Ω Předválečný svět (1930 - 1940)

Diskuze k Jersonovým projektům, především o Projektu Omega - RPG o alternativním předválečném světě roku 1939, ve kterém fungují různé technické vynálezy a okultní praktiky. Ale taky o jeho starší hře Čas pro hrdiny.

Moderátor: Jerson

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od MarkyParky »

<joke>
Jaký řídič, zase. Výtah býval AFAIK legislativně drážní vozidlo, podobně jako lanovka, a tedy strojvůdce neboli mašinfíra.
</joke>

EDIT: I když tady vlastně zas byla mašina "mimo vagón", tak asi ještě jiné slovo

EDIT2: Ale jinak hezký dobový detail, to zase jo..
hanss
Příspěvky: 201
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od hanss »

Jerson píše: 9. 8. 2021, 14:53....do výtahu bez řidiče - nebo spíše řidičky ...
Nooo, nesoustřeďuješ se na USA konce 30. let? Tam bych o řidičkách výtahů silně pochyboval.

Že americké výtahy nejezdily samy je detail známý z dobových detektivek (příběhy Gardnera, Stouta..., které svého času vycházely česky v nákladech mnoha desítek tisíc kusů), nicméně v těch knihách je obsluhoval vždy liftboy, nikdy liftgirl.

Nad Evropou krčím rameny, k tomu literaturu neznám, ale těm americkým detektivkám bych ohledně takových detailů ze života věřil.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Podle článku na wikipedii a několika fotek to vypadá, že byly i řidičky výtahů. Ale taky mi to přijde nezvyklé, možná se ženy v tomto povolání rozšířily až za války.
Americké detektivky jsem nečetl, a ve filmech mi tenhle detail unikal.

Stejně tak mi až donedávna unikalo, že Američané si sami neuměli natankovat benzín do auta, že na to měli obsluhu stanice. Tedy, ne že by to žádný z nich neuměl, ale třeba u žen - řidiček to nebyla úplně samozřejmá věc.

(Upravena formulace pro upřesnění).
Naposledy upravil(a) Jerson dne 12. 8. 2021, 14:53, celkem upraveno 1 x.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Sosacek »

Houby, v soucasne Americe jsou typci co ti natankuji jenom v NJ a v Oregonu - jinde si cerpas sam. Co maji jinak nez evropa je, ze si obvykle predplatis a vic benzinu ti to neda. Chodit do obchudku platit benzin je vzacne. Modernejsi pumpy funguji tak, ze vlozis kartu, ono si ji to zapamatuju, nacerpas a strhne to presne (v Evrope jsem to videl na nekterych pumpach v Italii, ale v USA na prouzek v EU na cip a pin).

A ze zeny neumi tankovat to je uplna blbost. V usa se bez auta nikam nedostanes, jak by existovaly?

(Zas v NJ koukat na typka jak pumpuje 5 aut najednou a jeste na zalozene ruce byla sranda.)
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Měl jsem namysli tenhle článek
První samoobslužná stanice v USA byla otevřena v roce 1947.
hanss
Příspěvky: 201
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od hanss »

Na wiki tedy řidičky výtahů zmiňují pouze jako japonskou zvláštnost.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Nesmíš wikině všechno věřit :-)
Operátorky výtahů fungovaly v USA už za 1. světové, viz třeba tento článek.

Z toho článku bych dokonce řekl, že byly něco jako barmani v RPG, tedy univerzální zdroj informací :-)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Selhan »

Teda promiň, ale ta wiki má aspoň zdroje. Ty se tady vytasíš s tím, že Američani (a zvláště ženské, samozřejmě) neumí tankovat, a pak z toho vypadne, že v jednom státě z padesáti mají povinně obsluhu čerpaček.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Vytasil jsem se s tím, že ještě dnes mají v jednom státě v USA povinně obsluhu u benzínky. V době, o které je tohle téma, byla obsluha zřejmě u všech benzínek v USA.

A v článku, na který jsem odkázal, jsou citovány články z novin z roku cca 1919, kde se ženy jako operátorky výtahů kritizují, nebo naopak se uvádí, co všechno musí vědět. A jsou u toho fotky.
Wikipedii píšou v mnoha případech lidé jako ty nebo já, kteří prostě všechny zdroje nenajdou, nebo ne hned na první pokus. Tedy pokud chci popis něčeho, co existovalo, dává smysl podívat se na wiki. Ale obráceně to neplatí, a to že o něčem na wiki nepíšou ještě neznamená, že to neexistovalo.
hanss
Příspěvky: 201
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od hanss »

Tak jsem rozklikl ten článek o operátorkách výtahů v Syracuse od 1. sv. války a hezký, liftgirls jsou tedy potvrzeny v množství větším než malém.

Zůstává prostor pro diskuzi o procentu operátorek v jiných koncích USA v jiných desetiletích, vlivu krize a pod. ale v každém případě seznam "ženských" povolání meziválečné Ameriky má +1 položku.

.. že o něčem na wiki nepíšou ještě neznamená, že to neexistovalo... někdy ano, někdy ne. Záleží na okolnostech a tématu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Selhan »

Omlouvám se Jersonovi, špatně jsem četl. A každopádně dík za tip, až zas někdy budu hrát za prohibice nebo dust bowlu, tak tam určitě nějakého informovaného výtaháře či výtahářku dám.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od boubaque »

Mimochodem, jedna operátorka výtahu byla účastna i situace, ze které vyplynul masakr černoškého obyvatelstva v Tulse.
Jerson píše: 9. 8. 2021, 15:50 To je oblast, kterou jsem ještě tak moc nezkoumal. Máš k tomu nějaké další informace?
Páternostery nijak prozkoumané nemám, ale vzpomněl jsem si matně na nějakou scénu z nějakého meziválečného filmu, kde se někdo (Vlasta Burian?) motá v páternosteru. Podle anglické Wikipedie se stavěly páternostery od 80. let 19. století, a ještě v roce 2015 bylo v Německu přes 200 páternosterů (i když už v 60. letech zakázali stavět nové), zároveň tam mají 10 příkladů z ČR a další z celé Evropy.

Ale třeba Buster Keaton má ve výtahu operátora muže.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
hanss
Příspěvky: 201
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od hanss »

Minulý týden jsem se divil, jak mohl Jerson nevědět o existenci liftboyů; pak se mi to rozleželo, a usoudil jsem, že USA jsou jiný svět a on zase ví spousty a spousty faktů, o kterých jsem nikdy neslyšel...

ale včera jsem narazil na až šokující odlišnosti amerického života, kde bych je vůbec nečekal https://www.smithsonianmag.com/arts-cul ... 7/?no-ist= totiž ta fotka FDR a komentář k tehdejšímu chlapeckému oblékání, na to mě četba Toma Sawyera a Hucka Finna nepřipravila... přitom Tom Sawyer je jen pár let od oné fotky...

do Jersonových 30. let 20. století se to hodně posunulo, i když do 40. let přetrvalo jen (proti dnešku) obrácené vnímaní modré a růžové barvy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Před časem jsem tu psal o vytvoření nějaké společné databáze pro různá prostředí, na což nikdo kladně nereagoval, takže pro všechna ostatní prostředí jsem to pustil z hlavy. Nicméně pořád pracuju na své databázi pro Omegovský svět, což prakticky znamená vše z let 1930 - 1940, plus mínus cca 10 let, když je to nějaký zajímavý a nadčasový prvek.

Mám toho na disku hodně, hlavně ve formě obrázků. Otázka je - má smysl to třídit a dávat na veřejný disk k veřejnému použití? Nebo jinak - bude to někdo chtít doopravdy využít?

Ptám se proto, že třídění zabírá hodně času, a aby se v tom vyznal i někdo jiný, budu potřebovat aktivně poradit, jak ty věci rozdělovat do složek (protože nevím, jak je hodit na net otagované, aby si je každý mohl filtrovat podle sebe). Takže pokud má někdo zájem o tyhle materiály, napište a zkusíme se nějak domluvit. Pokud ne ... třídit to budu stejně, ale pomaleji a podle sebe, takže se v tom někdo jiný vyzná hůře.

Jo, a pokud někdo o tyhle materiály zájem nemá, ale má vymyšlený nějaký dobrý způsob třídění materiálů ke hře, aby se v tom dalo snadno a rychle vyznat, tak bych i tak nějakou radu ocenil. :-)
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 2):
eerieBaatezu, smrq
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od smrq »

Já bych o databázi zájem měl. Někdy v budoucnu určitě. Ale víc než morální podporu nejsem schopný poskytnout, protože s podobnou prací nemám zkušenosti a vůbec netuším, co a jak plánuješ.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Odpovědět

Zpět na „Projekt Omega (a CPH)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti