[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

Souhrnná diskuze ke všem OSR produktům, pro které asi nemá smysl zakládat vlastní diskuzi. Jestli se chcete podívat na anotace všech produktů, které k OSR zatím máme v databázi, koukněte sem a potom se proklikejte jednotlivými hrami.

Odkazy:
:arrow? OSR hry v databázi
:arrow? Produkty kompatibilní se starým D&D a OSR hrami
:arrow? Samostatná diskuze věnovaná starému D&D a jeho čistým klonům
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 8. 12. 2020, 14:19, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Ultraviolet Grasslands jste někdo zkoumal?
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Bajo »

Markus píše: 1. 9. 2020, 14:38 Ultraviolet Grasslands jste někdo zkoumal?
Nejak do hloubky ne, mam to na seznamu pod Cha'altem.

Coz mi pripomina, top 5 produktu OSR podle Prince of Nothing (autor blogu Age of Dusk a tvurce kultovniho modulu Red Propher Rising):
5 - Better then Any Man by James Raggi - It's what you get when Raggi actually gives a shit. Historical fantasy, apocalyptic scale, brutality, an insect cult, a city under siege and its all a fucking sandbox, the madman. By far the best thing he has ever done.

4 - Slumbering Ursine Dunes by Chris Kutalik - A pointcrawl that feels like a slyly homo-erotic version of Jack Vance doing his best Eastern-European fantasy impression. I can't do it justice, it's just so charming and weird and it can only exist in the OSR.

3 - Thulian Echoes by Zzarchov Kowolski - Genius take on a time-travel adventure. You play a bunch of idiots dying in a dungeon, and then your actual players find their diary and get to play the dungeon again, but their actions in the past change the dungeon in the present. Genius.

2 - Mines, Claws & Princesses by Steven Oswalt - I am a sucker for the classics and this nails it on all fronts. Oswalt channels Patrick Stuart in creating a Wagnerian Epic where our heroes must beat the shit out of a dragon. Everything is infused with a teutonic splendor. Pig-faced orcs, crow spies, talking animals it's EXACTLY what I want from my games.

1 - Many Gates of the Gann by Guy Fullerton - It's deep. The environment can be manipulated and flows together in a way that other modules simply do not accomplish. The way the dungeon flows, the different factions, the hints, the easter eggs. It just betrays such a deep comprehension of the fundamentals of dungeon design. That's what I wanna be when I grow up, I say to myself, when I read that. On the level with the old TSR greats.
je to prevzate z rozhovoru, ktery cely najdete tu.
huhlik
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 8. 2020, 14:26

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od huhlik »

Díky všem za odpovědi. OSR jsem si vybral z toho důvodu, že je tam kladen důraz na schopnosti hráčů a nikoliv postav. Líbí se mi ten Hole in the Sky přímo pro DCC, tak jim to zkusím nabídnout a uvidím, jaká bude odezva.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od ShadoWWW »

DCC se čile překládá. :)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Melan se hecnul a zkusil, jaký hexcrawl dokáže napsat za jedno odpoledne. Taky bych chtěl umět napsat hexcrawl za jedno odpoledne nebo aspoň mět tu vůli to vůbec zkusit. :)

Výsledek tady.

Má to některé zajímavé názvy na mapě. :)
glomywood.png
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Jerson »

No, když se na tu mapu podívám, tak skutečně vypadá, jako by ji někdo dělal za jedno odpoledne.
Jdu si to přečíst.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Goodman má Kickstarter na reprint produktů, které dělala Jennel Jacquays pro Judge's Guild, "vynálezce dobrodružných modulů". Thracia, Dark Tower a nějaké ziny.

Já jsem to nezasponzoroval, ale někoho by to mohlo zajímat. Pokud to správně chápu, výsledkem je mega cofee table kniha, ale obsah je čistý reprint, bez úprav. Mně by zajímaly ty moduly, kdyby je někdo upravil a přesázel do použitelného formátu, ale jestli to je 1:1 reprint, tak o to nemám zájem. Třeba Thracie mi přijde fajn, ale ten původní formát a sazba mě vyloženě drásají.

In related news, existuje snaha přepsat Thracii do lepšího formátu, ale nevím, jak pokročila.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Bifi »

Ja mám jednotku a šiel by som do toho - retailer sú 2 kusy za polovičnú cenu (75 USD). Pridá sa niekto? Poštovné bude ale záhul.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Bifi píše: 19. 9. 2020, 15:09 Ja mám jednotku a šiel by som do toho - retailer sú 2 kusy za polovičnú cenu (75 USD). Pridá sa niekto? Poštovné bude ale záhul.
"This tier is only for verified retailers." :think:

Musíš do toho namotat Skavena $D
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Bajo »

Prochazim The Lost Treasure of Atlantis a musim rict ze uvodni dojem na me zatim velmi dobry, vypada to na dalsiho kandidata do TOP OSR. Nejake recenze na 10footpole, Age of Dusk a youtube.

Markus: za me si napis jako kandidata na recenzi.

Edit: Nametem je to Lovecratianska gonzo Sword and Sorcery patracka po pokladu v severneji orientovanem prostredi. Je to klasicky dungon exploration s vesnici pochybnych existenci a malym sandboxem kolem.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Bajo píše: 23. 9. 2020, 12:44 Markus: za me si napis jako kandidata na recenzi.
Rád bych, ale dal jsem si omezení, že budu recenzovat jen věci dostupné v češtině. Což, buďme upřímní, mi výrazně limituje možnosti zaměřit se jen na to dobré :)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Bajo »

Markus píše: 23. 9. 2020, 13:31 Rád bych, ale dal jsem si omezení, že budu recenzovat jen věci dostupné v češtině. Což, buďme upřímní, mi výrazně limituje možnosti zaměřit se jen na to dobré :)
Takze kandidat na prelozeni? :-P
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Muzzug vytvořil anotaci dalšího primeru pro OSR hraní: the Role-Playing Game Primer and Old-School Playbook
Kniha Chrise Gonnermana, autora hry Basic Fantasy RPG, na 64 stranách vysvětluje způsob hraní oldschoolových her. Je rozdělena do šesti částí.

První část čtenáře formou přepisu herního sezení seznámí se způsobem tvorby postav v oldschoolových hrách a na několika stránkách nastíní, jak hraní TTRPG probíhá.

Druhá část je věnována hráčům. Nabízí několik rad pro hraní postav, vysvětluje, na co si dát pozor (smrt postavy, záchranné hody, setkání s nepřáteli), a nabízí jednoduchý návod, jak kreslit mapy jeskyní.

Třetí část se zabývá vedením dobrodružství. Pro tyto účely je připraveno jedno patro jeskyně, na kterém autor detailně popisuje, jak dobrodružství v jeskyních vést. Vysvětluje setkání s potulnými nestvůrami (včetně vysvětlení jejich statistik v rámci BFRPG), jak popisovat průchod jeskyní, na co si dát pozor i jak vypadají informace v modulech vydaných pro BFRPG.

Ve čtvrté části se čtenář dozví něco o tom, jak tvořit vlastní dobrodružství. Pro ilustraci je použito druhé patro jeskyně ze třetí části, na kterém je předveden princip náhodného generátoru z pravidel BFRPG a umisťování vygenerovaných prvků do mapy jeskyně.

Pátá část dává rady k tomu, jak být dobrým Pánem jeskyně. Rady jsou popisovány z pohledu oldschoolového hraní, ale jejich využití může pomoct i při hraní moderních her.

Poslední část čtenáře seznámí s dalšími vybranými old-school hrami: OSRIC, Labyrinth Lord a Swords & Wizardry. Poukazuje na drobné rozdíly mezi nimi a BFRPG (sestupné a vzestupné obranné číslo, pohyb, morálka, přesvědčení) a popisuje možnosti, jak jednoduše provádět převody mezi těmito systémy. K dispozici jsou i přehledné převodní tabulky.
Je tam něco, co by stálo za pozornost i pro nás ostřílené veterány? :wink: Nebo je to vyloženě začátečnický úvod?
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Muzzug »

Pro vás, ostřílené veterány, to asi úplně nebude. Možná tak jako opakování základů, které jste už možná zapomněli a pozměnili si je k obrazu svému. :D
Ale jinak je to pěkný doplněk třeba k pravidlům Old-School Essentials. Je to fakt rozepsání toho jak naházet postavu, jeskyně je popsaná místnost po místnosti jak ji popsat, co se v ní dějě a tak. Prostě to, co se vyskytuje v základu snad každých pravidel (kromě právě OSE, které jsou fakt jenom soubor pravidel) - úvodní příběh jak to hráči hrají a tak. :)
Ale ano, pro mě jako nováčka to nějaký přínos určitě mělo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Muzzugu, k tomu Primeru se mi nepodařilo dohledat nějakou "domovskou stránku" nebo vůbec jakékoli další informace na webu. Má to něco? Nacházím jenom kopie fyzických knížek v Amazonu, ale nic od samotného autora. Kde se to vůbec dá oficiálně sehnat? (Pirátsky jsem to našel, ale o to nejde.)
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti