Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG

Nejsi žádný hrdina. Jsi dobrodruh: plenitel, chmaták, zabiják bezvěrců, málomluvný černokněžník. Hledáš peníze a slávu a dobýváš je mečem a kouzlem. Jsou zbrocené špínou a krví slabochů, zloduchů, démonů a pokořených nepřátel. Hluboko pod zemí leží poklady a čekají na tebe

Vraťte se do starých dobrých dob brakové fantastiky a zažijte dobrodružství, za jaká by se nestyděla ani sedmdesátá léta!

Dungeon Crawl Classics (zkráceně DCC) je klasická dobrodružná fantasy hra pojatá neklasickým způsobem. Napodobuje způsob hraní i mnohé motivy, jaké znáte z her jako Dungeons & Dragons, ale jde na to jinak. Vrací se do 70. let, kdy RPG hry vznikaly, a klade si otázku, jak by se asi mohly vyvíjet, kdyby se místo wargamingu a čím dál podrobnější simulace soustředily spíš na napodobování klasických dobrodružných povídek v žánru meče a magie (sword & sorcery). Výsledkem jsou svižná, příjemně volná pravidla jako dělaná pro zběsilou akci. Válečníci vládnoucí mocnými skutky! Kouzelníci snažící se s pomocí nadpřirozených patronů ovládnout nevyzpytatelné magické síly! A půlčíci, kteří přinášejí štěstí!

:!: DCC v češtině :!:

Z nakladatelství Mytago:
:arrow? Pravidla pro rychlý start a dvě dobrodružství (PDF zdarma nebo fyzický sešit) – Zjednodušená pravidla pro 0. a 1. úroveň
:arrow? Deníky postav na webu mytago.cz/dcc

„Neoficiální“ překlady na webu:
:arrow? dobrodružství Plavci po bezhvězdném moři, pro 0. úroveň (Pan Bača)
:arrow? dobrodružství Zkáza divošských králů, pro 1. úroveň (Markus)

:arrow? Náhled ShadoWWWova překladu DCC
:arrow? české karty postav (Pan Bača) – terminologie sedí k ShadoWWWově překladu, ne k Mytagu

Další odkazy
:arrow? Bifiho recenze v 32. čísle Drakkaru.
:arrow? Markusův hack pravidel DCC + DCC Lankhmar
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Selhan hraje DCC

Příspěvek od Markus »

Asi jsem taky trochu přehodnotil názor na funnel. Teď už bych ho nehrál. Protože nepotřebuju.

Vnímám funkci té úvodní vyvražďovačky jako takové stanovení tvůrčího záměru a žánru. Je to adresované primárně asi na lidi, kteří jsou zvyklí na něco jiného (hýčkání si svých nedotknutelýnch) Mary Sue v DnD. Ostatně DCC vycházelo v době 4e a ten funnel je podle mě cílený na hráče 4e, aby jim to zábavnou, odlehčenou formou řeklo: Tahle hra je jiná. Vraždíš hráčům postavy, ke kterým nemají vztah, a je to vtipné, a díky tomu se všichni naladí na systém a způsob vedení hry, který je drsnější a víc gritty než standardní epic fantasy DnD.

Já jsem funnel aplikoval na skupinu začátečníků a taky je to bavilo a mělo to myslím podobný efekt: stanovilo to nějaké principy toho, jak tahle hra funguje, že se v ní fakt umírá, že neopatrnost a nepřemýšlení tě zabije, někdy tě dokonce zabije i náhoda. Vstupovat do kampaně s tímhle je něco trochu jiného, než když si vypipláš postavu s bohatou historií a očekáváš, jak ti ji GM bude hýčkat.

Funkce, kterou pro mě funnel ale nesplnil, je tvorba postav. Nikdo z mých hráčů si ze svého balíka, co přežil funnel, nevyvinul zajímavou postavu. Ty postavy pak byly nijaké. Myslím, že abys něco takového dokázal, musíš už mít leccos odehráno a být schopný tvořit postavy z ničeho a náhody. Ale i tak pracuješ s něčím, co je "Pepa je pěstitel ředkviček, má slepici a přežil funnel", což prostě není vhodný materiál na Swords and Sorcery dobrodruhy.

Od funnelu jsem přešel k tomu, že mám zásobu předvytvořených postav na 1. úrovni a dávám hráčům vybrat. Díky různým tabulkám (hlavně DCC Lankhmar) už tyhle postavy od začátku působí víc jako dobrodruzi a míň jako náhodní balíci.

TLDR: Funnel je dobrý na ustanovení nějakých estetických hodnot a herních principů před plánovanou kampaní v DCC. Když potřebujete hráče odvyknout z různých brain damagů z jiných her. Brál bych ho jako oddělenou jednorázovku a nebral postavy, které z něj vzejdou (leda by byly fakt zajímavé).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

Napravuji dlouholetou křivdu a zakládám téma o DCC, aniž bych k tomu něco chtěl říct. Prostě aby tady bylo. Dovolil jsem si pro ten účel ukrást Selhanovu diskuzi k funnelu a dát jí účel nový, tj. obecně o DCC.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Selhan »

Nu, původní příspěvek měl být spíš o tom modulu, než o DCC samotném, ježto jsme to ani nehráli v DCC, ale proč ne :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

To říkáš až teď? :D No teď už to měnit nebudu, beztak se pak diskutovalo spíš o DCC a konceptu funnelu.

EDIT: VVVV Aha, a já na to evidentně reagoval. Tak to jsem to prostě zazdil. :roll:
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Selhan »

Už jsem se jednou ohrazoval proti prvnímu přesunutí do vlákna "Selhan hraje DCC" :D Sakra práce, to snad abych si opravdu zahrál DCC. Mimochodem on je vážně funnel až vynález DCC? V osmdesátejch to nikoho nenapadlo?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od York »

Selhan píše: 28. 4. 2020, 22:41Mimochodem on je vážně funnel až vynález DCC? V osmdesátejch to nikoho nenapadlo?
V DCC to není jen o funnelu, ale o designové filosofii "všechno srovná náhoda". Můžou ti dobře nebo špatně padnout staty, může ti postava umřít na první pasti nebo ne, můžeš získat požehníní nějakýho božstva, který tě boostne, nebo taky prokletí, který tě oslabí. DCC na tebe prostě neustále chrlí spoustu náhodnejch efektů, který postupně formujou postavy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

Nevím, nakolik náhodné efekty formují postavy, ale rozhodně je s nimi hra dost nepředvídatelná.

Už na první úrovni je DCC dost "hrdinské" - v uvozovkách, protože postavy jsou docela drsňáci, ale zároveň dokážou nečekaně rychle umřít (kritický zásah od obra je svině). My jsme teď odehráli 5 sezení v jedné jeskyni a dost mě překvapilo, že mi 4 postavy na 1. úrovni zabili „nezabitelnou“ příšeru (nějaký golem s 6 HD), byť teda jedna z nich zařvala, když ji golem víceméně rozpůlil kritičákem; a potom si kombinací dvou dobře padlých kouzel, backstabu a mocných skutků namazali na chleba 8 HD baziliška se zkameňujícím pohledem. Na 1. levelu!

Trochu mě to přimělo přehodnotit "vyváženost" setkání. :) Nedá se vzít OSR dungeon pro 1. úroveň a doufat, že to bude stačit - postavy mi to rozsekají.

Na druhou stranu pak se ti stane, že postava umře v náhodném setkání s partou divochů nebo - moje oblíbené - že mág kouzlem „zamkni dveře“ omylem podpálí celou družinu.

Baví mě to.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od York »

Markus píše: 28. 4. 2020, 23:26Nevím, nakolik náhodné efekty formují postavy
No je to napsaný tuším hned v první kapitole DCC jako designérskej záměr. Jak moc to pak hra opravdu dělá, to netuším ;-)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Selhan »

Ehm, ok, to je zajímavé, ale mě by fakt zajímal spíš ten funnel. Že je to hodně náhodné podle mě zas tak pionýrské není - to staré hry s házením na to, co můžu hrát za classu a rasu, určitě splňovaly taky.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

Hodil jsem do databáze Sailors on the Starless Sea a nějaké svoje postřehy k němu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Selhan »

Tak jsem se přidal. Trochu mě zaráží, že oproti Krvavé sklizni ti tady interaktivita nechybí :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

Všichni asi máme svoje biasy. :) Mě na těch Sailors těší ta nápaditost, pestrá monstra, pestré magické předměty. Ale zároveň je dobře, že se ty názory vzájemně kompenzují.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

Muzzug mě upozornil, že na Humble Bundle je obrovská akce na spoustu DCC produktů za pár kaček.

:eyecrazy:

SOLD!

Díky, Muzzugu ;)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

OK, tak jsem zjistil, co jsem to vlastně koupil. To množství obsahu je šílené.

Jsou tam základní pravidla DCC.
Je tam rozšíření DCC Annual (noví bohové, patroni, monstra atd.)
A je tam skoro kompletní řada dobrodružství - asi 35 celkem. :eyecrazy: Je tam skoro všechno až na pár (třeba Purple Planet). Nevím, jestli vypadly omylem nebo nějakým záměrem. Ale je toho fakt tuna.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dungeon Crawl Classics (DCC RPG)

Příspěvek od Markus »

V přípravě na úterní stream jsem udělal anotaci DCC Lankhmar, aby si aspoň lidi mohli přečíst, co vlastně hrajeme. :)
Rozšíření pro hru DCC, které ji přenáší do světa z povídek Fritze Leibera o Fafhrdovi a jeho Šedém Myšilovovi. Představuje Newhon, svět pro fantastická dobrodružství v žánru sword & sorcery, a podrobněji se zaměřuje na velkoměsto Lankhmar a vedení kampaně v městském prostředí. Vychází jako krabice obsahující několik příruček:

Compendium of Secret Knowledge (40 stran) je pravidlová adaptace, která mění mechaniky DCC, aby se víc hodilo pro zvolený žánr. Vyhazuje všechny nelidské rasy a kleriky. Ruší tvorbu postavy úvodním „trychtýřem“ a nahrazuje ji podrobnějším systémem speciálních výhod (požehnání) a nevýhod (kleteb) v závislosti na původu dobrodruha. Výrazně přepracovává mechaniku štěstí a dává jí nová využití, například k léčení.

The Judge’s Guide to Nehwon (104) stránek je představení světa Newhonu. Jednotlivá království, říše a zajímavá místa jsou popsaná jen v hrubých rysech, většinu knihy zabírají materiály pro Sudího jako noví patroni, kouzla, příšery a magické předměty. Přináší pár nových soudcovských pravidel, například pro hýření mezi dobrodružstvími nebo získávání patronů i jinými postavami než mágy.

Lankhmar: City of the Black Toga (44 stránek) je představení města Lankhmar. Popisuje jednotlivé čtvrti, významné lokace a postavy. Knížečka je koncipovaná především jako seznam háčků a zápletek v různých zákoutích města.

No Small Crimes in Lankhmar (12 stránek) je dobrodružství pro 1. úroveň, ve kterém se dobrodruzi zmenší na velikost zvířátek a vydají se do království krys pod městem.

Krabici doplňují velkoformátové mapy světa a města.
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host