Mothership

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Mothership

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v databázi
Mothership je hororová sci-fi hra, ve které se vy a vaše posádka snažíte přežít v tom nejvíc nehostinném prostředí známém člověku - ve vesmíru! Budete prohledávat opuštěné vesmírné koráby, zkoumat nové exotické světy a bojovat s nepřátelskými mimozemskými formami.

Systém je jednoduchý (celá pravidla mají 44 stran) a využívá podhazování atributů a dovedností pomocí stostěnné kostky.

Postavy jsou obyčejní lidé (mariňáci, vědci, technici, androidi, atd.), kteří ve svém oboru jsou kompetentní, ale i tak je velká šance že pod stresem se jim leccos nepovede. Systém jde v duchu hnutí OSR, postavy jsou vytvořené rychle a rychle umírají. Navíc oproti klasickým OSR systémům má zavedenou mechaniku pro stres/strach, které reflektuje náročný život dobrodruha v děsivém vesmíru.

Pokud Vás to zaujalo, tak základní pravidla jsou ke stažení zadarmo na stránkách tvůrce, nebo na drivethrurpg!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od Markus »

Děkuji Kinovi za založení anotace, zakládám i diskuzi.

Mothership je jedna z her, o kterých poslední dobou slýchám. Měl jsem za to, že je to další z vlny OSR hacků starého D&D, ale evidentně je to svá vlastní věc s úplně novým systémem, OSR jen inspirovaná.

Hlavně o tom slýchám, že to má výborná dobrodružství.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od Quentin »

tady to Sean Mccoy (autor) hraje.
https://imboardwithlife.libsyn.com/pod/ ... pt-1-rerun

a tady se baví s Chrisem McDowallem (autor Electric Bastionlandu a třetiny mého podpisu)
https://imboardwithlife.libsyn.com/pod/ ... sean-mccoy
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 913
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od kin »

Přesně tak, má svůj vlastní systém (který využívá pár modernějších přístupů alá výhoda/nevýhoda) a jen se v duchu osr nese.

A jak píšeš, Mothership je skvělý právě těmi tabulkami a moduly. Mají tak akorát délku, aby mě neodradili (tedy do 50-ti stran) a jsou plné nápadů. Vážně tam není ani stránka blábolu navíc (teda v Dead planet modulu si mohli jednu/dvě stránky odpustit, kde prakticky jen kopírují informace popsané v modulu dříve, ale to jim rád prominu kvůli tomu zbytku - například ta k100 tabulka nočních můr, ta je labůžo, evokativní a děsivá).

Brzo dodám anotace právě pro ně, protože pokud máte rádi scifi, doporučuji je nepřehlédnout. Mě nadchli naotlik, že jsem letošní zinequest backoval prakticky jen věci pro mothership :D
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Mothership

Příspěvek od Bifi »

Mna to zaujima tiez! Rad by som vyskusal.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od Selhan »

Kině, nechceš nám prosím něco odvést v Sirotčinci? $:)
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Mothership

Příspěvek od Sosacek »

Ja to osobne asi nechci hrat, jenom chci ty tabulky do pribehove scifi hry, ale furt dobry.
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Mothership

Příspěvek od Sosacek »

EDIT: aha ja to neodeslal $D

Me to prislo zajimave.

Jako (nektere verze) OSR je to v tom, ze pointa je bavit se nad tim jak zoufale a tragicky umiraji postavy, mechanicky to nema s DnD nic spolecneho.

Mechanika hodu, vysoka pravdepodobnost failnuti cehokoli (70 % pro zacatecni postavu, 50 % pro experta) a mechanika ruznych pocitadel ("kdyz ti vyroste stres tak se stane ...") znamena, ze kazda hra ma jasne hodiny ktere konci smrti vsech zucastnenych.

Clovek taky musi byt smireny s tim, ze nema postavu plne pod kontrolou. Proste pokud jako vysledek stress rollu padne, ze odted jsi paranodni, tak odted jsi paranoidni - nebo xenofobni, nebo nastvany, nebo ...
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od Quentin »

Sos: Přesně proto jsem Mothership nikdy nehrál. Loser* postavy na mě mají moc malou agency a k panice či paranoie se hráči doženou i sami :)

*čti: méně než 50% na úspěch
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od Markus »

Nebude to jako Warhammer, že sice na první pohled je šance malá, ale máš započítávat situační modifikátory? Např. ve Warhammeru je Average +20 % a Easy je +40 %.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Mothership

Příspěvek od Sosacek »

Me prislo, ze ne, ale mozna jsem to blbe cetl.

Treba boj je taky nastavenej ze slusna cast postav umre aniz by se kdy dostali na radu, takze ta fail rate mi tam sedi.
But nobody came.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 913
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od kin »

Sos+Quentin: Jop, postavy nemají moc velkou životnost, systém samotný je imho spíš dobrý na oneshoty. Počítá to s větší posádkou lodi, kde když Vám umře postava, přeberete nějaké jiné NPC za svoje.

Markus:
Moc velké bonusy na akce nedostáváte (jen +10/15/20 za skill a základní atribut je většinou kolem 20-40%). Spíš je to řešené výhodou, takže házíte dvakrát a vybírate si lepší hod. Nebo ten horší s nevýhodou.

Ale ty materiály k tomu jsou boží. Plánuji vést SWN kampaň postavenou na Mothership modulech (protože moji hráči velkou úmrtnost a malou kompetenci taky zrovna nemusí).

Selhan+Bifi: No, něco z Mothershipu bych do sirotčince rád poslal. Tak uvidím co z toho bude. :)

Btw, kdyby Vás zajímali tabulky, tak sz, mám toho dost :)
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od Markus »

Obrázek

Kin napsal anotaci a zároveň rozsáhlý komentář ke sci-fi medadungeonu Gradient Descent. Díky, kine!

Mimochodem, už jsi měl možnost Mothership hrát? Mě běžně sci-fi zas tolik nezajímá, ale tohle všechno zní strašně lákavě. Prolézání hororového sci-fi megadungeonu mi příjemně zavání Alienem. :-)=
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 913
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od kin »

Zkoušeli jsme hodně narychlo jeden one-shot, když nám nečekaně odpadlo hraní dlouhodobé kampaně, ale bylo to hrozně zpatra, bez přípravy a v situaci, kdy jsem neviděl pravidla asi dva měsíce. Takže...to nebylo úplně ono a nemyslím si, že bych mohl zatím vynášet rozsudek nad tím, jak mi to funguje.

Líbí se mi to ale dost, bohužel hlavně na one-shoty, v mojí klasické kampani by to neprošlo. Hráči mají rádi svoje postavy a neradi mění. Ale chci zkusit nějaký ten sirotčinec, tak snad tam to vyzkouším pořádně tam :)

Mě na mothershipu hlavně extrémně vyhovuje to, jak moc je oblíbený v komunitě osr hráčů a kolik k němu vychází naprosto skvělých hororových scifi materiálů. Mám koupeno prakticky všechno a ještě mě skoro nic nějak výrazně nezklamalo. Takže to hlavně kanibalizuji do připravované scifi kampaně.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 913
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Mothership

Příspěvek od kin »

Další anotace pro MosH. Tentokrát 3-rd party adventure, a je to sci-fi je mix filmů, přesněji Smrtonosné zbrani a Vetřelce.
Za tento příspěvek děkují uživateli kin:
Markus
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti