Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Tahle diskuze slouží ke sdílení doporučení, námětů na dobrodružná místa. Posílejte doporučení dobrodružných míst, která se vám osvědčila, pište své zkušenosti na oficiální i fanouškovská dobrodružná místa, posílejte své výtvory. V prvním příspěvku se pokusíme vést jejich přehled.

Fanouškovská dobrodružná místa
:arrow? Okolí Kamence - Vesnice, několik lokací v krajině a tajuplná věž s podivným monstrem
:arrow? Noc krve - atmosférický incident v hostinci uprostřed lesů
:arrow? Vražedné světlo - hororová jednohubka, jejíž cílem je přežít noc
:arrow? Dáma z Černé růže - hrádek se žravou obyvatelkou
:arrow? Šeptající tůně
:arrow? Labyrint Chodce v tmách
:arrow? Lyset
:arrow? Hřbitov obřích červů
:arrow? Kolosova vyhňa
:arrow? Poslední uctívač
:arrow? Kdo seje vítr - minikampaň se třemi lokacemi a morem

Nová náhodná setkání
:arrow? Setkání v Zapovězených Zemích I
:arrow? Setkání v Zapovězených Zemích II

Doporučená dobrodružství z jiných her
Vzhledem k obecnému nedostatku českých herních produktů budete možná muset sáhnout i po dobrodružstvích určených původně pro jiné hry. Tady shromažďujeme odkazy na ty, která mají tematicky blízko k Zapovězeným zemím. Budou vyžadovat pravidlovou konverzi, takže pokud ji někdo provedete, podělte se o ni.

:arrow? Zkáza divošských králů. Izolovaná severská osada terorizovaná démonickým vlkem. Tematicky nevyžaduje skoro žádnou změnu, snad jenom změnit kněze na Rezavého bratra.
:arrow? Zimoviště opeřené prasnice, výprava do jeskyně obývané divným zmutovaným zvířetem. Žánrově gore horror, k ZZ to nemá daleko, možná budete chtít trochu ubrat na smrtelnosti.
:arrow? Strážní věž a skřetí jeskyně - generické minidungeony použitelné víceméně tak, jak jsou. Skřety vyměňte za orky.
:arrow? Vězení Staré Pijavice – Minidungeon s tématikou pijavic. Předstírejte, že zdejší hnusy jsou Zygoferovy výtvory.

Logův velký mix
:arrow? Logaritmus zkompiloval velkou sandboxovou kampaň sestavenou ze spousty dobrodružství původně pro jiné hry, která upravil, zkonvertoval do Zapovězených zemí a rozmístil je do mapy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od York »

Přístup zakázán.

Jestli jsi použil něco z mejch úprav Trossu, nebo ses nad tím aspoň zamejšlel, tak by mě zajímalo, co si o tom myslíš ;)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Opraveno.

Co se týče tvých změn, tak je fajn, že jsi rozpracoval ty ne-dungeon věci. Ve tvé verzi dění v Nekromantově tvrzi jsem se ztratil a vrátil se ke Quentinově (ale možná to byla starší verze). Blbé je nemít mapy ve stejném souboru, vysosal jsem je od Quentina.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Nemáš zač, Logu. Jestli chceš poděkovat, nejlépe to uděláš tím, že ZZ a všechna ta dobrodružství odhodnotíš v databázi. :)

Ale teď vážně...

V první řadě díky za poděkování. Myslím, že pro všechny tvůrce/překladatele je cenné vidět, že někdo jejich výtvor bere a jde s ním hrát.

To, cos vytvořil, je docela impozantní kompilát! Jenom jsem to prolítl očima, ale koukám, že jsi vzal spoustu dobrodružství a rozmístil jsi je do mapy ZZ. Koukám, že jsou tam i základní konverze do systému ZZ. Jak jsi řešil to, že některá dobrodružství obsahovala i "příběh" – konkrétně tam vidím třeba vyrvaná místa z Draka z ledového štítu. Ta dřív byla propojená nějakou linkou (sktřeti, kněží vodní bohyně, či co). Totéž Ztracený důl Fandelveru (tam je ten příběh ještě silnější). Jak jsi to řešit? Ten příběh jsi nějak vypustil, upravil? Nebo to necháváš a čekáš, co se stane? :)

Máš i nějakou logiku rozmístění do mapy?

Jestli to budete hrát, docela by mě zajímalo, jak to bude probíhat. Bavilo by mě číst zápisy - klidně i nějaké stručné, souhrnné. Text dobrodružství si můžu stáhnout a podívat se na něj, takže ho v zápisu nepotřebuju. Ale zajímalo by mě, co s tím hráči budou dělat, a jak tenhle kompilát bude fungovat. Zní to jako zábavný experiment.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od York »

Přijde mi to jako obsah na několik let hraní, soudě podle toho, že samotnej Tross hrajeme už půl roku a jsme tak v půlce ;)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od smrq »

Wow, některé použité moduly a dobrodružství znám, většinu ne. Já určitě děkuji, protože i pokud nepoužiju všechno (do důchodu to asi hrát nebudeme :) ), je to pro mě zajímavé vodítko, po jaké další hře sáhnout.
Také by mě zajímaly nějaké podrobnosti, jakým systémem jsi hry vybíral a proč jsou v lokacích, které jsi zvolil?
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Markus píše: 25. 12. 2020, 22:41 Nemáš zač, Logu. Jestli chceš poděkovat, nejlépe to uděláš tím, že ZZ a všechna ta dobrodružství odhodnotíš v databázi.
Až po hře. :D
Markus píše: 25. 12. 2020, 22:41 V první řadě díky za poděkování. Myslím, že pro všechny tvůrce/překladatele je cenné vidět, že někdo jejich výtvor bere a jde s ním hrát.
Vím, proto jsem s dal tu práci je dohledat a vypsat (a určitě jsem na někoho zapomněl, pokud narazíte na něco, co by mělo být zmíněno a není, nebojte se mne upozornit, s radostí to doplním).
Markus píše: 25. 12. 2020, 22:41 Jak jsi řešil to, že některá dobrodružství obsahovala i "příběh"
V těch dobrodružstvích byl ve skutečnosti ten příběh tvořen omáčkou kolem (kdo koho zná a koho potkáš v hospodě), vzájemnými hinty a frakcemi. První a třetí s konverzí zaniklo v podstatě samo, to druhé jsem jen trochu rozvolnil, případně smazal a vznikly víceméně nezávislé dungeony s háčky k jiným lokacím. Samozřejmě jsem to nemohl použít vždy (třeba Jeskyně hromových ozvěn se mi vlastně i hodila, ale je až moc propojená s dějem Ztraceného dolu a proto jsem ji nepoužil).
Markus píše: 25. 12. 2020, 22:41 Máš i nějakou logiku rozmístění do mapy?
Udělal jsem hexy. Podíval se na ně.
Snažil jsem se, aby rody na hexech zastoupené byly co nejblíže "svému" území dle mapy v příručce.
Čím větší vliv Rezavé církve (přítomnost jejich členů, rodová nesnášenlivost vs. přítomnost jiných rodů, církví zejména Krkavcovy, relativní vzájemná tolerance), tím víc vlevo a dole.
Čím zapadleji lokalita působí, tím víc "na okraj civilizace" (což je samo o sobě trochu alchymie).
Pár lokací má hinty týkající se obchodu po řece, ty by měly dávat smysl.
Nechtěl jsem je moc rozházené, ale ani ne moc nahňácané.
Respekt ke geografii, je li u hexu moře nebo velká řeka, tak to musí sedět.
Vybalancováním těchto požadavků jsem dostal přibližnou polohu hexů, v rámci těch +-3 možných jsem to dal dle citu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Log 1=0 »

York: Tak já nečekám, že se použije všechno, důležité je, aby bylo z čeho vybírat.

Smrq: Výběr nebyl nijak sofistikovaný. Vzal jsem všechno, co jsem našel, vyházel co se mi nelíbilo, nehodilo, nesedělo do ZZ, špatně konvertovalo, už jsem s partou hrál, a podobně, a zbytek jsem co nejorganičtěji rozdělil do hexů.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Dáš prosím vědět, až začnete hrát? I nějaký stručný zápis aspoň ve stylu "hráči šli do tohohle dobrodružství a udělali tam tohle" by potěšil. Třeba něco jak posílal nedávno Korhul. Vypadá to na dobře šílený experiment a rád bych ho sledoval.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Ota »

Zdravím,
dostal jsem pod stromek ZZ a syn se uvolil je se mnou vyzkoušet. Původně mi šlo spíš jen o test "jak se to vlastně hraje a jaký z toho má člověk pocit", ale když jsem si pro zábavu začal vytvářet nějaká ta dobrodružná místa, chytlo mě to a snažím se vytvořit malou ucelenou oblast dvou vesnic a okolí. Ano, je to zábava (ono rozdělení mapy na hexy a terény + rozdělení dne na čtvrtdny mi svou schématičností dost vyhovuje).

Původně jsem si bez ohledů na oficiální mapu ZZ zvolil velikost oblasti, rozmístil terény a do nich zajímavá místa (obrázek "kamenec1-hexy"). Pak jsem ovšem v jiné diskuzi narazil na problém, že vzhledem k existenci oné oficiální mapy ZZ nemusí být příjemné vymyšlené oblasti do této mapy implementovat. Na druhou stranu, pokud mnou vymyšlenou oblast umístím na nějaké konkrétní místo ZZ, neulehčím situaci těm Vypravěčům, kteří už tam něco mají (ano, tady jsem na chvíli propadl optimistickému mámení, že by vytvořenou oblast chtěl použít někdo jiný :) ). Nabízí se vytvořit spíše obecná doporučení ohledně terénů a vzdáleností mezi jednotlivými zajímavými místy (obrázek kamenec2-vzdálenosti" - čísla v kolečku udávají počet hexů), ale s tím by se Vypravěči také nehrálo optimálně, protože by si musel dotvořit terény mezi zajímavými místy sám.
kamenec1-hexy.jpg
kamenec2-vzdálenosti.jpg
Kdybych jako potenciální Vypravěč četl něčí výtvor, asi bych uvítal spíš variantu s hexy, kterou bych si prostě přiohnul podle toho, kam bych ji chtěl na oficiální mapě ZZ umístit, ale u rozsáhlejších projektů by to mohlo být časově naročné.

Souhlasíte? Nebo je lepší obecná varianta s hrubým udáním vzdáleností? Nebo byste preferovali nějakou nezmíněnou třetí variantu?

Díky
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Jerson »

Osobně bych uvítal jednu společnou mapu, na kterou by různí GMmové umisťovali své zajímavé lokace i s dalšími popisy, protože hexy jsou hodně velké na to, aby na nich mohlo být několik takových lokací "paralelně". Ale to by bylo asi až moc inovativní.
Každopádně z těchto dvou možností mi hexy přijdou praktičtější.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Mně přijde smysluplná ta druhá varianta s těmi abstraktními vzdálenostmi, protože tu asi dokážu umístit na existující mapu celkem snadno. Stačí, když mi na ni zaznačíš, co tam potřebuju mít (tady konkrétně třeba nějakou bažinu a hory kousek od vesnice). Dotvářet terény nemusím - mám je na oficiální mapě.

Potíž s tou detailní mapou hexů je ten, že není na první pohled jasné, které z těch hexů tam být musí (protože např. fakt potřebuješ lokaci v bažinách) a které jsou prostě jenom výplň a dají se vyhodit.

Ono asi hodně záleží na tom, kdo hraje ZZ na té oficiální mapě světa a kdo ne. Kdo hraje na ní, tyhle podrobné mapky spíš nevyužije - ve skutečnosti Vypravěči komplikují práci. Kdo na ní nehraje, pro toho je samozřejmě podrobná mapka lepší než ta abstraktní.

Každopádně varianta, že máš v dobrodružství jak tu konkrétní, tak tu abstraktní mapu, je výhodná asi oboustranně.

EDIT:
Jerson píše: 8. 1. 2021, 13:23hexy jsou hodně velké na to, aby na nich mohlo být několik takových lokací "paralelně". Ale to by bylo asi až moc inovativní.
Hexy mají 10 km napříč, takže se na ně vleze leccos. Teoreticky tak můžeš klidně mít podrobnou mapku míst "uvnitř hexu", to asi problém není. Horší je to s místy, která z toho jednoho hexu vylezou do těch okolních.

Co se týče umísťování více míst do jednoho hexu, nejde o to, jestli to je nebo není inovativní. Jde o to, že je to nepraktické sledovat ve hře. Máš velkou ádvojkovou mapu světa, na ní stovky hexů. Do těch hexů velmi snadno zaznamenáš, co v nich je. Navíc je většina prázdná. Takže je prostě praktičtější mít v jednom hexu vesnici a různé zříceniny nebo doupata příšer umístit do těch okolních hexů, než se to snažit narvat do jednoho... a pak ty okolní nechat prázdné.

Nebo jinak: v ZZ chceš, aby ti družina chodila mezi více hexy. Ne aby chodila uvnitř jednoho hexu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Jerson »

Smysluplnější asi je, ale taky je komplikovanější, protože musíš převést vzdálenosti na vhodný terén hexů a najít místo, kam budou sedět. U hexové možnosti by stačilo poznačit, které hexy jsou nezbytné tak jak jsou, a které lze zaměnit. Ale to jen odhaduju.

A samozřejmě můžeš mít malé hexy ve větších hexech :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Ono na těch vzdálenostech ve skutečnosti nesejde, ne? Pro dobrodružství asi bude irelevantní, jestli někam jdeš dva, nebo tři dny. Důležité spíš je, jaké lokace tam mají být.

Tj: vlastně ještě lepší je nemít vůbec žádnou mapu. :) Jenom popisy lokací s tím, ať si je Vypravěč někam rozmístí.

EDIT: Tohle nemyslím tak úplně vážně. Vzít cizí dobrodružství, vyrvat ty lokace z cizí mapy a umístit si je na svoji mapu, to zvládnu sám bez jakékoli pomoci. Je to víceméně standardní způsob, jak se dobrodružství používají. Mapa často bývá to první, co jde pryč. :) Ale je dobré ji mít aspoň pro představu, ať vím, jak zhruba to chtěl autor rozmístit.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Ota »

Díky za názory.
pro domácí testovací hraní to nechám na hexech, oficiální mapa ZZ zatím počká složená v krabici.
Pokud uznám dobrodružnou oblast jako ucházející, hodnou pohledu někoho jiného, vložím do textu nějakou krátkou vysvětlovací omáčku ohledně toho, jak si oblast přizpůsobit svému světu a především oficiální mapě.

Každopádně už teď mi oblast přetéká přes mnou zamýšlený a synovi oznámený rozsah zhruba 4 hodin hry. Snad to syna bude bavit (vytvořil si 2 postavy, barda a lovce, za které hodlá hrát, já budu Vypravěč a zároveň budu hrát za málomluvného bojovníka, který většinu rozhodnutí nechá na bystřejších členech družiny) a dohrajeme to jindy (League of Legends je silný protivník). Sám jsem zvědav, jak to dopadne. Myslím, že právě potenciál momentu překvapení pro samotného Vypravěče je na ZZ jedna z nejzábavnějších věcí.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrodružná místa - odkazy, doporučení, zkušenosti

Příspěvek od Markus »

Držím palce. Dej pak vědět, co tě překvapilo. :)
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti