[ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Otevřená odschoolová online kampaň v gonzo megadungeonu Anomalous Subsurface Environments. Přidejte se, jestli máte rádi chaos.

Moderátor: KDolecek

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Vytvořil jsem nám podsekci a založil několik specializovaných diskuzí.

Bifi, zedituj si to prosím podle potřeby. Zejména první příspěvky témat možná budou vyžadovat tvoji pozornost - zasloužily by doplnit relevantní informace.

Ostatní, jestli jsem na něco zapomněl, řekněte anebo sami založte potřebnou diskuzi. Jsem unavený, idem spať.

Náhodní návštěvníci, proklikali jste se do sekce, ve které probíhá otevřená kampaň ujetého modulu Anomalous Subsurface Environment v hodně, hodně starých pravidlech na pomezí RPG a wargamingu. Hrajeme stylem West Marches a můžete se přidat. Víc info tady.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Udělal jsem Karla moderátorem. Užij si nově nabytou moc.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Vandalicus »

Nechci plevelit vedlejsi tema. Nesedi do tohoto prehistorickeho oldschoolu reseni vztahu ve druzine a otazek "jak a proc se do druziny pridali". Pokud to totiz zacneme resit, tak se neodbytne dostaneme i k reseni otazek typu "duvera mezi postavama" "duvod proc se pridala" - to se me mlati s tim, ze postavy maji byt snadno nahraditelny a muzes mit moznost do hry snadno dostat novou postavu, coz je pro westmarches a vysokou mortalitu nezbytny.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od York »

Taky bych řekl, že si s tím zkoumáním motivací postav koledujete o problémy.

edit: Záleží teda na konkrétních hráčích. Některým tohle nevadí, setkal jsem se ale na Gameconu s hráči, který s tím měli velkej problém.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Asi si nerozumíme, mně nejde o backstory postav a vztahy v družině, ale o to, aby jednotlivé výpravy byly zmotivované a měly nějaký cíl. Tj. spíš hledání motivací na úrovni celé skupiny než na úrovni jednotlivců. I když i to je OK - nic ti nebrání zahlásit výpravu motivovanou vlastními cíli. Otázka je, kdo se k ní přidá.

Samozřejmě i "chci si nakrást poklady" je cíl, jen takový dost obecný a může se časem omrzet.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Vandalicus »

Tomu rozumim, ale zrovna tohle se minule resilo na sezeni, kde se tam vzaly ty novy postavy a komu kdo veri a jak se do toho tabora dostali. Jenom proste se mi zda, ze v tomhle stylu je tohle spise kontraproduktivni a tohle by se melo resit na ciste metagame urovni "proste k nam ted patri", protoze jinak se nam to zacne sypat (uz jen treba tak, ze pokud by v realu straze pustili dovnitr kohokoliv, tak to jsou straze na houby).
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od boubaque »

Mám návrh, co kdybyste hodili do názvu každého tématu tady tag [ASE'73]? Ve výpisech aktivních a nepřečtených témat to způsobuje dost nepřehlednou situaci... A ostatně to byl jeden z hlavních důvodů, proč se na fóru tagy začaly používat.

Jinak zvlášť po přechodu k full West Marches módu uvažuju, že bych se třeba taky občas připojil, ale nevím, jak moc k tomu budu mít příležitostí a taky se trochu bojím, aby nebyl přetlak hráčů :) A bohužel jsem ještě neviděl ani jedno video z hraní, což bych rád před případným hraním taky udělal...
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Vandal: V pohodě, souhlas, já tohle neřeším. :) Prostě jsou s námi, nezajímá mě proč. Mě zajímá, co bude dál.

Např.: "Lexibot by chtěl vyrazit ve stopách rozbitých robotů, zjistit, odkud přišli, dorazit je, vylootovat."

nebo: "Dřist chce vyrazit na jih za spadlým meteorem, protože si myslí, že se tím dozví víc o UFO".

Chápeme se teď?
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Vandalicus »

Ja tomu rozumim od zacatku, ja reaguju na posledni sezeni, kde se zacalo resit, proc straze do tabora pousteji random lidi.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Roleplaying přece! :D
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od KDolecek »

Za mne téma nebylo "proč stráže pouští náhodné lidi do tábora", ale "chceme to řešit nějakou herní fikcí?", přičemž jsem si byl docela jistý, že odpověď bude ne, ale měl jsem potřebu na tom mít shodu.
I z hlediska toho, že zřejmě směřujeme k tomu, že vznikne nějaká hlavička pro naši skupinu dobrodruhů a jejich společné zdroje, tak mi zcela stačí společná fikce toho, že nově příchozí postavy se do této skupiny bu´d rovnou přidávají nebo s nimi jdou na výpravu a zvažují to (třeba pro lidi, kteří si chtějí zkusit jedno sezení a neřeší to). Jak se k tomu dostaly je celkem jedno (od Zurrgurra v Čelabinsku, nebo skrze jinou postavu na downtime, nebo prostě z doslechu).

Markusovo "jaká je motivace tvojí postavy" na úrovni chce prachy / nemá kam jinam jít / chce se proslavit / hledá zapomenuté technologie... mi dává smysl a pro každou svoji postavu jednu takovou věc do začátku určuji. A to může být jednoduše základem pro společné výpravy a jejich cíle.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od KDolecek »

Reflexe dnešní výpravy a role callera.

Dneska jsem byl dopředu připravený, že si chci tu roli vyzkoušet. Na minulých výpravách mi přišlo, že jsme sice callera deklarovali, ale pak jej prakticky nevyužívali. Cíleně jsem se tak k tomu snažil přistoupit velmi proaktivně a ve chvílích kdy bylo potřeba říci, co se děje, to facilitovat. Zajímá mne dost jaké jste z toho měli pocit a zda máte nějaké nápady jak s tou rolí případně naložit dál.
Za sebe mohu říct, že jsem měl pocit, že to do velké míry přispělo dnešnímu tempu hry a stihli jsme tak toho dost i ve velkém počtu hráčů. Zároveň to na mne byl docela nápor jak jsem se snažil hledat ty okamžiky, kdy do toho mám vstupovat (a i tak jsem byl párkrát povolán, že už mám něco rozseknout). Snažil jsem se vždycky zjišťovat zda chce někdo něco udělat než jsem vyhlásil, že se posouváme, ale hodně jsem měl obavy z toho, abych někoho neusekával. Zároveň ta role vede k tomu, že jsem prostě hodně mluvil, což vedlo k pocitu toho, že je na mně velmi často spotlight a radši jsem pak co nejvíce omezoval in-game roleplay, protože jsem si říkal, že bych neměl pořád žvanit jako caller a pak ještě jako Vasco. Je tam ještě spojeno to, že jsem byl caller a moje postava byla zároveň vůdce výpravy, takže můj vliv na průběh byl opravdu značný. Nejsem si jist, zda ty role musí být nutně spojený ve stejné osobě.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Antharon »

Mam pocit, ze rola callera velmi pomaha hre a vyrazne zlepsuje tempo. Co sa tyka spotlightu, jednoznacne si myslim ze toto je cesta ako dat postave viac priestoru, zaziarit a predstavit ju.

Myslim si, ze si sa toho chytil dobre, hoci par krat som mal pocit, ze si rozhodol uplne bez ohladu na ostatnych hracov.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Markus »

Myslím, žes to zvládal velmi dobře a hra v osmi hráčích to fakt potřebovala. Během hry jsem měl dojem, že někteří se moc nedostali ke slovu (ne já, já si ho urvu), ale to se asi v tomhle počtu musí očekávat.

Antharon má asi pravdu, že někdy jsi nás posouval bez toho, že by ses nás napřed zeptal. :) Možná sis vzal příliš k srdci to, že máš "velet". Ale to se asi nedá nikdy udělat dokonale tak, abys vždy dal každému slovo a zároveň dokonale pohlídal tempo. Tohle rozhodně není žádná velká výtka, spíš jen pochopitelná hnidečka, dělal jsi to podle mě dobře a můžeš se pochválit.

Nevím, jestli držet callera a svolavatele výpravy jako jednoho hráče. V zásadě to asi potřeba není, mně to ale přišlo šikovné tím, že se potkává nějaká zvýšená hráčská pravomoc s fikcí - prostě vede hráč i postava. A pojí se to s tím, že hráč, který o roli callera nestojí, nebude v metaherní rovině svolávat výpravy. Naopak ten, kdo je svolává, tím dává najevo, že je ochotný dělat callera.

Možná to ale pak způsobuje trochu schizofrenní pocit v tom, že postava má velet (což bych zachoval, dává to hře spád), ale caller by se měl spíš ptát ostatních. Takže ideál je něco jako: "Vasco zavelí "Pojďme všichni dopředu," chcete ho poslechnout?" :)
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [ASE'73] Misc - obecná diskuze, co se jinam nevešlo

Příspěvek od Vandalicus »

Za me dobry, nemel jsem s nicim problemy, ani s tim, ze nas obcas posunul. Ono totiz zvlast dominantnejsi hraci pak maji tendenci skupinu posouvat tam, kam chteji oni - zatimco caller/svolavatel chce delat neco jineho. Coz neni v zasade nic spatneho, takhle proste ta dynamika skupiny funguje, nicmene tady fakt nemam problem akceptovat, ze dneska to svolal on a ultimatne rozhodne, ze on nechce prozkoumat sever, ale chce jit na jih.
Problem by to byl v okamziku, kdy by byl caller permanentni, ale takhle se stridame a je to fajn, protoze si tu roli a rozhodovani uzije kazdej z nas (resp. kazdy kdo o to bude mit zajem), takze nikdo se nemusi citit ochuzen.
Odpovědět

Zpět na „[Online kampaň] ASE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host