[B-OSR] Troika!

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[B-OSR] Troika!

Příspěvek od Markus »

Obrázek
:arrow? Anotace v databázi
„Dobrodružství napříč hrbatou oblohou“

Jsi kouzelník, válečník, háčkovaná sova. Hvězdným portálem na palubě zlaté bárky cestuješ se svými druhy ze sféry do sféry v donkichotských výpravách, ať už jde o prořezání Kvetoucího boha, účast na Chiliarchově hostině, vplížení se do Paláce tygrů, a nebo jen objevování nových a zajímavých kultur.

Bohatě ilustrovaná hra stojící na myšlence, že inspirace je to nejdůležitější – horečnatý svět je tak představen pouze v náznacích, útržcích a evokacích a je na hráčích si jej dotvořit. Samotná pravidla jsou krátká, mají ale několik nestandardních mechanik. Vycházejí ze známé série gamebooků Fighting Fantasy.

Původní verze hry, bez přívlastku, pochází z roku 2016. V roce 2019 vyšla nová verze s podtitulem Numinous Edition, s rozšířenými texty, novými ilustracemi a sazbou a nově i dobrodružstvím.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Troika!

Příspěvek od Markus »

Díky za založení anotace, Selhane. Troika je něco, co mám na pomyslném reading listu, protože to vypadá fascinující. Zatím jsem viděl jenom tuhle videorecenzi, ale už na úvod mě získalo to, jak tam říká, že je o "Planescape-like setting". :)

Jo a při dohledávání drobných doplnění do anotace jsem se dozvěděl, že to není OSR DnDčkovský hack (měl jsem za to, že jo), ale používá to systém z gamebooků Fighting Fantasy! Ty jsem jako kluk dost hltal!

Jo a
Artpunková, barevná, barvitá a potrhlá sci-fantasy kdesi mezi OSR a peyotem
Co je sakra peyot? *googlí*
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Troika!

Příspěvek od Selhan »

Dík za založení diskuze, jsi nějaký rychlý :D a peyot je peyotl u kterého mi uteklo l.

Fighting Fantasy neznám, myslel jsem, že to má systém vlastní - dndčková d20 to rozhodně není, i když OSR principy tam ještě vidět jsou.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Troika!

Příspěvek od Markus »

To ses do toho teda pěkně pustil, Selhane:
Selhan píše:Zklamání

Dát Troice jen 2 hvězdičky je pro mě veliké zklamání, na hru jsem se ohromně těšil a věřil jsem, že bude přesně pro mně. Bohužel, nemohu jinak, protože převládající pocit, který po vyzkoušení mám, je “nevyužitý potenciál”.

Troika je jedna ze současného žánru artpunkových her, který se vyznačuje třemi hlavními věcmi - výrazným vizuálem, gonzo zasazením a osobitě minimalistickým představením světa. Ten se vám nepředstaví v encyklopedických odstavcích popisů a líčení, nýbrž v kouscích herního materiálu, s tím, že je třeba popustit uzdu fantazii a interpretovat jej dle svého.

Inu, zjistit, kolik ještě materiálu jde takto odřezat, aby byl výsledek stále ještě zajímavý, a kdy už toho je zkrátka málo, evidentně není jednoduché, a bohužel, co Troika nabízí mně osobně nestačí. Spousta z předpřipravených postav ve skutečnosti není tak záživná, jak bych od sci-fantasy gonzo světa čekal (koncepty samotné bývají super, nicméně jejich mechanické zpodobnění je vyloženě slabé), a zároveň kniha vypravěči ani v nejmenším nezkouší pomoct s nelehkým úkolem všechny tyto náhodné nápady zkombinovat do jakéhokoli hratelného scénáře.

A je to problém už od samotného základu hry - základní vyhodnocovací systém počítá, že obtížnost všech hodů je pevně daná atributy postavy, a nijak ji neovlivňuje, nakolik je úkon fikčně obtížný. Jenže Troika je náhodná divoká jízda, a v té bych jako vypravěč docela uvítal možnost nechat děj generovat kostkami - zvláště, když jakákoli jiná podpora v textu chybí. To jde však těžko, když se kostky z většiny zmůžou jen na “to se ti nepovedlo”, a hráči s tím nemůžou vůbec nic dělat. Krom klasického hodu se dá ještě házet na štěstí, jenže je to dosti omezený zdroj, který se házením vyčerpává, takže hráče navádí se tomu co možná nejvíce vyhýbat - a používat hody na štěstí jen jako berličku, když si zrovna nejsem jistý, jak by se situace měla vyvíjet, je vůči hráčům vyloženě nefér. Nepomáhá ani to, že je obtížnost nastavená docela vysoko a velice náhodný soubojový systém může klidně nechat hráče prohrát, aniž by se dostali na řadu - v naší hře tak hráči zůstali celkem otrávení svou bezmocností.

Abych řekl přeci jen i nějaké pozitiva: Ilustrace jsou skvělé, nápady jsou super, je zde neotřelý a zajímavý systém iniciativy, inventáře a mechanických atributů postav, a je perfektní, že příšery mají krom jednoduchého statblocku, obrázku a popisu každá tabulku možných rozpoložení, ve kterých se dají zastihnout. Pořád, když si knížku teď znova pročítám, mě popadá chuť tomu dát ještě šanci. Jenže, když se na to podívám upřímně, tak je mi jasné, že s UVG si nejspíš užiju víceméně to samé, ale mnohem lépe.
Zajímalo by mě, jak vznikl rozpor mezi tvým zklamáním a tím, že ta hra je v (pseudo)OSR a artpunkové komunitě dost chválená. Já viděl jenom videorecenzi na Questing Beast, ale působí to na mě podobně, jako co popisuješ: Ohňostroj nápadů, ale tak nějak nevím, co bych na tom hrál.

Vy jste hráli to obsažené dobrodružství, jehož cílem je dostat se do horního patra hotelu a cestou spouštět divná setkání? A to nezafungovalo, jo?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Troika!

Příspěvek od Selhan »

Ne, my jsme hráli Fronds of Benevolence, které vyšly zvlášť - a nepomohlo tomu, že to taky není žádná sláva. Možná by Blackmange byl lepší, i když i u něj jsem měl po přečtení pocit, že je to barvité, ale ne moc hratelné.

Mně je Troika hrozně sympatická, a strašně rád bych ji taky chválil - jenže hra samotná pak prostě nedosahuje toho, co jsem si od ní sliboval.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Troika!

Příspěvek od Selhan »

KDolecek píše:
Jak vůbec dopadla ta Troika vám, Karle?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [B-OSR] Troika!

Příspěvek od Vaarsuvis »

Aktuálně v charitativním bundlu pro Ukrajinu na itch.io :)
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti