[OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL...

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL...

Příspěvek od RPG Fórum »

Obecná diskuze o pravidlech starých verzí D&D a různých jeho klonech. Rozdíly, pravidla, mechaniky...

Důvodů ke vzniku retroklonů byla celá řada. Vznikaly v době, kdy oficiální D&D v podobě své třetí edice vykročilo k větší epičnosti, nadživotním hrdinům a složitým, taktickým pravidlům. Mezi hráči staromilci byla poptávka po hraní starších, jednodušších edic, ale ty se v té době nedaly snadno sehnat, a jejich pravidla navíc byla často nepřehledná a roztroušená po různých příručkách. Ambicí tedy nebylo nic jiného než přinést jednu ucelenou a srozumitelnou podobu pravidel „starého“ AD&D. Přidanou hodnotou bylo, že pro takovou novou hru by fanoušci mohli vydávat vlastní dobrodružství a další rozšíření, což pro staré edice D&D nebylo legálně možné...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

DnD:
:arrow? Původní D&D (alias OD&D) - anotace
:arrow? Basic D&D - (alias B/X, BECMI...) anotace
:arrow? AD&D 1e - anotace
:arrow? AD&D 2e - anotace

Retroklony:
:arrow? OSRIC (anotace)
:arrow? Labyrinth Lord (LL) (anotace)
:arrow? Swords & Wizardry (S&W) (anotace)
:arrow? Old School Essentials (OSE) (anotace)
:arrow? a další...
Za tento příspěvek děkují uživateli RPG Fórum:
HeadShot
Jezus
Příspěvky: 2588
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Jezus »

Které jsou ale kompletní hrou... nebo snad ty mechaniky, které "vyžaduješ", měly ve funkčním stavu ty původní hry, a ty hecky je opomíjejí?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od York »

Markus píše: 30. 7. 2021, 15:40Yorku, nacházíme se v diskuzi „staré edice D&D a jejich klony“ a já celou dobu mluvím o retroklonech a novějších OSR hacích. Kontext!
Ani když otevřu pravidla oDnD, tak tam podle mě většinu z těch zmiňovanejch věcí nenajdu.

Chápu, že ty je ve hře mít chceš a tudíž ti chyběj, když tam nejsou. Nesouhlasím ale s tím, že OSR hra bez nich není kompletní hra.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Ááááá.... Děcka, vznikl hroznej bordel a každej mele o voze, koze, noze a doze. Promiňte, zkusím to zrekapitulovat:

Markus: „Strašně si chci zahrát staré D&D, ale iritují mi tam nějaké nedodělky. Chci hru, která zachová D&D a doladí ta nedotažená místa. Mrzí mě, že takové hry se nedělají – dělají se buď totálně věrné klony, nebo totální předělávky.“

Markus: „Nezajímají mě předělávky jádra systému, ale periferní mechaniky a procedury.“

Bifi: „Ty předělávky / hacky navíc většinou jen dělají pravidla pro vyhodnocování činností jednotlivců, ale neřeší nic kolem.“

Markus: „Ano, to přesně mi vadí a chybí.“

York: „To, co chceš ty, jsem já nikdy nepotřeboval. Jestli ono to nebude tím, že lidi dělají jiný hry než to, co se ti líbí.“

Ano, tím to bude. Vždyť to říkám!

===

A ano, staré D&D právěže nemá spoustu věcí, které mi chybí – například důslednější downtime a nakládání s milionem zlaťáků, co v systému "xp for gold" získáš. To je jeden příklad za všechny.

Přitom tohle i podobné věci už jsou dávno vyřešné problémy. OSR blogosféra dávno přišla s funkčními řešeními. Jen se nikdo nikdy neobtěžoval, aby zkompiloval a vydal „doplněné opravené D&D“. Vydávají se buď „věrné D&D“, nebo „od základu předělané D&D na úplně jinou hru“. To se snažím říct.

A ano, uvědomuju si, že každý bude mít jinou představu o tom, co je "opravené D&D" a každý si nakonec použije jiné opravy. Jen by mi docela pomohlo, kdyby produkty jako "opravené D&D" vůbec existovaly a já se jimi mohl inspirovat a vykrádat je. Jenomže ony neexistují – existují leda totální předělávky.

Jestli znáte "opravená D&D", tak sem s nimi. Ať mám co vykrádat. :)
Jezus
Příspěvky: 2588
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Jezus »

V pořádku, já ti rozumím.
Markus píše: 30. 7. 2021, 16:02 OSR blogosféra dávno přišla s funkčními řešeními. Jen se nikdo nikdy neobtěžoval, aby zkompilovat a vidal „doplněné opravené D&D“. Vydávají se buď „věrné D&D“, nebo „od základu předělané D&D na úplně jinou hru“. To se snažím říct.
Tak to řekni :wink: A neříkej:
Markus píše: 30. 7. 2021, 14:54 Lidi designují vyhodnocovací systémy, ale ne kompletní hry.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od York »

Markus: Ok, sounds interesting. Ze kterýho vydání DnD chceš vyjít?
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Vandalicus »

No a ja se musim zacyklit na tom, co uz bylo receno - veci, co ty chces, se odviji od konkretni kampane a settingu. Chces mit tabulky puvodu postav? Super, tak ja ti nejaky udelam pro Forgotten Realms. K cemu ti budou pro hrani pikaresky v 16.stoleti? Ditto utraceni penez - v Mystare budu penize utracet jinak nez ve Veins of Earth. Proste se cyklime na tom, ze svoji perfektni hru mas ve sve hlave, takze si ji musis poskladat sam. OSR komunita je postavena na tom, ze si kazdy upravuje hru k obrazu svemu neni nic uceleneho. Je to jako bys prisel do kutilskeho kramu a zacal si stezovat, ze tam nemaji hotovy produkty, ale jenom jednotlivy dily.

Navic ano, kazdej proste mame jinou predstavu a rikat o necem, ze "je vyresene" je dost odvazne. Ja treba zadny konkretne reseny downtime mezi dobrodruzstvima uz nechci ani videt a je to podle me strasnej opruz - cili hra, ktera ho neobsahuje, podle me rozhodne neni nekompletni, cili jde o tvoji osobni preferenci a ne globalni problem retroklonu.

tl;dr: sestav si svuj retroklon, hledanim idealniho jsi uz stravil vic casu a usili nez jeho vytvorenim :D
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Je fakt, že tolik klonů i DnD samotný má SRD/OGL, takže udělat retroklon zase tolik práce, oproti jiným snahám, není. Všechny ty tuny kouzel a všeho jsou hotový, stačí to jen poštelovat podle vlastních preferencí.

Tady je seznam her, co mají SRD. Myslím, že výběr je víc než hustej: https://www.dicegeeks.com/rpg-srds/
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Tohle je vtipný (a přehledný) článek o skillech implicitně obsažených v (B/X) OSE, i papírově ta hra skilly nemá:

:arrow? The skills you didn't know you had. Old school musings on the B/X skill system.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Vznikla tu obecnější diskuze o dovednostních systémech, oddělil jsem ji sem.
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od ondralukas1010 »

Našel jsem zajímavou věc, kterou nevím kam zařadit. Advanced Dungeons And Dragons 3 ed. Fanouškovský počin jednoho člověka, kde představuje jak podle něho měla třetí edice DnD vypadat. Celém jsem to nepřečetl a od pohledu asi nepůjde o něco co bych osobně hrál, ale i tak bych se tu rád podělil:

https://scruffygrognard.wordpress.com/2 ... d-edition/
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Díky za odkaz. Zajímavé to určitě je, ale viditelně to navazuje na druhou edici, takže tam má takové věci jako spousty dovedností včetně klamu a přesvědčování, různé velikosti zbraní a zbrojí, možnost jejich přizpůsobování a úprav, pasivní skill checky, atd. atd., takže říkat tomu "lite game" mi přijde trochu... nadsázka. :)

Evidentně navazuje na tu druhoediční tradici, která měla ráda pravidlové možnosti a dělání buildů. Což proti gustu... ale pro mě to taky nebude.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Jo a teda až teď jsem si všiml, že autor se jmenuje Chris Perkins!!! $-o

A tohle je zrovna od něj luxusní komentář:
Chris Perkins píše:Thanks for the kind words. To be honest, I found 5th edition to be a little too fiddly too.
Bohužel, je to jenom shoda jmen. Tak nic. :>;o)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1581
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Passingby »

Budu mít teď možnost a důvody věnovat se nějakému kratšímu open/free překladu (kvůli workflow atd.) a myslel jsem, že bych mohl udělat Principia Apocrypha nebo A Quick Primer for Old-Schoool Gaming (ale radši tu Principia ...). Preferuju víceméně čistý text, bez pravidel a nějaké složité koordinace s někým dalším (sem tam ujasnění terminologie je ok), bylo by vám to k něčemu, nebo to už máte přeložené?
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Muzzug »

Principia Apicrypha tuším není, ale rozhodně bychom to uvítali. :) A Quick Primer for Old-Schoool Gaming je tuším ve slovenském překladu?

Jinak za sebe ještě doporučím The Role-Playing Game Primer and Old-School Playbook který se mi taky hodně líbil.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Primer už je slovensky. Principia by se určitě hodily!
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti