Zapovězené země podle Jersona

Původně švédská hra Forbidden Lands, v českém překladu Zapovězené země, je retro fantasy RPG s důrazem na survival a dobrodruhování v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Jerson » 27. 9. 2020, 11:40

Tak co, už to někdo čtěte?

EDIT by Markus: Doplňuji odkaz na Jersonovu recenzi na d20.
:arrow? Zapovězené země podle Jersona

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: [ZZ] První reakce po vydání

Příspěvek od Markus » 12. 10. 2020, 12:33

Log 1=0 píše:
12. 10. 2020, 12:32
http://www.d20.cz/clanky/produkty/recen ... rsona.html

Ale je to ten první a největší odkaz na hlavní stránce.

Posíláš mě na Dračí hlídku, tady se bavíme o Zapovězených zemích. :p

Jekyll

Příspěvek od Jekyll » 12. 10. 2020, 12:33

Ale vieš o tom, že je to recenzia na inú hru ako tú, čo tu riešime, však?
Som Knihobôľ
Hrám: Forbidden Lands/DnD 4e

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 12. 10. 2020, 12:41

Sorry, já už jsem totálně zblblý s tím jak se řeší dvě nové hry zaráz. Což je můj problém, kdybych si pořádně díval, ke které je jaké vlákno, tak se mi to nestane. Takže se mi klidně smějte a omlouvám se za zmatení.

A v tom případě se přidám k tomu, že se na Jersonovu recenzi těším.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 12. 10. 2020, 12:47

Než to napíšu, už tu jsou tři další odpovědi.

A je vám jasné, že díky tomu hype od zkušených hráčů nejspíše ZZ rozeberu po odstavcích, jo? Zaslouží si mnohem větší péči než DH :>;o)

Pepa

Příspěvek od Pepa » 12. 10. 2020, 19:06

Jako tohle všechno je diskuze na téma "jestli to je v pravidlech vysvětleno dostatečně".

Což je bohužel opět diskuze, do které nemůžu přispět, protože jsem pravidla ještě nečetl. Proto jenom krátce zareaguji na Pietu a deskové hry.
Pieta píše:Když se člověk podívá třeba do debat na boardgamegeek, tak myslím nezabere moc času najít nějakou, kde hráči popisují svoje domácí úpravy,
Samozřejmě, že vždycky najdeš kus internetu, na kterém si lidé pravidla lidé upravují. Ale opravdu bych neřekl, že to je nějak jako zapotřebí, že to je žádoucí, že to je ku prospěchu věci, že těch lidí je většina (tudíž tohle "chování" je prevalentní) a tak dále. S tím, že tohle
Pieta píše:nebo se ptají, jak řešit problematický prvek X.
je ještě něco úplně jiného. Dělat houserules "protože chci" a dělat houserules "protože musím", to jsou dvě dost odlišné věci.

Nebo respektive, já jsem se teď popravdě tak trochu ztratil v tom, co tvrdíš. Ale jestli tvrdíš, že "Mnoho deskovkářů si pravidla předělává a je to správně," tak si myslím, že jich není mnoho a také, že to to není úplně správně... :think:
Pieta píše:Tohle bude nějakej omyl, já nic vhodného k tesání do kamene nepsal.
Omlouvám se, přehlédnul jsem se. V tom případě to je tak, že Markus by měl být tesán do kamene dvakrát :D

mrkew
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mrkew » 12. 10. 2020, 20:03

Ahojte. Pokud by někoho zajímala jak vypadá reálně hra v pohybu tak dnes od 20:00 se skupinou Klan Zephyra začináme novou mikro kampaň z tohoto světa/systému. Jste vítání

https://www.twitch.tv/mrkew_sayuri
Skoro-Hrdinové - streamované hraní RPG - https://www.youtube.com/skorohrdinove

Rapier

Příspěvek od Rapier » 12. 10. 2020, 21:50

Normálně mě tahle diskuze pobavila. Po přečtení názorů u Dračí Hlídky, ať už reakci na D20 ohledně mého komentáře na YT Stranger nebo zde na rpgforum, je to velmi poutavá diskuze do níž se nehodlám moc zapojit ale pár poznámek bych měl.

Skaven: zařazení Lone Wolfa a ZZ do Českých her na hrdiny na shopu na mě osobně působí tak trochu jako klamavá reklama, jelikož se o ryze české hry nejedná ale chápu, že z obchodního hlediska to zní lépe. Chápu že jsi primárně obchodník. :) A neboj, nejsem z úzkého kruhu autorů DH, jen alfa&beta tester především válečníka a boje.

ShadowWWW: mimochodem, cílovka DH nejsou čistě hráči DRD 1.6, potažmo DRD 1/2 obecně. Tohle Vám všem tak nějak uniklo. Možná by jste se divili kdo je cílová skupina DH. Nicméně nejsem Pavel Ondrusz (Tirus) takže musím mlčet jako hrom abych nevyzradil obchodní tajemství. :)

Jerson: mě se Tvé věcné poznámky líbí ale jinak souhlasím spíše s Markusem. Nepamatuji si že bych někdy ve své cca 25 leté historii stolních RPG hrál systém kde by vše bylo dokonalé, bezchybné a ideální pro začínající hráče a gamemastery. Nic proti údajne vymazlenému DRD5 na jehož překladu pracuje Skaven (jako vydavatal Jeskyně a Draci pokud to chápu správně) a který nepochybně bude opět zařazen mezi ryze česká RPG. :)

Markus: jsi snad první člověk v diskuzi zde nebo na D20 co se zastal veřejně DH. :) Tedy abych nezapomněl zmínit Yorka, ten to někde v diskuzi řekl moc hezky, zatím co Vy debatujete, někdo se sebral a po 5 letém úsilí vydal jednodušší a přehlednější Dračí Doupě 1.X. Osobně bych řekl že DH se snaží být k začátečníkům vstřícná, ačkoliv Jerson se mnou souhlasit nebude a já ho chápu proč.

Pokaždé když jsem ve Stockholmu tak chodím do legendárního fantasy/scifi shopu v Gamla Stanu, a tam jsem si posledně moc hezky pokecal s prodavačem co je fanoušek do papírových RPG a tím sděluji mistrovi Sirienu nebo jak si to říká, že zrovna tam měli celé 3 regály RPG her, a z toho jeden čistě věnovaný Švédským RPG hrám. :) To jsem odbočil, čistě narážka na diskuzi někde na D20 myslím.
Stejně to je sranda že Skaven zrovna zvolil orginální švédské RPG, dokonce mám pocit že se o něm ten prodavač zmiňoval, i o tom že se některé z nich překládají do dalších jazyků.
Mimochodem znal i Dračí Doupě! Mluvili jsem spolu snad hodinu, říkal že u nic hrají celé generace hráčů stolní RPG, v přímém přenosu na internetu, nikoliv jen mladí. Tenkrát mám pocit jsem s kolegou z fa. jen tušil že existuje něco jako DH že by to mělo brzy vyjít (cca +/- 2 roky zpět) a my hledali v práci herní systém pro znovuzrozené stolní RPG. Kolega chtěl DRD2 ale nakonec se ukázalo že autor DH je náš staronový kolega a vlastně skoro můj jmenovec. A tím to začalo a já se vrátil do světa papírových stolních RPG her a už nemusel jen smutně (zasněně) koukat na regály RPG v Gamla Stanu.
Díky Tirusovi jsem dokonce zkompletoval zpětně DRD 1.6 a jen tak letmo se do něj po hraní alfa/beta verze DH podíval. Byl to hrozný šok. Vůbec nic jsem si nepamatoval a upřímně už bych to znovu hrát ani nechtěl, proti tomu je DH je o světelné roky přístupnější v každém ohledu. Stačil mě letmý pohled na tabulky procent, popisy....

Každopádně, z LW gamebooku jsem měl snad nejraději Kaltské jeskyně a ZZ jsou tématicky blízko. Asi se zítra osobně stavím do fantasy shopu a koupím. Dřív než to dr. Prymule vše zavře. :)

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 12. 10. 2020, 22:43

Pepa píše:
12. 10. 2020, 19:06
Nebo respektive, já jsem se teď popravdě tak trochu ztratil v tom, co tvrdíš. Ale jestli tvrdíš, že "Mnoho deskovkářů si pravidla předělává a je to správně," tak si myslím, že jich není mnoho a také, že to to není úplně správně... :think:
Ne, že je mnoho deskovkářů předělává a není na tom nic divnýho, oproti tomu, jak tu někdo zmiňoval, že by jim měl být tenhle koncept úplně cizí.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Vitus

Příspěvek od Vitus » 13. 10. 2020, 06:53

Pieta píše:
12. 10. 2020, 22:43
Pepa píše:
12. 10. 2020, 19:06
Ne, že je mnoho deskovkářů předělává a není na tom nic divnýho, oproti tomu, jak tu někdo zmiňoval, že by jim měl být tenhle koncept úplně cizí.
Hm, hraji deskovky již několik desetiletí, hrál jsem je nejen v Česku, ale i v zahraničí, ale s tím, že by si deskovkáři předělávali pravidla jsem se zatím nesetkal, naopak podle mojí zkušenosti je jim to spíše cizí a pokud jen můžou, tak tlačí na autora / vydavatele, aby dovalili co nejrychleji opravy (errata), pokud se jim něco nezdá :think: .

(Případně velmi špatnou deskovku hodí "do archivu".)

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 13. 10. 2020, 07:38

Ti deskovkáři byli jen příklad a příměr k pravidlu ze ZZ, které mi Markus doporučil ignorovat bez zkoušení.
Ale jdu psát recenzi.

skaven
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven » 13. 10. 2020, 09:19

Rapier píše:
12. 10. 2020, 21:50
Skaven: zařazení Lone Wolfa a ZZ do Českých her na hrdiny na shopu na mě osobně působí tak trochu jako klamavá reklama, jelikož se o ryze české hry nejedná ale chápu, že z obchodního hlediska to zní lépe. Chápu že jsi primárně obchodník. :) A neboj, nejsem z úzkého kruhu autorů DH, jen alfa&beta tester především válečníka a boje.
Hele, nehledej v tom nic záludného :) Ta kategorie vznikla před drahnými lety, když v ČR ještě žádné oficiálně přeložené RPG nebylo a nás prostě nenapadlo tu kategorii přejmenovat (formálně jsou to tedy "hry v češtině"). Za mě je tohle celkem slovíčkaření a upřímně – zákazníkovi je úplně jedno, jestli hru napsal Petr nebo Pavel, zajímá ho, jestli je text v češině a jestli ho to bude bavit (potažmo jestli je k tomu nějaké další rozšíření).

EDIT: abyste neřekli, tak jsem tu kategorii nechal přejmenovat, aby to někoho nedráždilo 8)
Naposledy upravil(a) skaven dne 13. 10. 2020, 10:17, celkem upraveno 1 x.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 13. 10. 2020, 09:35

České Windows, České "Ofisy", to se taky normálně používá, i když to Češi nenaprogramovali, jen přeložili. Jak píše Skaven, u placeného produktu je každému fuk, jestli to Češi vytvořili, nebo jen přeložili. Jde o to, jestli to mohou používat (hrát) lidé, co neumí cizí jazyk.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 13. 10. 2020, 10:05

Jerson píše:
13. 10. 2020, 07:38
Ti deskovkáři byli jen příklad a příměr k pravidlu ze ZZ, které mi Markus doporučil ignorovat bez zkoušení.
Já jsem ti doporučil ignorovat větu "Náhodný generátor můžeš používat za běhu při hře". To není pravidloooo!!!!! Grrrrrrrrrr O-)

Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země podle Jersona

Příspěvek od Markus » 13. 10. 2020, 10:15

Po dohodě s Jeronem jsem tuhle diskuzi přejmenoval na "Zapovězené země podle Jersona". Protože je to vlastně diskuze s Jersonem, a počítám, že až napíše recenzi, bude se ještě hodně o čem bavit. Chtěl jsem mít ale i nějaký míň vážný prostor na obecné reakce, tak zakládám novou diskuzi První dojmy po vydání.

Jekyll

Re: První dojmy po vydání

Příspěvek od Jekyll » 13. 10. 2020, 10:30

Keď ja si úplne nie som istý, či mám záujem zúčastňovať sa na niečom "podľa Jersona" :D
Som Knihobôľ
Hrám: Forbidden Lands/DnD 4e

Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“