kdysi promyslel vlastni oDnD hack, tak jsem uvazoval v intencich intelligence check s postupne zvysujici se obtiznosti (cili v prubehu dne resp. opakovanim kouzel to ma cim dal slozitejsi seslat, a tenhle counter se resetuje po spanku).
Mně se právě vancianka taky hodně líbí (viz těch padesát kouzel tady). Zvyšující se DC už nesedí fluffově na to "načtení kouzla -> vypuštění kouzla."
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Muzzug píše: 23. 6. 2021, 21:39 Pokud bys měl zájem, tak ti můžu vytáhnout povolání "Mage" pro Old-school Essentials.

Rychlý popis:
Mage
This class is the result of a thought experiment: what would a wizardly class look like if based on the percentile thief skills mechanic, instead of the standard spell memorization mechanism? Thus, the magic possessed by mages is not bound by spell books or memorization.
The specific abilities of the class are heavily inspired by a certain wizard of great repute in J.R.R. Tolkien’s Lord of the Rings trilogy. Due to the class’ lack of flashy combat magic, it could be used as a wholesale replacement of the standard magic-user class in low-magic campaigns.
Edit: OSE-Mage.pdf
Musím říct, že tento koncept se mi osobně líbí mnohem víc než tradičně zpracovaný mág. :think:
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Antharon »

Mne sa paci priprava kuziel v style alchymie. Kuzelnik si pred vypravou sadne vo svojej veci a pripravi si kuzlo, do mastneho platna predrobi polotovary, ktore staci potom spojit a premiesat a kuzlo je na svete. Napriklad vezme hlinenu flasticku, vyrobi pusny prach, nasype ho dnu, prida mensiu sklennu flasticku obsahujucu oxidant, upcha papierom natretym zapalnou mastou a kresadlo, cele to zabali do mastnej textilie a fireball je namemorovany, staci zapalit.

Urcite to nedava taky zmysel z pohladu bezneho dnd, kde mag memoruje kuzla kazdy den, ale v pripade west marches stylu kde kazde sedenie je uzavreta vyprava to dava zmysel, ze sa to robi doma a nic sa tym nemeni lebo na tychto vypravach sa nezvykne spat.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Antharon: Taky se mi to zamlouvá, ale takhle už u nás funguje alchymista.

Ještě mě napadá, že by mohli čarodějové pro memorování něco riskantního šňupat jako ve Wodu
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

Quentin píše: 23. 6. 2021, 20:00Nemáte někdo nějakou zajímavou alternativu k "čaroděj si ráno namemoruje kouzla?"
Zajímavou ano, ale jestli i použitelnou ve fantasy, to nevím. I když ... ZZ fungují podobně.

Tedy kouzelník má do začátku jen jeden magický bod, za který může seslat jediné kouzlo z těch, které umí. Další body získává za nějaké náročné akce, případně když se mu seslání kouzla zajímavě pokazí (což je vždy, když se kouzlo nepovede tak jak má). Spánek na tuhle jeho schopnost nemá vliv, pokud nedělá zajímavé a odvážné věci, tak nemůže kouzlit, i když bude spát jak Šípková Růženka. A nikdy okolo sebe nebude metat kouzla jak vysokoúrovňový čaroděj z DrD.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Jerson: Jaké náročné akce? Máš příklad?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

V ZZ je to riskování štěstí, tuším? V AW by to bylo něco na způsob "vystavíš se nebezpečí" - prostě když jako kouzelník uděláš něco, co by od tebe nikdo nečekal. Jako jediný vyjedeš z brány vstříc nepříteli a odvrátíš ho kouzlem, budeš bojovat v první linii na hradbách, atd. Obvykle u toho nějaké své kouzlo použiješ, čímž si vyčerpáš ten svůj magický bod, a právě tou akcí si ho zase doplníš. A když ti kouzlo selže, takže se ti daná akce nepodaří (obvykle nějak spektakulárně), tak ho dostaneš taky.

To obvykle (ne vždy) vede k nepředvídatelnému a občas nerozumnému chování kouzelníků, kdy dělají z pohledu ostatních sílené věci - jako šíleně odvážné i šíleně pitomé, ale přitom ti kouzelníci pro to mají "své důvody". Metaherně je to ten bodík magie, který dostanou, a herně to je vysvětlení typu "situace byla příznivá našemu plánu" nebo "vycítil jsem zlo a musel jsem zasáhnout bez ohledu na ostatní okolnosti." Taky to vede k tomu, že kouzelník nikdy neopakuje své akce, protože sesmahnout někoho ohněm podruhé nebo dokonce potřetí po první větě není nic nového, to už nikoho nepřekvapí, takže za to ani bod magie nebude.

Což tedy znamená, že je lepší na to mít systém s volnějšími kouzly, nebo alespoň hromadou různých kouzel. A dá ti to taky relativně specifický typ kouzelníka, kterého se ostatní budou nejspíše trochu obávat, trochu ho uznávat a trochu jím pohrdat v různém poměru. Ale podle mě pořád lepší než mít neustále chrnící glass cannon.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Tak jsme tři sezení v "hardcore" OSR multikampani a zatím si to nemůžeme vynachválit. Prakticky nemáme pravidla a rozhodujeme všechno na společně určené šanci na šestce (na 1z6ti bude random encounter, na 3z6ti jste ho přesvědčili, na 1z6ti si váš všimnou...) ale zato máme docela objektivně připravená location based dobrodružství, a funguje to.

Jediné, co z dnd zbylo, je ořezaný souboják (d20 vs AC, damage to hp) a pár povolání, ale u těch už lituju, že jsme nechali tři (fighter d8hp+attack/lvl, expert d6hp+skill/lvl, wizard d4hp+spell slot/lvl) a neshrnuli to do jednoho (adventurer d6hp+attack/lvl), protože skilly se beztak po chvíli implikují podle roleplaye a charakteru postav (na to, že rytíř je silný a zloděj plíživý, nepotřebujeme mechaniku), a magické schopnosti jsou nejlepší z lootu (od předmětů, patronů, mutací...). Krom lvl-based save rollu nemáme žádné další mechaniky, ani staty (!), jen pár deskriptorů na rozjetí postavy (naházeno v Maze Rats).

Moje tipy pro tohle hraní jsou zatím
1) Vypravěč musí zůstat nestranný, jak nejvíc to půjde. Co nemusíš rozhodovat, nech rozhodnout hráče nebo kostku.
2) Opozice musí být vždycky silnější. Dokud jsou hráči underdogs, tak a) je to napínavé, b) vyžaduje kreativní řešení, c) můžeš být plně na jejich straně

tl:dr když je na vás 1970s-inspired OSR málo hipster, tak začněte hrát 1870s-inspired FKR :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Dík za ten článek. GM fiat v 19. století!

Nicméně dál popisuje nějaký hyperminimalismus, s čímž mám svůj tradiční problém: mantra „všechno můžeme rozhodnout bez pravidel!“ je sice pěkná, ale vedení hry mi to fakt neusnadňuje.

EDIT: A na hlášku „Nepotřebujete herní příručky, každý román je příručka! Hrajte světy prostě jenom z libovolných knížek!“ říkám: Tak určitě...
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Bifi »

Tak FKR dorazil aj do našich krajov!
(Mám rozpísaný FKR systém Osem mečov Chaosu, pokúsim sa cez prázdniny dokončiť.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti