XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Markus »

EDIT: Diskuze je věnovaná systému, kdy postavy dostávají zkušenosti především za nalezené poklady. Vznikla oddělením od naší družinové diskuze, ale rychle se zobecní. Pojďme se tedy obecně pobavit o tom, jak to udělat aby "xp for gold" fungovalo... nebo jaké s tím máte zkušenosti vy.

Původní příspěvek:


Kdybychom hráli OD&D, tak ano, peněz dostáváme extrémně málo. :) Ono se dá v zásadě spočítat, kolik by měli hráči průměrně nacházet. Kdybys chtěl, aby se z prvního na 2. level dostali třeba za pět sezení, tak je to cca 2000 (na postup) × 5 (počet postav) = 10000. Vyděl počtem sezení a máš 2000 zlatých na sezení. To je samozřejmě průměr, při slabších sezeních bude míň, při úspěšnějších bude víc.

Tolik by byla matematika v OD&D, kde dostaneš xp automaticky, jakmile to zlato vyneseš ven. Když se hraje ve stylu ASE, kde XP dostáváš za zlato utracené při carousingu, tak musíš počítat s tím, že dochází ke značným ztrátám zlata za náklady (vybavení, žoldáci), další ztráty máme při prodeji (reálný počet zlata neodpovídá nominální ceně předmětu) a ve výsledku jen malá část pokladů je skutečně přeměněna na xp, takže průměrné zisky by měly být násobně vyšší. Třeba 4000–5000 gp na sezení? Případně je možnost nechat zisky na původní úrovni a kompenzovat ztrátu zlata jinak, třeba tím, že carousing násobí hodnotu utraceného zlata třeba na pětinásobek.

Dál je nutné myslet na to, že umírající postavy jsou obrovský xp sink a musí se to kompenzovat navýšením zlata.

Na druhou stranu máme i doplňkové zdroje xp, třeba za navštívení nového dungeonu nebo zápisy a roleplaying. Těch způsobů, jak to řešit, je hodně. Akorát mám dojem, že ASE a po něm Uhorsko si tu funkční hladinu nikdy úspěšně nenašlo. Leda že by nastavení "jedna úroveň zhruba za 10 sezení" bylo záměr. :)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Selhan »

Třetina levelu na celou skupinu a to byla nadprůměrně výdělečná výprava. A platíme z toho náklady. Prostě mi na to carousování opravdu nezbývá. Ještě štěstí, že si neplatíme živobytí. :D
To není přímo stížnost, mně to zase tolik netrápí, že se na druhý level nedostanu, jen mě to zajímá.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od KDolecek »

Já jsem po ASE došel k tomu, že všechny levely nad 2 jsou v Hornouhorsku jako designové cvičení, ne jako mechanika k využití :D
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Antharon »

pise si: davat hracom viac peniazkov, aby si mohli uzivat...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Bifi »

Ono fakt je, že ak skupinka remeselníkov, ozbrojencov a učencov naraz začne z nejakej diery vynášať kilá zlata, striebra, šperkov a drahokamov (s príslušným vplyvom na miestnu ekonomiku, zlatou horúčkou, hromadou chudákov na každom kroku sledujúcich postavy, najímaním vojakov, authorities taking notice, lúpeživými bandami a Turkami), tak to trochu koliduje s estetikou settingu. Každý dungeon crawl by ako čierna diera spôsobil zhustenie vzťahov a vťahoval do seba príbeh. Sandbox hra by bola prakticky nemožná.

Na druhú stranu: Keď som ten setting písal, tak som ho chcel mať trocha hyperbolizovaný, troška ako maľby Johna Blanchea skrížené s Boschom a ďalšími holandskými majstrami. Vypuklejšia nerovnosť, bizarné spoločenské rituály praktizujúca a od reálneho života odtrhnutá šľachta, tak trocha mocenské vákuum aj s dôsledkami ako lúpeživí zemania, osmanské warbands, skupiny veteránov-banditov, či na seba sa spoliehajúce malé pevnôstky, opevnené statky a kláštory. O zopár dobrodruhov by sa nikto veľmi nezaujímal.

Riešením by ešte mohlo byť posilniť XP odmeny za iné veci v dungeone ako len vytiahnutie a spendovanie pokladov. Pre učenca trebárs objavenie artefaktov, písomných záznamov alebo nových druhov príšer (popísať ich, vytiahnuť na svetlo žijúci exemplár, podrobiť pitve atď.), pre prieskumníka znásobené odmeny za odhaľovanie nových priestorov (a trebárs zhotovenie máp?) a nebezpečenstiev (pascí), pre ozbrojenca za boj a - surprise - za dohodnutie aliancií a spojenectiev či najímanie vojakov (a udržanie ich nažive). A aby sa to nezmenilo na účtovnícke orgie, urobiť to nejakým checklistom, ktorý sa prejde na konci každého sedenia.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Markus »

Já si ale myslím, že (naše) Uhorsko prostě není na xp for gold vhodné. Ta mechanika funguje, když (a) GM cíleně přidává do dobrodružství pokladnice, kobky a jiné lokace určené k vyloupení, a ještě to dělá tak, aby je signalizoval a aby byla výzva do nich proniknout; (b) hráči mají loupení aktivně za cíl. Ani jedno z toho pro nás neplatilo snad na žádném sezení - vždycky jsme sledovali nějaké "příběhové" linky, poklady byly spíš něco, o co jsme omylem zakopávali cestou, než že bychom z nich dělali cíl našich sezení.

Prostě xp for gold funguje dobře, když poklady jsou cílem hry a hra se točí kolem toho, jak je chytře získávat při minimalizaci rizik. Funguje celkem dobře v megadungeonech, kde hráči jsou skutečně vykradači a jejich cílem je namastit si kapsu. Pro moderní designovou i hráčskou mentalitu točící se kolem "příběhu" se IMHO krutě nehodí.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Západné mokrade] – Kampaň v Divném Uhorsku

Příspěvek od Bifi »

Problém je, ak sú postavy silne vrastené do settingu (na rozdiel od murder hobos). Už začneš mať aj iné ciele - aj keď aj v old schoole je úplne normálne a očakávané, že sa tak stane.

Zlato funguje dobre, ak je sleduješ len jeden výsek týchto cieľov, a to stať sa lokálnou mocnosťou: zabrať/postaviť pevnosť, viesť vojenskú výpravu, prebrať moc nad nejakou oblasťou, vybudovať kult alebo nejakú mocnú organizáciu, zvrhnúť vladára alebo tyrana a podobne. Toto je implicitný cieľ hrania, ktorý je vpísaný do genetiky D&D od čias First Fantasy Campaign, Blackmooru, Braunsteinu, Empire of the Petal Throne, Chainmail, Diplomacy a všetkých tých wargaming campaigns. Hráči majú chcieť získavať (ozbrojenú) moc.

Ak sleduješ iné ciele, ako napríklad získavať poznanie, budovať medziľudské vzťahy a pod., tak získavanie zlata ťa od toho len zdržuje. (Môžeš ale vziať niekoho na first date do podzemia crawlovať. :D ) Samozrejme je legitímna otázka, prečo by ťa hra mala za sledovanie týchto cieľov odmeňovať, ak nemá byť o tom a nepodporuje to mechanicky. (Ona ťa inak neodmeňuje ani za ten prvý výsek, ale zlato je prostriedkom, ktorý potrebuješ.)

Neviem posúdiť, či "adventuring pre adventuring" (či už ako dungeon crawl alebo hexcrawl) funguje dlhodobo. Čo sa deje na leveloch 8+? Akú má adventuring endgame? Existuje možnosť, že postavy nazakorenia alebo že je hra furt len sled dobrodružstiev bez nejakého priemetu do iných oblastí života? Alebo sa tie iné oblasti života odpinknú rýchlym downtimom?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Vitus »

Zajímavá debata, osobně mi přijde nápad "gp => xp" jako nešťastné řešení, ale asi by se s tím dalo hrát. Jenomže když si k tomu ještě přidám, co vlastně píše Selhan (o carousingu) a Bifi (o hromadění ekonomické moci pro získání vojenské moci) nestává se pak z toho RPG spíše hra na korporát ?

Nechápejte mne špatně - management zdrojů mi přijde jako dobrá feature v rámci klasických RPG a jsem její příznivec, ale když se to pak má zvrhnout vedení účetnictví, tedy P&L a vedle toho Asset books (= podvojné účetnictví v praxi), pak už mi to tak zábavné nepřijde. :think:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Jerson »

XP for gold jsem zažil asi jen ve svém úplně prvním Dračáku hraným ještě možná podle verze 1.3 nebo 1.1, kdy nám PJ vrazil dva obří poklady, aby nás "pravidlově čistě" mohl dostat rovnou na 6. úroveň. Tenkrát jsem to moc nechápal a bylo mi to jedno, a až mnohem později jsem se o tomto stylu znovu dozvěděl, abych ho mohl odsoudit jako neprosto nezajímavou a nezábavnou věc.

Teď si to už úplně nemyslím, ostatně i největší hledač pokladů Indiana Jones se snaží získat poklady, aniž by přitom došel k úhoně. Nicméně nikdy to nejsou obyčejné zlaťáky, které za něco rozfofruje v nejbližší hospodě, ale je to strašně cenný artefakt, který sebere z místa, kde má být (hrob nebo chrám) a přemístí na místo, kde být nemá (obvykle muzeum) ... nebo jsem možná prohodil pořadí, to je jedno.

Každopádně kila nebo dokonce metráky zlata vynášené z jeskyní by v důsledku měly zcela spolehlivě rozbít či přesněji zásadně proměnit ekonomiku celé oblasti, a pokud se na jedné straně řeší historické středověké cenníky (jakkoliv je to nesmysl) a na druhé straně poklady v jeskyních, tak nevím jak to spojit a zároveň nechat historičnost nějaké části světa zachovanou.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 24. 5. 2021, 13:38 Každopádně kila nebo dokonce metráky zlata vynášené z jeskyní by v důsledku měly zcela spolehlivě rozbít či přesněji zásadně proměnit ekonomiku celé oblasti, a pokud se na jedné straně řeší historické středověké cenníky (jakkoliv je to nesmysl) a na druhé straně poklady v jeskyních, tak nevím jak to spojit a zároveň nechat historičnost nějaké části světa zachovanou.
+1 Mementem může být krach středověké ekonomiky části muslimského světa (obvykle se zmiňuje Egypt), kdy jakýsi africký vládce vykonal cestu do Mekky a při tom utrácel takové množství zlata, že jeho cena vůči ostatním komoditám všude, kudy on a jeho doprovod prošli, a způsobila postupný úpadek obchodu, řemesel a nakonec i zemědělství.

Poklady v jeskynních v historicky věrných hrách mají smysl za mne pouze:
- pokud se jedná o relativní poklad (například mít 10 tolarů je jmění, takže pokladem je i váček s 20 tolary = to krach ekonomiky nezpůsobí, ale nálezce si rozhodně přilepší)
- pokud se jedná o doslova neprodejný poklad (například artefakt, jenž má cenu například kulturní, mocenskou, religiózní, sociální či jinak vázanou, ale nelze jej proměnit na peníze)
- pokud se jedná o relativně neprodejný poklad (například zlaté cihly, jejichž pokus o prodej povede k zatčení královskými vojáky, zabavení celého pokladu, extenzivnímu výslechu a vyhnanství)

Ehm, já vím beru to hodně extrémně, ale souhlasím s Jersonem, že uvěřitelná historičnost settingu se těžko kloubí dohromady s hromadami jeskynní plných dračích pokladů. :)
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Antharon »

Ja by som len doplnil jeden zasadny problem zlatakov za xp. Jedna vec je ako to vnimaju hraci a druha vec je ako to vnimam ja ako game master.

V duchu old schoolu som sa snazil poklady davat ako odmenu za achievmenty druziny. Napriklad ak poctivo prelezu dungeon, najdu tam tajnu miestnost s pokladom a mozu ho utratit. Zabiju bossa? Dostanu odmenu vo forme jeho vybavenia.

V nasej kampani sa odohralo niekolko sedeni a vacsina z nich skoncila pre skupinu nie uplne uspesne. Zostup k detom temnoty zabral dve sedenia a postavy sa zlakli a vycuvali skor nez sa na nich dokazali nabalit.

Potom doslo na prieskum podzemia a tu postavy zabili jedneho bossa a ukoncili prieskum a pustili sa do noveho questu.

Tu zliezli do druhej casti podzemia, zverbovali armadu a zabili licha. V jednej z miestnosti nasli obrovsky poklad, ale kedze ho neuspesne defusli tak to za nich urobili draguni a kedze pri tom bola cela dedina holt sa vratil svojim pravoplatnym majitelom. Tu mi dava zmysel, ze postavy by aspon ciastocne mali dostat za poklad xp. Z pokladu dostali podiel, zaplatia sa zoldnieri a postavy zbytok tak nejak vycarousuju?

Dalsie poklady nenasli lebo slabo hladali :D

Cize z mojho pohladu ste vlastne zacali vela veci ale vacsinu ste vzdali.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 24. 5. 2021, 13:38 Každopádně kila nebo dokonce metráky zlata vynášené z jeskyní by v důsledku měly zcela spolehlivě rozbít či přesněji zásadně proměnit ekonomiku celé oblasti, a pokud se na jedné straně řeší historické středověké cenníky (jakkoliv je to nesmysl) a na druhé straně poklady v jeskyních, tak nevím jak to spojit a zároveň nechat historičnost nějaké části světa zachovanou.
Je to přesně naopak. Zkušenosti za zlato (resp. spíš stříbro) dávají smysl jenom v realistické ekonomice! A nedávají smysl v ekonomice D&D s nesmyslně nastavenými cenami, které vypadají, jako kdyby na všechno existovala fordovská velkovýroba. Dovol, abych to vysvětlil...

Ekonomický systém D&D je naprosto nesmyslně pošahaný, to asi víme. Když nasadíš "reálné" ceny, tak to začne fungovat. Reálnými cenami myslím takové věci jako nehorázné ceny třeba jenom za to, aby sis koupil nové slušné oblečení. O možnosti pořídit si nemovitost (třeba si jako kouzelník zařídit knihovnu) ani nemluvě. Představa, že budeš vlastnit barák a zaměstnávat kumpanii žoldáků, je skoro z říše snů. A když máš takhle (správně) nastavený svět, tak vykrádání hrobek najednou dává smysl! Dobrodruhové jsou v zásadě nuzáci, běžná spodina, co si poctivou prací vydělá tak na přežití. Vykrádání hrobek je jediný způsob, jak si přilepšit a utéct totálně nihilistickým životním vyhlídkám. Ta vidina bohatství ti dokonce stojí za riskování života...

A tak vykradeš hrobku a vylezeš ověnčený poklady. Něco propiješ, koupíš si nové hadry a třeba si konečně po dlouhém šetření pořídíš koně... a najednou zjistíš, že máš zase prd, protože všechno je pekelně drahý, a musíš znovu do kobek. Ani jako vykradač se nikdy nemáš šanci vyrovnat jmění zazobaných kupců nebo šlechty. To, co ty pracně s nasazením života taháš z hrobek, se šlechtě válí doma všude po obýváku (ostatně, někdo to do těch hrobek musel dát - a evidentně mu to tolik nechybělo, jinak by to tam nedával). Tvoje příjmy z dungeonů se nikdy nedokážou vyrovnat jejich příjmům z daní. A tak zase lezeš do hrobky, abys zase na chvíli unikl šedi neurozeného života.

Tohle dává smysl! Tohle by fungovalo! Ale přesně tohle D&D nedělá.

Jsem na zatím neukončeném questu za hrou, která tohle vystihuje dobře. Částečně to zvládají Lamentations of the Flame Princess, které napálily ceny velké části vybavení a přešly ze zlatého standardu na stříbrný (což dělá hodně). Pěkné ceníky má Bifi v Divném Uhorsku, kde je vidět, že i banální věci jako oblečení jsou mimo běžné cenové možnosti. A líbí se mi i nová edice Warhammer WFRP, která to ještě doplňuje o extrémní sociální nerovnosti – pokud máš nějaké běžné povolání jako třeba nakladač lodí, tak si ani za celý život nevyděláš dost na to, aby sis pořídil něco cenného. Zatímco šlechta se válí ve zlatě. (WFRP sice není "zlato za zkušenosti", ale zrovna ekonomiku má celkem smysuplnou).

Já jsem kdysi prohlásil, že xp for gold je nejpitomější mechanika, kterou jsem viděl. Už si to nemyslím - pitomé je jen to její pojetí podle D&D. Strašně rád bych to někdy vyzkoušel funkčně.

EDIT:
Vitus píše: 24. 5. 2021, 13:53 +1 Mementem může být krach středověké ekonomiky části muslimského světa (obvykle se zmiňuje Egypt), kdy jakýsi africký vládce vykonal cestu do Mekky
Mansa Musa.
His procession reportedly included 60,000 men, all wearing brocade and Persian silk, including 12,000 slaves,[24] who each carried 1.8 kg (4 lb) of gold bars, and heralds dressed in silks, who bore gold staffs, organized horses, and handled bags. Musa provided all necessities for the procession, feeding the entire company of men and animals.[20] Those animals included 80 camels which each carried 23–136 kg (50–300 lb) of gold dust. Musa gave the gold to the poor he met along his route. Musa not only gave to the cities he passed on the way to Mecca, including Cairo and Medina, but also traded gold for souvenirs. It was reported that he built a mosque every Friday.[25]
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Markus »

Jo a samozřejmě to "xp for gold" taky vyžaduje funkční státní aparát, který je naprosto nad síly dobrodruhů, abys nemohl jen tak vyvraždit vesničany a pobrat jejich zlato. Další věc, co D&D dělá blbě a Warhammer dobře. :)

xp for gold především nemá to dělat v hrdinské hře.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 24. 5. 2021, 14:21 Ekonomický systém D&D je naprosto nesmyslně pošahaný, to asi víme. Když nasadíš "reálné" ceny, tak to začne fungovat. Reálnými cenami myslím takové věci jako nehorázné ceny třeba jenom za to, aby sis koupil nové slušné oblečení. O možnosti pořídit si nemovitost (třeba si jako kouzelník zařídit knihovnu) ani nemluvě. Představa, že budeš vlastnit barák a zaměstnávat kumpanii žoldáků, je skoro z říše snů. A když máš takhle (správně) nastavený svět, tak vykrádání hrobek najednou dává smysl! Dobrodruhové jsou v zásadě nuzáci, běžná spodina, co si poctivou prací vydělá tak na přežití. Vykrádání hrobek je jediný způsob, jak si přilepšit a utéct totálně nihilistickým životním vyhlídkám. Ta vidina bohatství ti dokonce stojí za riskování života...

A tak vykradeš hrobku a vylezeš ověnčený poklady. Něco propiješ, koupíš si nové hadry a třeba si konečně po dlouhém šetření pořídíš koně... a najednou zjistíš, že máš zase prd, protože všechno je pekelně drahý, a musíš znovu do kobek. Ani jako vykradač se nikdy nemáš šanci vyrovnat jmění zazobaných kupců nebo šlechty. To, co ty pracně s nasazením života taháš z hrobek, se šlechtě válí doma všude po obýváku (ostatně, někdo to do těch hrobek musel dát - a evidentně mu to tolik nechybělo, jinak by to tam nedával). Tvoje příjmy z dungeonů se nikdy nedokážou vyrovnat jejich příjmům z daní. A tak zase lezeš do hrobky, abys zase na chvíli unikl šedi neurozeného života.

Tohle dává smysl! Tohle by fungovalo! Ale přesně tohle D&D nedělá.

Jsem na zatím neukončeném questu za hrou, která tohle vystihuje dobře. Částečně to zvládají Lamentations of the Flame Princess, které napálily ceny velké části vybavení a přešly ze zlatého standardu na stříbrný (což dělá hodně). Pěkné ceníky má Bifi v Divném Uhorsku, kde je vidět, že i banální věci jako oblečení jsou mimo běžné cenové možnosti. A líbí se mi i nová edice Warhammer WFRP, která to ještě doplňuje o extrémní sociální nerovnosti – pokud máš nějaké běžné povolání jako třeba nakladač lodí, tak si ani za celý život nevyděláš dost na to, aby sis pořídil něco cenného. Zatímco šlechta se válí ve zlatě. (WFRP sice není "zlato za zkušenosti", ale zrovna ekonomiku má celkem smysuplnou).

Já jsem kdysi prohlásil, že xp for gold je nejpitomější mechanika, kterou jsem viděl. Už si to nemyslím - pitomé je jen to její pojetí podle D&D. Strašně rád bych to někdy vyzkoušel funkčně.
Taky to vidím podobně - za mne D&D není příklad ekonomiky postavené na historičnosti, za mne je tomu mnohem blíže spíše DrDII, kde jsou ceny tuším dokonce odvozené autory od historických ceníků. Ovšem právě pro takto nastavenou ekonomiku nemá cenu měřit "gp na xp", protože:
- postavy se ke "gp" nemají šanci prakticky dostat
- poklad začíná u 5 grošů
- pokladem je třeba i nález zanechaného vozu zapadlého ve strži, plného věcí na trh (pytel zeleniny, pár kravích kůží, hrnce s medem a podobně)

Jenže pořád si nedokážu představit vyvážený systém, dostatečně historicky věrohodný, kde by se "md + st" přepočítávaly na "xp" :).
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: XP for gold - aneb dávání zkušeností za poklady

Příspěvek od Muzzug »

Hele v tomhle nejsem expert a možná to celé chápu špatně, ale není problém spíš v tom, že XP for gold je primárně určené fakt na prolézání jeskyní, než řešení nějakých zápletek "na povrchu" a v rámci světa jako celku a nějaká funkčnost ekonomiky je bezpeředmětná?
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti