[ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Otevřená odschoolová online kampaň v gonzo megadungeonu Anomalous Subsurface Environments. Přidejte se, jestli máte rádi chaos.

Moderátor: KDolecek

Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Bifi »

Nemám, pozri ale chargen - pri povolaniach. Hlavná kultúra používa hindské a urdské mená, gospodari slovanské.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Antharon »

Tak skúsim sem zhrnúť pár dojmov z ASE po desiatich sedeniach... A dočítajte to lebo toto je pozitívna recenzia!

Posledné dve-tri sedenia sa hra postupne dostávala do choke pointu, ktorý nerobil úplne dobre hrateľnosti. Mňa osobne to vďaka prekvapivému setu herných úchyliek stále veľmi bavilo, ale mal som pocit, že postupne sa dostávame do špirály frustrácie.

Myslím si, že jedným z problémov bolo, že sme tak trochu dali na frak West marchom. O tie som sa začal tento týžden zaujímať trochu viac a boli tam dva fakty ktoré sa nám postupne tak nejak pokazili.

Prvá vec je, že vo west marches vraj má platiť, že v meste sa nikdy nič zaujímavé nedeje a tak sa postavy musia vydávať do divočiny, ktorá je nebezpečná. My sme to zazdili tým, že sme postavili expedičný tábor a eliminovali tému cestovania. Na druhú stranu, tento koncept sa začal postupne rozvíjať a už teraz má táto hra aj vďaka manažmentu rozsiahlej výpravy veľmi špecifický feeling, ktorý som nikdy nikde nezažil. Výprava vo väčšom merítku postupne ubrala dôležitosti postave, ale na druhú stranu posunula do popredia družinu ako takú, čo sa podľa mňa z wargamingu postupne vytráca a napríklad piata edícia DnD je v tomto ohľade už riadne egoistická.

Druhá časť west marches, ktorá stratila hybnosť bola explorácia. V jednom videu autor tvrdil, že dôležité je, aby hráči mali pred sebou mapu bez popisiek, kde môžu teoretizovať o tom, čo sa kde nachádza, ako vyriešiť problémy a čo bodú robiť. Toto najprv fungovalo skvele, lebo sa pred nami otváral nový zaujímavý svet s rôznymi smermi prieskumu. Niektorí chceli dobyť kasárne, iní preskúmať reaktor a všetci sme sa chceli poyrieť do podzemnej výzkumnej stanice. Na prvom poschodí bolo niekoľko zaujímavých frakcií a entít a prieskum išiel dobre, ale potom sme sa dostali do choke pointu, kedy sme sa railroadovo začali blížiť ku koncu "tutoriálu" a hra nás začala tlačiť do vstupu do druhého poschodia. Postupne sme si podmanili všetko živé na prvom poschodí a vylootovali všetko okrem stashu v kontrolnej miestnosti. Plánovanie bolo ťažkopádnejšie, pretože sa sústredíme na jediný dungeon a nebolo tam zasa až toľko možností.

Prvé poschodie dungeonu sa mi osobne miestami zdalo dosť podobné Bielemu hradu. Bolo tam zotridsať miestností ale veľa z nich bola úplne prázdnych a ešte aj nábytok sa rozpadol na prach.

A potom sme sa dostali konečne dolu a otvoril sa úplne nový svet. Navyše svet vonku sa začal hýbať tiež a stále nevieme akým smerom. Hneď po vstupe na nás vyskočil combat, pasce a kryptické odkazy v podobe kostí a listov na rozlúčku. Ľuďom sa hneď rozžiarili oči a začali sme perfektný prieskum. Rozdelili sme sa na dve skupiny aby nikto neostal v kúte a skúmali sme, dokonca aj s nejakou mierou filmového strihu. Pretože pribudli hromady možností.

Čo sa týka bojového systému, ten podľa mňa prešiel veľmi užitočnými zmenami a hlavne sme sa ho naučili používať. Zatiaľčo prvé sedenia sme dostávali po papuli kvoli zlým voľbám bojiska a neznalosti hry, v poslednom sedení bol combat podľa mňa dynamický a napínavý. Zníženie cieľového čísla upravilo dĺžku boja asi na polovicu, čím sa dorovnalo nahradenie hitov hit dicami. Funguje to výborne. Winning and gaining je tiež skvelá zmena hlavne ak sa využíva na manévrovanie. Zaujímavá metagame výhoda je, že na rozdiel od normálneho pohybu sa manéver za winning and gaining nemusí deklarovat na začiatku kola a dáva tak obrovskú flexibilitu. Po znížení cieľového čísla bude veľmi markantný aj bonus do útoku.

A čo sa týka ďalšieho pokračovania, myslím že teraz hra získa nový dych. máme toho toľko na práci, že nebudeme stíhať. Máme čerstvé podzemie s niekoľkými smermi prieskumu, hra nás zaviedla konečne aj von, na povrch (reflektory) a o náš tábor sa začali zaujímať nepovolané osoby. Máme tu nejakého zveda s alobalovým chrupom, ktorý nám len tak zavraždil žoldnierku a prenikol nepovšimnutý až k vstupu na druhé poschodie a je tu kult stázistov, ktorí nám môžu riadne zavariť ak zistia, čo robíme a budú to chcieť riešiť. Musíme sa teda pripraviť na ochranu vonkajšieho tábora i vnútornej základne.

Celkovo som nadšený ako gymnazista, čo prvý raz objavi dračák, myslím, že nás čakajú veľmi zaujímavé časy...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

V zásadě souhlas s Antharonem, ale své komentáře si nechám na pátek. :) Kampaň mě baví, je to pro mě něco úplně nového, ale taky jsem rád, že se to po šesti sezeních (!) stráveným na jednom patře – kde už jsme ke konci moc nevěděli, co dělat – začíná pořádně otevírat jak v podzemí, tak v krajině.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Bifi »

Otázky na piatočnú diskusiu:

1. Čo vás na tejto kampani baví, prečo sa stále vraciate? V čom je táto skúsenosť iná než vaše iné zážitky s RPG?

2. Aký hráčsky prístup pre túto hru funguje a aký nefunguje? Museli ste sa niečo "odučiť"? Bolo niečo zvlášť náročné?

3. Aké vedenie hry pre túto hru funguje a aké nefunguje? Čo očakávate od GMa?

4. Ako zatiaľ hodnotíte tento modul a žáner gonzo?


Chcem debatu skúsiť prenášať live a umožniť komentáre divákov, ale neviem, či viem na Youtube rozdeliť obrazovku a zapojiť všetkých.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Antharon »

Môžeme to prípadne predtým otestovať. Ja by som všeobecne potreboval nejak vyriešiť technické problémy, lebo ten linux ma začína strašne srať. Integrovaný mikrofón úplne ignoruje, bluetooth reproduktor nepripojí a superkvalitný tesco headset má z nejakého bizarného dôvodu ozvenu :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od KDolecek »

Bifi píše: 2. 2. 2021, 11:01
V kolik se v pátek začíná? Uvědomil jsem si, že od šesti mám program. Pokud bych to nestíhal a byl to zájem, tak mohu aspoň sepsat odpovědi na otázky za sebe.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Bifi »

Asi o ôsmej.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Antharon »

Vcera sme sa bavili o tom, odkial pochadza vacsina skusenosti postav a uz ked louhi povedala ze vacsin mojich expov pochadza z mapovania, nieco sa mi na vseobecnom pohlade na vec nezdalo. Preto prinasam priblizny graf odkial mozu pochadzat skrxkrove expy:

Obrázek
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od eerieBaatezu »

Mně to přijde, jak když jsem poprvé hrál Darkest Dungeon a děsně mi trvalo se přepnout do toho mindsetu, že nemám jednu družinu postav, ale že těch postav mám hafo a do každýho podzemí může dycky jít někdo úplně jinej a je to něco jinýho než Baldur's Gate a Icewind Dale. Podobně tady je asi dobrý jít do hraní s tím, že budu hrát víc postav a že je to celý nastavený tak, že se jim mohou dít věci mimo zásah hráče apod. A taky to hraní s hromadou henchmenů a ten combat s nima a tak. Prostě je to celý o jiným měřítku hraní, než typický DxD hry.

Z pohledu "normálního" hráče DxD ta hra působí fakt dost hybridně mezi wargamingem a RPG. A jak s tím nemám zkušenosti, tak nevím, jak moc to (ne)funguje, ale i tak mi to přijde dost zajímavý. Akorát nevím, jak moc je ten systém vyštelovanej, aby to dávalo uspokojující hybridní zážitek.
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Ty na nás koukáš? :)

Jinak souhlasím a možná je to i důvod, proč mi to intuitivně vyhovuje a jiným ne. Darkest Dungeon mám rád. Ve všech podobných hrách mám rád náhodnost. Když jsem hrál nový X-Com, kde se postavy dají různě buildovat, tak jsem si jejich schopnosti házel náhodně (abych je neoptimalizoval) a náhodně jsem taky určoval, koho pošlu na misi (abych měl pokaždé jiné složení a nutil se ke kreativním řešením). 8)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od York »

Markus píše: 6. 2. 2021, 16:10Ve všech podobných hrách mám rád náhodnost. Když jsem hrál nový X-Com, kde se postavy dají různě buildovat, tak jsem si jejich schopnosti házel náhodně (abych je neoptimalizoval) a náhodně jsem taky určoval, koho pošlu na misi
To celkem vysvětluje, proč ti vyhovuje DCC ;)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Bifi »

Antharon píše: 6. 2. 2021, 13:43 Vcera sme sa bavili o tom, odkial pochadza vacsina skusenosti postav a uz ked louhi povedala ze vacsin mojich expov pochadza z mapovania, nieco sa mi na vseobecnom pohlade na vec nezdalo. Preto prinasam priblizny graf odkial mozu pochadzat skrxkrove expy:

Obrázek
Toto je skvelý prehľad, Antharon. Skrxkr je asi trocha deviácia - kvôli XP za war bonds - ale ak by sa carousing aj u iných postáv blížil k polovičnému podielu získaných XP, hovorím si že to funguje.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Antharon »

Ako jasne tie warbondy tam nejaku zmenu urobili, pretoze polovica tych expov za carousing sa mi ustrelila nedobrovolne. Na druhu stranu ale uz mam skoro cely dlh splateny. Chyba mi okolo 150gp tusim.

Ale zaujimave postrehy su pri tom grafe urcite tie ze, najviac jednoznacne urobi carousing. Potom zaujimavy fakt je ze pausalne expy sa doatavaju za vstup na dalsie poschodie. Zlezies tam a dostanes hromadu xp (cim sa ciastocne dorovnavaju kove postavy). Potom je celkom dost xp za roleplaying a to si na nom nijak extra neulietavam. Ale zasa ked clovek pride na kazde sedenie ono sa to postupne nahromadi. V podstate je to za dochadzku.

Co sa tyka veci mimo hrania ako mapy, alebo zapisy, ono to asi nebude viac ako takych 10-15xp za hodinu roboty, takze urcite musi motivacia pochadzat z ineho zdroja. Napriklad mna to bavi a tie expy za to nejak nepotrebujem.

Jo a este suvtam tazke zranenia a smrti. Zda sa ze dramaticke situacie sa podpisuju na postave velmi vyraznou mierou a znova ma to privadza k tej myslienke, ze treba riskovat :)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od KDolecek »

Když se tak připravujete na call s pár desítkami akademiků, ředitelů a učitelů a jste upozorněni, že vaše jméno je Bratr Nomen...
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Antharon »

Jedna vec, ktoru sme nakoniec vlastne nezistili je ze ci su peritoni inteligentne bytosti. Myslite ze by sa dali ochocit? Alebo naopak, dalo by sa s peritonmi obchodovat ci vyjednavat? Zda sa ze su celkom priatelski.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „[Online kampaň] ASE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host