[CZ][AD&D 2e][neúplné] Základní sada Dark Sun

V téhle sekci shromažďujeme publikované dokončené překlady a diskuze k nim. Sekce má především archivační účel a slouží taky ke sbírání zpětné vazby. Všechny překlady by měly být zadané v databázi RPG, což je mnohem jednodušší a přehlednější způsob, jak je vyhledávat a vyznat se v nich.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[CZ][AD&D 2e][neúplné] Základní sada Dark Sun

Příspěvek od Markus »

Obrázek

DarkSun je nepříliš známým světem pro ADnD. Zapomeňte na "generické" fantasy, zapomeňte na jednorožce, draky a hordy skřetů. Zapomeňte také na hrdiny oděnné v plátových zbrojích a mávající ostrými meči. DarkSun je jiný - protože DarkSun je poušť.

Děj ve světě Temného slunce se odehrává na zdevastovaném světě, z něhož magie vysála téměř všechen život. Všude, kam jen oko dohlédne, je poušť. Nejvzácnější surovinou není zlato, ale prostá voda. Nejdůležitější není vyhrát, ale přežít. Místo ocelových mečů jsou tu kostěná kopí. Místo skřetů všude leze obří hmyz (tomu se na poušti celkem daří). Elfové jsou pouštní kočovníci a půčíci se živí lidským masem.

Zapomeňte na romantické eposy. Toto není hrdinský příběh. Toto je příběh o zoufalosti, beznaději a přežití.

Vítejte po Temným sluncem.

----

Základní sada světa DarkSun obsahuje tři knihy s materiály, jedno vzorové dobrodružství, několik map a zástěnu pro DM.

----
Medděd v roce 2001 píše:„ All you need on your journey is a sharp bone sword, a full waterskin, and the Wanderer to guide you…“

Ze všeho nejdříve chci poděkovat Markusovi ale i ostatním tvůrcům těchto stránek za možnost prezentovat širší obci milovníků a hráčů ADnD tažení, které se skrývá pod názvem Dark Sun Campaign.

Dovolte mi na úvod menší úvahu o důvodech, proč se vlastně do této kampaně pouštět. Není totiž jednoduchá a to zejména z pozice DM. Vyžaduje znalost příběhu, který se se světem Athasu pojí, znalost prostředí, které je diametrálně odlišné od běžných pseudostředověkých tažení a také značnou trpělivost při shánění celé sumy materiálů potřebných pro pochopení tohoto světa a věrnému tlumočení hráčům.

V kampani Temné slunce se setkáte se stejnými pojmy týkající se ras a tříd jako třeba ve Forgotten Realms nebo Dragonlance, se spoustou tvorů, jejichž jména jste už slyšeli. Jejich obraz v tomto světě však bude naprosto jiný, než čekáte. Elfové, v jiných kampaních hrdý lesní národ, jsou zde nomády žijícími ze dne na den, připomínající svých jednáním cikány. Půlčíci, jinde mírumilovný lid, vás překvapí svou chutí na lidské maso. Nejvíce opovrhovanými rasami jsou zde kříženci mezi lidmi a elfy a potomci trpaslíků a lidí jsou chováni v otrokárnách jako výkonná pracovní síla. Na celém Athasu nikdo nikdy neviděl koně nebo jelena, zato se zde prohání přerostlý hmyz a plazi všeho druhu. Zeleně nebo úrodné půdy je zde poskrovnu, milovníci pouště nebo kamenitého úhoru si naopak přijdou na své. Zapomeňte na to, že někdy budete vlastnit zbraň zhotovenou z oceli. Ti nejbohatší z vás se možná jednou zmohou na železnou dýku. Na Athasu je totiž železa jako na Zemi platiny. Pod olivově zelenou oblohou osvětlenou karmínovým sluncem vám to ani nepřijde divné. A až se v noci na ztemnělou oblohu vyhoupnou dva měsíce, bude vám už úplně jasné, že nejste na Zemi.

Když jsem před lety poprvé studoval tuto kampaň, hnusila se mi. Chtěl jsem hrát v místech, která jsou příjemná a kde jsou postavy, o jakých jsem četl v Tolkienových knihách. Nechápal jsem, proč bych se měl pouštět zrovna do takového pekla. Hráli jsme tehdy s přáteli dračí doupě v klasickém prostředí a klasickým způsobem až do doby, kdy nás to všechno začalo nějak nudit. Zájem postupně opadal, až jsme se nakonec přestali scházet úplně. Mrzelo nás to, a tak jsme si zkoušeli nějak rozebrat důvody, proč to tak dopadlo. Shodli jsme se na tom, že už nás na našich výpravách nic nemohlo překvapit. Každou nestvůru jsme znali, věděli jak na ní, jak se vyrovnat s kterou pastí, co může dělat druid na třinácté úrovni a kolik životů seberou žluté blesky. Věděl to každý, ať byl na první nebo dvacáté úrovni, kouzelník jako zloděj. Nedalo se to z hlavy vymazat.

Protože mě ale RPG fascinuje úděsným způsobem, rozhodl jsem se jít ke kořenům věci, sehnal jsem si pravidla ADnD, přeložil do češtiny a … uvědomil jsem si, že sice mám nový systém pro hru, kterým se všichni budou znovu prokousávat, ale za dva tři roky se bude situace z DrD opakovat. A tehdy jsem si vzpomněl na Dark Sun. Najednou jsem si uvědomil, že překvapení, kterým mohu hráče zásobovat z téhle kampaně je tolik, že je přinutím nehrát sama sebe nebo prostředí, které si ze zkušenosti mohou lehce představovat, ale zasadím je do světa, kde mohou být dokonalými cizinci. A tak se také stalo.

Tažení Temné slunce je propracované do až zarážejících detailů. Na jeho tvorbě se podílela řada opravdových fanatiků RPG. Vzhledem k tomu, že se společnost vydávající ADnD rozhodla ukončit tuto kampaň, je zmíněné tažení i uzavřené. Je to sice škoda, na druhou stranu poskytuje pevné mantinely, což může být pro stavbu dobrodružství výhoda.
Protože s uvedenou kampaní mám dobré zkušenosti, chtěl bych ji přiblížit i vám. Pro začátek bych chtěl uvolnit ke stažení své překlady, které jsou zcela jistě dostačující pro hráče, kteří budou mít zájem se nastěhovat na Athas. V této kampani neexistuje něco jako příručka pro pána jeskyně.

DM by si však měl prostudovat alespoň Wanderer´s Journal, který je na těchto stránkách také ke stažení. Postupně bych chtěl dát na těchto stránkách k dispozici všechny originální materiály, které kdy byly pro tuto kampaň vytvořeny společností TSR a pokud bude zájem, lze je doplnit i neoficiálními texty z řad nadšenců a ctitelů světa Athasu.
Průběžně se budu snažit dodávat nové příspěvky v rámci této kampaně a byl bych také rád, kdybyste se na mě obraceli s případnými dotazy či komentáři. Jsem docela zvědav, jestli se někdo najde.

Jen upozorňuji předem, že všechno neví ani Wanderer a já jsem jen ubohý


Medděd
Naposledy upravil(a) Markus dne 20. 8. 2006, 17:00, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Věk hrdinů
The Age of Heroes
Není podle překladového klíče.

Stahujte tady [Zazipované PDF; 6 MB]

Obrázek

DarkSun je velmi nezvyklé prostředí, které se nemůže řídit "běžnými" pravidly pro "běžné" světy. Věk hrdinů shrnuje všechna pozměnená i nová pravidel a zároveň slouží jako taková příručka pro hráče - aby věděli, co mají od tohoto světa očekávat, a jak si vytvořit své postavy.

Kniha představuje nové rasy specifické pro Darksun, změny ve starých rasách (a že jich je dost), dovednosti, magii i vybavení pro hraní v poušti, úpravy k bojovému systému (aby byl, jak říkají autoři, trochu brutálnější) a rady pro DM, jak vést hru v tomto svérázném světě.

Obrázek

Co se týče překladu samotného, tak musím uznat, že Medděd odvedl skvělou práci. Po věcné i jazykové stránce jde o jeden z nejlepších překladů RPG, s nimiž jsme měl tu čest. Kniha se příjemně čte a abyste našli nějakou chybu, museli byste se celkem snažit (i když některé tam proklouzly, mršky).

Grafická úprava, ačkoliv není podle originálu, je příjemná na pohled a dobře se v ní orientuje. Zbývá jediná věc, která by se překladu dala vytknout - nedrží se překladového klíče, takže některé výrazy se liší od výrazů používaných v jiných překladech. Je to však pochopitelné - překlad vznikl dávno předtím, než nějaké "společné" překladové klíče vůbec existovaly.

Fakta
Přeložil Medděd
Úprava: Formátovaný textový dokument převedený do PDF
Naposledy upraveno: 13. 9. 2001
Naposledy upravil(a) Markus dne 20. 8. 2006, 17:04, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Cesta psionika
The Way of Psionicist
Není podle překladového klíče.

Stahujte tady [Zazipované PDF; 4 MB]

Obrázek

Psionika je nedílnou součástí světa DarkSun - dalo by se říct, že v mnoha ohledech nahrazuje běžnou (tady vzácnou) magii. A jelikož psionika není běžnou součástí systému ADnD, obsahuje základní sada DarkSunu i příručku pro toto povolání.

Kniha obsahuje vše potřebné ke hraní psionika na Athasu - nepotřebujete žádné doplňkové materiály. Všechna nová pravidla, systémy i výpis psionických sil jsou obsaženy právě zde.

Obrázek

O překladu platí totéž, co je zmíněno výše u překladu Věku hrdinů.

Fakta
Přeložil Medděd
Úprava: Formátovaný textový dokument převedený do PDF
Naposledy upraveno: 13. 9. 2001
Naposledy upravil(a) Markus dne 20. 8. 2006, 17:04, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Wanderer's Chronicle
Obrázek
Nejzákladnější ze základních příruček. Popisuje celý svět DarkSun. Jeho fungování, společnost, geografie. Žádná nová pravidla, povolání ani rasy, pouze 128 stran fakt a herních materiálů.

Kniha bohužel stále zůstává nepřeložena.
Naposledy upravil(a) Markus dne 7. 3. 2006, 14:35, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Mystery of the Ancients
Obrázek
Vzorové dobrodružství pro svět DarkSun. Nepřeloženo.
Naposledy upravil(a) Markus dne 20. 8. 2006, 17:04, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Rezervováno.
Thracus

Příspěvek od Thracus »

Takže to pdf už mi leze z tlače. Musím pročíst to co přeložil Madvěd, abych torchu ujednotil slovník, ale jen co dám dohromady počítač (pod tim Slunce mi shořela matka ) tak to sem šoupnu. Akorát s konverzí na 3,5 mi bude muset někdo pomoct.
Odpovědět

Zpět na „Dokončené překlady“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti