[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

Souhrnná diskuze ke všem OSR produktům, pro které asi nemá smysl zakládat vlastní diskuzi. Jestli se chcete podívat na anotace všech produktů, které k OSR zatím máme v databázi, koukněte sem a potom se proklikejte jednotlivými hrami.

Odkazy:
:arrow? OSR hry v databázi
:arrow? Produkty kompatibilní se starým D&D a OSR hrami
:arrow? Samostatná diskuze věnovaná starému D&D a jeho čistým klonům
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 8. 12. 2020, 14:19, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 3. 8. 2020, 11:25 Osobně si myslím, že dobré dobrodružství by ti nemělo říkat, co postavy udělají a jaký bude další děj. Mělo by ti dát dobrou výchozí situaci a dál nechat na tobě, jak ji rozvineš. Takže v dobrém dobrodružství postavy skutečně nebudou nic „dělat“ – je na GMovi, aby je rozpohyboval.
To je pro mě trochu děsivé myšlení, které dělá z postav pasivní maňásky, kteří sedí a nic nedělají, dokud se nezačne dít něco nepříjemného. I když bohužel takové je v naší kultuře standardní nastavení hlavních aktérů mnoha filmů, knížek i her, včetně akčních hrdinů, což je velmi smutné.

V dobrém dobrodružství - myšleno hře - by naopak postavy měly být samy od sebe aktivní. Ale to je až moc alternativní postoj.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Jerson: Samozřejmě že ve hře budou aktivní. Ale v dobrodružství (myšleno papírové příručce) ne. Nedokážeš popsat jejich chování do budoucna a všechny If>Then podmínky, takže je lepší nepokoušet se popisovat budoucí děj, ale dát postavě přehlednou motivaci a cíle, které ti jako DMovi pomůžou vytvořit ten budoucí děj sám.

Příklad, tohle je charakteristika hlavního antagonisty ve Zkáze divošských králů:
„Jarl se snaží nejistotu svého vládnutí skrývat tím, že přivandrovalce zastrašuje, příkře odmítá jejich nabídky pomoci a všechny v doslechu ujišťuje, že má vše pod kontrolou, ačkoli je všem jasné, že to není pravda ani ve snu.“
Když se to zasadí do kontextu herní situace (ten tu citovaný pochopitelně není + je tam ještě poznámka o tom, že když půjde do tuhého, pošle na postavy vrahy), tak je to pro mě dostačující popis a zmotivování nehráčské postavy na to, abych ji dokázal uspokojivě hrát a rozvíjet. Víc nepotřebuju.

Takže se ptám Selhana, jestli je Better Than Any Man ten případ, že tam není popsaný budoucí děj, nebo že ty postavy skutečně ani nejsou dostatečně zmotivované.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Jerson »

Aha, zjevně jsem minul, že mluvíš o NPC, nikoliv o postavách hráčů.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

No tak o postavách hráčů platí dvojnásob, že by dobrodružství nemělo říkat, co udělají. :D
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Selhan »

To druhé, jak tam píšu - nebo se o to aspoň snažím.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od ShadoWWW »

Nová videorecenze na ikonické dobrodružství Hidden Shrine of Tamoachan (v 5E je toto dobrodružství součástí Tales from the Yawning Portal).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
huhlik
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 8. 2020, 14:26

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od huhlik »

Zdravím, neměli byste prosím doporučení na nějaká mini dobrodružství, která by se dala odehrát za 1-2 dny? Párkrát do roka se potkám na víkend s partou, co dělá improvizační divadlo a rád bych jim představil RPG jako alternativu deskovek. Zkusil bych hrát DCC (vítám a těším se na překlad!), protože mi to přijde správně ujetý a pravidla by měla být relativně jednoduchá.

Zatím jsem narazil na one page dungeons od Trilemma, ale dál už nevím, co by stálo za to.

Jinak tady na fóru jsem ještě nezahlídnul odkaz na megadungeon Castle Xyntillan, Bryce tomu dal 11/10 a prý je to pecka (https://tenfootpole.org/ironspike/?p=6475)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Tak jestli se ti chce probírat spoustou doporučení, tak prosím. :)

Co se týče DCC, mám vyhlídnuté dobrodružství Death Slaves of Eternity, ale zatím jsem ho nečetl. Dospěl jsem k tomu, když jsem hledal něco, co by bylo vhodného pro začátečníky a zároveň to bylo trochu objemnější a víc oldschool než tradiční DCC moduly (ty jsou spíš kratičké). Je to úvodní funnel, postavy jsou sultánem uvrženy do krypt za zločin, který nespáchali. A strukturou je to středně velký pestrý dungeon. Válka frakcí nemrtvých, uvězněný bůh.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Rillae »

Markusi, zkus mrknout na The Lost City of Barakus. Sice to neni DCC, ale stejně nádherná záležitost. Město, nějaká divočina v okolí, a titulární dungeon. A až ti bude okolí malý, můžeš plynule přejít do Cults of the Sundered Kingdoms.
huhlik
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 8. 2020, 14:26

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od huhlik »

Markus píše: 27. 8. 2020, 14:59 Tak jestli se ti chce probírat spoustou doporučení, tak prosím. :)

Co se týče DCC, mám vyhlídnuté dobrodružství Death Slaves of Eternity, ale zatím jsem ho nečetl. Dospěl jsem k tomu, když jsem hledal něco, co by bylo vhodného pro začátečníky a zároveň to bylo trochu objemnější a víc oldschool než tradiční DCC moduly (ty jsou spíš kratičké). Je to úvodní funnel, postavy jsou sultánem uvrženy do krypt za zločin, který nespáchali. A strukturou je to středně velký pestrý dungeon. Válka frakcí nemrtvých, uvězněný bůh.
Středně velký dungeon...to asi nepůjde dohrát za víkend, ne? Já hledám něco, co se dá reálně dohrát za nějakých 8-10 hodin. Existuje vůbec nějaké takové dobrodružství?
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Bajo »

huhlik píše: 27. 8. 2020, 14:38 Zdravím, neměli byste prosím doporučení na nějaká mini dobrodružství, která by se dala odehrát za 1-2 dny? Párkrát do roka se potkám na víkend s partou, co dělá improvizační divadlo a rád bych jim představil RPG jako alternativu deskovek. Zkusil bych hrát DCC (vítám a těším se na překlad!), protože mi to přijde správně ujetý a pravidla by měla být relativně jednoduchá.

Zatím jsem narazil na one page dungeons od Trilemma, ale dál už nevím, co by stálo za to.

Jinak tady na fóru jsem ještě nezahlídnul odkaz na megadungeon Castle Xyntillan, Bryce tomu dal 11/10 a prý je to pecka (https://tenfootpole.org/ironspike/?p=6475)
Jj, Castle Xyntillan vypada jako pecka, taky jsem na to narazil nedavno.

Jinak krome trilema adventures, z tech mensich modulu z meho pohledu za zvazeni stoji:

Shadowbrook Manor (16 stranek, 1-3 level)
The Mud King of Stoney Creek Ford (19 stranek, 5-7 level)
White Plume Mountine (20 stranek, 5-10 level)
The Barbarian King (24 stranek, 4-6 level)
The Necropolis of Nuromen (22 stranek, 1-2 level)
The Barrow Mound of Gravemoor (13 stranek, 5-7 level)

tyhle uz budou casove na hrane, ale jsou podle me dobre a za dve sezeni se to s urcityma skupinama da odehrat:
Death Frost Doom (39 stranek ale A5, 2-6 level)
Tower of Stargazer (43 stranek ale A5, 1-3 level)

Postavy v DCC jsou o neco silnejsi nez v klasickych DnD retroklonech, takze ty doporucene levely pro ne budu mene challenging)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

huhlik píše: 27. 8. 2020, 19:03 Středně velký dungeon...to asi nepůjde dohrát za víkend, ne? Já hledám něco, co se dá reálně dohrát za nějakých 8-10 hodin. Existuje vůbec nějaké takové dobrodružství?
Nevím, posuď sám:
death-slaves.jpg
Ale já mám vždycky bláhový odhad, kolik toho za sezení stihneme, a potom se celou hru plácáme ve třech místnostech. :)

Pro úsporu času podle mě určitě budeš chtít dungeon a začít rovnou u vchodu, vůbec neřešit nějaké povídání ve vesnici. A když budeš hrát funnel s postavami na 0. úrovni, tak se výrazně zjednoduší pravidla a nebudete řešit žádné speciální schopnosti. Což jednak šetří čas a jednak to nezahltí nové hráče příliš věcmi, na které musí myslet - ale to už posuď sám, jestli chceš radši funnel jako tohle nahoře, nebo radši dobrodružství na 1. úrovni.

Rozhodně připrav postavy předem a potom je jenom rozdej. Nic nevytvářejte! Tady je generátor postav na 0. úrovni (kdybys hrál ty Death Slaves, můžeš rozbalit položku "Occupation Source" a navolit, že chceš použít povolání z tohohle modulu - jsou víc starověká oproti těm středověkým v základním DCC). Nahoře se taky můžeš proklikat ke generátorům postav na vyšších úrovních.

Jestli budeš hrát DCC, asi bych ti doporučil hráč něco pro DCC, ať se netrápíš s konverzí. Navíc ty produkty pro DCC jsou pestřejší ujetější, což hádám chceš, pokud ses rozhodl pro DCC. :)

Pak jsem přeložil Zkázu divošských králů, což byste za tu dobu stihnout měli, ale je to víc otevřené dobrodružství se silnou složkou kecání ve vesnici a politikaření a jen s malinkatou jeskyní tak nevím, jestli tohle chceš.

Pak je ještě tenhle oficiální DCC funnel pro 0. úroveň (což byste měli stihnout snad určitě), ale ten neznám: Hole in the Sky: Rostlinná věž v jiné sféře, v ní spící obr. Musíte tam dojít a vysvobodit zajatce. Uvnitř pobláznění zatracenci. Pohádkové. Lineární.

A obligátní Sailors on the Starless sea, ale to je teda fakt šílenost a ujetá vyvraždovačka, což taky nemusí sednout každému.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Rillae »

huhlik píše: 27. 8. 2020, 19:03
Markus píše: 27. 8. 2020, 14:59 Tak jestli se ti chce probírat spoustou doporučení, tak prosím. :)

Co se týče DCC, mám vyhlídnuté dobrodružství Death Slaves of Eternity, ale zatím jsem ho nečetl. Dospěl jsem k tomu, když jsem hledal něco, co by bylo vhodného pro začátečníky a zároveň to bylo trochu objemnější a víc oldschool než tradiční DCC moduly (ty jsou spíš kratičké). Je to úvodní funnel, postavy jsou sultánem uvrženy do krypt za zločin, který nespáchali. A strukturou je to středně velký pestrý dungeon. Válka frakcí nemrtvých, uvězněný bůh.
Středně velký dungeon...to asi nepůjde dohrát za víkend, ne? Já hledám něco, co se dá reálně dohrát za nějakých 8-10 hodin. Existuje vůbec nějaké takové dobrodružství?
Rappan Athuk, nebo The Slumbering Tsar :-)= tam ti postavy nejspíš dýl než těch 8 hodin s velmi vysokou pravděpodobností nepřežijou...... TPK, TPK, TPK, TPK $lol$


A teď vážněji. Já teda moc na oneshoty nejsem, ale asi bych se podívala po One Night Stands a Saturday Night Specials modulech, nebo po starejch modulech (či jejich modernizovanejch inkarnacích) vytvořenejch pro turnajový hraní, který by už z principu měly bejt stavěný na limitovanej čas. Ale absolutně netušim jak náročná by byla příprava pro DCC ve kterym chceš hrát, to by poradil asi Markus.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Selhan »

huhlik píše: 27. 8. 2020, 19:03

Středně velký dungeon...to asi nepůjde dohrát za víkend, ne? Já hledám něco, co se dá reálně dohrát za nějakých 8-10 hodin. Existuje vůbec nějaké takové dobrodružství?
Hra na jedno sezení se rozhodně dá, ale ten dungeon, co odkazuje Markus, to fakt není :D Nevím, no, musí to být zrovna OSR? Protože mi přijde, že to se na oneshoty zas tolik nehodí, a bohužel mě nenapadá ani modul, který ti konkrétně doporučit. Potřebuješ podle mě dungeon do deseti místností, to se stihnout dá - dvě hodiny na tvorbu postavy (ano, dvě hodiny - i v minimalistických systémech a příhěhovkách to může být na hodinu, u DCC budeš muset vysvětlovat plno věcí), pak průměrně půlhodina na encounter a nějaká pauza/rezerva.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od York »

huhlik píše: 27. 8. 2020, 19:03Já hledám něco, co se dá reálně dohrát za nějakých 8-10 hodin. Existuje vůbec nějaké takové dobrodružství?
Opuštěnou pevnost na conech odehrávám zhruba za 6-8 hodin, Zatopený důl zhruba za 5-6. Není to ovšem pro DCC, ale pro Dračák podle staré školy.

Dost taky záleží na stylu vedení hry - kdybych ji nehnal kupředu, hrálo by se to o poznání dýl.
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti