Ultraviolet Grasslands (UVG) a Synthetic Dream Machine (SDM)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Ultraviolet Grasslands (UVG) a Synthetic Dream Machine (SDM)

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázekObrázek

:arrow? Ultraviolet Grasslands and the Black City (1e) (2019)
:arrow? Ultraviolet Grasslands and the Black City (2e) (2023)
Ultraviolet Grasslands and the Black City (UVG) je kampaň v duchu OSR, ve které hráči s karavanou vyrážejí za dobrodružstvím a obchodem do postapokalyptických sci-fantasy savan hrajících všemi barvami (ale hlavně ultrafialovou). Záhadní obyvatelé jako spektrální satrapové, porcelánoví princové nebo přízrační ultras se pohybují mezi ostatky dob dávno minulých. Svět je zpracovaný formou konkrétních dobrodružných lokací s názvy jako Ulita behemotha, Poslední serai nebo Slonovinová pláň, které jsou propojené sítí karavanních stezek. Do toho vstupují náhodná setkání a řada nehráčských postav i frakcí.
:arrow? Synthetic Dream Machine (SDM)
Synthetic Dream Machine (SDM), dříve známé jako S.E.A.C.A.T. nebo Seacat, je psychedelické metalové sci-fantasy RPG psané v duchu old-school renesance (OSR). Jedná se o minimalistickou, vysoce optimalizovanou a abstrahovanou hru vycházející ze starých edic D&D. Umožňuje vytvářet postavy, které se „probudí v pustinách bez jakéhokoli backstory“, a hrát dobrodružství v „podivném, trippy světě“.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus »

Já si to pomyslně řadím mezi světy a je to pro mě prostě hodně inspirativní a nakopávací. Všechny ty situace, které mi to dává, bych potřeboval dopracovat (což u světa tak nějak předpokládám), ale prostě mám nápady na to, jak to udělat a přijde mi, že by mi to šlo samo.

Já jsem si sám pokládal otázku, jak hodnotit RPG doplňky, co nejsou dobrodružství. V dobrodružstvích se myslím jakžtakž vyznám a mám zažitá nějaká kritéria, v obecnějších doplňcích (světy, bestiáře, NPCčka, zápletky) žádný systém moc nemám a je to pro mě dost pocitové. Prostě se snažím si nějak představit, jak by se mi to hrálo. Hlavním kritériem je myslím poměr množství textu na množství inspirace/nápadů/věcí, které chci hrát. Různý fluff a lore, obecné faktografické řeči, povídání o historii, nekonkrétní atmosférické popisy, které bych si dokázal vymyslet sám, to všechno považuju za „prázdný obsah“ – ne nutně škodlivý, jenom bez hodnoty, a záleží pro mě na tom, kolik je v tomhle prázdném obsahu použitelných věcí. Jak jsou v tom textu koncentrované, nebo naopak zředěné.

Tady jsou koncentrované hodně, obecný fluff tu prakticky není. Ty lokace mají jeden odstavec a já je dokážu vzít a rozpracovat, nemusím hledat sem tam nějakou zajímavost v kupě obecného balastu.

Hodně samozřejmě dělá divnost prostředí, efekt „tohle by mě nikdy nenapadlo, takže jsem rád, že to napadlo někoho za mě“.

A třešničkou na dortu je ta pevná pravidlová struktura, systém generování setkání, práce se zdroji atd.

UVG jsou pro mě produkt v podobném ranku jako třeba Veins of the Earth, což je převážně bestiář a nějaké náhodné nápady pro hraní v podzemí. Na hraní je to těžké, vyžaduje to od tebe nějaký tvůrčí vstup, jsou to toolboxy, které si musíš nějak pojmout a dotáhnout. Ale v obou případech mi to přijde geniální (ve smyslu „dílo šíleného génia“) a mám obrovskou chuť si s tím tu práci dát. To se těžko převádí do nějakých přesně klasifikovatelných kritérií.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Stařec »

Chystá se druhá edice UVG, autor dneska posílá do tiskárny. Hardcover.
Kniha bude reorganizovaná, se systematičtějším uspořádáním informací, upravenými pravidly. Nevím, jestli dojde i ke změně obsahu settingu/lokací, nevím, jestli dodá nový art. (source: autorův Discord server)

Autor finišuje velkou systémovou příručku Uranium Butterflies (v0.9), jež má být "core book" pravidel, která pohání UVG. Podle něj je ovšem příliš robustní a generická (tj. nepřekračuje žánr UVG, ale není dostatečně napojená na setting UVG) a začal pracovat na její další verzi, jež má být kratší, přehlednější a napojená přímo na Vastlands (setting UVG) a jež se bude jmenovat Synthetic Dream Machine.

Je ohlášený projekt Beyond the Black City, ke kterému zatím není nic moc známo, a několikrát se už veřejně vyjádřil, že chce udělat Rainbowlands - "civilizované" oblasti Vastlands, které jsou v UVG zmíněny jako lokace kdesi na východě a které nejsou součástí hry (a lore k nim je velmi sporadický, ale drásavě imaginativní a zajímavý). Rainbowlands mohou být napsány podobně jako lokace pro UVG, nebo vyjdou jako mohutný generátor contentu pro jednotlivé oblasti, protože Rejec si zakládá na přístupu, že jeho díla jsou "anti-canon".
Za tento příspěvek děkují uživateli Stařec tito uživatelé (celkem 3):
Markus, Selhan, radunamlejn
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus »

Luka před Vánoci poslal přehled toho, jak je na tom s aktuální tvorbou. TLDR:

SEACAT, tedy ten systém, jehož zárodek představil v UVG, už má vlastně hotový, ale nelíbí se mu. :) Ze SEACATu se stala 320stránková kompletní hra: „Baroque, ornate, massive. A hundred backgrounds, different traits, masses of equipment, a hundred spells, pets, mutations. Interlocking rules that give explosive, unpredictable outcomes. Over 400 pieces of art... It works. It’s fine as a game.“ Momentálně to připravuje k vydání, asi pod názvem Uranium Butterflies. Nebo Synthetic Dream Machine. Já se v těch jeho názvech fakt nevyznám.

Při psaní si prý uvědomil, že by radši hrál něco rules-light. Takže napsal jednostránkový SEACAT. „All 1 page of it. And it took me just a little over 2 years to write it.“ Možná, že Synthetic Dream Machine je název pro tenhle jednostránkový? Já ho fakt nechápu.

(Osobní komentář: ten 320stránkový zní zajímavě a ten jednostránkový jako těžká nuda. :>;o) )

Ultraviolet Grasslands dostanou novou edici! (A já jsem rád, že jsem si nestihl koupit tu starou.) „iIt made sense to give UVG a bit of a refresh and make it more compatible with Uranium Butterflies.“ „I followed Skerples’ thoughtful input to restructure the rules section and put the focus on the caravans and trade. Fixed some of the tables that didn’t work (see the Alexandrian’s commentary on market research). Added a bestiary, because everyone loves a bestiary.“ Nové UVG asi budou obsahovat ten jednostránkový SEACAT, jinak to ale zní, že to zas tolik neměnil, jen trochu osvěžil a dopiloval. „I realized the UVG was pretty good. It was much better than I had remembered.“

If all goes alright, the next few months should see the following books and products:

- UVG 2E – with more pages and bigger art and fewer rules.
- The Grand Map 2.0 – grander and prettier and longer than before.
- The UVG Screen 2.0 – see above.
and, all new:

- 1-PAGE SEACAT – the free 1-page rules
- SDM: UVG – a free 16-page player handout zine with just the rules.
- SDM: Our Golden Age – rulebook and anticanon world generator. A []quel to the UVG. Some early pages on the stratometaship (patreon, paywall).
and, probably:

- SDM: Magic B Sides – Magic and 100 spells from the music vaults of the Synthetic Dream Machine
- BIG SEACAT – a single limited-edition manuscript run of the big book. Artbook, process, game. All in one.
and then, I can embark on the next project …

writing illustrated 32-page adventures for a change!
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 914
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od kin »

Fuck...uvidím jestli to chci mít doma dvakrát... :D
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od KDolecek »

Zároveň mi teda nepříjde, že by UVG potřebovalo "fewer" pravidel. Naopak nejčastější úvahy, na které jsem napříč internetem narazil bylo "ten jejich systém moc dobře nepracuje s těmi tématy, v čem to radši hrát?".
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus »

To je zajímavé. S jakými tématy bys tam chtěl pracovat? Má tam téma cestování a správy karavany, což zrovna docela řeší. Zbytek už je prostě tradiční fantasy dobrodruhování, ne? Nebo si UVG vykládáme oba jinak?

Mě na těch velkých pravidlech právě zajímají různé možnosti tvorby postavy, divné rasy, divná povolání, divné předměty odpovídající tomu settingu. Ale uvidíme, co v tom reálně bude.
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: [OSR] Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Stařec »

Prodírám se tou hlavní příručkou pravidel, která vyšla zatím jen na Patreonu, Uranium Butterflies, a je to mnohem lepší než co vydal s UVG první vydání. Na OSR je to pořád dost složité (ale žádný Pathfinder) a jeho vyjadřování je jako vždy velmi komplexní (chce se mi říct intelektuální), ale vybavení, dovednosti a schopnosti postav, stejně tak různé druhy magií (které obsahují i technologie) představují už ten řádný feeling.

Je to opravdu neporovnatelné s původními pravidly.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Stařec »

Luka Rejec vydal svůj vlastní OSR (adjacent?) system: Synthetic Dream Machine - Eternal Return Key.

Systém vychází zdarma online:
https://syntheticdreammachine.com/

Existuje jednostránková verze zdarma, verze zdarma v PDF bez vizuálního doprovodu, verze za peníze v PDF s vizuálním doprovodem a výše linknutá webová verze. Systém je pomerně minimalistický, ale jako vždy u Luky Rejece, velmi evokativní. Součástí příručky je alternativní začátek pro UVG, kdy se postavy probouzejí zmatené v nějaké neznámé lokaci po neznámém incidentu. To je vyjádřeno především tabulkami, které generují pocit zmatení, nepochopených záblesků z incidentu v době před tím, než se postava upomene, a tak mohou působit zbytečným či zbytečně matoucím dojmem, pokud nejsou čteny v tomto kontextu.

Systém používá šest abilit, ale jinak pojmenovaných než v DnD, systém skillů, které fungují pouze jako klíčové slovo s číselným bonusem, bez dalších mechanik či definic (například accountant - novice +3, expert +6, master +9), kouzla sesílaná za životy, "weird" inventář, nikterak extenzivní, pár "class abilit", které jsou seřazeny tematicky do kolonek jako "wizard" a "thief", ale které je možné kombinovat bez omezení, systém je ve skutečnosti classless. Základní mechanika je klasický hod 1d20 + ability + bonus over DC. Jeden saving throw jako ve Whitehacku. Inventář je slotový a stejně tak i schopnosti postav.

V plánu je vydat ziny s rozšřířením možností (další skilly, další "class" ability, další kouzla, další inventář).
SDM: ERK bude pohánět UVG2e. UVG2e mj. rozšíří tato základní pravidla o pravidla pro karavany, cestování a bestiář.

Nemám teď energii vytvořit nějaký lepší text pro vložení do databáze, ale rád bych tak brzy učinil.
Za tento příspěvek děkují uživateli Stařec:
Markus
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Markus »

Čert vem miliontou minimalistickou hru, já chci UVG! :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Bifi
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Stařec »

Exalted Funeral říká jen mysteriózně Coming Soon.
https://www.exaltedfuneral.com/products/uvg-2e
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od strucky »

Exalted funeral už hlavně asi dva roky slibuje EU store a skutek utek. :-D
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Bifi »

Hej, to poštovné a clo sú neznesiteľné...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Stařec »

strucky píše: 18. 5. 2023, 19:00 Exalted funeral už hlavně asi dva roky slibuje EU store a skutek utek. :-D
Otevřeli ho a pak zase rychle zavřeli (Covid?). Luka psal, že prý to chtějí zkusit znovu.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od Stařec »

Bifi píše: 18. 5. 2023, 19:28 Hej, to poštovné a clo sú neznesiteľné...
Můžeme se pak zkusit domluvit na nějakou hromadnou objednávku...
Za tento příspěvek děkují uživateli Stařec tito uživatelé (celkem 2):
Bifi, kin
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Ultraviolet Grasslands

Příspěvek od strucky »

Stařec píše: 18. 5. 2023, 19:30 Otevřeli ho a pak zase rychle zavřeli (Covid?). Luka psal, že prý to chtějí zkusit znovu.
Jestli se mi to neplete s něčím jiným, tak to bylo myslím tím, že si pro EU fulfillment zvolili GamesQuest, což jsou vrtáci největšího kalibru, co ani nedokážou pořádně vykrýt jednu objednávku (kamarádovi v UK při objednávce kompletu ZZ/FL chyběla v balíčku spousta věcí), mají problémy i s termíny atp.
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti