Pravidlá a materiály

Soukromá sekce pro organizaci místní kampaně v Divném Uhorsku.

Moderátor: Antharon

Odpovědět
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Pravidlá a materiály

Příspěvek od Antharon »

Hráči ktorí majú pocit, že sa jedná o spoilery, nepozerajte sa! :)
Náhodné stretnutia v lese:

Pre cestovanie Čachtickým hájom som pripravil sadu tabuliek pre náhodn stretnutia, dnes sme na nej postavili celé sedenie a fungovalo to prekvapivo dobre, tak ju pridávam sem, dúfam, že ju niekedy niekto využije
Spoiler
Tabuľka stretnutí: Hoď D6 každú hodinu v lese... Ak je situácia nezmyselná re-rollni hod
  • Zmena situácie
  • Zmena atmosféry
  • Zmena počasia
  • Stretnutie so zvieraťom
  • Stretnutie s človekom
  • Stretnutie s nadprirodzenou postavou
1, Zmena situácie: Niekde v poslednej hodine postavy narazili na nejakú zaujímavú situáciu, ktorá môže zmeniť ich smerovanie.
  • Postavy zablúdili: Ak postavy nejdú po známej alebo dobre zmapovanej ceste +1 hodina (Polovičná rýchlosť a ďalší test rob znova až za dve hodiny)
  • Prekážka: Postavy musia spraviť test vlastnosti ináč stratia na tomto mieste hodinu. (Musia obísť prekážku, bažinu, zosun, preliezť priepasť...)
  • Pasca: Postavy musia uspieť v záchrannom hode ináč musia niesť následky. (Strata výdrže, vybavenia... Napr. zblúdilý šíp, zosun kamenia, pád stromu vo vetre, kúzelné jazierko...)
  • Zdroj: Postavy narazili na zdroj nejakej komodity (Hríby, ovocie, jedovaté bobule, vtáky s farebným perím)
  • Lokácia: Postavy našli zaujímavé miesto (napríklad kaplnku, mršinu, kruh kameňov, domček na stračej nôžke...)
  • ???: Niečo úplne nečakané? Neviem, toto okienko ostalo voľné :)
2, Zmena atmosféry: Les má mnoho podôb a to ako ho vnímame sa môže jednoducho zmeniť
  • Rozprávkový, farebný, uhrančivý
  • Pochmúrny, smutný, chorý
  • Starý, silný, monumentálny
  • Tmavý, desivý, temný
  • Mladý, svieži, zaliaty svetlom
  • Mystický, tajomný, kúzelný
3, Zmena počasia: Ak je leto pripočítaj 3, ak je jar, pripočítaj 2, ak je jeseň pripočítaj 1
  • Mráz a ľad
  • Sneženie
  • Krúpobitie
  • Dážď
  • Hmla/opar
  • Vietor
  • Jasná obloha
  • Sucho
  • Dusno a vlhko
4, stretnutie so zvieraťom: Počet urči podľa uváženia, alebo iba naznač jeho prítomnosť.
  • Svorka (Vlk, vrany)
  • Osamelý predátor (Medveď, rys)
  • Lovná zver (Diviak, zajac, tetrov)
  • Vysoká zver (Jeleň, srna, muflón)
  • Dravý vták (Orol, sokol, sova)
  • Chladnokrvný tvor (Had, salamandra, žaba, jašterica)
5, Stretnutie s osobou: Počet urči podľa uváženia. Ľavý záznam je viac vhodný pre deň, pravý pre noc, alebo si vyber čo viac sedí.
  • Pastier / Vyhnanec
  • Drevorubač / Lupič
  • Hájnik / Pytliak
  • Vojak / Zbojník
  • Pustovník, kňaz / Žrec, bosorka
  • Dieťa / Starec
6, Nadprirodzený tvor: Hoď si alebo vyber typ a presvedčenie tvora. Potom si hoď na príslušnú tabuľku
  • Zviera chaosu
  • Neutrálne zviera
  • Zviera rádu
  • Osoba chaosu
  • Neutrálna osoba
  • Osoba chaosu
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od Antharon »

Čaute, po dvoch týždňoch je tu konečne pomerne rozsiahly kodifikovaný bojový systém, ktorý môžeme použiť v masovejších bojoch až po wargamingový rozsah (keď v lese bude bojovať zjednotená armáda cisárskych vojsk, Draškovičovcov a upírov proti mimozemskej hrozbe s podporou tureckej kavalérie!)

TU JE DOKUMENT!!!

Budem rád za každého, kto sa na tento systém pozrie a možno aj niečo napíše. Predom upozorňujem, že pre hráčov stačí zlomoch tohoto systému a dokument je skôr hlboká sonda do všetkého čo sa tu môže diať. A tiež, že dokument je dosť akademický bez zbytočných obkecov, takže sa asi nebude čítať príliš dobre...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od Markus »

Tak jsem si konečně prostudoval pravidla boje. Dobrá zpráva je, že je chápu, což považuju za zlepšení. :) Nedokážu je teda udržet v hlavě, musel bych se odkazovat na dokument, ale to se asi osvojí časem.

Komentáře:

Tiery:

Tiery mi přijdou jako jednoduchý elegantní systém, ale:
Kultista útočí sekerou na rytiera Helianta. Ten má krúžkovú zbroj. Kultista má v útoku tier 1 a Heliantus má v obrane tier 3. Kultista by mal zasahovať na 7+. Miesto toho sa mu zmenší pool kociek. Ak nezíska nejakú výhodu, nemá šancu rytiera zraniť.
Pokud se sekerou nedá někdo v kroužkové košili vůbec zranit, tak mi připadá, že ten systém nefunguje. U plátové bych to ještě jakžtakž pochopil, ale kroužková by IMHO měla být sekerou zasažitelná. Zdá se, jako kdyby byly někde špatně nastavené tiery.

U té vazby na tiery mi taky přijde zvláštní, že všechno se odvíjí od použitého vybavení a prakticky neexistuje žádný skill. Všichni lidé jsou si v boji rovni, záleží jen na tom, co si oblečou a vezmou do ruky. Ano, ozbrojenec má +1 na útoky, což je ale nic ve srovnání s tím, že třeba claymore dává +4. Nějak mi to pocitově nesedí, vybavení má přílišnou váhu. :-?

Zranění:

Uf, jedna rána a jdeš k zemi? V kombinaci s docela smrtící tabulkou zranění to zní dost brutálně. Postavy nemají vůbec žádný buffer. V zásadě systém bez hitpointů chápu, ale přišlo by mi vhodnější kombinovat ho s nějakou delší, benevolentnější tabulkou, kde nebude 10/12 výsledků bezvědomí nebo smrt. Ale možná jsem měkkej a ve hře se to bude chovat dobře, co já vím. (Vím určitě to, že nechci bojovat. :) )

Morálka: Čísla převzatá z Basic D&D působí dojmem, že jde o hod 2k6 a cílem je podhodit modifikovanou hodnotu. Píšeš ale hod "D6 + morálka jednotky + modifikátory". Není mi jasné, jak to funguje - proti čemu se hází? Jak se pozná úspěch a neúspěch?
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od Antharon »

Celkovo je ten subojak nastaveny tak, ze je dolezite vytvorit si vyhodnu situaciu. Sanca, ze nejaky kultista zabije s rucnou sekerkou pripraveneho skuseneho bojovnika je skutocne mala, ak je ale kultistov niekolko a bojovnik je oslepeny, bude to masaker.

Je pravda, ze ten jednoduchy system som prilis do hlbky neriesil a je to skor teoreticky zaklad k rozsireneniu. Tam uz maju skupiny vyssiu bojaschopnost a teda sa da pocitat so spolovicnenim kociek a tak banda praludi s kamenmi dokaze umlatit bojovnika v plnej zbroji, len to chvilu potrva. Mozno by davalo zmysel ze v zakladnom systeme by bola najhorsia sanca 6+? Ten zjednoduseny system si urcite zasluzi prekopat.

Co sa tyka heliantovho meca je to naschval priklad najdrsnejsej najtazsej zbrane aku som vedel vymysliet (v zozname zbrani to ani nie je), potreboval som velke cislo aby som ukazal nasobenie kocky. Realne pocitam ze rozdiely zbrani budu obvykle +/-2

Co sa tyka bonusu u ozbrojencov, je to obrovska vyhoda. Zasahovat na 4+ je v reali asi tak dobre ako mat 5+ s rerollom. Navyse ozbrojencom stupa s levlom bojaschopnost a bonus k zasahu. Napojenie na pravidla mi tam zatial asi chyba. Rovnako postavy ziskavaju s levelmi viac hitov a bonus k hodu na zranenieVsetko by to idealne malo motivovat postavy k tomu aby nechodili do boja na vlastnu past. Zabit neozbrojeneho kostlivca alebo par deti temnoty je lahke. Stretnutie so skupinou skusenych zoldnierov s pistolami, mecmi a kvalitnou zbrojou by mala byt takmer samovrazda, alebo aspon velmi vyvazeny a krvavy konflikt, ktoremu sa chcu obe strany vyhnut.

Idealne by som bol rad, keby si postavy do boja zabezpecili viac hitov, napriklad najatych bojovnikov, stity a podobne pripadne pouzili v prvej rade bojovnikov, ktori maju bonusy a ostatni utocili zozadu (volna formacia utoci z dvoch radov ale zasahy dostava iba ten predny).

Moralka. Uprimne mozno som tam nieco pomotal :) urcite si to zasluzi inu formulaciu. 2d6 riesenie zvykol pouzivat kedysi aj warhammer (beriem ho tak nejak ako majoritny wargaming system), snazil som sa vsak pouzit iba jednu d6, a tak som skusil vyjst z toho. V podstate vezmes moralku jednotky, pridas k nej modifikatory a d6, porovnas s tabulkou a vidis co sa deje.

Moralka sa pouziva dvomi sposobmi. Ak sa snazis presvedcit jednotku, ze maju urobit nieco neobvykle, uspech znamena, ze to urobili. Ak je jednotka pod tlakom a hrozi nejaky pruser jednotka si hodi moralku sama a porovna sa vysledok s tabulkou.

...teraz som si uvedomil ze som asi nijak nedefinoval co znamena uspech... :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od KDolecek »

Já jsem obecně pro jednoduché soubojové systémy (DnD 5e se svou akcí, pohybem, bonusovou akcí a reakci je tak jako na hranici, to už radši ZZ se svou rychlou a pomalou akcí), takže pro tohle nejsem moc cílovka. Hodil jsem tam dva komentáře spíš k uživatelským best practices než samotnému systému.

Fáze deklarace - asi ok, chápu
Fáze rychlých akcí - co jsou instatní akce? asi chápu proč má mířená střelba přednost, aby zteč proti připravené palebné linii nemohla vyhrát na iniciativě?
Není mi vlastně moc jasný smysl Fáze pomalých akcí a střelby. Příjde mi, že by se dál rozporcovat a rozřadit mezi kontaktní boj a pohyb. Nebo to neřešit samostatnými fázemi, ale říct, že některé typy akcí tě v daném kole automaticky posunou na konec iniciativy pro dané kolo.
Ale prostě když se každého hráče pětkrát v jednom kole boje ptám, jestli v dané fázi něco nedělá, tak mi to vždycky příjde hrozně zdlouhavé.

Mimo soubojový systém: Chceme nějak zapojovat do hry osobní cíle? (Tvorba postavy, str. 20).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od Markus »

IMHO celý smysl deklarace má být ten, aby ses potom během kola na nic neptal a už to jen vyhodnotil. Pokud se během kola běžně ptáš "Chce se někdo posunout?", "Chce někdo vystřelit?", tak nemá smysl mít fázi deklarace. Může se jet prostě bez deklarace fázi za fází.

Edit: O mechanizované osobní cíle osobně nestojím. :)
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od Antharon »

okej skusim to zhrnut takto: to co hovoris by malo byt vsetko vyriesene v deklaracnej fazi. hrac povie jednu hlavnu akciu a jednu pohybovu ak chce a zbytok kola je uz len vyhodnocovanie kde sa rozhodnutia nemenia. Ak si sa rozhodol zle v deklaracii, mozes to napravit v dalsom kole.

co sa tyka logiky mierenia, predstava je taka, ze ty zamieris a nevystrelis. a drzis natiahnuty luk, alebo nepriatela v mieridlach a ked pride spravny moment, zmacknes spust. Napriklad mozes mierenim reagovat na superovu akciu v dalsom kole, nevyhodou je ze v tom kole stratis beznu akciu.

mimo subojak: osobne ciele - ak chces mozes si vytycit osobny ciel a ja ti ho ohodnotim. zatial to beriem tak ze su to "zazitky" napriklad zostup do noveho podzemia, vyfailovanie zachranneho hodu, svedectvo smrti, alebo napriklad "prvy raz som videl nemrtveho"
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Pravidlá a materiály

Příspěvek od Antharon »

upravil som pravidla pre zranenia. Prvou úpravou je, že keďže vyradení vojaci sa hádžu až po boji, prítomnosť ranohojiča sa odrazí na pasívnom bonuse +1 na to či prežijú.

Druhá zmena je tabuľka pre postavy. Z ľavej časti som vyhodil smrť, lebo mám pocit, že po úspechu proti smrti by postava nemala umrieť. Pridal som tam miesto toho stratu vybavenia. Na pravej strane som zasa zrušil jeden riadok s odloženou smrťou a dal tam okamžitú smrť. Postava je v bezvedomí a bez pomoci ďalšie kolo automaticky umrie.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „[Divné Hornouhorsko] Západné mokrade“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host