[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

Souhrnná diskuze ke všem OSR produktům, pro které asi nemá smysl zakládat vlastní diskuzi. Jestli se chcete podívat na anotace všech produktů, které k OSR zatím máme v databázi, koukněte sem a potom se proklikejte jednotlivými hrami.

Odkazy:
:arrow? OSR hry v databázi
:arrow? Produkty kompatibilní se starým D&D a OSR hrami
:arrow? Samostatná diskuze věnovaná starému D&D a jeho čistým klonům
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 8. 12. 2020, 14:19, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Retroklon retroklonu? Nuže, je pravda, že S&W už jsou dvanáct let staré, asi dozrál čas. :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Chtěl jsem jenom rychlý shout-out a poděkování ondralukasovi, že svědomitě prochází a hodnotí staré verze D&D a retroklony. Zaslouží si víc lásky (a já většinou nemám sílu je číst :)
ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od ondralukas1010 »

Markus píše: 6. 8. 2021, 17:34 Chtěl jsem jenom rychlý shout-out a poděkování ondralukasovi, že svědomitě prochází a hodnotí staré verze D&D a retroklony. Zaslouží si víc lásky (a já většinou nemám sílu je číst :)
Až teď jsem si všiml tohoto příspěvku každopádně není zač :)
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od KDolecek »

The Stygian Library
Obrázek
The Stygian Library je procedurálně generovaný dungeon v podobě knihovny umístěné v extradimenzionálním prostoru mezi všemi knihovnami ve vesmíru. Každý výprava generuje při průzkumu vlastní cestu a navštívené lokace a získané zakázané vědění se tak pokaždé liší. Příručka obsahuje:

- Systém pro generování lokací uvnitř knihovny.
- 40 monster uzpůsobených pro tento modul.
- Systém pro hledání konkrétních znalostí v hlubinách knihovny a tabulku 30 neobvyklých knih a další užitečné detaily.
- Tabulku pro generování pokladů, snů, zvěstí a další
- Unikátní povolání Mumifikovaný učenec, kdysi lidští akademici, kteří přebývají v Knihovně po dekády i déle

Modul obsahuje statistiky a pár mechanik, které jsou kompatibilní s většinou old-school RPG her a lzou jednoduše adaptovat pro libovolné fantasy RPG.

Verze The Stygian Library z roku 2020 je remaster verze z roku 2018, která získala 2019 ENnies - Judge's Spotlight Award.
Za tento příspěvek děkují uživateli KDolecek:
tessanger
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Potřeboval jsem založit anotaci pro Neoclassical Geek Revival.

Obrázek

Neoclassical Geek Revival

:arrow? Anotace v Databázi
Neoclassical Geek Revival je hra v oldchoolovém stylu, která vznikla jako sada domácích úprav AD&D 1e a AD&D 2e, ale postupem času se vyvinula v hru, která se předchůdce sice připomíná, ale prakticky ve všem se liší a jádro D&D je tu změněné k nepoznání. Snaží se podporovat styl hry, kdy hráči jsou tahounem děje. Má nové mechaniky pro různá povolání, vyhodnocování konfliktů, plížení a magii. Vzniká odlišný herní zážitek, který se přesto nese v „oldschoolovém“ duchu.

Hra je eklektickou, místy ironickou směsicí osobních, výstředních mechanik (pracuje například s mechanikou „úžasnosti“). Ve srovnání s jinými oldschoolovými hrami je komplexnější – kromě tradičních životů například sleduje i další typ zranění, jako je stres, nemoc, jed, strach, podezíravost, dokonce i vliv při sociálních konfliktech. Pracuje s body osudu, které umožňují např. přehazovat kostky. Postavy používají dovednostní systém a můžou velice volně kombinovat rovně různých povolání do osobité směsice.

Hra prošla iterativním vývojem a má spoustu různých „edic“, které se liší v zásadě jen v detailech a dílčích vylepšeních. Existuje taky v různých speciálních grafických provedeních, kdy každou verzi ilustroval jiný ilustrátor. Autor sám uvádí, že je vesměs jedno, podle čeho bude skupina hrát – pravidla zůstávají víceméně stejná. Hlavní verze základní příručky jsou Neoclassical Geek Revival (původní) (2011), Neoclassical Geek Revival Fifth Edition (2014) a Neoclassical Geek Revival Second Edition Basic Rulebook (2021).
Je to jedna z těch her, o jejichž existenci vím, hlavně díky osobě autora (a jeho dobrodružstvím). Dokonce jsem do ní několikrát nahlížel, ale nikdy jsem neměl sílu to zkoumat, přišlo mi to jako děsný chaos nápadů (byť graficky pěkně provedený) a já měl zájem spíš o konzervativnější retroklony. Třeba se k tomu někdy dostanu. Pokud o hře někdo víte něco víc, ocením podrobnosti.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1581
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Passingby »

Tak tohle když jsem viděl někde na netu poprvé, myslel jsem, že to je Neoclassical GREEK Revival... :-D
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Bifi
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Vandalicus »

Hraju zrovna Knave. Po dlouhe dobe jsem uprimne nadsen ze systemu. Predem rikam, ze OSR nejsem a oldschool nehraju (at se vyhneme vysvetlovani co nechapu/zapomel jsem/cargo cult), ale tahle hra dela presne to, co od toho cekam, rozhodne lip nez muj vlastni hack 0ed. Nakolik to neni DnD, tak jsem z te hry mel mnohem vic DnD pocit nez z jinych.
Za tento příspěvek děkují uživateli Vandalicus tito uživatelé (celkem 2):
kin, Bifi
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Obrázek

V naší kampani jsme odehráli pěkné krátké OSR dobrodružství A Thousand Dead Babies. Sepsal jsem k tomu minirecenzi a postřehy pro ostatní (bez spoilerů). Zápisy jsou tady (masivní spoilery), jeden ještě visím.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 914
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od kin »

Obří výprodej OSR produktů na DTRPG a tady doporučení od Bena Miltona:

https://questingbeast.substack.com/p/th ... ue-255?s=w
Za tento příspěvek děkují uživateli kin:
mrakomrak
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Stařec napsal dlouhý report z hraní Tomb of the Serpent Kings a já mám dotazy. :)
Opět se ovšem ukazuje, že Tomb of the Serpent kings žádného bosse nemá, nemá žádný finální gradační bod, a ten tam chybí.
Ehm... velký bazilišek se zkameňujícím pohledem? A za ním mocný lich? :)

Vidíš, to jsi vlastně nezmínil - bazilišek, lich, goblini, tos tam neměl? Nebo jsi to nějak reskinoval? Liche na velekněze, gobliny na kultisty?
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Stařec »

Aha, pravda, Na některé věci jsem zapomněl, že za ně přeci jen můžu já. Ja totiž encountery nestavěl přesnými výpočty, jen jsem použil PF2E ekvivalent se stejným jménem či tématem. Většinu času jsem měl pocit, že to funguje.

Bazilišek v PF2e měl CR5, což jsem na základě diskusí usoudil, že není pro postavy překonatelné, pokud se s ním střetnou na 1. úrovni. Použil jsem proto monster template "weak", ktera z toho udělala CR 3. Jenže tím se bazilišek dostal na úroveň skupiny kostlivců ze začátku hrobky a tak pro postavy nepředstavoval dostatečnou výzvu nebo rozdíl.

Lich pak byl zcela mimo stupnice a jeho jediným použití bylo de facto jen jako diplomatický encounter. Vzhledem k postupu čísel napříč levely a hlavně síle kouzel vyšších úrovní nebylo moc představitelné, že by jej družina mohla nějak dostat. Upřímně nevím, jestli by nějaký lstivý přístup mohl vest k jeho premožení. Lich v prvé chvíli vedl k TPK, protože paladin chtěl paladinovat, ale udělali jsme quick load. Proplizit se kolem něj pro lektvary už pak neměli odvahu.

Gobliny jsme potkali a kriticky úspěch na Deception z postav udělal nové krále houbogonlinů - což by sami goblini koneckonců navrhli. Družina zjistila, že jsou vysledkem Xiximanterova hledání nesmrtelnosti a instruovali je, aby chodili liche permanentně vyrušovat a obtěžovat. Pak hrdě utekli, aby je lich
nenašel, posbirali zajate kultisty, aby je vsadili do vězení, a skončili jsme.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

No byl to vlastně zajímavý experiment v tom, nakolik si Pathfinder rozumí s OSR moduly. U Pathfinderu asi narazíš na to, že hráči budou očekávat vyvážená setkání a budou se je snažit bruteforcovat. Škoda toho baziliška, že ho to tak nerflo. I když... já to hrál v DCC a tam ho hráči taky zabili překvapivě snadno, tuším když se klerička pomodlila ke svému bohovi, hodila kritický úspěch a bazilišek oslepl nebo tak něco. :)

Těší mě aspoň to, že tví hráči zainstruovali gobliny, aby chodili obtěžovat liche. To zní jako ten správný OSR problem-solving. :)
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Stařec »

Ve výsledku tak původní highlihty scénáře byly akorát ty, které představovaly možnost kombinovat praktický probém a sociální interakci - takže sukuba, lich a goblini, což na padesát něco místností není mnoho.

Což, když to takhle řeknu, tak mi zní, že to může být taky tím, že nerozumím dungeon crawlingu a nevím, jak ho okořenit, aby byl skutečně zábavný. Nebo mi prostě jenom nesedí (kterážto varianta mě štve, protože mě zároveň pořád strašně láká :D)
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Doporučení OSR produktů (aneb Nejlepší OSR hry, ze všech!)

Příspěvek od Markus »

Tebou to není, já z toho měl podobný pocit. Je to proste hodně začátečnický tutorial a zajímavý začne byt až ke konci, což je pozdě. V OSR hrách je to možná zajímavější tím, že nemáš mechaniky např. na reseni pasti a musíš to všechno popsat místo hodit. Ale pořad je to jen tutorial. Jen jsem byl zvědavý na podrobnosti z vaší hry, když to znám :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Staré edice D&D a jejich klony: OSRIC, S&W, LL, OSE...

Příspěvek od Markus »

Ve svojí aktuální kampani používám věci od Gábora Luxe, tak chci vyzdvihnout především Baklin. Fakt to stojí za pozornost jako ukázka toho, jak vypadají maximálně použitelné a přitom komplexní a obsahově napěchované moderní OSR produkty.

Obrázek

:arrow? Anotace
Ach, Baklin, perla moří, brána k Erillionu! Minstrelové pějí o jeho bohatství a námořní moci, o vybranosti a vkusu jeho magnátů a šlechty. Minstrelové, jak už to tak bývá, mají ovšem sklony k přehánění, a možná že Baklin není ani tak mocný ani tak spanilý, jak tvrdý balady. Přesto existuje důvod, proč o něm minstrelové zpívají, protože Baklin má bohaté patrony a jeho flotila není zanedbatelná – a copak jeho ulice nejsou ty nejlíbeznější na týdny daleko?

Baklin: Jewel of the Seas je 72stránkový sešit s popisem města v žánru sword & sorcery a zároveň dobrodružství pro postavy na nízkých až středních úrovních v OSRIC a jiných OSR hrách. Popisuje středně veliké kupecké město, včetně jeho vládců, zločineckého podsvětí, podniků a třípatrového dungeonu pod ním. Baklin má sloužit jednak jako základna, ze které vznikne můžou postavy vyrážet do širší kampaně, jednak jako komplexní dobrodružství samo o sobě. Popisuje 39 důležitých lokací ve městě, včetně nehráčských postav a zápletek, a přes 100 popsaných lokací pod ním, to všechno hojně propojené vzájemnými vazbami, příběhovými linkami, tajnými vchody a cíli nehráčských postav.

Baklin je součástí minisvěta Erillion, který byl publikován ve fanzinu Echoes from Fomalhaut, ale dá se snadno převzít jako lehce středomořské přístavní město i do jiných světů.
A ještě moje minirecenze (bez spoilerů):
Baklin je jedno z nejlepších, ne-li nejlepší město pro RPG, jaké jsem kdy viděl. Zaujme především zpracováním, protože na rozdíl od typických produktů není pojaté jako souvislé „povídání“ – ze všech 72 stránek je tu „povídání“ jen na pár stránkách na začátku (dozvíme se něco o stručné historii města, jeho osobitostem, zřízení, důležitých frakcích a osobách), ale pak už začíná „implementovaný popis“ konkrétních baráčků, postav, zápletek, pokladů...

Celé město je zpracované podobně jako relativně minimalistický OSR dungeon. To znamená, že když tu máte popis dejme tomu třeba hospody, nedostaneme tři odstavce atmosférického povídání. Dostaneme strohý popis a pak už jen víceméně odrážkovým stylem: jaké tu jsou postavy, jaké se tu postavám naskytnou obchody, jaké odsud vedou zápletky (plus samozřejmě herní statistiky všeho pro D&D). Žádná abstrakce, všechno konkrétně implementované.

První zhruba polovinu sešitu zabírá popis 39 lokací ve městě, které působí trochu jako Lankhmar nebo jiná S&S velkoměsta (spousta neřestí, pašeráků a jiných skopičin, do kterých se dobrodruzi můžou namočit). Každý řádek je napěchovaný konkrétními hratelnými situacemi a je tu asi milion zápletek, které odkazují napříč městem, do jeho podzemí nebo do širšího světa Erillion (ten taky doporučuju, ale město se dá snadno umístit kamkoli jinam). Město je vlastně koncipované jako základ kampaně nejen geograficky, ale i herně – obsažené zápletky a linky vám skutečně vystačí na kampaň. Vlastně stačí jenom, aby postavy někam přišly... a věci se začnou samy dít, postavy se do něčeho zapletou a už to jede.

Druhá polovina je rozsáhlý dungeon pod městem, více než 100 popsaných lokací. Je extrémně nelineární, má spoustu vchodů a východů, pohybují se v něm různé nezávislé frakce a osoby a je taky plný záhad, které nechci spoilovat – ale vězte, že i jednoduchá výprava do zdánlivě nevinného městského sklepení se může zvrhnout v průzkum bezmála mýtického podsvětí.

Celou tuhle anotaci a minirecenzi píšu především proto, abych vás upozornil na to, jak může vypadat herní produkt orientovaný ne na povídkové čtení, ale maximální použitelnost u herního stolu. Sežeňte si to a studujte.

Ostatně veškeré dílo Gábora Luxe a jeho zine Echoes from Fomalhaut stojí za studování. A navíc je z Maďarska a jedno číslo/sešit se dá objednat přímo od něj (nebo dokonce z Imaga!) s minimálním poštovným. Jestli hledáte vysoce použitelné OSR produkty, tady chybu neuděláte.
Všechny věci od Gábora Luxe jsou vynikající, silně doporučuju, všechno si to nakupte a hlavně to hrajte. Chtěl bych je postupně recenzovat, ale jelikož je aktuálně mám v kampani a postupně je hrajeme a já to nechci svým hráčům spoilovat, tak to asi potrvá, než je odehrajeme nebo až kampaň skončí.
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti