XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Selhan »

Nordoslav píše: 24. 5. 2021, 16:14
Nepřehlížíš nic než že mít postavu jako thin agenta pro prozkoumávání prostoru je co lidi na dungeon crawlu baví. Oproti videohře nás baví víc, že nejsi omezen připravenými možnostmi.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 747
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Nordoslav »

Selhan píše: 24. 5. 2021, 20:32 Nepřehlížíš nic než že mít postavu jako thin agenta pro prozkoumávání prostoru je co lidi na dungeon crawlu baví. Oproti videohře nás baví víc, že nejsi omezen připravenými možnostmi.
Ok, pak je to už jen volba osobních preferencí a koho co baví a to respektuju. Já se jen bál že mi nedochází nějaký aspekt xp for gold, který z toho dělá validní volbu i pro jiné styly her.
Takže díky za potvrzení že nejsem hloupý :)
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Markus »

Výhody podle mě:

1) Okamžitá motivace postav a jasný herní "cyklus" - klidně si můžeš hnát příběhové linky a neřešit vývoj postavy, ale jakmile chceš levelovat, tak víš, co máš dělat.
2) Skutečně to motivuje exploraci
3) Je to extrémně jednoduché a transparentní. Z tohohle pohledu se mi vlastně nelíbí, když se to komplikuje (například přidáváním xp i za jiné věci nebo počítáním utraceného zlata místo vyneseného), ale to je samozřejmě věc gusta.
4) pro "xp for gold" je napsáno milion modulů a hlavně ty nové OSR stojí za pozornost; ze zkušenosti vím, že konvertovat ty poklady do jiných, ehm, ekonomických systémů je fakt vopruz.

Nevýhoda: je to vhodné pro přesně jeden typ příběhu – postavy jako zlodějíčkové a chytráci se potloukají světem, řeší problémy ne jako hrdinové, ale spíš pro vlastní prospěch, nabyté bohatství zase brzy rozfofrují a jedeme znova. Sword & sorcery. Je to prostě tématická mechanika. Vlastně storygamová. :) Akorát je vtipné, že je zrovna ze starého D&D, které se tomuhle tématu moc nevěnovalo a rychle uteklo do hrdinské dobrofantasy, kam se to IMHO nehodí.

Já jsem xp for gold zkoušel, když jsme hráli magadungeon Barrowmaze, v mírnějším režimu. Jelikož jsme hráli DCC s jinými hodnotami xp, nedokázal jsem to překlopit do režimu 1 gp = 1 xp, takže jsem měl nějaké jiné počty a ještě jsem hodnoty nalezených pokladů konvertoval za běhu, měnil stříbro na zlato, zmenšoval drahokamy atd... Strašný vopruz ve výsledku. Měl jsem prostě od začátku použít hodnoty xp podle starého D&D, protože ten Barrowmaze pro to byl psaný a nemusel bych to přepočítávat.

Co je funguje celkem dobře je to, že to hráče v megadungeonu skutečně žene k exploraci.

Celé jsem to měl nastavené tak, že v poušti bylo objeveno zapomenuté město mrtvých a strhla se zlatá horečka. Vznikla celá komunita vykradačů, do které spadají i hráči. Začínali jsme vlastně ve stavu, kdy byl jen základní tábor se základními řemesly (nevěstinec) a ten se postupem času měl rozrůstat. Chtěl jsem, aby postupně přišla státní moc, výběrčí daní a jiní paraziti na všem tom bohatství a aby se z vykrádání nekropole prostě stal regulérní business. Ale tak daleko jsme se nakonec nedostali, než nás přerušila korona a děti.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Bifi »

Bifi píše: 24. 5. 2021, 12:27 Ono fakt je, že ak skupinka remeselníkov, ozbrojencov a učencov naraz začne z nejakej diery vynášať kilá zlata, striebra, šperkov a drahokamov (s príslušným vplyvom na miestnu ekonomiku, zlatou horúčkou, hromadou chudákov na každom kroku sledujúcich postavy, najímaním vojakov, authorities taking notice, lúpeživými bandami a Turkami), tak to trochu koliduje s estetikou settingu. Každý dungeon crawl by ako čierna diera spôsobil zhustenie vzťahov a vťahoval do seba príbeh. Sandbox hra by bola prakticky nemožná.
Nemal som v hlave aktuálne cenníky Hornouhorska, ale s prihliadnutím na to, čo píše Markus (dôraz na reálnu ekonomiku) a Antharon (ktorý to práve mástruje a argumentuje skutočnými cenami):

Menej ako polovica získaných XP na 2. level je typicky zo získaných pokladov a carousingu. Avšak postupovanie by malo byť rýchlejšie ako raz za 8-10 sedení. Povedzme, že sa zdvojnásobí objem pokladov a tým zrýchli postupovanie na raz za 5-7 sedení. Čo to znamená?

Pri tomto zrýchlenom variante na postup z 1. na 3. úroveň potrebuje priemerná postava (s 10%-ným bonusom na získané XP) okolo 2.500 strieborných, teda 25 zl. To zodpovedá malej sedliackej chalupe, vojenskému postroju na koňa, furmanskému vozu, dvom člnom pramiciam, lepšiemu jazdeckému koňu, 3-4 muliciam, piatim mušketám aj so strelivom alebo najatiu 11 arkebuzierov na mesiac. V chudobnom kraji slušný zárobok, ale zďaleka nie na vyvolanie zlatej horúčky. Keďže Hornouhorsko nedodržiava systém 1 sedenie = 1 týždeň herného času a preto je tento zárobok veľmi hrubým odhadom ca. za mesiac. To už je veľmi slušné, zodpovedá to tak 10-20 násobku mzdy kvalifikovaného remeselníka, ale stále nie kráľovské zbohatnutie.

Problémom to môže byť na vyšších úrovniach a rovnako rýchlych očakávaniach postupu. Postúpiť z 5. na 6. úroveň by vyžadovalo viac pokladov (aj kvôli tomu, že fixné XP odmeny pomerne klesajú na význame). Ak stále ostávame pri predpoklade, že spomenutých 10-14 sedení je jeden mesiac herného času, bavíme sa o ca. nejakých 120 zl. To nie je dosť ešte ani na remeselnícku dielňu alebo mlyn. To je akurát vojenský kôň aj s postrojom. Pre chudáka možno rozprávkové zbohatnutie, pre kvalifikovaného remeselníka päťročný príjem (odhliadnuc od obmedzení peňažnej ekonomiky a naturálneho hospodárstva).

A teraz úplný extrém: Ozbrojenec bude na postup z 1. na navyššiu, 12. úroveň (prakticky mýtický bohatier a world-shaker), potrebovať 550.000 XP. Ak by to všetko mal nadobudnúť v pokladoch za povedzme tri roky herného času (žiadne príbehové odmeny, cestovanie, roleplaying...), tak sa bavíme o 5.500 zl. spolu (nech je to 1.500 až 2.000 zl. ročne). To je hodnota dvoch kaštieľov či kúpeľov, troch baní, 3-4 malých dedín alebo tak 6-7 plne vyzbrojených rytierov. Povedzme, že už slušný šľachtický poklad, zemanovi by svietili oči, ale kráľ alebo hlava magnátskeho rodu by sa len pousmiali. Podľa mňa teda ešte stále bez nejakého spoločenského kolapsu, zďaleka nie na úrovni spomenutého výletu do Mekky.

Možná výčitka: Nerátam s postavami, ktoré umrú, ani s normálnymi nákladmi na živobytie, expedíciu atď., či mimoriadnymi výdavkami ako kúpiť a opevniť dom. Okrem toho treba násobiť veľkosťou družiny. Ale stále, päť postáv bude na 5. úroveň potrebovať spolu možno tak 1.500 až 3.000 zl. (a to rátam fakt veľkoryso). Vzhľadom na to, že 5 postáv na 5. úrovni už je vcelku slušná regionálna moc, ktorá môže miešať karty, nepríde mi to úplne prehnané (mohli si namiesto postupu spolu kúpiť jeden kaštieľ a žiť v kľude).

A teraz záverečná informácia: Začínajúca postava šľachtického stavu na 1. úrovni môže vlastniť panstvo a hospodárske aktíva vo výške až 16.000 zl., s ročnou rentou 800 zl.

Mimochodom, ceny sú na základe reálnych cenníkov z dochovaných prameňov (napríklad výdavkov bohatých uhorských domácností v 17. storočí, listín slovenských miest k trhovej regulácii, mestských účtov a pod.). Problém konvertibility tovarov na peniaze a peňazí (či nebodaj drahokamov) späť na tovary je do tejto hernej ekonomiky takisto zabudovaný tiež. Dať dohromady na šupu hromadu peňazí si nevie dovoliť nikto, všetko je to v nejakých aktívach a naturáliách.

Ak by sme sa mali baviť o nejakom dračom poklade v hodnote "pol kráľovstva" a podobne, tak sa bavíme o státisícoch až miliónoch zlatých. Za milión zlatých postúpi z 1. na 12. úroveň 200 ozbrojencov a môžu ísť dobývať Európu. (Alternatívne sú to tak 2 až 3 tisícky elitnej a najlepšie vybavenej ťažkej jazdy, to by na zopár kniežactiev alebo malú ríšu mohlo stačiť.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Markus »

Bifi: Líbí se mi, co sis s tím dal za práci, a jednoho dne tě vykradu do svého hraní, protože nic podobného jsem jinde nenašel. Dva roky sháním "dobrý ceník" a tys ho udělal – fakt to AFAIK neudělal nikdo jiný na OSR scéně, nebo aspoň to neprobublalo až ke mně.

Akorát jedna věc mi tam hapruje...
Bifi píše: 24. 5. 2021, 22:37 A teraz záverečná informácia: Začínajúca postava šľachtického stavu na 1. úrovni môže vlastniť panstvo a hospodárske aktíva vo výške až 16.000 zl., s ročnou rentou 800 zl.
... proč taková postava vyráží na dobrodružství a proč leveluje podle nabytého bohatství? :) Bereš to tak, že to nabyté bohatství je prostě jen šikovný indikátor a abstrakce toho, že musela překonat nějaké nebezpečenství?

(Pro kolemjdoucí podotýkám, že XP se dostávají jen za poklady vytažené z hlubin mýtického podsvětí, nikoli z obchodu, okrádání pocestných a jiných běžných aktivit.)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Bifi »

Hej, presne tak to beriem...

EDIT: Predlohu som mal v LotFP, ktorý tiež musel aspoň čiastočne vychádzať z nejakých historických podkladov.

EDIT 2: Hádzať 3d6 na status odporúčam len pre kampane, v ktorých postavy môžu zobrazovať celú demografickú šírku a tým pádom predstavovať aj statusovo veľmi silné osoby. Default by vlastne mal byť 3d4, čo viac zodpovedá WFRP-fílingu - nikto nebude urodzený, ale ešte tam môžu byť nejakí prosperujúci mešťania. Priemer to posúva na hranicu medzi chudákmi a sedliakmi. (A ako pekný vedľajší efekt to zvyšuje pravdepodobnosť nadprirodzeného pôvodu.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Antharon »

Markus píše: 24. 5. 2021, 23:02 (Pro kolemjdoucí podotýkám, že XP se dostávají jen za poklady vytažené z hlubin mýtického podsvětí, nikoli z obchodu, okrádání pocestných a jiných běžných aktivit.)
V hornouhorsku? Ja to beriem tak, ze carousing nie je "tu vidite co som vysekal v dungeone, to ma legitimizuje na level 2"

Ja beriem premenu penazi na XP tak, ze postava vezme svoje peniaze a zaujimavym sposobom ich premeni na zazitky, ktore ju zaujimaju, a zazitky su skusenosti... Preto mozes na xp roztopit co chces.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Markus »

Antharone, myslel jsem to tak, že v "tradičním nastavení xp for gold" platí, že xp dostáváš za poklady vytažené z nebezpečných míst. Bifi a Uhorsko do toho trochu hodil vidle v tom, že je dává až za utrácení.

Mimochodem, Bifi, co brání tvému šlechticovi rozfofrovat v rámci carousingu/hýření své rodinné jmění a postoupit hned o několik úrovní? :) Nebo se smí hýřit jen za peníze vytažené z podzemí, ale za civilní peníze se hýřit nesmí? To aby si člověk pomalu vedl dva separátní ukazatele peněz a sledoval jejich původ jako v blockchainu...
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Antharon »

celkom urcite sa moze hyrit aj za civilne peniaze, ale je to trocha nestastne. jednak je tazke dobre predat tieto veci a jednak mas obmedzenie kolko penazi vies rozhyrit za jeden tyzden. takze napriklad preslopat rodinny kastiel je proste na dlho...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Bifi »

U mña len za peniaze vytiahnuté z podzemia. (Áno, to separátne účtovníctvo je problém.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Vandalicus »

Markus píše: 24. 5. 2021, 23:20 To aby si člověk pomalu vedl dva separátní ukazatele peněz a sledoval jejich původ jako v blockchainu...
Cywe, challenge accepted! XPcoin! $lol$

Jinak - spoiler? teaser? :>;o) V pristim dile Dinosauria se taky bavime o implikacich XP for gold v souvislosti s murderhoboes (aneb to, co jsem navrhoval v ASE - proc vlastne lezeme do dungeonu, kdyz je vedle bezbranna vesnice?) a jak to tehdejsi autori resili.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od boubaque »

Podle mě XP for gp je dobrý nástroj, jak podpořit exploraci, ale samozřejmě to naráží na to, že hráči na to musí přistoupit a musí chtít postupovat po levelech. Ale to je obecně problém, že pokud má hra podle oldschoolových pravidel fungovat (bez větších úprav a vypouštění celých úseků pravidel), tak musí hráči vědomě a vlastně svým způsobem aktivně přistoupit na hru o zdroje a vůbec styl s tím spojený.

Můj malý problém s XP for gp je ten, že je to vlastně dvojitá odměna: dostanete XP, a ještě peníze, za které nakoupíte vybavení a najmete pomocníky. A v určité fázi začne být nuda vykrádat zlato z kobek, protože už si nemáte co koupit a zároveň se vývoj postavy poměrově zpomalí (nehledě na to, že od nějaké doby prostě už jsou postavy tak silné, že další úroveň není velká motivace).

Hýření je docela dobrá metoda, jak ten problém dvojí odměny (a velké volné hotovosti) oslabit, ale zase vyžaduje, aby na to hráči aktivně přistoupili. Dračákovské placení mistrovi za výcvik nutný pro přestup na vyšší úroveň je vlastně taky fajn (i když ty doby výcviku jsou trochu otravné a taky je otravná dvojí podmínka zkušeností a peněz), protože způsobují, že postavy šetří, aby nakonec nalily velký obnos do přestupu. Staré DnD zase počítalo s tím, že postavy si budou šetřit na tvrz/věž, postupně ji vylepšovat a lít peníze do svého panství.

Já bych se ale prostě té dvojí odměny úplně zbavil, a když už je nutné, aby hráči přistoupili na nějaké herní premisy (ne ve smyslu GNS :P ), tak jim prostě určím jednu premisu navíc: Zlato je prostředek zvyšování statusu (a tedy postupu po úrovních), a tedy není určeno vám, ale tomu, kdo vám může ten status zvýšit/udělit. Proto pro Terru Australis plánuju (ano, pořád ji plánuju), že postavy mají za úkol prozkoumat a vyrabovat nově objevený kontinent, přičemž zlato se posílá do Evropy (což elegantně řeší i problém inflace, protože ta nastává až v Evropě... a víme, že se to v době zámořských objevů stalo).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Quentin »

boubaque píše: 25. 5. 2021, 10:01Můj malý problém s XP for gp je ten, že je to vlastně dvojitá odměna: dostanete XP, a ještě peníze, za které nakoupíte vybavení a najmete pomocníky...
Tohle mi přijde víc výhoda než nevýhoda. Když už to účetnictví s lootováním děláš, tak je hezké, že ho alespoň použiješ dvakrát.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Antharon »

co sa tyka ziskavania expov, za to, ze postavy vynasaju z podzemia poklady, osobne sa mi to nepaci. Jednak to je skutocne dvojita odmena a jednak to zvadza k hromadeniu majetku a to pre dobrodruhov nie je dobre, lebo stracaju logicku motivaciu ist dalej riskovat krk.

Pre mna je zivot dobrodruha ako husebkova draha. Raz je bohaty a uziva si svoje bohatstvo a neskor minie posledne peniaze a vyda sa na vypravu. Hrdina nie je typ, ktory by premyslal nad tym, ze sa usadi a musi mysliet do buducnosti a na rodinu. Hrdina je samovrah, ktory neustale riskuje svoj zivot a je stale na cestach, nemoze si dovolit nosit so sebou vrecia zlata. A ani nechxe, radsej ich minie a uzije si ich najlepsie ako vie, lebo to moze byt jeho posledna zabava.

Pre mna je typickym prikladom klasicky filmovy conan, ktory sa z otroka stane slobodnym clovekom, s kamosmi vykradne vezu hadieho kultu a zrazu maju viac penazi nez je v ich silach minut a tak sa jeden downtime za druhym opijaju a bavia, minaju peniaze na drogy a luxus az kym nepride moment kedy si uvedomia, ze to takto nemoze byt navzdy a s kvalitnou vybavou a plni skusenosti vyrazaju znova na dobrodruzstvo.

Ak by dostali expy za to ze ziskali ten poklad instantne by boli vylevlovani, peniaze by minuli na armadu a na pevnost a nakoniec by iluzia heroizmu isla tatam.

Navyse sa mi paci volba medzi ziskavanim skusenosti a zlepsovanim vybavenia postavy

Edit: a mozno je skutocny rozdiel medzi vnimanim fantasy vs. sword and sorcery pohladu na hrdinov?
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Bifi »

Antharon, to je asi tá Markusom opísana SnS žánrová logika. Sedí vec, dá sa to preniesť aj do realistického settingu (žáner pikaresky - boha ja fakt už musím ten článok dokončiť).

Pri analyzovaní XP za zlato je dôležité rozšíriť perspektívu smerom k endgame. Čo znamená dungeon looting v dlhodobej perspektíve? Dovolím si repostnúť:
Bifi píše: 24. 5. 2021, 12:35 Zlato funguje dobre, ak je sleduješ len jeden výsek týchto cieľov, a to stať sa lokálnou mocnosťou: zabrať/postaviť pevnosť, viesť vojenskú výpravu, prebrať moc nad nejakou oblasťou, vybudovať kult alebo nejakú mocnú organizáciu, zvrhnúť vladára alebo tyrana a podobne. Toto je implicitný cieľ hrania, ktorý je vpísaný do genetiky D&D od čias First Fantasy Campaign, Blackmooru, Braunsteinu, Empire of the Petal Throne, Chainmail, Diplomacy a všetkých tých wargaming campaigns. Hráči majú chcieť získavať (ozbrojenú) moc ... zlato je prostriedkom, ktorý potrebuješ.
OD&D je majstrovský dizajn, lebo v tejto paradigme (ktorá je žiaľ opäť len súčasťou tradície, ktorá nikde nebola spísaná) to funguje skvelo. Dokonca s ešte jednou zatáčkou: Bohaté postavy začnú budovať vlastné dungeony. Vyžaduje to proaktívne sandboxové hranie, ktoré má na strane hráča aj nejaký dlhodobý zámer. Dvojitá odmena v kontexte tohto výseku cieľov nie je problém. Práve naopak: Ak máš veľa zlata a utopíš ho v budovaní pevnosti a podzemí pod ňou a tie zvyšné poklady a artefakty, čo si nadobudol pri dobrodruhovaní, uložíš tam, tak dokonca replikuješ bohatosť herného sveta pre ďalšie generácie dobrodruhov.

Jedna z vecí, ktorá sa stratila medzi old schoolom a OSR, je práve tento endgame. Kam všetko to dobrodruhovanie z dizajnového hľadiska smeruje? A ak postavy majú dlhodobé ciele, ktoré nespadajú do tohto výseku, ako k tomu stojí lootovanie dungeonov?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 3 hosti